Zaloguj się do konta

Czy można tak zrobić?

utworzono: 2013/06/16 12:44
kacper22873

Witam!!!
Mam pytanie:
Czy w wędkarstwie muchowym mógłbym jako przynęty używać używać np. Błystki obrotowej lub woblera zakończonych nie kotwiczką a pojedynczym haczykiem???
"W metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztucznąprzynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm"

Pozdrawiam!!! [2013-06-16 12:44]

kedzio

Przynęta w metodzie muchowej została określona jako  "przynęta sztuczna". Przynętą sztuczna, to termin jasny i prosty. Sztuczna przynętą jest wszystko, co jest wykonane z materiałów nieorganicznych, a także organicznych ( drewno, kauczuk) ale nie jest to część organizmu żywego ( zwierzęcia, owada, rośliny, robaka etc.) Blacha, plastik, wobki, sztuczne muchy, twistery, rippery, inne badziewia, to przynęty sztuczne. Jeśli zachowasz używając takich przynęt zasadę stosowania haczyków opisanych w przepisie, to nic nie stoi na przeszkodzie, bo określono tylko rodzaj przynęty jako sztuczną i ilość haczyków, ilość ich ostrzy i rozmiar. Nie rozumiem tylko jednej sprawy, a mianowicie takiej, że muchówka ze sznurem muchowym to technika połowu wymagająca pewnych umiejętności. Polega głównie na markowaniu wpadania jakiegoś tam owada do wody. A ty piszesz o blaszkach obrotowych i wobkach, czyli nie będzie to miało nic wspólnego z metodą muchową, bo to są dwie różne rzeczy. Jednak obrotówki i wobki, to są przynęty sztuczne, a o takich jest mowa w przepisie. Ostatecznie mógłbyś oderwać od gaci guzik i nim muchować, bo nikt ci nie zabroni uzywać kawałka plastiku czy metalu, byle by miał podpięte odpowiednie haczyki.

Pozdro.    :)

[2013-06-16 22:40]

kedzio

PS: przecież istnieje wiele przynęt spinningowych przeznaczonych do łowienia z powierzchni wody ( pływających) ! Problem stanowi tylko ilość ostrzy w haczyku i rozmiar haczyka.

Nie wyobrażam sobie prowadzenia blachy pod powierzchnią wody za pomocą sznura muchowego.

[2013-06-16 22:49]

kacper22873

Wiem że to nie ma sensu ale ostatnio czytałem RAPR i tak jakoś mnie naszło spytać  :P [2013-06-19 20:39]

Prztyk

Firma Mepps produkuje/ła? taki streamer z wirującym skrzydełkiem.Ma jeden pojedynczy hak.Rozmiar skrzydełka wirówce nr. "0".Na rzece bardzo dobrze mi się tym łowiło.Nie wiem czy jeszcze produkują.Pamiętaj że "sztuczna mucha" ma w definicji określenie:"jest wykonana przynajmniej z trzech różnych rodzajów materiału".Sam robiłem małe gumki doklejając kawałek pióra (jako płetwę grzbietową) i oczy z koralików.Tym samym spełniały one wymogi stawiane sztucznym muchom. [2013-06-20 16:56]