Miejsce zameldowania a wyrobienie karty wędkarskie

/ 49 odpowiedzi
halski021


Do tego wszystkiego dodam, że nie tylko PZW przeprowadza egzaminy na kartę wędkarską . (2017/11/02 15:34)

kedzio


W nowych dowodach osobistych nie ma ani jednej wzmianki o miejscu zamieszkania. Natomiast zdarzyło się, że ktoś zapłacił mandat za nieuprawniony darmowy przejazd komunikacja miejską, bo jako mieszkaniec miasta, usiał okazać dowód osobisty, by udowodnić, że w tym mieście mieszka. Takie jest w Polsce prawo. Robione na szybko, bez zastanowienia, na pałę, a potem obywatel zbiera zniwo tych posunięć. Skoro w urzędzie starosty legitymuję sie dowodem osobistym, to nie jest ważne miejsce zameldowania, bo w tym dowodzie tego nie ma! Tak więc stwierdziwszy, że mieszkam w danym starostwie, załatwię kartę wędkarską bez problemu.  :)
  (2017/11/02 15:35)

halski021


kedzio - zgadzam się z tobą całkowicie ! Dodam od siebie , że wszyscy zamiast mącić w głowach niezorientowanym i wygłaszać sprzeczne ze sobą informacje, na temat wyrobienia dokumentów uprawniajacych do wędkowania (widać jak są przestrzegane przepisy w różnych urzędach, w różnych zakątkach naszego kraju ) , powinniśmy zainteresowanego odesłać do: ,, Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985r o rybactwie śródlądowym " z późniejszymi zmianami . Tam jest wszystko dokladnie opisane . Ktoś kto potrafi zadać pytanie na wedkuje, potrafi znaleźć na komputerze taką ustawę .

  (2017/11/02 16:16)

Jakub Woś


no to halski021 można wyrobić kartę w innym miejscu niż miejsce zameldowania? Jesli tak to dlaczego odesłali z bydgoszczy autora? Dlaczego odesłali mnie i wielu innych? Dlaczego na stronach PZW jest informacja o tym że kartę wyrabia się w miejscu zameldowania? W jednym macie racje. Prawo i przepisy w polsce są pogmatwane i czasami nawet ze sobą sprzeczne. Najłatwiej odesłać do ustawy która ma się nijak do rzeczywistości. Albo chcesz autorowi pomóc albo się wymądrzać. (2017/11/02 16:30)

halski021


Jakub Woś - czytałeś mój poprzedni wpis dokladnie ? Urzędnicy różnie interpretują przepisy . W ustawie nie ma mowy o zameldowaniu . Zamiast prowadzić jałową dyskusję , poczytaj ustawę . (2017/11/02 17:34)

kedzio


Nie chodzi o wymądrzanie się. Logiczne myślenie - o to tu chodzi. Co jest potrzebne zgodne z prawem do otrzymania karty wędkarskiej?
Potrzebny jest:
1. dowód osobisty, lub dowód sobisty opiekuna osoby niepełnoletniej.
2. papier, stwierdzający, że osoba ubiegająca się o wydanie takowej, zdała egzamin przed komisją uprawnioną do takich egzaminów.
3. złożenie wniosku do odpowieniego organu administracyjnego, w tym przypadku do starostwa powiatowego.
4. uiszczenie opłaty skarbowej za wydanie dokumentu o którym mowa.
Wszelkie zaś dane teleadresowe, są kwestią nastawienia danego urzędnika, ponieważ na dzień dzisiejszy, nie ma obowiązku przedstawiania (w celu pozyskania karty wedkarskiej) innych danych niż imię, nazwisko i data urodzenia. Dlaczego? Bo podstawą jest dowód osobisty, w którym nie ma nic na temat miejsca pobytu stałego lub czasowego, a ustawodawca nie ujął tego w przepisach. Jeśli zas w przepisach prawa nie ma określonej konieczności podania miejsca zamieszkania lub czasowego pobytu, to urzędnik nie ma prawa tego od nas wymagać. Ja, W.K, zamieszkały w R, powiat Wod. zdałem egzamin na kartę wędkarska w kole nr. xx, na co mam zaświadczenie i wnoszę o wydanie karty wędkarskiej  - opłacam znaki skarbowe, okazuje dowód osobisty ..... i mam w dupie, czy ktoś ma z tym problem, ponieważ mój dowód stwierdza moją tożsamość, a urzędnika wała obchodzi, czy ja Mazur, czy ja Hanys, czy ja bidok z kresów wschodnich. Ja, obywatel, chcę mieć kartę wędkarską. I wszystko w temacie. Deklaruję jedynie, gdzie mieszkam. A że urzędnik myśli inaczej - to jeszcze nie wyrok smierci. Trzeba wiedzieć jakie prawa się ma. Papiery rozwodowe, komornicze, zaległości bankowe... i inne gówna, mają to do siebie, że trzeba znać miejsce pobytu danej osoby, a ty Kubusiu robisz problem ze sprawy prostej jak drut! Ja! Obywatel! jestem i mieszkam! Wyrabiam kartę wędkarską - i tyle w temacie. Może się wypowie jakiś prawnik w mordę jeża?! Czy jak zrobię prawo jazdy w woj. Lubelskiem, to będzie ono ważne, czy nie? A czy mogę tam robić kurs i egzamin na prawko będąc mieszkańcem woj. Śląskiego? A może muszę to zrobić w moim starostwie?! mać!.......... (2017/11/02 17:44)

Jakub Woś


Jakub Woś - czytałeś mój poprzedni wpis dokladnie ? Urzędnicy różnie interpretują przepisy . W ustawie nie ma mowy o zameldowaniu . Zamiast prowadzić jałową dyskusję , poczytaj ustawę .

a Ty czytałeś moje pytanie? Nie znasz odpowiedzi tylko sypiesz ustawami a one niestety mają się nijak do prawdziwego życia. Dlaczego autor jak zadzwonil do Bydgoszczy to został odesłany do miejsca zameldowania? Dlaczego ja i inni są odsyłani? Dlaczego na oficjalnych stronach kół jest informacja że kartę wyrabia sięw miejscu zameldowania? To nie są jałowe pytania a problemy które dotyczą dużej ilości ludzi. Nie znasz odpowiedzi, nie interesuje cie temat to po co tu piszesz? (2017/11/02 18:26)

Jakub Woś


Kedzio prawo jazdy to dobry przykład. Egzamin możesz zrobić gdzie chcesz, jeździć możesz gdzie chcesz ale po papiery w tym profil kandydata na kierowce odbierasz w urzędzie swojego miejsca zameldowania. (2017/11/02 18:34)

kedzio


Pokaż mi przepis mówiący jasno i jednoznacznie, że KARTA WĘDKARSKA to dokument wymagający MIEJSCA ZAMELDOWANIA! To, że koło PZW sobie powiesi takie tam paszkwile, nie musi oznaczać, że to prawda. Kiedy ja odbierałem K.W. to pojechał do starostwa mój kolega. Podał zaświadczenie o zdaniu egzaminu, podał datę urodzenia, zapłacił znaczek skarbowy i przywiózł mi K.W. gotową. Nikt nie chciał żadnego dowodu osobistego, bo na zaświadczeniu z egzaminu były podane moje dane osobowe, oporócz adresu. Tak, jak prawo jazdy nie zawiera adresu, jak dowód osobisty nie zawiera adresu, tak karta wędkarska też go nie zawiera. Pana strażnika SSR guzik obchodzi mój adres. Jest imię, nazwisko, data urodzenia, ale ni ma adresu. Jedynie w Legitymacji PZW jest przynależność do Koła PZW. Iteż nie ma tam adresu. Adres posiada jedynie Koło PZW, bo tam go podałem. Ajeśli będę bezdomnym - czy wyrobię kartę wędkarską? Jeśli nie, to dlaczego? Czy według Konstytucji kazdy obywatel nie ma tych samych praw? Ajakie zameldowanie poda bezdomny? ........................
  (2017/11/02 20:21)

Jakub Woś


Pokaż mi przepis mówiący jasno i jednoznacznie, że KARTA WĘDKARSKA to dokument wymagający MIEJSCA ZAMELDOWANIA! To, że koło PZW sobie powiesi takie tam paszkwile, nie musi oznaczać, że to prawda. Kiedy ja odbierałem K.W. to pojechał do starostwa mój kolega. Podał zaświadczenie o zdaniu egzaminu, podał datę urodzenia, zapłacił znaczek skarbowy i przywiózł mi K.W. gotową. Nikt nie chciał żadnego dowodu osobistego, bo na zaświadczeniu z egzaminu były podane moje dane osobowe, oporócz adresu. Tak, jak prawo jazdy nie zawiera adresu, jak dowód osobisty nie zawiera adresu, tak karta wędkarska też go nie zawiera. Pana strażnika SSR guzik obchodzi mój adres. Jest imię, nazwisko, data urodzenia, ale ni ma adresu. Jedynie w Legitymacji PZW jest przynależność do Koła PZW. Iteż nie ma tam adresu. Adres posiada jedynie Koło PZW, bo tam go podałem. Ajeśli będę bezdomnym - czy wyrobię kartę wędkarską? Jeśli nie, to dlaczego? Czy według Konstytucji kazdy obywatel nie ma tych samych praw? Ajakie zameldowanie poda bezdomny? ........................
 
Dokładnie taki sam jak adres zamieszkania. I nie mamy jako obywatele takich samych praw przynajmniej w PZW. Jeśli masz obywatelstwo polskie ale mieszkasz za granicą to karty nie wyrobisz. Musisz łowić jako niezrzeszony. Niby obywatel a jednak...  (2017/11/02 21:45)

Krzysztof B


Ja zrobiłem kartę w innym miejscu niż miejsce zameldowania i nie było problemu. (2017/11/02 22:30)

Jakub Woś


Ja zrobiłem kartę w innym miejscu niż miejsce zameldowania i nie było problemu.

no i to jest konkretna odpowiedź (2017/11/02 22:41)

Sith


Jakubie, wytykasz mi niewiedzę, nieznajomość prawa - informuję Cię więc, że prowadzę kancelarię prawno-podatkową dłużej niż twój żywot, a cytowane przez Ciebie przepisy znam doskonale, ale nie mam zamiaru dyskutować z dyletantem.
To byłoby na tyle. (2017/11/03 06:03)

Jakub Woś


Jakubie, wytykasz mi niewiedzę, nieznajomość prawa - informuję Cię więc, że prowadzę kancelarię prawno-podatkową dłużej niż twój żywot, a cytowane przez Ciebie przepisy znam doskonale, ale nie mam zamiaru dyskutować z dyletantem.
To byłoby na tyle.

Skoro znasz doskonale to dla zabawy twierdziłes  że nie ma takiego obowiązku czy chciałeś kogoś umyślnie w błąd wprowadzić? Nazywasz mnie dylematem,  na jakiej podstawie? Skąd wiesz jakie mam wykształcenie i jakie doświadczenie?  Myślałem że jesteś rozsądniejszy ale przy braku argumentów zaczynasz sypać wyzwiska i i zasłaniać się wielką karierą. 
  (2017/11/03 10:11)

Sith


Jakubie, to Ty pierwszy zarzuciłeś mi "niewiedzę" pisząc "I weź się zastanów zanim z powodu swojej niewiedzy zaczniesz kogoś wyśmiewać."
Jeszcze raz powtarzam.
Od 2006 roku nie jestem nigdzie zameldowany, mam stary wzór dowodu osobistego bez wpisanego adresu meldunkowego i żaden urząd i sąd nie kwestionuje tego faktu. Podobny stan istnieje u wielu moich znajomych i klientów.
We wszelkich instytucjach podaje się wyłącznie adres zamieszkania/korespondencyjny i tego wymagają przepisy zarówno prawa cywilnego, karnego, gospodarczego jak i podatkowego.
To, że obecnie rządząca opcja polityczna chce ten stan rzeczy zablokować, jest zrozumiałe z ich punktu widzenia - powrót do pełnej inwigilacji obywateli. Jeszcze brakuje tylko tatuowania numeru PESEL na przedramieniu. Spacyfikowanym społeczeństwem łatwiej rządzić  ;>
Tyle z mojej strony, wycofuję się z dalszego udziału w tej dyskusji akademickiej. (2017/11/03 11:48)

Jakub Woś


A ten dalej swoje o swojej historii zycia pracy i dowodów osobistych. Odwracasz kota ogonem żeby do błędu czy niewiedzy sie nie przyznać. Nie interesuje mnie kim jesteś i co robisz. Twierdzisz uparcie ze nie ma obowiązku meldunkowego. Ja wklejając fragmenty obowiązującej ustawy udowodniłem ci ze jest obowiązek meldunkowy. To ty teraz zaczynasz wyzywać mnie od dyletantów, próbujesz ośmieszyć mnie argumentem ze jestem młody? Uderzyles teraz w politykę żeby moderator zamknął wątek. Pogrążasz sie z każdym słowem. To jest moj ostatni wpis w tym temacie bo z takimi jak Ty nie ma dyskusji. Jestem stary i wiem lepiej a reszta to dyletanci to jedyne twoje argumenty. Jesli zaś chodzi o temat wyrabiania karty to powyższa dyskusja dowodzi jednego, PZW jest ponad prawem. Niby nie ma nic do karty wędkarskiej ale żeby ją wyrobić trzeba się zgłosić do kola wędkarskiego i na dodatek to oni egzaminują. W części kół odsyłają do miejsca zameldowania, w części wymagają białej karty z numerem z miejsca zameldowania a inne wyrabiają bez problemu. Czyli jeden wielki bałagan (2017/11/03 12:22)

jabberwokie86


 I nie mamy jako obywatele takich samych praw przynajmniej w PZW. Jeśli masz obywatelstwo polskie ale mieszkasz za granicą to karty nie wyrobisz. Musisz łowić jako niezrzeszony. Niby obywatel a jednak...

Aby na pewno? Wg ustawy "4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2.". Prawnikiem nie jestem, ale zdaje się, że cudzoziemiec to osoba nieposiadająca obywatelstwa danego kraju:) Co do zameldowania, to w ustawie nie ma o nim mowy, napisane jest, że kartę wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. (2017/11/03 13:22)

pawelz


jabberwokie86 -  dokladnie to samo mialem napisac. Kazdy obywatel polski musi posiadac karte wedkarska jesli chce lowic. Doszly mnie sluchy, ze nawet ludzie z podwojnym obywatelstwem mieli klopoty. Jesli jestes Polakiem (obywatelstwo) to nie ma znaczenia gdzie mieszkasz - musisz miec karte.
To po pierwsze. A po drugie do Jakuba. Piszesz:
"W części kół odsyłają do miejsca zameldowania, w części wymagają białej karty z numerem z miejsca zameldowania a inne wyrabiają bez problemu. Czyli jeden wielki bałagan".
Jak moga wymagac bialej karty, jak to wlasnie ja chcemy wyrobic ?.
I jeszcze jedno pytanie - kto wyrabia ta karte wedkarska ?.
  (2017/11/03 14:54)

Sith


Proszę Moderatora o wykasowanie moich postów w tym temacie... (2017/11/03 15:31)

Henryk1957


Sith. Popieram co przekazałeś , ale nie musisz kasować postów .  Chciałeś tylko  poinformować niewiernych o ich statucie i prawach. (2017/11/03 15:48)

kedzio


Kiedy córa wyrabiała kartę wędkarską, poszła do pierwszego z brzegu koła PZW i tam po zdaniu "egzaminu" dostała świstek. Z tym świstkiem pojechaliśmy do starostwa. Tam był potrzebny ten świstek z egzaminu, dowód osobisty, chyba fotka i opłata skarbowa. Nikt się słowem nie spytał o miejsce zameldowania czy tam zamieszkania. Dowód tez takich danych nie zawiewra. Więc niewierny Kubo, jeśli już kilka osób pod rząd stwierdza, że masz ze sobą problem, to chyba czas najwyższy spuścić głowę i przyznać im rację. Jednego możesz zignorować, może nawet dwóch, ale od trzech i więcej zaczynają się wykluwać zalążki prawdy.
  (2017/11/04 20:56)

pro26


Egzamin możesz zdać gdzie chcesz ale wydac karte może tylko starostwo właściwe dla twojego miejsca zamieszkania czytaj meldunku. (2018/05/31 11:46)

pro26


Zameldowania kolego. (2018/05/31 11:47)