Zaloguj się do konta

Czy można łowić sumy po drugiej stronie rzeki?

utworzono: 2013/02/11 18:21
kaki1998

Czy takie coś jest możliwe?chciałbym spróbować łowić sumy w Warcie , ale niestety  po mojej stronie nie ma ciekawych miejscówek , a po drugiej są wręcz podręcznikowe miejsc , więc czy kiedy przeżuce wędke na drugą strone tak gdziesz 10 m od brzegu w tą podejrzewaną kryjówke suma ,  to:
1) jak ustawić wędke żeby mi żyłka nie spływała?
2) czy jeśli sum wezmie to dam rade go przyciągnąć do siebie w prądzie?
PS i jeszcze pytanko. Jaka jest wg was najlepsza przynęta na suma z dużej rzeki (oprócz żywca)
PS2. jaki zestaw , samozacinający 80 g , czy może przelotowy?
[2013-02-11 18:21]

ryukon1975

Jest to bardzo trudne,mocno ograniczone i zależy od szerokości rzeki w danym miejscu.

1.Nie w każde miejsce pod drugi brzeg zarzucisz tylko w te które "udostępni" ci układ głębokości, nurtu i układ brzegów.
2.Jeżeli rzeka jest szeroka w danym miejscu więcej jak 30-40 m to lepiej sobie daruj a jak jeszcze dojdzie głębokość wody która będzie znosić zestaw jest to wręcz niemożliwe.

[2013-02-11 18:39]

owczarki

z doświadczenia 200g to minimum i odpowiednio naciągnięta żyłka ,wędka pion do góry uwiązana do krzaka [2013-02-11 18:41]

kaki1998

Jest to bardzo trudne,mocno ograniczone i zależy od szerokości rzeki w danym miejscu.

1.Nie w każde miejsce pod drugi brzeg zarzucisz tylko w te które "udostępni" ci układ głębokości, nurtu i układ brzegów.
2.Jeżeli rzeka jest szeroka w danym miejscu więcej jak 30-40 m to lepiej sobie daruj a jak jeszcze dojdzie głębokość wody która będzie znosić zestaw jest to wręcz niemożliwe.

Szerokość to 50 m  , ale ja mam zamiar rzucać na 30-40 m , więc , myśle że jak kije ustawi pionowo , a ciężarek z 80 g będzie git. Tylko czy sumowi nie przeszkadza 80 g?
[2013-02-11 20:20]

ryukon1975

Szerokość to 50 m  , ale ja mam zamiar rzucać na 30-40 m , więc , myśle że jak kije ustawi pionowo , a ciężarek z 80 g będzie git. Tylko czy sumowi nie przeszkadza 80 g?

Sumowi nie przeszkodzi i 300 g nie jest absolutnie wrażliwy na opór.
Pozostaje tylko kwestia dobrania przynęty którą będziesz mógł zarzucać bez obaw na takie odległości a sum "zassie" do paszczy bez problemu np. może to być martwa rybka lub niewielki żywiec.
[2013-02-11 20:34]

mienta

Kolego czy przypadkiem nie będzie lepiej jak udasz się na drugi brzeg i poprostu opuścisz zestaw z przyneta pod nogi sum jak bedzie miał zassać to zassa bo moim zdaniem mija sie z celem takie łowienie
[2013-02-11 20:59]

Czy takie coś jest możliwe?chciałbym spróbować łowić sumy w Warcie , ale niestety  po mojej stronie nie ma ciekawych miejscówek , a po drugiej są wręcz podręcznikowe miejsc , więc czy kiedy przeżuce wędke na drugą strone tak gdziesz 10 m od brzegu w tą podejrzewaną kryjówke suma ,  to:
1) jak ustawić wędke żeby mi żyłka nie spływała?
2) czy jeśli sum wezmie to dam rade go przyciągnąć do siebie w prądzie?
PS i jeszcze pytanko. Jaka jest wg was najlepsza przynęta na suma z dużej rzeki (oprócz żywca)
PS2. jaki zestaw , samozacinający 80 g , czy może przelotowy?

łomatko, jak tu Ci pomóc?
- po pierwsze jest takie porzekadło, że "na drugim brzegu ryba bierze najlepiej" :) ale jeśli upierasz się na drugi brzeg tak więc...
1 Ciężarek to minimum 120 gram jak chcesz walczyć z nurtem. jeśli bedziesz łowił na łuku stojąc po wewnętrznej stronie, możesz zaryzykować lżejszy. Woda wówczas sama będzie go wypychać na zewnątrz, lub trzymać w rynnie.
2 Oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie usytuowanie szczytówki jak najwyżej jest to możliwe, wówczas najkrótszy kawałek żyłki będzie walczył z prądem.
3 Jeśli chodzi o sam hol to nie ma reguły że na pewno wyciągniesz lub na pewno nie wyciągniesz. Na sukces będzie się składać setki czynników: zaczepy, siła nurtu, jakość sprzętu, usytuowanie łowiska, możliwości "spaceru za rybą", wielkość suma, umiejętności wędkarskie, szczęście itp.
4 Przynęta musi być taka aby mocno trzymała się haczyka. Ponieważ będziesz musiał wykonywać zamaszyste i dalekie rzuty co może skutkować utratę przynęty. Ja polecam wówczas trupka lub pęk pijawek. Te drugie są naprawdę świetne.
5 ciężarek proponuję montować przelotowo, choć to tak naprawdę w przypadku suma nie ma większego znaczenia.
[2013-02-11 21:03]

grzesiu92

Nie chcialo mi sie odpowiadac po raz setny na ten sam temat. Ale co tam. Zawiąż, wątrobę w bandaż / gazę - nie będzie spadać ewentualnie rosówki. Ciężarek w zależności od nurtu i tego CZY SYPIE. 120 - 200. Ja bym spróbował na 200 mi na szklakach dalej sie rzuca, żyłka minimum 0.50 chyba ze wolisz pletki. Posprawdzaj narazie na male kawalki jak będą drobne skubać to próbój na wieksze. Moze opisz jakos te " miejsca". Bo nie wiadomo czy rynna czy woda stoi zakole, konary... Wiecej info.
[2013-02-11 21:30]

ryukon1975

Kolego czy przypadkiem nie będzie lepiej jak udasz się na drugi brzeg i poprostu opuścisz zestaw z przyneta pod nogi sum jak bedzie miał zassać to zassa bo moim zdaniem mija sie z celem takie łowienie

Z całą pewnością lepiej wybrać proste rozwiązanie od trudnego ale do tego dochodzi się w praktyce.:)
[2013-02-11 21:36]

FishingAddict

Na prostym odcinku 120g w nurcie Warty to za mało. Jeżeli zestaw będzie leżał po drugiej stronie a kij będzie pionowo to i tak większość żyłki będzie przecinać nurt a jak linka będzie grubaśna to będzie większy opór stawiać. Moim zdaniem takie łowienie jest bez sensu a jeżeli już to 200g minimum. [2013-02-12 14:40]

FishingAddict

Na prostym odcinku 120g w nurcie Warty to za mało. Jeżeli zestaw będzie leżał po drugiej stronie a kij będzie pionowo to i tak większość żyłki będzie przecinać nurt a jak linka będzie grubaśna to będzie większy opór stawiać. Moim zdaniem takie łowienie jest bez sensu a jeżeli już to 200g minimum a i tak może być za mało.

[2013-02-12 14:41]

kaki1998

czy takie rozwiązanie będzie dobre?
X- stanowisko.
żyłki idą tak do wody , dlatego że kiedy ryba wemie będe miał sprzymierzeńca w postaci nutru , tzn że nurt mi "POMOŻE" holowac rybe , bo będzie ją pchał do mnie :D

[2013-02-12 15:46]

kaki1998

X moje stanowisko.
Wędki będą tak zarzucone że gdy ryba wemie bedzie mi nurt pomagał , bo będzie pchał rybe w moją strone
[2013-02-12 15:49]

kaki1998

X moje stanowisko
Wędki będą tak zarzucone ze gdy ryba wezmie nurt będzie ją pchał w moją strone

[2013-02-12 15:52]

kaki1998

X moje stanowisko.
Wędki będą tak zarzucone że gdy ryba wemie bedzie mi nurt pomagał , bo będzie pchał rybe w moją strone

zapomniałem o zdjęciu :D
[2013-02-12 16:06]

kaki1998

nie moge dodać zdjecia więc. Będe siedział w wewnętrznej części zakrętu wędki zarzuce tak żeby kiedy ryba wzieła nurt pchał ją w moją strone
[2013-02-12 16:07]

kaki1998

[2013-02-12 16:08]

kaki1998

kaki1998

ryukon1975

nie moge dodać zdjecia więc. Będe siedział w wewnętrznej części zakrętu wędki zarzuce tak żeby kiedy ryba wzieła nurt pchał ją w moją strone

Czyli jak,"pod prąd" ?
Jakoś nie mogę zrozumieć takiego zarzucenia.
[2013-02-12 16:16]

owczarki

jak już wcześniej pisałem trzeba próbować  i samemu dojść do tego co piszą inni u mnie wszystkie ciężarki poniżej 150gram z drugiego brzegu bez względu na wygląd ściągało zawsze pod brzeg jednocześnie plącząc się na dnie o konary .tak więc powodzenia a łowię na WArcie w KOLE [2013-02-12 17:28]

owczarki

może ktoś ma ciekawy wypróbowany sposób ... [2013-02-14 16:50]