Zaloguj się do konta

Czy połów ryb podbierakiem jest przestępstwem?

utworzono: 2016/04/11 12:11
ryukon1975

Złapać rybę w podbierak? Chyba tylko w Rosjii gdzie ryb więcej jak wody, przy naszym rybostanie będę im życzył powodzenia. :)
Przemilczę wypadki szczególne takie jak...... [2016-04-13 12:29]

zbynio 33

Tu sprawę może rozstrzygnąć tylko "Jedyny Sprawiedliwy"! [2016-04-13 12:48]

zbynio 33

Złapać rybę w podbierak? Chyba tylko w Rosjii gdzie ryb więcej jak wody, przy naszym rybostanie będę im życzył powodzenia. :)
Przemilczę wypadki szczególne takie jak......

W Polsce też: [2016-04-13 15:15]

Spear

Wyłania mi się pewien obraz. Ktoś kto był juz łapany przez służby za kłusownictwo i dalej to robi, najwidoczniej nie został ukarany. Być może wcześniej została nałożona kara grzywny, ale nie ma jej jak śc iągnąć, albo sąd uznał fakt kłusownictwa za znikomą szkodliwość społeczną czynu. Służby mogą łapać ( muszą! ) a sąd i tak zrobi co uzna za stosowne. W tej sytuacji pytanie "wykroczenie czy przestepstwo" nijak się ma do tego, jak życie to zweryfikuje. Oczywistą rzeczą jest, że łamią prawo, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. [2016-04-13 15:26]

krisbeer

Tu sprawę może rozstrzygnąć tylko "Jedyny Sprawiedliwy"!

Jesteś pewien że to zaczyna sie na ,,S'' a nie na ,,U''? [2016-04-13 15:58]

ogtw

Co do tego filmiku, pasuje ten paragraf:
Art. 28. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto pozostaje w usprawiedliwionym błędzie co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego. [2016-04-13 16:00]

Artur z Ketrzyna

Rozumiem, ze nie znasz odpowiedzi na pytanie, które powinno interesować wszystkich wędkarzy. Jak będziesz siedział na rybkach a obok ciebie będą trzepać na podbieraki to nie zareagujesz?

Przestępstwo czy wykroczenie. (napewno recydywa :-)  I mnie jako wędarza ineresuje to czy za czyn zabronony odpowedzą. Więc w odpowoednim momencie bym powiadomił odpowiednie organy. Nie jetem Czakiem Norisem tak więc nie bawił bym się w strażnika teksasu.

Wynika z tego że zostali zatrzymani i pewnie wniosek został psożądzony o ukaranie, jak też podniesone zostało że nie jest to ich pierwszy tego rodzaju wystepęk.
Jedyne co mnie ciekawi, czy zostali ukarani, czy została zasądzona nawiązka. A jak tak, to czy odpowiednio została ona spożytkowana.
  [2016-04-13 19:44]

zbynio 33

Tu sprawę może rozstrzygnąć tylko "Jedyny Sprawiedliwy"!

Jesteś pewien że to zaczyna sie na ,,S'' a nie na ,,U''?

Kris to żart jeno ;). "U" też może być :))). [2016-04-14 07:11]

ryukon1975

W Polsce też:
Różnica jest tak ogromna że jak widać w Polsce koszty podbieraka przekroczą koszt pozyskanych ryb. :)
Kończmy to. Krótka piłka. Chętny do małych zawodów może sie wybrać ze mna nad rzekę. Ja biorę wędki on podbierak, nawet nich stracę je wędkę on dwa podbieraki. :) Po sześciu godzinach porównamy wyniki.:) Są chetni puchara. :)))
  [2016-04-14 09:38]

zbynio 33

W Polsce też:
Różnica jest tak ogromna że jak widać w Polsce koszty podbieraka przekroczą koszt pozyskanych ryb. :)
Kończmy to. Krótka piłka. Chętny do małych zawodów może sie wybrać ze mna nad rzekę. Ja biorę wędki on podbierak, nawet nich stracę je wędkę on dwa podbieraki. :) Po sześciu godzinach porównamy wyniki.:) Są chetni puchara. :)))

Krzysiu weź dwóch z podbierakami ;))). Choć Ci powiem kiedyś jak byłem mały to pamiętam i widziałem jak kłusowali i podbierali pod faszynę robionymi takimi podbierakami i sporo miętusów mieli w lato....
  [2016-04-14 10:21]

Artur z Ketrzyna

W Polsce też:

ryukon, żebyś się nie przeliczył, bo jak dobry fachowiec, to polegniesz. Zwłaszca w warunkach które opisał Mirek.
I nie sugeruję tu siebie, bo ja takich rzeczy obecnie nie praktykuję. [2016-04-14 11:17]

zbynio 33

Artur to jest Ryukona rzeka wiec wie co pisze. Ja u siebie na jeziorze mogę też startować z takimi "podbierakowcami" i są bez szans... Miętusów też już na rzece nie ma w tych miejscach co były. Są podobno w dalszym biegu, ale wątpię, że w takiej ilości, żeby je ta jak kiedyś pełnymi siatami wyciągać i dużo szybciej zapewne trafi się na wędkę w czasie kiedy żeruje.... [2016-04-14 13:26]

krisbeer

A oto mój połów podbierakiem [2016-04-14 14:37]

ryukon1975

To już nawet nie jest przestępstwo. Zakłócanie spokoju wędkarza to zbrodnia a użycie podbieraka niezgodnie z przeznaczeniem jast złamaniem przepisów jakie stanowi RAPR i Ustawa. Następnie sąd koleżeński wyznaczy termin egzekucji za pomocą losowania. Po czym nastepuje wybranie numeru 666 666 666 piiip, piiip,piiip - "Kraina wiecznych łowów, kogo dziś tu niesie?" [2016-04-14 14:55]

krisbeer

To już nawet nie jest przestępstwo. Zakłócanie spokoju wędkarza to zbrodnia a użycie podbieraka niezgodnie z przeznaczeniem jast złamaniem przepisów jakie stanowi RAPR i Ustawa. Następnie sąd koleżeński wyznaczy termin egzekucji za pomocą losowania. Po czym nastepuje wybranie numeru 666 666 666 piiip, piiip,piiip - "Kraina wiecznych łowów, kogo dziś tu niesie?"

To może doprecyzuję :) szedłem sobie brzegiem, tak szedłem i szedłem. Jak tak sobie szedłem to zobaczyłem tych dwóch (później okazało sie że sa to znani w okolicy osobnicy o ksywkach: młody i sąsiad), zobaczyłem również leżący obok podbierak. Kurde pomyślałem sobie niczym Stirlitz, przecież oni tym podbierakiem moga popełnić jakieś wykroczenie lub przestępstwo. Dokonałem więc zaboru narzędzia kłusowniczego i obywatelskiego zatrzymania, co widac na załaczonej fotografii. Ot i cała historia, a tu zamias medalu to sądem koleżeńskim straszą :(
  [2016-04-14 15:39]

luxxxis

Medal? kużwa mało....Puchar minimum plus okolicznościowy brelok,a ten "chapniety" na siatę nie był w okresie ochronnym? [2016-04-14 16:15]

ryukon1975

Ja sobie niestety dziś nigdzie nie póję bo to co w powietrzu wisiało teraz spada na ziemię i to w sporej ilości. Wędki odwieszone na kołek do jutra. [2016-04-14 16:29]

luxxxis

Ja sobie niestety dziś nigdzie nie póję bo to co w powietrzu wisiało teraz spada na ziemię i to w sporej ilości. Wędki odwieszone na kołek do jutra.

Oj biedny Ty...czasem i mnie aura zatrzyma,jednak tylko burza da radę,taka z piorunami . [2016-04-14 16:55]

Szanowni Koledzy otrzymałem informację od PSR, że jest to wykroczenie :) . Zdziwiłem się gdyż ujawnilismy Panów łowiących na rezerwacie na podbieraki, w widerku mieli ryby. Odpowiedzą za połów ryb bez uprawnień. Dziwne ale prawdziwe. [2016-04-16 12:03]

JKarp

Ręce opadają :-(
Skoro jest to jak mówisz matecznik to ktoś musiał go ustanowić i zakaż połowu przy okazji też. Zdaje się, że tylko wojewoda ma takie uprawnienia. Do tego dochodzi recydywa. Mają ryby czyli podliczyć można na podstawie tarła i przeżywalności ile te kilka ryb da w sumie osobników. 
Kiesyś było głośno o OS na Sanie jak złapali kilku kłusowników. Do...ali im do pieca jak trza bo wyliczili własnie ile z tych skłusowanych ryb może przeżyć po trale , i po następnym tarle.
Kuźwa idę do lasu po mięcho - skoro skłusowane ryby to wykroczenie to i dziczek ubity nielegalne może też potraktują jako wykroczenie.
JK [2016-04-16 15:21]

Spear

Hmmm...
JEŻELI opisałeś całą sytuacje zgodnie z prawdą, bez upiększania, to nałożenie mandatu z tego tytułu jest:
a) Wynikiem olewactwa i lenistwa (nie chce się chodzić po sądach, ale chyba za to mają pensje)
b) Nieduczenia (Nikt nie jest alfą i omegą, ale na swojej branży wypadało by się znać )
c) Próbą zamiecenia wszystkiego pod dywam, bo ktoś kogoś zna. ( Szwagier z zięciem etc etc )
d) Łapówka ( Kilka rybek na kolację )
Ja to widze w ten sposób, zaznaczam że MOGĘ BYC NIEDOUCZONYM CZŁOWIEKIEM, a to są tylko moje domysły.
...
Aczkolwiek, czysto hipotetycznie...
Gdyby mieli wykupione pozwolenia to było by wszystko ok? Wtedy powinni je chyba okazać, może jakiś połów tarlaków czy coś w tym stylu?
Dziwna sytuacja, w mojej ocenie to jawne kłusownictwo i sprawa powinna oprzec się o sąd. Sam wyrok to juz inna sprawa bo to sąd uwzględnia wiele czynników, nie strażnik, ale odpuszczenie takiego czegoś to jawne niedopełnienie obowiązków. Wszystko zależy czy sytuacja naprawdę wygląda tak jak to opisałeś, bez koloryzowania i ukrywania istotnych informacji. Opieramy się tylko na twoich relacjach i to na ich podstawie budujemy swoją opinię. [2016-04-16 16:12]

szlachcic26

jesli karaja za lapanie podbierakiem to powinni zakazac polow metrowkami taka sama szkodliwosc [2016-04-23 20:04]

Artur z Ketrzyna

jesli karaja za lapanie podbierakiem to powinni zakazac polow metrowkami taka sama szkodliwosc

A co to te metrowki? [2016-04-23 20:54]