Miejsce zameldowania a wyrobienie karty wędkarskie

/ 49 odpowiedzi
Mieszkam i pracuje w Bydgoszczy a zameldowany jestem w woj.opolskim,czy mogę wyrobić karte w Bydgoszczy i tu łowić ....bo słyszałem sprzeczne opinie.Aktualnie nie posiadam karty wędkarskiej ,proszę o pomoc Bogusław.
z@mela


Przynależność do koła wędkarskiego nie jest powiązana z meldunkiem dlatego wg mnie możesz opłacić  kartę w BydgoszczU   natomiast jak jest z  wyrobieniem  samego dokumentu to nie mam pewności  ale wydaje mnie się że  tak samo . (2017/11/01 12:28)

Sith


Nie ma żadnych przeciwwskazań. Tym bardziej, że obecnie nawet w dowodach osobistych nie ma "meldunku", to przeżytek PRL-owski, żeby było łatwiej spacyfikować Naród.
Ja nie mam żadnego miejsca zameldowania, mieszkam w Łodzi, w ubiegłych latach należałem do koła w Pile, od tego roku należę do koła w Tomaszowie Maz. (2017/11/01 13:04)

Jakub Woś


Z tego co dowiedziałem się w swoim kole kartę wyrabiasz w powiecie w którym jesteś zameldowany. Składki możesz opłacić w Bydgoszczy i tam łowić . Tu fragment ustawy o rybactwie 5. (43) Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa (2017/11/01 13:04)

pakul1206


Jakub -  : " ... Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby... " , zamieszkania a nie zameldowania :) a kolega mieszka w Bydgoszczy :)  (2017/11/01 13:53)

Jakub Woś


Jakub -  : " ... Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby... " , zamieszkania a nie zameldowania :) a kolega mieszka w Bydgoszczy :) 

To by było logiczne ale obawiam się że dla pzw miejscem zamieszkania jest miejsce w którym jesteś zameldowany. Dwa miesiące temu pytałem w kole u siebie bo znajomy chciał w moim kole kartę wyrabiać. Odpowiedź była taka że tylko tam gdzie jest zameldowany. Sam mieszkałem w Warszawie a wyrabialem w lubelskim bo tam byłem zameldowany. No ale zawsze może Bogusław spróbować w Bydgoszczy (2017/11/01 14:02)

Sith


(...) Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby(...)
Miejsce zamieszkania, to nie to samo co miejsce zameldowania i nie można tego utożsamiać. Obecnie zmeldowanie nie jest obowiązkowe. Według miejsca zamieszkania odpowiednie są sądy, urzędy skarbowe, urzędy samorządowe, a więc to samo dotyczy karty wędkarskiej, a także innych uprawnień wydawanych przez organy państwowe i samorządowe.
  (2017/11/01 14:45)

pakul1206


Niby wszystko jesne ale to jest PZW, byle rozum nie jest w stanie tego zrozumieć, oni mają swój świat :) 
  (2017/11/01 16:24)

Jakub Woś


Zameldowanie jest obowiazkowe. Jeżeli autor  mieszka i pracuje  w Bydgoszczy to tam powinien się zameldowac zgodnie z prawem. Do 2012 roku mógłby dostać karę za niedopelnienie tego obowiązku.  Bez konkretnego uzasadnienia meldunek i zamieszkanie powinny być tożsame.  Stąd być może w pzw uznają te terminy za jednoznaczne. Tak jest w moim kole inne może są bardziej postępowe.  (2017/11/01 16:51)

lukasz-c


Zameldowanie jest obowiazkowe. Jeżeli autor  mieszka i pracuje  w Bydgoszczy to tam powinien się zameldowac zgodnie z prawem. Do 2012 roku mógłby dostać karę za niedopelnienie tego obowiązku.  Bez konkretnego uzasadnienia meldunek i zamieszkanie powinny być tożsame.  Stąd być może w pzw uznają te terminy za jednoznaczne. Tak jest w moim kole inne może są bardziej postępowe. 

PZW nic do tego nie ma gdzie mieszkasz i nie ma prawa mieć. Karta Wędkarska jest wyrabiana w miejscu faktycznego zameldowania bo jest dokumentem państwowym. Natomiast przynależność do okręgu jest dobrowolna mieszkając na Mazurach możesz być członkiem koła i okręgu w Jeleniej Górze i nic nikomu do tego. Jeśli w twoim kole jest tak jak piszesz to naginają prawo statutowe PZW sprawę zgłoś do właściwego organu nadzorczego dla danego koła. (2017/11/01 17:10)

Jakub Woś


Zameldowanie jest obowiazkowe. Jeżeli autor  mieszka i pracuje  w Bydgoszczy to tam powinien się zameldowac zgodnie z prawem. Do 2012 roku mógłby dostać karę za niedopelnienie tego obowiązku.  Bez konkretnego uzasadnienia meldunek i zamieszkanie powinny być tożsame.  Stąd być może w pzw uznają te terminy za jednoznaczne. Tak jest w moim kole inne może są bardziej postępowe. 

PZW nic do tego nie ma gdzie mieszkasz i nie ma prawa mieć. Karta Wędkarska jest wyrabiana w miejscu faktycznego zameldowania bo jest dokumentem państwowym. Natomiast przynależność do okręgu jest dobrowolna mieszkając na Mazurach możesz być członkiem koła i okręgu w Jeleniej Górze i nic nikomu do tego. Jeśli w twoim kole jest tak jak piszesz to naginają prawo statutowe PZW sprawę zgłoś do właściwego organu nadzorczego dla danego koła.

No toć przecież od początku to piszę. Przeczytaj całość to może zrozumiesz. (2017/11/01 17:18)

bobdobrylot


w Bydgoszczy mi powiedziano ,że wystarczy numer białej karty z powiatu mojego zameldowania.i mogę wyrobić karte w bydgoszczy ,troche to dziwne.popytam dalej dziękuje za odpowiedzi. (2017/11/01 18:36)

kedzio


A po co masz wyrabiać kartę w "Bydgoszczu", skoro juz masz kartę?!. Karta wędkarska jest dokumentem interterytorialnym, czyli jest ważna na terenie całego Kraju. Co innego przynależność do koła PZW. Możesz należeć do tylko jednego koła. Jeśli masz Kartę Wędkarską, to po jakiego wała chcesz wyrabiać inną?! Masz prawo olać jedno koło na rzecz innego. Zwyczajnie, nie opłacasz składki od nowego sezonu w jednym kole, a opłacasz w innym, gdzie ci zależy. Bodaj tylko musisz powiadomić macierzyste koło, ze masz ich gdzieś. To jest kurdę wolny kraj!
  (2017/11/01 19:53)

Jakub Woś


Nie ma karty. Napisal w pierwszym poście. Czyli jednak zameldowanie jest ważne tak jak mi w kole powiedzieli. (2017/11/01 21:38)

Sith


Zameldowanie jest obowiazkowe. (...) 
Dziwne, od 2006 roku nie mam żadnego miejsca zameldowania. Jako pełnomocnik moich klientów występuję przed sądami, urzędami państwowymi i samorządowymi praktycznie na terenie całej Polski. Prowadzę kancelarię zarejestrowaną w systemie CEIDG, płacę podatki i skladki ZUS, w 2014 roku przyznano mi emeryturę, jestem wpisanym w KRS członkiem zarządów dwóch spółek z o. o. Nigdy nie zapytano mnie o miejsce zameldowania, tylko o miejsce zamieszkania, czyżby tyle instytucji było w błędzie?
Zaznaczam, że nie mam wpisanego meldunku w dowodzie osobistym, a jest to dowód z 2006 roku, a więc starego wzoru, gdzie była pozycja "miejsce zameldowania", w moim jest tam pusto i żadna instytucja nie wyraziła zdziwienia.
Trzy lata temu moja Partnerka zameldowana w Pobiedziskach, wyrabiała kartę wędkarską w Poznaniu gdyż tam mieszkała i nie było najmniejszego problemu. Kartę wydał prezydent Poznania, a nie burmistrz Pobiedzisk, ważne było miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.
Ale widocznie Jakubie Ty wiesz lepiej... ;-)
(2017/11/02 06:21)

Henryk1957


Na początku udaj się do Koła PZW w Bydgoszczy do, którego chcesz należeć, gdzie będziesz musiał zdawać egzaminy na karte wędkarską. Egzaminatorzy wyjaśnią Ci dalsze kroki potrzebne do otrzymania karty wędkarskiej. Zacznij od Koła PZW. (2017/11/02 07:51)

Sith


Na początku udaj się do Koła PZW w Bydgoszczy do, którego chcesz należeć, gdzie będziesz musiał zdawać egzaminy na karte wędkarską. Egzaminatorzy wyjaśnią Ci dalsze kroki potrzebne do otrzymania karty wędkarskiej. Zacznij od Koła PZW.
... i nie daj się "wpuścić w maliny" jeśli jakiś niedouczony "wszechwiedzący" powie Ci, że kartę musisz wyrabiać tam gdzie miejscowość zameldowania... ;-)
W kole masz zdać egzamin, muszą Ci wydać zaświadczenie i z nim idziesz do urzędu gminy/miasta powołując się na "miejsce zamieszkania"!
  (2017/11/02 08:40)

Jakub Woś


Zameldowanie jest obowiazkowe. (...) 
Dziwne, od 2006 roku nie mam żadnego miejsca zameldowania. Jako pełnomocnik moich klientów występuję przed sądami, urzędami państwowymi i samorządowymi praktycznie na terenie całej Polski. Prowadzę kancelarię zarejestrowaną w systemie CEIDG, płacę podatki i skladki ZUS, w 2014 roku przyznano mi emeryturę, jestem wpisanym w KRS członkiem zarządów dwóch spółek z o. o. Nigdy nie zapytano mnie o miejsce zameldowania, tylko o miejsce zamieszkania, czyżby tyle instytucji było w błędzie?
Zaznaczam, że nie mam wpisanego meldunku w dowodzie osobistym, a jest to dowód z 2006 roku, a więc starego wzoru, gdzie była pozycja "miejsce zameldowania", w moim jest tam pusto i żadna instytucja nie wyraziła zdziwienia.
Trzy lata temu moja Partnerka zameldowana w Pobiedziskach, wyrabiała kartę wędkarską w Poznaniu gdyż tam mieszkała i nie było najmniejszego problemu. Kartę wydał prezydent Poznania, a nie burmistrz Pobiedzisk, ważne było miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.
Ale widocznie Jakubie Ty wiesz lepiej... ;-)

Oczywiście że wiem lepiej, to że nie masz nic wpisane w dowodzie to znaczy tylko tyle, że na dowodach nie ma obowiązku umieszczania adresu zameldowania. Dowód ma określić twoją tożsamość a nie miesce pobytu. To, że prowadzisz działalności to też nic nie znaczy bo jeśli chodzi o prawo podatkowe to nadrzędną ustawą bedzie ustawa  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Finansów. Jeśli chodzi zaś o miejsce zameldowania tu nadrzędna jest ustawa o ewidencji ludności z 24 września 2010r. 
Jeśli nie wierzysz to wkleje ci link do najświeższego w tej sprawie Obwieszczenia Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej z 2017 roku gdzie w 4 rozdziale napisane jest jasno:

Rozdział 4 Obowiązek meldunkowy obywateli polskich Art. 24. 1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie. 2. Obowiązek meldunkowy polega na: 1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

Tu link http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000657/O/D20170657.pdf

I weź się zastanów zanim z powodu swojej niewiedzy zaczniesz kogoś wyśmiewać. (2017/11/02 11:43)

Jakub Woś


Henryk157, Sith przecież juz dawno autor napisał że kontaktował sie z kołem w Bydgoszczy i potrzebuje nr białej karty z miejsca zameldowania (2017/11/02 11:47)

kedzio


Podstawa prawna przedstawiona przez rzecznika PZW:
Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r.–o rybactwie śródlądowym ( Dz. U. Nr 66, poz. 750; z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001r. (z późn. zm.) w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

  (2017/11/02 13:16)

kedzio


Wyraźnie napisano o MIEJSCU ZAMIESZKANIA NIE ZAMELDOWANIA. Moje córy przez 5 lat były zameldowane w domu a mieszkały w miejscu gdzie studiowały i tam miały prawo do wyrobienia karty wędkarskiej. Amen.
  (2017/11/02 13:17)

Jakub Woś


Wyraźnie napisano o MIEJSCU ZAMIESZKANIA NIE ZAMELDOWANIA. Moje córy przez 5 lat były zameldowane w domu a mieszkały w miejscu gdzie studiowały i tam miały prawo do wyrobienia karty wędkarskiej. Amen.
 

Żadne amen. Już pisałem to wcześniej. Byłoby amen gdyby PZW traktowało zamieszkanie i zameldowanie jako dwa różne terminy ( co jest prawdą) ale niestety tak nie jest. To jest relikt PRL gdzie zameldowanie i zamieszkanie miały być tożsame. Takie ogłoszenia są na wielu stronach kół:

"Przypominamy, że organem uprawnionym do wydawania kart wędkarskich są Starostwa Powiatowe. Do wniosku o wydanie karty wędkarskiej należy dołączyć zaświadczenie o zdanym przed Komisją egzaminie ze znajomości Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, który oparty jest na Ustawie o Rybactwie Śródlądowym. Należy jednak przy tym wybrać Komisję Egzaminacyjną powołaną przy Kole PZW, które działa na terenie powiatu, w którym mieszkamy (stałe miejsce zameldowania), bo tylko zaświadczenia tych Komisji Egzaminacyjnych respektowane są przez dane Starostwo.
Wykaz Komisji Egzaminacyjnych działających w poszczególnych powiatach znaleźć można w zakładce "Komisje egzaminacyjne w kołach"."

Przypominam o nadal istnięjącym obowiązku meldunkowym. Jeśli ktoś mieszka i pracuje w jednym mieście kilka mies to powinien być w nim zameldowany a nie tam gdzie zameldowała go mama jak się urodził. (2017/11/02 13:36)

kedzio


Mowa jest tu o kartach wędkarskich, do których g*no ma PZW, ponieważ jest to dokument niezależny od PZW. PZW nie wydasje kart wedkarskich, a stanowi tylko jeden z podmiotów uprawnionych do egzaminowania osób o nia sie starających. Posiadając zaświadczenie o zdaniu egzaminu np. w kole. nr50 w Rydułtowach, mam prawo wystąpić o Kartę Wędkarską w powiecie Opolskim i musi to być respektowane. Należeć mogę tylko do jednego koła PZW, i to nikogo nie obchodzi w jakim regione Polski. Chcę należeć do koła PZW w Zielonej Górze i opłacać tam składki, to mam do tego prawo. Zaś PZW ma gówno do gadania, byle bym był członkiem tylko jednego koła! Jeśli sie przeprowadzę na 3 miesiące do Półtuska, to tam se załatwię kartę wędkarską i nikt do tego nic nie ma. Bo tam mieszkam i tam kartę załatwię. Jedyne co muszę mieć, to zaświadczenie z zdaniu egzaminu na Kartę Wędkarską, przy czym danego starostwa nie powinno obchodzić, gdzie ja ten egzamin zdawałem. Mogę robić kurs na prawo jazdy w Gdańsku, a zdac je mogę w Rybniku - jkakieś 650 kilometrów dalej. 
  (2017/11/02 14:30)