Czy to jest tarło karasia ?

/ 4 odpowiedzi

W moim małym stawie 20m x 15m x 1,5m wpuściłem na jesieni kilkanaście karasi złocistych i 30 srebrzystych (japońce) takich dłoniaków. Dziś zauważyłem że przy brzegu na płyciźnie ryby robiły wielki "szum i zamęt".Widać im było grzbiety i prawie nie reagowały jak koło nich przechodziłem.Czy tak właśnie wygląda tarło?Dodam że staw jest słabo zarośnięty i te "szaleństwa" nie odbywały się w roślinności. Kiedy będzie widać efekty czy to jednak były amory?

u?ytkownik99254


Karaś właśnie powinien odbywać tarło. Często jest to rozciągnięte w czasie, ale przełom maja i czerwca to jest ten okres kiedy się odbywają te gody. Karaś wyciera się w naszym klimacie dość łatwo. Woli trawiaste zatoczki i zarośnięte płycizny, ale w stawie gdzie nie ma roślinności też się wytrze. Tak więc myślę, że obserwowałeś tarło. 

Wylęg będzie miał miejsce po 5-7 dniach od złożenia ikry. 

(2012/05/20 19:56)

JOPEK1971


W moim małym stawie 20m x 15m x 1,5m wpuściłem na jesieni kilkanaście karasi złocistych i 30 srebrzystych (japońce) takich dłoniaków. Dziś zauważyłem że przy brzegu na płyciźnie ryby robiły wielki "szum i zamęt".Widać im było grzbiety i prawie nie reagowały jak koło nich przechodziłem.Czy tak właśnie wygląda tarło?Dodam że staw jest słabo zarośnięty i te "szaleństwa" nie odbywały się w roślinności. Kiedy będzie widać efekty czy to jednak były amory?


Oj Ty podglądaczu,jak widzisz "gili,gili"to dłonie ta twarz lub się odwróc jakby nigdy nic,ewentualnie w dłonie na twarz,oczywiście możesz zrobic przerwę odchylając palec by co nieco uchwycic ;-))) Tak,to było tarło,ale nie wiem czy będzie z tego dużo "dzieci"bo nie masz roślin,ale na jakimś patyczku,korzonku pewnie coś się wykluje.

(2012/05/20 20:30)

u?ytkownik99254


Taki stawek nie jest "sterylny". Zawsze jest tam jakaś gałązka, jakiś palik, jakaś roślinka cho jej nie widać, a w skrajnych przypadkach wystarczą nawet jakieś druty w umocnieniach grobli lub wystające kamienie. Karaś ma zdolność przetrwania jak mało która ryba . No na pewno nie będzie pełnego efektu, ale nawet ikra złożona w toni, która opadnie na dno w jakimś procencie będzie mogła przetrwać - szczególnie, że to staw a nie jezioro. Samica składa około 150.000 a może i 200.000 szt. ikry. Wystarczy przetrwanie 5 % tych jajeczek i... tadam!

Tak więc myślę, że jakiś odsetek jednak przeżyje mimo braku roślinności.

(2012/05/20 21:09)

jacek placekkk


Witam
Tak to napewno tarło karasia u mnie już też się też trze ale już jakieś malutkie igiełki też pływają ostatnio w trawach zauważyłem, ta ryba potrafi się plenić w każdym zbiorniku tzn w większości a jeszcze tym bardziej jak masz japońca z naszym pospolitym,  u mnie z tamtego roku było ich mnóstwo i nawet się martwiłem co z nimi zrobię to wpuściłem dwa szczupaczki i tak mi się wydaje że ubywa ich pomału a szczupaka jednego zaobserwowałem jak się wygrzewał to przyrost miał spory jak go wpuszczałem to miał ok 30 cm a teraz już na oko ponad 40 cm i taki grubasek się zrobił mam też sandacza podobnych wymiarów to pięknie atakuję karasie przy powierzchni jak karasie podrosną to wpuść też jakiegoś drapieżnika Pozdrawiam :) (2012/05/21 06:39)