Czy sum ma kolce ?

/ 29 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam, mam pytanie, może banalne ale nie znam na nie odpowiedzi, a więc...od jakiegoś czasu próbuję łowić sumy, z marnym efektem ale nie do tego zmierzam, ostatnim razem złowiłem małego sumka, około 50 cm, w płetwach piersiowych miał kolce. Czy to normalne u suma? W przeszłości złowiłem już kilka sztuk i żadna z tego co pamiętam poprzednie kolców nie miały, nie był to  też sumik karłowaty zwany u mnie koluchem, wyglądał jak typowy sum, miał nieco bardziej spłaszczoną głowę niż te które wcześniej łowiłem, poza tym był "normalny". A więc może mi ktoś odpowie czy to był normalny sum i te kolce są normalnym zjawiskiem u małych sumków czy może był to jakiś mutant:)...pozdrawiam i liczę na jakąś konkretną odpowiedź.Pozdrawiam Marcin P.

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

spinningista1


Sum którego złowiłeś to z pewnością był koluch:) (2012/08/23 18:50)

marcin669


Hm...właśnie w tym problem, że koluchy mają kolec jeszcze na płetwie grzbietowej, a ten nie miał, poza tym doskonale znam koluchy jako dziecko złowiłem ich całą masę, szkoda, że nie zrobiłem fotki, kształt ciała tego sumka którego złowiłem idealnie odpowiada sumowi europejskiemu jednak miał kolce... (2012/08/23 18:53)

marcin669


To jest koluch:) (2012/08/23 19:01)

marcin669


A to jest to coś co złowiłem rok temu, wygląda jak sum a ma kolce w płetwach skrzelowych. (2012/08/23 19:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

marcin669


Zdjęcia nie są dobrej jakości ale na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to koluch a mimo to kolce miał...nie wiem co o tym myśleć, bo z tego co wiem to sumy kolców nie mają...a więc kto mi powie co to jest? (2012/08/23 19:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

marcin669


Może to jakaś krzyżówka, złowiłem kilka już takich sumów z kolcami, w pobliżu jest starorzecze pełna koluchów nie połączone na stałe z rzeką a konkretnie z Wieprzem, jednak w czasie ostatnich powodzi zostało kilkakrotnie zalane i część tego dziadostwa przedostała się do rzeki, sam ich już kilka złowiłem w rzece co wcześniej mi się nie zdarzyło...a więc może w jakiś sposób się skrzyżowały co byłoby tragedią, ale to założenie czysto teoretyczne, bo nie znam się na genetyce i krzyżowaniu ale taka myśl mi przez głowę przeszła. (2012/08/23 19:38)

spinningista1


Czy ten zwykły sum miał kolce na skrzelach takie jak okoń? (2012/08/23 20:56)

marcin669


Nie, normalnie wewnątrz płetwy skrzelowej taki dość długi prawie na całą długość płetwy (2012/08/23 21:09)

spinningista1


Myślę że to mógł być zwykły sum ale pokrzyżowany z koluchem:) (2012/08/23 21:49)

marcin669


No więc skoro kolega uważa, że to sum pokrzyżowany z koluchem to jak go traktować, jako szkodnika czy jako suma, a jeśli jako szkodnika i go zabiorę, a przyjedzie ktoś mądry i uzna, że jest to sum to będę miał problemy, z drugiej strony skoro to jakaś krzyżówka to powinno się ją eliminować bo się okaże, że nie będzie normalnych sumów... (2012/08/24 07:56)

marcin669


Chętnie ale jestem na wyjeździe a nawet jak jestem w domu to godziny ich urzędowania nie do końca mi odpowiadają... (2012/08/24 09:39)

z@mela


  to zwykly  sum a te kolce olej  nawet jak sie skrzyzowal z koluchem  . }
W przypadku kontroli   taka ryba  bedzie potraktowana jak normalny sum  bo  wiekszośc ludzi patrzy na ilość/ długosc wąsów (2012/08/24 10:15)

maciejk18


Przedwczoraj złowiłem suma, sum nie ma kolców na płetwach i ma podłużną płetwę na dole, policz wąsy powinny być 2 na górze i 4 na dole.
A to jest koluch nie wydaje mi sie żeby tak wyglądał sum (2012/08/24 10:16)

maciejk18


Chociaż może i być to sum możliwe że małe sumy mają kolce albo sam nie wiem  nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem. (2012/08/24 10:19)

marcin669


No właśnie, wąsy się zgadzają, płetwy też tylko te kolce...najlepsze jest to, że w zeszłym roku jednej nocy złowiłem takich dziwaków około dziesięciu, jest to dla mnie dziwne, że jest ich aż tyle, w tym roku z braku czasu nie łowiłem za wiele ale znowu jeden się trafił...obawiam się, znając koluchy i tego typu inwazyjne gatunki, a co najgorsze jeszcze jakąś krzyżówkę, że zdominują moją ukochaną rzekę i będzie tam pływać samo badziewie niebędące niczym konkretnym...muszę następnym razem jak to złowię, zrobić dokładniejsze zdjęcia i opis może wtedy uda się coś więcej na ten temat powiedzieć, a póki co dziękuję kolegom za wsparcie i zainteresowanie tematem. Zastanawiam się jedynie czy jest to możliwe aby te dwa gatunki się skrzyżowały... (2012/08/24 10:24)

89krzysztof


Hybryda suma i sumika karłowatego ? 
Po ojcu odziedziczył tylko dwa kolce, resztę po matce, ot rozwiązanie:>  (2012/08/24 10:30)

marcin669


Może i tak, ale nie złowiłem większego niż 50 cm, czyli może i długość o zgrozo też po ojcu i na pewno żarłoczność bo połyka pod sam przełyk, a jak trafiłem na dzień to nie można się było spokojnie usadowić bo tak momentalnie atakowały przynętę, że musiałem zrezygnować z jednaj wędki...ale czy to tak naprawdę jest możliwe aby się krzyżowały? A jeśli  to co teraz? (2012/08/24 10:35)

MateuszR86


Skoro nie po drodze Ci do PZW to proponuje. Zrobić dobre zdjęcia i wysłać do siedziby koła mailem. (2012/08/24 12:48)

marcin669


Pewnie będę musiał tak zrobić, szkoda tylko, że pewnie dopiero za rok będę mógł złowić ewentualnie kolejnego mutanta... (2012/08/24 12:57)

u?ytkownik133252


Powiem tylko jedno i do tego krótko : twierdzenie jakoby sum krzyżował się z sumikiem karłowatym , to już coś więcej niż bzdura . To zwykła ignorancja kogoś kto , powołuje się na takie przekonania . I WY JESTEŚCIE WĘDKARZAMI ?


WSTYD .


Dla ścisłości ( choć i tak nikt nie przyjmie tego do wiadomości  ) :
Sum to ryba  rzędu sumowców : tak jak np: amerykańskie ślepaki ( ryby jaskiniowe )  czy długowąs (np : senegalski Clarias Batrachus zwany czysto potocznie :  sumem afrykańskim itd) , natomiast sumik to ryba z rzędu sumokształtnych (
tak jak choćby azjatycki pangaz z Mekongu ) a przy tym z  zupełnie innej rodziny : z sumikowatych  Sum należy z kolei do rzędu sumowców i do rodziny sumowatych

PS : nie spisałem tego z Wikipedii ,ale dochodzę do wniosku ,że gdyby którakolwiek z tych osób , wypowiadających się wcześniej - to zrobiła , uniknęłaby zwykłego ośmieszania się i po prostu  robienia z siebie .... (2012/08/24 15:40)

Bernard51


Sum należy z kolei do rzędu sumowców i do rodziny sumowatych

natomiast sumik to ryba z rzędu sumokształtnych (tak jak choćby azjatycki pangaz z Mekongu ) a przy tym z  zupełnie innej rodziny

Kiedys w ciekawostkach przeczytalem ze w ZOO przez przypadek lis polarny
zostal zaplodniony przez szakala i byly mlode??
Wiec w czym problem z ikra, tym bardziej??
(2012/08/24 17:12)