Czy ta rybka jest chora ?

/ 16 odpowiedzi / 4 zdjęć

Witajcie złowiłem przedwczoraj płoć i miał na sobie czarne kropki bardzo wiele czarnych kropek... 

dziś też byłem nad wodą i dzisiejsze płocie również miały takie kropki ale tylko po kilka... czy to jakaś choroba? Czy to z powodu tarła? albo jakiejś innej przyczyny?

Przeważnie kropki są tylko na płetwach... ale ta pierwsza była wręcz cała... płetwy, brzuch, głowa...

Może ktoś z bardziej doświadczonych wędkarzy wie coś na ten temat? 

Ryby złowione na rzece Bug, od 10 do 30cm ale głownie ponad 20cm

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

bmk20w

To chyba choroba (2012/04/15 09:57)

Fix

A dokładnie choroba nazywa się czerniaczka i jest wywołana przez przywry.

"Chorobę tę wywołuja przywry kilku gatunków. Cykl życiowy tych pasożytów przechodzi przez żywicieli pośrednich - ślimaka i rybę i kończy się na żywicielu ostatecznym - ptaku, rzadziej ssaku. Może występować na niemal wszystkich polskich rybach, choć najczęściej jest obserwowana na tych z rodziny karpiowatych. 
Z jaj przywry wylęgają się larwy pierwszego stadium - miracidia, które aktywnie wnikają do ciała ślimaka, gdzie przechodzą kolejne przeobrażenie i najprawdopodobniej uwalniają się z ciała ślimaka już jako kolejne stadium larwalne - cerkaria i atakują ryby uzadawiając się na skórze i płetwach. Po zainfekowaniu ryby cerakria gubią furki (ogonki) i ulegają otorbieniu, tworząc metacerkaria. Wokół metacerkarii gromadzą sie komórki pigmentowe tworząc charakterystyczne czarne plamki. 
Mięśnie chorych ryb ulegają zwyrodnieniu. Ryby są ociężałe i niechętnie żerują przez co tracą one sprawność ruchową i stają się łatwym łupem dla ptaków. W przewodzie pokarmowym ptaka przywra przechodzi ostateczne przeobrażenie, a wraz z odchodami żywiciela wydala też swoje jaja. 

Czerniaczka jest jedna z chorób powiązanych z sukcesją zbiorników wodnych. Jej rozwojowi sprzyja duże zagęszczenie małych ryb z rodziny karpiowatych charakterystyczne dla zbiorników zeutrofizowanych."

odpowiedź wyszukałem w necie.
(2012/04/15 10:01)

Anjar72

To jest pasożyt , coś jak pchła u psa. Mało apetyczne :-) (2012/04/15 10:06)

altershepi

No ale co z tym zrobić? zgłosić gdzieś? czy cokolwiek mogą z tym coś zrobić? Zauważyłem że jest to bardzo powszechny pasożyt w bugu... czy wypuszczać z powrotem do wody ryby dotknięte przez tego pasożyta? no i czy to jest zaraźliwe z ryby na rybę czy tylko zarażenie przenosi się drogą pokarmową? bo nie wiem czy można taka rybkę wpuścić do oczka z karasiami, a pytam z takiej przyczyny ze nie lubię zabijać rybek i wolę darować im życie i wpuścić do oczka w przypadku gdy nie mogę jej już wypuścić do wody macierzystej...

(2012/04/15 11:35)

Sniper64

Cześć wszystkim :)

- z tym nic nie zrobisz! Występuje to prawie wszędzie cętkowana Cholera:) u mnie też trafiają się takie piegusy..:) (2012/04/15 12:08)

u?ytkownik32263

No ale co z tym zrobić? zgłosić gdzieś? czy cokolwiek mogą z tym coś zrobić? Zauważyłem że jest to bardzo powszechny pasożyt w bugu... czy wypuszczać z powrotem do wody ryby dotknięte przez tego pasożyta? no i czy to jest zaraźliwe z ryby na rybę czy tylko zarażenie przenosi się drogą pokarmową? bo nie wiem czy można taka rybkę wpuścić do oczka z karasiami, a pytam z takiej przyczyny ze nie lubię zabijać rybek i wolę darować im życie i wpuścić do oczka w przypadku gdy nie mogę jej już wypuścić do wody macierzystej...

Nie ma sensu tego nigdzie zgłaszać bo jest to bardzo powszechne schorzenie niezbyt groźne dla ryb a dla ludzi w ogóle. Rybę wystarczy ugotować.
Możesz również je wypuszczać z powrotem do wody, nic sie nie stanie. I tak nie zapobiegnie to rozwojowi tej choroby. Zresztą dotyka ona głównie te akweny gdzie jest mało drapieżników a biała ryba zaczyna karłowacieć. (2012/04/15 13:09)

pmizera87

A nie nazywa się to kulorzęsek? (2012/04/15 14:51)

xxxczokxxx

Witajcie złowiłem przedwczoraj płoć i miał na sobie czarne kropki bardzo wiele czarnych kropek... 

dziś też byłem nad wodą i dzisiejsze płocie również miały takie kropki ale tylko po kilka... czy to jakaś choroba? Czy to z powodu tarła? albo jakiejś innej przyczyny?

Przeważnie kropki są tylko na płetwach... ale ta pierwsza była wręcz cała... płetwy, brzuch, głowa...

Może ktoś z bardziej doświadczonych wędkarzy wie coś na ten temat? 

Ryby złowione na rzece Bug, od 10 do 30cm ale głownie ponad 20cm

zgłoś to do PZW albo u siebie w kole (2012/04/15 15:58)

Diablo

A nie nazywa się to kulorzęsek?

Nie. To się nazywa czerniawka (2012/04/15 16:10)

wedkarz2309

2 lata temu, złowiłem podobną płoć, ryba czarne kropki miała wszędzie, nawet w pysku.Dodatkowo, co widać na załączonym zdjęciu, jedna część głowy, była czerwona.
Płoć - 33 cm. (2012/04/15 16:19)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

altershepi

wedkarz2309

Spory okaz :) Szkoda tylko że w takim stanie...

Jak na razie mój rekord to 30... 

(2012/04/15 21:40)

Rybka696

Mam pytanie,czy rybka z czarnymi plamkami nadaje się do zjedzenia (2012/04/22 07:50)

basiasia

Mam pytanie,czy rybka z czarnymi plamkami nadaje się do zjedzenia

Jak uważasz, ja na przykład chorych ryb nie jem, Tobie zalecam obróbkę termiczną przed spożyciem. (2012/04/22 08:29)