Czy warto iść w styczniu na ryby ?

/ 40 odpowiedzi
notaki

Szkoda pieniędzy na te bzdety. Naprawdę :-)
Złapiesz zaczep i pooooszła kasa w czorty.
A do tego co to za przyjemność siedziec i czekać az się ryba zatnie.
lepiej w rybnym ;-) (2014/01/06 21:00)

kucus22

Łowiłem na skraju cofki i nurtu .. lekko obracająca się woda, porywająca powoli cząsti zanęty.
Zanęta podstawowa, drobna baza bez jakiegolowiek zapachu na wody stojące ( coflka ).
Do tego  to co dobre w zimnej wodzie, czyli suszona krew plus rozdrobniony ( praktycznie zmielony ) pellet halibut . Czyli smrodki.
Przyneta brzanowa. Zołty ser plus kawałeczki tegoż w zanęcie.
Metoda feeder.. szczytówka najdelikatniejsza, cięcie po każdym drgnieciu
Żyłka główna o,25, przypon stroft o,18 ok 40 cm
Haczyk 6 na dlugim trzonku

Daleki jestem od krytykowania czy szydzenia z kogokolwiek na tym portalu.
Nie piszę też z zazdrości gdyż kilka brzan już złapałem w tym 60-siątkę na kleniowy zestaw z woblerkiem ( waleczne bydle).
Nie mniej kolegi opis budzi u mnie kilka wątpliwości...
- zanęta drobna bezzapachowa?! na rzekę?
-najdelikatniejsza szczytówka i zacięcie po każdym drgnięciu?? Tuż takie cudo w rzece nawet w wstecznym prądzie w skutek ciągu wody praktycznie cały czas będzie w ruchu ?:)

Najbardziej zastanawia mnie twoje rzekome nastawienie się na Brzanę ( ser za przynętę )
w okresie ochronnym tej "wąsatej damy"?
Kolego tylko nie pisz, że ryby i tak wróciły do wody bo dla mnie to jak tłumaczenie spinningisty łowiącego w kwietniu na wachadłówę w rozmiarze XXL na stalowym przyponie, który tłumaczy, że jak będzie szczupak to i tak go wypuści...! (2014/01/06 21:28)

notaki

Szanowny kolego :-)
Nie znasz miejsca - nie opiniuj :-)

A co do przynety... mam goraca prośbę... nie osmieszaj się :-)
Skoro złapałem i klenie, to przynęta jest brzanowa ????? wyłacznie ????? Znasz wyłacznie monogatunkowe przynęty roślinne ???? . A poza tym o ile znam regulamin , to nie zabrania on stosowania w Popradzie dowolnych przynet roślinnych, a mówi tyle, ze ryba złapana w okresie ochronnym powinna byc w wszelka starannością natychmiast wpuszczona do wody.
Do której wszystkie ryby wrociły
Więc nie bądź kolego swietszy od Papieża. ( nawiasem mówiąc brzana trze się  zwykle w maju )
Szcegolnie, ze bardzo interesuje mnie jak łowiąc na np. obrotówkę zakąłdasz, ze jest ona wyłącznie szczupakowa i sandacz na nią nie uderzy. :D
(2014/01/06 21:49)

jaca89

a tam 15 zl to nie majatek. chce tylko spróbować jak to działa i czy cos idzie na to złowic. (2014/01/06 22:01)

notaki

Za moment Cie tu ukamienuja swieci, ale uczciwie powiem tak..
W latach młodosci  ( gdy umiejetnosci ciut brakowało ) probowałem różnych wynalazków na tamte czasy i powiem jedno:
Do dupy z nimi wszystkimi :-)
Z czasem sama wyjęta ryba przestanie być celem samym w sobie, zacznie liczyc się jej przechytrzenie.. i praktycznie wyłacznie to.
Były czasy, że brałem wszystko co ma wymiar i miesci się w limicie.. teraz biore kilka sztuk rocznie.... adrenalinka się liczy i takie poczycie, ze od durnowatej ryby sprytniejszy jestem..
Zresztą .. z tym ostatnim różnie bywa :D (2014/01/06 22:10)

kucus22

Szanowny kolego :-)
Nie znasz miejsca - nie opiniuj :-)

A co do przynety... mam goraca prośbę... nie osmieszaj się :-)
Skoro złapałem i klenie, to przynęta jest brzanowa ????? wyłacznie ????? Znasz wyłacznie monogatunkowe przynęty roślinne ???? . A poza tym o ile znam regulamin , to nie zabrania on stosowania w Popradzie dowolnych przynet roślinnych, a mówi tyle, ze ryba złapana w okresie ochronnym powinna byc w wszelka starannością natychmiast wpuszczona do wody.
Do której wszystkie ryby wrociły
Więc nie bądź kolego swietszy od Papieża. ( nawiasem mówiąc brzana trze się  zwykle w maju )
Szcegolnie, ze bardzo interesuje mnie jak łowiąc na np. obrotówkę zakąłdasz, ze jest ona wyłącznie szczupakowa i sandacz na nią nie uderzy.

Styczniowe klenie na żółty serek:D prawie jak bajki słynnych braci :)
Chyba, że kolega ma jakiś tajny pakt z czortem, że na TYPOWO brzanową przynętę ( w dodatku raczej letnią ) skutecznie wyławia kleniska  ..."chyba ze 3 takie chyba pod 40 cm "...
litości chyba nawet zdjęcie którego nie było nie przekona mnie, że to nie bujdy wyssane z palca:)

a tak pomijając resztę to jeżeli według Ciebie żółty ser spożywczy to przynęta roślinna to gratuluje ;) (2014/01/06 22:10)

notaki

roślinna..
Proponuję lekturę regulaminu :-)

A co do zdjęć.. wyrosłem z tego.
Troszkę za dużo ryb w zyciu.. nie pisze by się chwalić, tylko by stwierdzic fakt, ze warto tej szalonej jesienio/zimy jechac na ryby.
Pod warunkiem opłacenia składek !!!!

P.S. Nie wiem jak u Ciebie kolego, u mnie na ser częsciej siada kleń niż brzana .
A dokąłdnie to kwestia miejscówki.
W dołach.. na uspokojeniach, w cofkach - kleń.. w czystym nurcie i jesienią - brzana.
W lecie zdecydownie skuteczniejsze  na brzanę są płatki owsiane :-).

(2014/01/06 22:15)

kucus22

Troszkę za dużo ryb w zyciu.. nie pisze by się chwalić, tylko by stwierdzic fakt, ze warto tej szalonej jesienio/zimy jechac na ryby.

Tak sobie to tłumacze, że koledze chciałeś udowodnic, że zawsze warto wyjśc na ryby- lepsze to niż siedziec w domu. To popieram, ale też trochę czasu już wędkuje (również nad rzeką) i wzruszyły mnie styczniowe brzany i KLENIE na ser :) (2014/01/06 22:23)

kucus22

moją rzeką jest najczęściej Odra i wszelkie klenie jakie złapałem to robale, bądz robale z kukurydzą oczywiście pomijając spinning. (2014/01/06 22:26)

notaki

spróbuj , naprawde jest skuteczny ! :-)
Zreszta na co teraz łowić ??
Płatki, kukurydza, ciasto ???
Kleniowych szarpnięć jest masa, z tego 10-  15 % do zaciecia, nawet przy rece na dolniku.
Woda jest ciepła i ryba żeruje. Chyba tez jest zaskoczona  temperatura jak i my ;-).
Tyle, ze spokojnych dołach siedzi, choc - jak mi się wydaje na granicy uciągu.
W szorach miałem cisze .

P.S. Do kolegi mającego watpliwosci co do przynęt roslinnych... w zyciu nie dodawaj jajek do przynety ( np. ciasta ). Przeciez kury je zniosły !! :D (2014/01/06 22:36)

kucus22

Nie miałem zamiaru się kłócic ani udowadniac czy przynęta mięsna jest skuteczniejsza od roślinnej... na to wpływa wiele czynników i uważam, że trzeba byc uniwersalnym. Ba, sam często łowie na kukurydze i są dni, że jej nie zamieniam na nic innego przez cały okres połowu:)

Przyznam też bez bicia, że specem od kleni nie jestem, jednak jak miałbym typowac przynętę na ten gatunek zimą to stawiałbym na:
-rosówkę
-wątróbkę
-białe i czerwone robaki
Pozdrawiam i Dobranoc :) (2014/01/06 22:45)

notaki

Na Popradzie ????? Gdzie zabroniona jest przyneta zwierzeca ?????????  :D

Także spokojnej nocy :-) (2014/01/06 22:52)

kucus22

Fakt na tej pięknej rzece macie ograniczone pole manewru :) (2014/01/06 22:56)

użytkownik167078

bylem na rybkach 4, 6 i 8 stycznia. dużo bardzo dużo płoci (płotek) ale nie większej niż 15 cm do tego 2 okonie po ok. 20 cm. wszystko wróciło do wody (2014/01/15 17:24)

perwer

Nie miałem zamiaru się kłócic ani udowadniac czy przynęta mięsna jest skuteczniejsza od roślinnej... na to wpływa wiele czynników i uważam, że trzeba byc uniwersalnym. Ba, sam często łowie na kukurydze i są dni, że jej nie zamieniam na nic innego przez cały okres połowu:)

Przyznam też bez bicia, że specem od kleni nie jestem, jednak jak miałbym typowac przynętę na ten gatunek zimą to stawiałbym na:
-rosówkę
-wątróbkę
-białe i czerwone robaki
Pozdrawiam i Dobranoc :)
Nie wiem jak tam gdzie indziej w Polsce ,ja łowiąc na śląsku na stawach w obecnym okresie  na nic innego ryby nie złowiłem jak tylko ochotkę ,a  jak złowiłem na jakąś pinke , to przypadek i cięzko z braniem ...
 do tego żeby ryba podeszła ,trzeba nęcić jokiem ....Przynęty roślinne ,tylko okresy ciepłe ....
(2014/01/15 18:30)