Zaloguj się do konta

Czy wytrą mi się w stawie karpie ?

utworzono: 2011/10/09 16:21
misiek9841199824

wiem ,że jest juz kilka takich tematów ale mam pytanie jakie rosliny i jaka temperatura jest potrzebna na rozmnożenie karpi mam jeden duży staw karpie 1,5-2 kg niewiem ile maja lat i w tym stawie sie nie trą.Mam drugi mały staw bardzo zarosniety głębokość 1m czysta woda niema tam żadnych ryb więc pomyślałem ,żeby złapać 6-8 karpi i wpuścić do tego małego stawu.I mam pytanie czy to by było możliwe żeby karpie sie rozmnożyły i jakie są potrzebne rosliny i jaka temperatura lub jakięś inne czyniki potrzebne do rozmnażania  karpi. [2011-10-09 16:21]

obcy91

http://notatki.e-klasa.info/2008/09/21/hodowla-ryb-karpiowatych/ [2011-10-09 16:28]

misiek9841199824

dziękuje za link ale prosił bym też wasze osobiste odpowiedzi [2011-10-09 17:13]

JOPEK1971

Nie. [2011-10-09 17:18]

mimi127

Jeśli warunki i odpowiednia temperatura wody będzie to się obetrą. Tylko ze to muszą być karpie zdolne do rozrodu. Karpie które się obecnie hoduje praktucznie są bezpłodne. [2011-10-09 17:33]

JOPEK1971

Jeśli warunki i odpowiednia temperatura wody będzie to się obetrą. Tylko ze to muszą być karpie zdolne do rozrodu. Karpie które się obecnie hoduje praktucznie są bezpłodne.
 Może się obetrą, ale narybek w 99% obumrze z powodu za niskich temperatur które znacznie wahają się między nocą a dniem w naszym klimacie,a karpie z hodowli jak już było wyżej wspomniane, są bezpłodne.
[2011-10-09 18:05]

mimi127

JOPEK a ile masz karpików w swojej Wiśle?  Ciekawe z jakiego  tarła one sie wychowały :))))) [2011-10-09 18:19]

CZzesio

Witam :) Wydaje mi się ,że te rybki ,które posiadasz  (2 kg )są jeszcze za młode do rozrodu (pomijając fakt bezpłodności -nie wiem ).Karp tarło odbywa w maju -czerwcu ,tak że masz jeszcze dużo czasu .Poczytaj fachową literaturę ,poszukaj w necie ... może uda Ci się rozmnożyć te ryby ale fortuny  na tym nie zbijesz ,zapewne będą wielkie straty w narybku .
Pytasz o podłoże jakie rosliny ... zagooglałem  i :

Oczywiście zacząć należy od tarła. Tutaj mamy możliwość pójścia dwiema drogami a mianowicie tarło naturalne lub sztuczne z wykorzystaniem stymulacji hormonalnej. Trzeba zaznaczyć iż niewielu hodowców stosuje naturalne tarło z uwagi na zawodność tej metody rozmnażania. Nawet jeśli ryby odbywają tarło na tarliskach to i tak przed wpuczeniem ryb do tych stawów stosuje się iniekcję hormonalną.

Tarło naturalne. Przed tarłem rozdzielamy tarlaki na obie płci i przetrzymujemy je w osobnych zbiornikach co ma zapobiec niekontrolowanemu rozrodowi. Tarliska, czyli płytkie i małe stawy z dnem porośniętym trawami o miękkich łodygach napełniane są woda najlepiej przez dobry filtr. Rolą hodowcy jest jak najbardziej staranne przygotowanie tarlisk, chodzi tu głównie o stan sanitarny dna stawowego (zwapnowanie, wygrabienie obumarłych roślin), odpowiedni skład gatunkowy traw i zapobieżenie przedostania się szkodników, które mogłyby żerować na ikrze lub wylęgu.

Tarliska przygotowane do tarła

[2011-10-09 18:35]

JOPEK1971

JOPEK a ile masz karpików w swojej Wiśle?  Ciekawe z jakiego  tarła one sie wychowały :)))))

Jest sporo,a wytarły się pewnie w jakieś hodowli której patronuje prezes naszego okręgu,może on zapładnia te ikrzyce. ;-)))
[2011-10-09 18:45]

mimi127

Czesiu, Tarło sztuczne a naturalne jest inne:)) W stawach a na wolności różni sie:) w stawach przeżywalność jest bardzo duża a w naturze niestety nie.  Karpie w Wiśle rozmnażają się i to z dużym powodzeniem, acz kolwiek nie co roku ale ich przybywa. Nawet sumy które są endemiczną formą nie mają takiego przyrostu. [2011-10-09 18:47]

mimi127

JOPEK a ile masz karpików w swojej Wiśle?  Ciekawe z jakiego  tarła one sie wychowały :)))))

Jest sporo,a wytarły się pewnie w jakieś hodowli której patronuje prezes naszego okręgu,może on zapładnia te ikrzyce. ;-)))

A czemu mają łuski? Przecież to domena dzikich ryb.

[2011-10-09 18:49]

JOPEK1971

Czesiu, Tarło sztuczne a naturalne jest inne:)) W stawach a na wolności różni sie:) w stawach przeżywalność jest bardzo duża a w naturze niestety nie.  Karpie w Wiśle rozmnażają się i to z dużym powodzeniem, acz kolwiek nie co roku ale ich przybywa. Nawet sumy które są endemiczną formą nie mają takiego przyrostu.

Karpie w Wiśle wycierają się, ale z tego nic nie ma,bo ikra obumiera,narybek karpia wali do Wisły pzw.

[2011-10-09 18:54]

JOPEK1971

[2011-10-09 18:55]

JOPEK1971

W hodowlach hoduje się też takie karpie,nazwa tego karpia to pełnołuski ,nie mulic z sazanem który u nas nie występuje.
[2011-10-09 18:58]

mimi127

Nie wygłupiaj się:) Karpie się trą i będą sie tarły poniżej tamy we Włocławku. [2011-10-09 18:59]

mimi127

Sazan? Sazan to pierwotna forma karpi które zasiedlają europe. Czyli każdy karp jest podobny do sazana!! [2011-10-09 19:02]

CZzesio

Czesiu, Tarło sztuczne a naturalne jest inne:)) W stawach a na wolności różni sie:) w stawach przeżywalność jest bardzo duża a w naturze niestety nie.  Karpie w Wiśle rozmnażają się i to z dużym powodzeniem, acz kolwiek nie co roku ale ich przybywa. Nawet sumy które są endemiczną formą nie mają takiego przyrostu.

To jest cytat z jakiegoś artykułu i tu słowa "tarło naturalne "odnoszą się do hodowli-tarła w (uprzednio i tak przygotowanym) stawie a nie w "probówce" in vitro .W dzisiejszych czasach słowo "naturalne " nabiera innego znaczenia ......:(

[2011-10-09 19:04]

mimi127

:)) trzeba patrzeć na nature:)) [2011-10-09 19:07]

JOPEK1971

Nie wygłupiaj się:) Karpie się trą i będą sie tarły poniżej tamy we Włocławku.

Tarło nie gwarantuje narybku,we Włocławku żyję i wiem że to co mówisz nie ma miejsca,jakby się tarły karpie sukcesywnie to bym o tym wiedział :-)

[2011-10-09 19:13]

Diablo

Karpie rzeczne to uciekinierzy ze stawów. Rokrocznie spuszczana jest woda ze stawów w celu odłowienia ryb. W tym czasie ucieka ich cała masa. Wiem bo widzę hordy ludzi z pobliskich wiosek nastawiających się w tym czasie na wielkie mięsobranie w odpływowych rzeczkach i kanałach.
[2011-10-09 19:16]

JOPEK1971

Sazan? Sazan to pierwotna forma karpi które zasiedlają europe. Czyli każdy karp jest podobny do sazana!

Podobny,nie znaczy taki sam,sazan ma ciemne płetwy i żyje w europie ale na obrzeżach,w naszym kraju to pełnołuszczak z hodowli,albo uciekinier,albo zarybiony.

[2011-10-09 19:17]

mimi127

Nie będe się sprzczala , Jesteście wędkarzami a ja tylko studjuje ihtiologie. Napewno praktyka n ie idzie w parze z praktyka. Pozdrawiam i życze miłej n ocki:)) [2011-10-09 19:25]

mimi127

TEORIA :)) [2011-10-09 19:28]

JOPEK1971

To że studiujesz ichtiologię  nie musi byc wyznacznikiem twojej wiedzy,też zależy na którym roku jesteś i co wbijają wam do głowy ;-) my też jesteśmy poniekąd ichtiologami,całe życie uczymy się życia ryb, bo bez tego ani rusz. ;-) [2011-10-09 19:31]

CZzesio

Hmmmmmmmmmm  "TYLKO studiuję ichtiologię ..." ;) hehe  .Z resztą jak to mówią "wyjatki potwierdzają regułę "  Dobrej nocki zycze :)
[2011-10-09 19:35]

JOPEK1971

Dobranoc,ichtiolodzy. ;-) [2011-10-09 19:39]