Zaloguj się do konta

Czym się różni float od matcha?

utworzono: 2010/12/25 13:38
LUPUSEK

Witam serdecznie wszystkich, którzy akurat nie są na rybach!

Wędkarki i wędkarze czy ktoś w sposób przyswajalny i namacalny może mi powiedzieć czym się różnią wędki typu match od float (zdecydowanie nie oczekuję odpowiedzi typu "idz do sklepu i sprawdz")
W zasadzie wiem czym jest łowienie odległościowe, ale czym się różni taki float i dlaczego raz są klasyfikowane oddzielnie, a innym razem upychane są do jednego worka (zwłaszcza w e-sklepach)

Pozdrawiam
Lupusek

[2010-12-25 13:38]

Może się mylę, ale według mnie wędki typu float to uniwersalne spławikówki, przeważnie teleskopowe, za niewygórowaną cenę. W zasadzie mają zastosowanie na różnych typach łowisk, producenci oferują takie serie w długości od 3 do 5 metrów, tak by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie i tymi dłuższymi z powodzeniem można łowić już ze spławikiem stałym, jak bolonką. Matchówki z kolei to najczęściej wędziska 2-3 składowe, z jednostopkowymi, długimi przelotkami, dostosowane do łowienia metodą odległościową na wodach stojących, w długoścach 3.6-4.2m, czyli typowych dla tej metody. Istnieją też wędki telematch w podobnych długościach z typowo teleskopowymi przelotkami i według mnie jest to to samo co float, kwestia nazewnictwa, ewentualnie dostosowanie długości do "światowych" standardów. Tak to widzę.
[2010-12-25 15:02]

gruby0113

Match to typowa spławikówka o różnej długości i ciężarze wyrzutu a dopisek float znaczy ze jest kij mocniejszy, można pwiedzieć że na większe ryby.Tak mi to wyjaśniono
[2010-12-25 16:13]

mar83

Kije float różnią się od matchówki wielkością przelotek mają większą średnicę
[2010-12-25 16:17]

gruby0113

Wiem bo posiadam jedna i drugą a co za tym idzie są mocniejsze.
[2010-12-25 16:30]

dziobak

Match to typowa spławikówka o różnej długości i ciężarze wyrzutu a dopisek float znaczy ze jest kij mocniejszy, można pwiedzieć że na większe ryby.Tak mi to wyjaśniono

dodam tylko ze mozna jej uzywac tez z koszyczkiem na brzane i klenia...  mocna wedeczka. [2010-12-25 19:36]

LUPUSEK

Gruby: tzn że na  GRUBSZĄ rybę można takiego "float" stosować?
nie gniewaj się ale jeszcze na innych poczekam w związku ze "Świętami" nie wszyscy mogli się wypowiedziec....
[2010-12-26 00:05]

LUPUSEK

po za tym
GLORIA... GLORIA ... Gloria in excelsis Deo!!!!!
[2010-12-26 00:09]

Romuald55

Float...ma kilka określeń w języku angielskim.W wędkarstwie używa się dwóch.Pływający i obok,w pobliżu.Jest to wędka spławikowa do połowu niezbyt daleko od brzegu.Czasem producenci tym mianem określają wędki do połowów z plaży.Match jest spławikówką do dalekich połowów odległościowych na niezbyt głębokich wodach.
[2010-12-26 14:20]

idepozapalki

Sam przymierzam się do kupna i też starałem się zorientować w tym temacie. Matchówki to dość delikatne spławikowe kijki, ze względu na przelotki przeznaczona do nich jest cieniutka żyłka (max 0.18), a to z kolei powoduje, że łowiska na których zastosujesz taki kijek to otwarta woda, bez zaczepów na której możesz sobie swobodnie holować rybę. Ponieważ wędka ta ma dużo przelotek więc producent może je rozłożyć w taki sposób, że siła działająca na kij rozkłada się równomiernie przy niewielkiej jego średnicy. Jeżeli sprawdzisz te kije to najczęściej mają kilkanaście przelotek (13, 14) i są dostępne w obu wykonaniach jako 3 składowe i jako teleskopowe. Plusem ich jest to że ponieważ na szczytówce jest dużo przelotek, żyłka po zamoczeniu nie "przylepia" się do kija. Oczywiście przeznaczone są w zamierzeniu do łowienia daleko od brzegu spławikami przelotowymi.

Floaty natomiast to mocniejsza kategoria, mniej przelotek, za to o większej średnicy. Ponieważ jest mniej przelotek kij jest mocniejszy. Tutaj możesz założyć grubszą żyłkę, bo przelotki mają większą średnicę. Sprzedawcy zachwalają je za to, że przechodzi przez nie gumowy stoper !!! - sugerując jednocześnie początkującym takie rozwiązanie. Jeżeli więc masz wodę z zaczepami, trzciną, zatopionymi drzewami to rozsądniejsze wydaje się moim zdaniem zorganizowanie sobie floata jeżeli nie chcesz tracić zestawów. Co do wielkości wyholowanych ryb się nie wypowiem bo matchówki jeszcze nie używałem, więc moja ocena nie będzie miarodajna.
Ja mam wodę z zaczepami i pójdę w tym kierunku floata, no chyba, że ktoś mnie jeszcze oświeci i wyjaśni mi dlaczego błądzę. [2010-12-26 18:56]

bednar14

A ja również łowie na zarośniętych wodach spławikiem przelotowym typu wagler tylko że bolonką 6 m jak tak masz to sprubuj mi to wystarcza
[2010-12-26 19:57]

idepozapalki

bednar14
Od dawna mam wędki teleskopowe i właśnie chciałem się od nich uwolnić. Pod koniec tego sezonu kupiłem 3 składowego feederka i to jest to, dlatego rozglądam się za jakimś kijkiem pod spławik. Bolonki już oglądałem fajne, lekkie, ale to jednak teleskopy. Mam kilka typów, ale jest zima i nie ma pośpiechu z kupnem. [2010-12-26 21:03]

LUPUSEK

Z tą wyższością trzy-składowych nad teleskopami to chyba jednak przesada.
Dziś trzymałem w łapkach Shimano Catana teleMatch

Długość: 4.20m.
Waga: 200g.
Długość transportowa: 113cm
Ilość sekcji: 7
Ilość przelotek: 10
Materiał: XT40
Ciężar rzutowy: 5-20

nie widzę specjalnie wad sprzętu, jednak widzę jakieś 350 problemów natury portfelowej.

[2010-12-28 22:55]

gruby0113

To ja mam dla kolegi taką propozycję idz do sklepu i weż oba kije do ręki a zobaczysz różnicę bo pisać to można wiele. A tak to sam zobaczysz i wtedy się poradzisz. Co ty na to?
[2010-12-28 23:38]

LUPUSEK

Cóż mogę odpowiedzieć...
Pytanie było czysto teoretyczne "czym się różnią metody i sprzęt do nich stosowany?"

Nie pytałem jaką wędką będzie MI się lepiej łapać, tylko czym się różnią metody.
Mając trochę więcej wiedzy na ten temat, m.in. z Twoich wypowiedzi kolego gruby, mogę teraz iść do sklepu i zacząć szukać. Tak jak napisałem wyżej zacząłem już to nawet robić, porównując np. dwie Catany (składaną i tele - bardzo podobne moim laickim zdaniem), Jaxona Eternum (trochę długi po złożeniu, ale nie tak drogi jak poprzednie), mistrala Aqua telefloat 4.5 (miły całkiem i bardzo przystępny cenowo) oraz oglądałem w sieci Konger Corral Tele Float Short 540/30 (ten jest wręcz tani, szkoda że nie znalazłem kto to ma na sklepie gdzie będę mógł to obejrzeć)

Na pierwszy rzut oka może ktoś powie że to nie są wędki ani tej samej klasy ani do tej samej metody, ale... poszukiwanie ideału musi potrwać, a ja ... mam czas do wiosny.

Dziękuję wszystkim, którzy już się wypowiedzieli
Darek
[2010-12-29 09:04]

idepozapalki

Co do konstrukcji kijków to już indywidualne podejście.
Mogę się wypowiedzieć jeszcze na temat Mistrala Aqua tyle, że mój jest nieco krótszy - 3.9m zakupiony w kwietniu tego roku (ok 140 PLN). Nad wodą był często i sprawował się bez zarzutów. Nie było problemów z holowaniem na niego sztuk do 2kg. Wytargałem nim też kawałek starego pomostu więc jak dla mnie mój egzemplarz jest dość solidny. Osobiście widzę w nim dwa mankamenty. Pierwszym jest to że po deszczu, albo przy wilgotnym poranku, żyłka klei się do szczytówki i to jest problem z bardzo lekkimi zestawami - pomaga przetarcie szczytówki czymś suchym. Drugi - upierdliwa jest w też  ruchoma przelotka na szczytówce, bo przy niezbyt mocnym jej zaciśnięciu potrafi się luzować i żyłka owija się wokół szczytówki. Trochę też obawiałem się o korkową rękojeść, bo korek na niej jest dość cienki, ale jak do tej pory jest w całości. [2010-12-29 17:26]