Czy wolno spiningować na rzece wstyczniu

/ 9 odpowiedzi
Witam mam pytanko odnośnie okręgu toruń wyczytałem że niewolno spiningować na jeziorach od stycznia do maja, czy tak samo jest na rzekach bo chciałbym się przejść na okonka po nowym roku gdyż pogoda na to pozwala.Z góry dziękuję za odpowiedz.
ryukon1975


Nie wiem jak jest u Ciebie kolego w okręgu Toruń.U mnie w okręgu Rzeszów wolno spinningować w styczniu.Niestety teraz co kraj to obyczaj, i nie potrafię Ci odpowiedzieć i pomóc. (2011/12/31 18:02)

Michu14


Zadzwoń do swojego kółka, lub się tam przejdź i dowiedz. U mnie w okręgu Częstochowskim można, lecz nie we wszystkich rzekach.

Pozdrowienia ;) (2011/12/31 18:11)

tobi088


Jest okres ochrony dla szczupaka i sandacza, ale okonie łowić można. Ale jak będziesz rzucał dużymi przynętami to chyba jest coś nie tak, albo jak będziesz rzucał do wód gdzie nie ma okonia to też chyba nie tak... Ale tarliska należało by opuszczać, a także na zbiornikach w których PZW wie że w danym  miejscu odbywa się tarło powinny być tablice i wzmożone kontrole. (2011/12/31 18:14)

ryukon1975


Jest okres ochrony dla szczupaka i sandacza, ale okonie łowić można. Ale jak będziesz rzucał dużymi przynętami to chyba jest coś nie tak, albo jak będziesz rzucał do wód gdzie nie ma okonia to też chyba nie tak... Ale tarliska należało by opuszczać, a także na zbiornikach w których PZW wie że w danym  miejscu odbywa się tarło powinny być tablice i wzmożone kontrole.


Po czym sie poznaje tarlisko i jakie gatunki trą się w styczniu? (2011/12/31 18:17)

Pitbul


Tarlisko każdego gatunku wygląda inaczej. Nie wszystkie możemy obejrzeć na własne oczy bez zanurzenia w wodzie. Tarlisko np. pstrąga jest łatwe do rozpoznania (bez moczenia) - są to odznaczające się na tle dna rzeki łachy żwiru o długości zazwyczaj  do 2 metrów i szerokości do 1 metra. Co do innych gatunków nie będę się rozpisywał podpowiadając Google. Co do gatunków "trących się w styczniu" to z lekka odbiję piłeczkę. Zadajesz mnóstwo pytań na które żądasz nieomylnych odpowiedzi. Ja nie jestem ichtiologiem i nie znam zwyczajów godowych wszystkich ryb. Jestem w stanie natomiast odpowiedzieć, że okresy ochronne obejmują często nie tylko sam moment "prokreacyjny". To nic złego (jak mam nadzieję się zgodzisz), że RAPR chroni ryby zarówno napchane ikrą i mleczem, jak i te same - wycieńczone "miłosnymi igraszkami". Chroni nie zawsze w pełni, ale to osobny temat.Tarlisko, matecznik, siedlisko zimowe...Zaproponuj może spisanie tu i teraz pełnych charakterystyk wszystkich gatunków rodzimej ichtiofauny ze wyraźnym naciskiem na szczegóły dotyczące rozpoznawania tarlisk, mateczników, itd.Charakterystyki są znane miłośnikom poszczególnych gatunków. Na wspomniane szczegóły przebierając nóżkami oczekują Ci - których nie szanujesz ani Ty ani ja.pozdrawiamT.    (2011/12/31 18:53)

ryukon1975


Tarlisko każdego gatunku wygląda inaczej. Nie wszystkie możemy obejrzeć na własne oczy bez zanurzenia w wodzie. Tarlisko np. pstrąga jest łatwe do rozpoznania (bez moczenia) - są to odznaczające się na tle dna rzeki łachy żwiru o długości zazwyczaj  do 2 metrów i szerokości do 1 metra. Co do innych gatunków nie będę się rozpisywał podpowiadając Google. Co do gatunków "trących się w styczniu" to z lekka odbiję piłeczkę. Zadajesz mnóstwo pytań na które żądasz nieomylnych odpowiedzi. Ja nie jestem ichtiologiem i nie znam zwyczajów godowych wszystkich ryb. Jestem w stanie natomiast odpowiedzieć, że okresy ochronne obejmują często nie tylko sam moment "prokreacyjny". To nic złego (jak mam nadzieję się zgodzisz), że RAPR chroni ryby zarówno napchane ikrą i mleczem, jak i te same - wycieńczone "miłosnymi igraszkami". Chroni nie zawsze w pełni, ale to osobny temat.Tarlisko, matecznik, siedlisko zimowe...Zaproponuj może spisanie tu i teraz pełnych charakterystyk wszystkich gatunków rodzimej ichtiofauny ze wyraźnym naciskiem na szczegóły dotyczące rozpoznawania tarlisk, mateczników, itd.Charakterystyki są znane miłośnikom poszczególnych gatunków. Na wspomniane szczegóły przebierając nóżkami oczekują Ci - których nie szanujesz ani Ty ani ja.pozdrawiamT.  

Wszystko to prawda.
Ja tylko trochę zironizowałem tym pytaniem bo kolega tobi088 nie dużo wie o rybach jak wnioskuję z jego wypowiedzi.Myślałem że podejmie rękawice w dyskusji.
Pytanie tyczyło się stycznia akurat ten miesiąc jest dość ubogi w tarła.
Ubogi w tarła nie okresy ochronne bo jak sam Tomku napisałeś okres ochronny nie chroni ryby tylko w czasie samego tarła bo nie sposób ustalić go datą od-do ,ale też przed nim i po nim.
Odłóżmy dyskusje o szczegółach do nowego roku.:)
(2011/12/31 19:04)

tobi088


hefeed8 wracam do rzeczowej dyskusji ;) za wiele nie powiem bo masz racje za duzo nie wiem i nie będę robił ctrl+c z wikpedi. moja odpowiedź może nie była sprecyzowana bo wydaje mi się że koledze chodziło o okres ochrony dla szczupaka i sandcza a że napisał o styczniu to moj bład źle odpowiedziałem, a z drugiej strony widze że lubisz każdego uszczypnąć za słówka.

pozdrawiam (2012/01/24 11:19)

ryukon1975


hefeed8 wracam do rzeczowej dyskusji ;) za wiele nie powiem bo masz racje za duzo nie wiem i nie będę robił ctrl+c z wikpedi. moja odpowiedź może nie była sprecyzowana bo wydaje mi się że koledze chodziło o okres ochrony dla szczupaka i sandcza a że napisał o styczniu to moj bład źle odpowiedziałem, a z drugiej strony widze że lubisz każdego uszczypnąć za słówka.

pozdrawiam



To nie ja.:)
To pzw i ich przepisy mówią o tarliskach i tym podobnych.
Tylko prawda jest taka że większość ludzi którzy mają kary i łowią nie umie rozpoznać tych tarlisk.
Ja też jestem "mądry" u siebie tu gdzie spędziłem lata nad wodą.Znam wodę znam ryby.
Rzucony na inne łowisko pomiędzy inne gatunki nie wiedziałbym nic.
Tablicy wskazującej tarlisko nie widziałem nigdy.

Pisząc to nie chciałem tu nikomu wytykać niewiedzy tylko bezmyślność tych przepisów,nie bierz kolego wszystkiego tak osobiście. (2012/01/24 12:21)

tobi088


Nie biorę osobiście, bo doskonale wiem że ludzie związani z PZW w 90% olewają wszystko, w kołach jest różnie, u mnie są trzy koła a tak naprawdę tylko jedno prowadzi działalność z prawdziwego zdarzenia, chwała im za to (2012/01/24 12:33)