Czy ołów szkodzi rybom

/ 4 odpowiedzi

  • konto usunięte

W małym stawie hodowlanym w wodzie urwał mi się ciężarek ołowiowy 30 g . Czy może on zaszkodzić wodzie i rybom?
bigrybka95


Ołów jest pierwiastkiem toksycznym, szkodliwym dla ludzi, zwierząt, roślin i innych wszelkich organizmów. Tak, ołów szkodzi rybom, lecz spokojnie 30g ołowiu nie powinno zaszkodzić środowisku w twoim akwenie.

Aczkolwiek problem toksyczności ołowiu istnieje i coraz więcej wędkarzy zdaje sobie sprawe i ołowiane ciężarki zastępują kamiennymi bądź mosiężnymi. Fakt Pb, jest dość tanim surowcem i ma wspaniałe właściwości ale równie dobrze zastąpić go można cyną, stalą, stopami wolframu i  niklu. Dla przykładu, niektóre mormyszki produkuje sie właśnie z wolframu.


Pozdrawiam.(2012/07/30 22:42)

Iras1975


Połknięty szkodzi. (2012/07/30 22:47)

xemit


Kula z Colta waży połowę mniej , więc taki ciężarek jest w stanie zaszkodzić każdej rybie o wadze mniejszej niż 0,5 T. Nawet w przypadku upadnięcia obok ryby, powoduje olbrzymie straty wpływając na brak przyrostów i zamieranie ikry przez następne 2-3 lata.Co do szkód w małym stawie , wszystko zależy od tego jak jest mały i jaką ilość wody taki ciężarek jest w sanie z niego wyprzeć. Przy naprawdę małym stawie ubytek jest duży i grozi to przyduchą.
A tak na poważnie we wszelkich jeziorach i inne wodach zalegają tony ołowiu, stali , gumy urywających się z każda godziną łowienia praktycznie każdemu wędkarzowi. (2012/07/30 22:51)