Zaloguj się do konta

Czy na egzaminie na Kartę Wędkarską może obowiązyw

utworzono: 2012/02/08 12:45
osa12

RAPR jest regulaminem stowarzyszenia a nie ogólnym prawem. Według mnie na egzaminie powinny obowiązywać wiadomości z Ustawy o rybactwie śródlądowym i innych zarządzeń ministra związane z Amatorskim Połowem Ryb. Czy moje wnioski są trafne ? Zapraszam do dyskusji.

[2012-02-08 12:45]

JaroDaw

Tak sądzę że trafne, ale RAPR jest pisany na podstawie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym, więc pytania są bezpośrednio związane z tą ustawą. Spróbuj nauczyć się tej ustawy na pamięć.:) [2012-02-08 12:44]

osa12

RAPR zawiera też punkty dotyczące tylko stowarzyszenia PZW lub zachowania się na wodach dzierżawionych przez PZW. Na egzaminie nie powinny padać pytania odnośnie tych punktów. Jeśli padają, to jest to łamanie prawa! [2012-02-08 13:40]

JaroDaw

RAPR zawiera też punkty dotyczące tylko stowarzyszenia PZW lub zachowania się na wodach dzierżawionych przez PZW. Na egzaminie nie powinny padać pytania odnośnie tych punktów. Jeśli padają, to jest to łamanie prawa!

Z ciekawości możesz przytoczyć takie pytania ? [2012-02-08 13:50]

Romuald55

Kolega osa jak mniemam ma egzamin za sobą więc nie rozumiem po co podnosi temat celowości pytań na egzaminie.Tych,którzy będą zdawali egzamin w przyszłości może czekać niemiłe zaskoczenie ponieważ nowa ustawa ściśle określa warunki przeprowadzania egzaminów na kartę wędkarską.W egzaminach będą uczestniczyć,poza przedstawicielami PZW znającymi przepisy dotyczące wędkarstwa,także pracownicy wydziałów ochrony środowiska starostw.Pytania będą rozszerzone o ogólną ochronę przyrody i środowiska.Stara ustawa o rybactwie śródlądowym wprowadzała obowiązek posiadania Karty Wędkarskiej lecz nie precyzowała warunków jej uzyskania.Nowa już to precyzuje. [2012-02-08 14:09]

CZzesio

Witam :)

Troszkę mnie ten temat zaintrygował i idąc dalej tym tropem ciekawe co by było gdyby ...

zainteresowany zgłosił sie do dajmy na to starostwa , czy urzędu miejskiego w celu uzyskania takowej karty.Co by powiedziała pani za biurkiem i jakie materiały trzeba by było przyswoić , no i przed jaką komisją zdawać egzamin .Czy przypadkiem nie powstała by nowa komórka do tych spraw. A wtedy koszty na pewno były by większe . A może kartę otrzymali byśmy od ręki ...??

[2012-02-08 14:09]

JaroDaw

Witam kolego Romualdzie, czy mamy już nowszą ustawę, niż ta z 1985 ze zmianami wprowadzonymi w 2010 ? Czy jest to w przygotowaniu ?Pytam, bo nie zawsze człowiek jest na bieżąco. [2012-02-08 14:19]

Romuald55

Właśnie ta nowa ustawa określa,że minister w drodze rozporządzenia wyda warunki przeprowadzania egzaminów na kartę wędkarska.Prawdopodobnie przepisy wykonawcze już są lub prowadzone są konsultacje ponieważ wydziały ochrony środowiska wykazują zainteresowanie sposobem przeprowadzania wspólnie egzaminów. [2012-02-08 14:35]

osa12

RAPR zawiera też punkty dotyczące tylko stowarzyszenia PZW lub zachowania się na wodach dzierżawionych przez PZW. Na egzaminie nie powinny padać pytania odnośnie tych punktów. Jeśli padają, to jest to łamanie prawa!

Z ciekawości możesz przytoczyć takie pytania ?

Ze strony prowadzonej przez PZW : http://www.kartawedkarska.pl

Źródło: Karta wędkarska

Jakie są obowiązki wędkarzy wobec środowiska zgodnie z przepisami RAPR?

- utrzymanie w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów
- zapoznanie się z dodatkowymi ograniczeniami na wybranym przez siebie łowisku
- zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy wędkarzami

[2012-02-08 14:38]

osa12

I jeszcze jedno:

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW jest zbiorem:

a) zaleceń postępowania etycznego wędkarza,
b) przepisów łowienia w morzu,
c) przepisów obowiązujących wszystkich łowiących na wodach PZW

[2012-02-08 14:44]

Romuald55

Nie ma co kruszyć kopii....to starostwo powiatowe wydaje kartę wędkarską na podstawie obowiązujących przepisów i ono decyduje czy dany egzamin jest podstawą do wydania karty wędkarskiej.Wszystko wskazuje na to,że starostwa będą organizować a na pewno uczestniczyć w przeprowadzanych egzaminach.RAPR jest najstarszym i do niedawna był jedynym zbiorem przepisów dotyczących ochrony i pozyskania ryb na wędkę dlatego jest podstawą wiadomości potrzebnych do uzyskania karty wędkarskiej.Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale limity,wymiary i okresy ochronne ryb jak i pozostałe przepisy RAPR są opracowane na podstawie obowiązującego prawa i PZW nie ma prawa ich zmieniać,może jedynie zaostrzyć. [2012-02-08 15:05]

JaroDaw

Z ciekawości możesz przytoczyć takie pytania ?

Ze strony prowadzonej przez PZW : http://www.kartawedkarska.pl

Źródło: Karta wędkarska

Jakie są obowiązki wędkarzy wobec środowiska zgodnie z przepisami RAPR?

- utrzymanie w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów
- zapoznanie się z dodatkowymi ograniczeniami na wybranym przez siebie łowisku
- zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy wędkarzami

Masz rację. Ustawodawca określił kto może przeprowadzać egzamin, z jakiej dziedziny i tyle. Pytania są już w gestii egzaminującego, nawet jeśli nie dotyczą  zasad i warunków ochrony i połowu ryb .  Temat ciekawy :) [2012-02-08 15:06]

JaroDaw

Właśnie ta nowa ustawa określa,że minister w drodze rozporządzenia wyda warunki przeprowadzania egzaminów na kartę wędkarska.Prawdopodobnie przepisy wykonawcze już są lub prowadzone są konsultacje ponieważ wydziały ochrony środowiska wykazują zainteresowanie sposobem przeprowadzania wspólnie egzaminów.

Czyli kres "kupowania kart wędkarskich w wędkarskim" :)  [2012-02-08 15:10]

troc

Tak sądzę że trafne, ale RAPR jest pisany na podstawie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym, więc pytania są bezpośrednio związane z tą ustawą. Spróbuj nauczyć się tej ustawy na pamięć.:)

Dokładnie- przed egzaminem co najmniej dwumiesięczny kurs......

[2012-02-08 16:47]

kargul

moim zdaniem dobrze jest jak jest teraz czyli np. ja miałem pytania z wymiarów okresów ochronnych itp wątpie żeby ktoś całą ustawę ogarnął:) [2012-02-08 17:39]

osa12

Jeśli karta wędkarska ma czemuś służyć (bo po zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym służy głównie do odebrania praw wynikających z konstytucji – karta przestała być dożywotnia, można ją trwale odebrać wyrokiem sądu), to egzamin powinien być przeprowadzany zgodnie z ustawą i innymi rozporządzeniami ministra. Karta wędkarska według prawa potwierdza wiedzę posiadacza z zakresu Amatorskiego Połowy Ryb , ochrony środowiska itd …. Jeśli egzaminy przeprowadza się ze znajomości RAPR to karta wędkarska jest zbędna. Praw konstytucyjnych nie powinno odbierać się dożywotnio, (co to za kara, która na zawsze wyrzuca człowieka poza nawias społeczeństwa bez możliwości poprawy i zadośćuczynienia w swoim dalszym życiu), a RAPR to regulamin jednego ze stowarzyszeń wędkarskich, więc jego znajomość nie spełnia podstaw prawnych egzaminu.

Po co ciągnąć tą biurokratyczną i kosztowna procedurę, od karania są kodeksy karne, a potwierdzanie praw, które i tak posiadamy jest kuriozalne. My wędkarze aby łowić zgodnie z prawem, musimy to prawo znać i żadna karta wędkarska nam w tym nie pomoże [2012-02-09 08:31]

Romuald55

Kolego osa,tak chętnie Kolega podpiera się Konstytucją,a nie wie że Konstytucja chroni WŁASNOŚĆ.A dobrem ogólnym i własnością wszystkich jest tylko powietrze.Reszta jest czyjąś własnością.I każdy właściciel,sąsiad,samorząd czy też państwo decyduje na jakich warunkach udostępnia innym swoją własność.I zgodnie z Konstytucją,jako właściciel może żądać posiadania różnorakich uprawnień i opłat w tym karty wędkarskiej,karty łowiectwa podwodnego,uprawnień łowieckich,selekcjonerskich,prawa jazdy czy innych.PRLowska Konstytucja mówiła że wszystko jest własnością wszystkich ale nie zdało to egzaminu.Niech więc Kolega obudzi się z letargu i powróci do rzeczywistości. [2012-02-09 08:59]

pawelz

moim zdaniem dobrze jest jak jest teraz czyli np. ja miałem pytania z wymiarów okresów ochronnych itp wątpie żeby ktoś całą ustawę ogarnął:)

Problem w tym, ze taki delikwent na karte idzie na egzamin, egzaminator pyta, jaki jest wymiar np. ploc. Dodajmy ze w tym okregu gdzie zdaje jest 15 cm, a ustawowo brak.  No i co ma odpowiedziec egzaminowany. ?.

[2012-02-09 09:05]

JKarp

CześćPaweł bo egzamin to takie wyłudzenie pieniędzy w majestacie prawa ;-)Jeśli egzaminowany odpowie, że brak wymiaru to jeśli pojedzie na ryby tam gdzie płoć ma wymiar będzie musiał zweryfikować swoją wiedzę lub nosić przy sobie 200zł na mandat.To samo dotyczy wymiaru okonia ( 15 lub 18cm ), szczupaka którego wymiar nie pamiętam gdzie ale podniesiono do 55cm.Dodam jeszcze, że egzamin powinien polegać na rozpoznawaniu ryb ( po co znać wymiar bolenia jak nie odróżni go egzaminowany od uklejki ) ale też powinny być pytania z zakresu etyki ( czy wolno łowić ryby w ich zimowisku mimo, że na miejscu gdzie łowisz nie ma takiej tablicy ? ) lub " widzisz, że rzeką płynie bardzo dużo martwych ryb - co robisz ?". Ten kto nie chce znać wymiarów i okresów ochronnych i tak zda egzamin na zasadzie  " ZZZ "Zakuć - Zaliczyć - Zapomnieć :-)I jeszcze coś sobie przypomniałem. Jeden ze znajomych kilka lat temu pochwalił się, że tak mu podeszły karasie jak nigdy - i duże i dużo. No mówię żeby pokazał - jak już je zobaczyłem zadałem tylko jedno pytanie : od kiedy karaś ma wąsy? Były to pełnołuskie karpiki :-(((JK [2012-02-09 09:22]

pawelz

Dokladnie.
Wedkarz idac nad wode ma obowiazek znac przepisy obowiazujace na danym lowisku a nie ogolnopolski regulamin amatorskiego polowu ryb. O kant d..y potluc egzaminy. One kompletnie niczemu nie sluza, przy obecnym systemie, a wrecz moga zaszkodzic. Go ten gosc co zdal egzamin, mowiac ze ploc nie ma wymiaru, moze gorzko tego pozalowac na lowisku.
[2012-02-09 09:34]

JKarp

WitajWidziałem jesiotra złowionego na Wiśle w okolicy Jabłonny. Wędkarz przyszedł do mnie do sklepu z pytaniem - CO TO ZA RYBA ? JK [2012-02-09 09:43]

osa12

Kolego osa,tak chętnie Kolega podpiera się Konstytucją,a nie wie że Konstytucja chroni WŁASNOŚĆ.A dobrem ogólnym i własnością wszystkich jest tylko powietrze.Reszta jest czyjąś własnością.I każdy właściciel,sąsiad,samorząd czy też państwo decyduje na jakich warunkach udostępnia innym swoją własność.I zgodnie z Konstytucją,jako właściciel może żądać posiadania różnorakich uprawnień i opłat w tym karty wędkarskiej,karty łowiectwa podwodnego,uprawnień łowieckich,selekcjonerskich,prawa jazdy czy innych.PRLowska Konstytucja mówiła że wszystko jest własnością wszystkich ale nie zdało to egzaminu.Niech więc Kolega obudzi się z letargu i powróci do rzeczywistości.

Nie jestem prawnikiem, ale trzeba rozróżnić własność prywatną , oraz własność skarbu państwa. Własność skarbu państwa jest własnością nas wszystkich i zarządzana przez aparat państwowy, a to jak ma być zarządzana i jak udostępniana zgodnie z konstytucją i ustawami „okołokonstytucyjnymi” decydujemy my wszyscy – na tym polega demokracja. A bzdurny wymysł karty wędkarskiej nie służy dzisiaj nikomu i nie pełni żadnej ważnej roli w zarządzaniu państwowym czyli nas wszystkich mieniem.   Kiedyś był pomysł wprowadzenia karty grzybiarza, a ja postuluję w tym szaleństwie wprowadzić kartę pieszego, działkowicza, narciarza itd. Wszystko w imię dobra wspólnego !!

Paranoja!

[2012-02-09 09:58]

Romuald55

To nie jest tak ,Panowie.Egzamin zdaje się z prawa zawartego w odpowiednich ustawach a tylko zebranych w RAPR.Są to ustawy i rozporządzenia do nich:-ust o rybactwie-ust prawo wodne-ust prawo o ochronie środowiska-ust o ochronie przyrody-ust o ochronie zwierząt-rozp Min Środ. o ochronie gatunkowej zwierząt-rozp Min. Środ. w sprawie ochrony gatunkowej roślini inne.Pytania na egzaminie nie powinny dotyczyć zaostrzeń do regulaminu wprowadzających wyższe limity niż w regulaminie.To są przejściowe ograniczenia na szczeblu uprawnionego do rybactwa i zawarte w zezwoleniach.Egzamin ma stwierdzić czy kandydat posiada wystarczająca wiedzę w zakresie wędkarstwa, ochrony wód i ryb.Nie wymaga się śpiewającej znajomości regulaminów i ustaw. [2012-02-09 10:02]

JKarp

To nie jest tak ,Panowie.Egzamin zdaje się z prawa zawartego w odpowiednich ustawach a tylko zebranych w RAPR.Są to ustawy i rozporządzenia do nich:-ust o rybactwie-ust prawo wodne-ust prawo o ochronie środowiska-ust o ochronie przyrody-ust o ochronie zwierząt-rozp Min Środ. o ochronie gatunkowej zwierząt-rozp Min. Środ. w sprawie ochrony gatunkowej roślini inne.Pytania na egzaminie nie powinny dotyczyć zaostrzeń do regulaminu wprowadzających wyższe limity niż w regulaminie.To są przejściowe ograniczenia na szczeblu uprawnionego do rybactwa i zawarte w zezwoleniach.Egzamin ma stwierdzić czy kandydat posiada wystarczająca wiedzę w zakresie wędkarstwa, ochrony wód i ryb.Nie wymaga się śpiewającej znajomości regulaminów i ustaw.

CześćMoja uwaga dotyczy ogólnie tego, że na kij komu wymiary jak ryb nie odróżni, nad wodą nie będzie umiał się zachować i jeszcze nazbiera śniętych ryb i przyniesie do domu.A tu taki mały test:Stizostedion lucioperca to inna łacińska nazwa:
- bo ja nie wiem. Pytanie pochodzi z testu online na Kartę Wędkarską .JK [2012-02-09 10:13]

pawelz

Czyli kandydat odpowiadajac na pytanie o wymiar ploci powinien odpowiedziec - brak. Zdaje egzamin i przeswiadczony o wlasnej wiedzy idzie na ryby. Lowi np. 10 cm ploteczke i zaklada ja na zywca. I przychodzi patrol SSR z Policja i sru 200 zl.
Pytam tak z ciekawosci. do czego w praktyce, na lowisku, ministrialna wiedza wedkarzowi ???. Do niczego. On idac na konkretne lowisko MUSI znac przepisy obowiazujace na nim i nic wiecej. I powinien byc swiadom, ze zadna wiedza z zdobyta podczas przygotowywania do egzaminu do niczego moze mu sie nie przydac.
Ja jadac np na OS na San wiem ze musze stosowac haczyki bezzadziorowe, ze musze posiadac podbierak bezwezlowy, nie wolno zabrac mi zadnej ryby. A cala reszte mam gleboko w d..e.
[2012-02-09 10:16]

osa12

Więc do czego służy karta wędkarska ? Po co egzamin na to "cudo". Zbędna biurokracja i tracone pieniądze, które można spożytkować w inny bardziej godny cel, np. zarybianie wód.

[2012-02-09 10:29]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia