Zaloguj się do konta

Czy ta rybka jest chora ?

utworzono: 2012/04/15 09:47
altershepi

Witajcie złowiłem przedwczoraj płoć i miał na sobie czarne kropki bardzo wiele czarnych kropek... 

dziś też byłem nad wodą i dzisiejsze płocie również miały takie kropki ale tylko po kilka... czy to jakaś choroba? Czy to z powodu tarła? albo jakiejś innej przyczyny?


Przeważnie kropki są tylko na płetwach... ale ta pierwsza była wręcz cała... płetwy, brzuch, głowa...


Może ktoś z bardziej doświadczonych wędkarzy wie coś na ten temat? 


Ryby złowione na rzece Bug, od 10 do 30cm ale głownie ponad 20cm

[2012-04-15 09:47]

altershepi


[2012-04-14 22:49]

altershepi


[2012-04-14 22:51]

altershepi


[2012-04-14 22:52]

bmk20w

To chyba choroba
[2012-04-15 09:57]

Fix

A dokładnie choroba nazywa się czerniaczka i jest wywołana przez przywry.

"Chorobę tę wywołuja przywry kilku gatunków. Cykl życiowy tych pasożytów przechodzi przez żywicieli pośrednich - ślimaka i  rybę  i kończy się na żywicielu ostatecznym - ptaku, rzadziej ssaku. Może występować na niemal wszystkich polskich rybach, choć najczęściej jest obserwowana na tych z  rodziny  karpiowatych. 
Z jaj przywry wylęgają się larwy pierwszego stadium - miracidia, które aktywnie wnikają do ciała ślimaka, gdzie przechodzą kolejne przeobrażenie i najprawdopodobniej uwalniają się z ciała ślimaka już jako kolejne stadium larwalne - cerkaria i atakują ryby uzadawiając się na skórze i płetwach. Po zainfekowaniu ryby cerakria gubią furki (ogonki) i ulegają otorbieniu, tworząc metacerkaria. Wokół metacerkarii gromadzą sie komórki pigmentowe tworząc charakterystyczne czarne plamki. 
Mięśnie chorych ryb ulegają zwyrodnieniu. Ryby są ociężałe i niechętnie żerują przez co tracą one sprawność ruchową i stają się łatwym łupem dla ptaków. W przewodzie pokarmowym ptaka przywra przechodzi ostateczne przeobrażenie, a wraz z odchodami żywiciela wydala też swoje jaja. 

Czerniaczka jest jedna z chorób powiązanych z sukcesją zbiorników wodnych. Jej rozwojowi sprzyja duże zagęszczenie małych ryb z  rodziny  karpiowatych charakterystyczne dla zbiorników zeutrofizowanych."

odpowiedź wyszukałem w necie.
[2012-04-15 10:01]

Anjar72

To jest pasożyt , coś jak pchła u psa. Mało apetyczne :-)
[2012-04-15 10:06]

altershepi

No ale co z tym zrobić? zgłosić gdzieś? czy cokolwiek mogą z tym coś zrobić? Zauważyłem że jest to bardzo powszechny pasożyt w bugu... czy wypuszczać z powrotem do wody ryby dotknięte przez tego pasożyta? no i czy to jest zaraźliwe z ryby na rybę czy tylko zarażenie przenosi się drogą pokarmową? bo nie wiem czy można taka rybkę wpuścić do oczka z karasiami, a pytam z takiej przyczyny ze nie lubię zabijać rybek i wolę darować im życie i wpuścić do oczka w przypadku gdy nie mogę jej już wypuścić do wody macierzystej...


[2012-04-15 11:35]

Sniper64

Cześć wszystkim :)

- z tym nic nie zrobisz! Występuje to prawie wszędzie cętkowana Cholera:) u mnie też trafiają się takie piegusy..:)
[2012-04-15 12:08]

No ale co z tym zrobić? zgłosić gdzieś? czy cokolwiek mogą z tym coś zrobić? Zauważyłem że jest to bardzo powszechny pasożyt w bugu... czy wypuszczać z powrotem do wody ryby dotknięte przez tego pasożyta? no i czy to jest zaraźliwe z ryby na rybę czy tylko zarażenie przenosi się drogą pokarmową? bo nie wiem czy można taka rybkę wpuścić do oczka z karasiami, a pytam z takiej przyczyny ze nie lubię zabijać rybek i wolę darować im życie i wpuścić do oczka w przypadku gdy nie mogę jej już wypuścić do wody macierzystej...



Nie ma sensu tego nigdzie zgłaszać bo jest to bardzo powszechne schorzenie niezbyt groźne dla ryb a dla ludzi w ogóle. Rybę wystarczy ugotować.
Możesz również je wypuszczać z powrotem do wody, nic sie nie stanie. I tak nie zapobiegnie to rozwojowi tej choroby. Zresztą dotyka ona głównie te akweny gdzie jest mało drapieżników a biała ryba zaczyna karłowacieć.
[2012-04-15 13:09]

pmizera87

A nie nazywa się to kulorzęsek? [2012-04-15 14:51]

xxxczokxxx

Witajcie złowiłem przedwczoraj płoć i miał na sobie czarne kropki bardzo wiele czarnych kropek... 

dziś też byłem nad wodą i dzisiejsze płocie również miały takie kropki ale tylko po kilka... czy to jakaś choroba? Czy to z powodu tarła? albo jakiejś innej przyczyny?


Przeważnie kropki są tylko na płetwach... ale ta pierwsza była wręcz cała... płetwy, brzuch, głowa...


Może ktoś z bardziej doświadczonych wędkarzy wie coś na ten temat? 


Ryby złowione na rzece Bug, od 10 do 30cm ale głownie ponad 20cm

zgłoś to do PZW albo u siebie w kole

[2012-04-15 15:58]

Diablo

A nie nazywa się to kulorzęsek?



Nie. To się nazywa czerniawka
[2012-04-15 16:10]

wedkarz2309

2 lata temu, złowiłem podobną płoć, ryba czarne kropki miała wszędzie, nawet w pysku.Dodatkowo, co widać na załączonym zdjęciu, jedna część głowy, była czerwona.
Płoć - 33 cm. [2012-04-15 16:19]

altershepi

wedkarz2309

Spory okaz :) Szkoda tylko że w takim stanie...

Jak na razie mój rekord to 30... 

[2012-04-15 21:40]

Rybka696

Mam pytanie,czy rybka z czarnymi plamkami nadaje się do zjedzenia
[2012-04-22 07:50]

basiasia

Mam pytanie,czy rybka z czarnymi plamkami nadaje się do zjedzenia


Jak uważasz, ja na przykład chorych ryb nie jem, Tobie zalecam obróbkę termiczną przed spożyciem.
[2012-04-22 08:29]