Zaloguj się do konta

Czy mogę zostać moderatorem?

utworzono: 2012/01/04 22:48
spokojny

Witam
 Zadaję pytanie i chciałby usłyszeć Wasze opinie?
Ostatnio mam trochę czasu na posiedzenie przed kompem, warunki postawione przez Redakcję raczej spełniam, pytam więc uczciwie :
Czy waszym zdaniem mogę zostać moderatorem?Czy zgodzicie się mi zaufać i pozwolicie czasem na słowa krytyki Waszego działania(pod warunkiem złamania regulaminu forum, lub dobrych obyczajów) ?
Bardzo zależy mi na Waszej opinii, pozwoli mi to podjąć decyzję, Portal to zespół więc gram fer.
PozdrawiamGrzegorz - Spokojny

[2012-01-04 22:48]

Roxola

Jestem na tak
Pozwoliłem sobie przejrzeć Twoje wpisy i jesteś spoko :)

[2012-01-04 23:01]

54ek

Jako nowy w tym gronie  to nie wiem ile warte jest moje zdanie. Ale jak dla mnie sporo włożyłeś pracy w to grono, jesteś SPOKOINY i uczciwie stawiasz sprawę.Jestem ZA. Pozdrawiam. [2012-01-04 23:05]

chcecie będzie wam dane jestem na tak :)
[2012-01-04 23:08]

Moderator to prawie jak „Terminator”, musisz jak on być twardy, ba, niezniszczalny i po trupach dążyć do celu. A poważnie, moderator to zajęcie ekstremalne. Jeśli kolego masz twarde serce i twardą d…pę to jak dla mnie masz szanse. Sorki za wyrażenia, ale musisz liczyć się, że od niektórych dostaniesz ostre baty. Ja osobiście życzę Ci powodzenia w „moderowaniu’. Pozdrawiam!!! [2012-01-04 23:46]

Jaja to prawdziwy terminator ma stalowe a jak będzie miał drewniane to go korniki tego forum zjedzą ;) i nawet Pinokio z tych jaj nie zdąży powstać  :D
[2012-01-04 23:54]

spokojny

No tyle to wiem Panowie :)I bardzo podobają mi się wasze opinie. [2012-01-04 23:57]

ZanderHunter

No tyle to wiem Panowie :)I bardzo podobają mi się wasze opinie.


Nad zwyczaj spokojny jestem za!

Pozdrawiam.

[2012-01-05 00:07]

fishtrace

Patrz juz cie strasza :) Ciekawe jaki maja w tym cel? [2012-01-05 00:29]

spokojny

[2012-01-05 00:35]

ryukon1975

Jestem ZA a nawet....
Żartuję u mnie nie ma nawet,dwuznacznie,pokrętnie i niezbyt górnolotnie będę się wyrażał jak przejdę do polityki.
[2012-01-05 05:00]

withanight88

Moje poparcie Grzegorzu masz :)
Z regulaminem moderowanie będzie można nazwać moderowaniem:) [2012-01-05 07:04]

Grzesiu u mnie spoko i śmiało :) [2012-01-05 07:17]

JKarp

CześćA póki co to mam pytanie:A marfish? Jesteś tam moderatorem też czy już nie?Janusz JKarp [2012-01-05 07:29]

89krzysztof

Dlaczego chcesz zostać moderatorem ? Co Ci to daje ? Jesteś już gdzieś moderatorem, nie uważasz że sprawdzanie wszystkich postów bez wyjątku w dwóch miejscach to trochę za dużo roboty ?  [2012-01-05 08:37]

Jeżeli czujesz się na siłach... to gratulacje i powodzenia.
Tylko mam pytania, czy na tym drugim portalu sprawujesz również społecznie rolę moderatora i od kiedy?
Czy możesz nam przedstawić regulamin, czy inny zbiór zasad moderowania obowiązujący na tamtym portalu?

Pozdrawiam

Zbyszek/Nemo
[2012-01-05 08:51]

mariusz260877

POwodzenia TAK [2012-01-05 09:03]

mienta

Grzesiu jeśli taka twa wola i redakcja cię wybierze to czemu nie tak czy siak powodzenia:) [2012-01-05 09:41]

Zander51


spokojny Witam
 Zadaję pytanie i chciałby usłyszeć Wasze opinie?
Ostatnio mam trochę czasu na posiedzenie przed kompem, warunki postawione przez Redakcję raczej spełniam, pytam więc uczciwie :
Czy waszym zdaniem mogę zostać moderatorem?Czy zgodzicie się mi zaufać i pozwolicie czasem na słowa krytyki Waszego działania(pod warunkiem złamania regulaminu forum, lub dobrych obyczajów) ?
Bardzo zależy mi na Waszej opinii, pozwoli mi to podjąć decyzję, Portal to zespół więc gram fer.
PozdrawiamGrzegorz - Spokojny
Nie mam dobrych wspomnień związanych z Twoją osobą Grzegorz. Chyba pamiętasz nick Mirkli...
[2012-01-05 12:13]

Grzegorz, lubię Cię, jesteś z mojego regionu, niewykluczone jest nasze spotkanie na rybkach, (zresztą dwa lata temu o tym tu ze sobą pisaliśmy) jesteś rozsądny, dlatego proszę Cię, NIE RÓB TEGO NA MIŁOŚĆ BOSKĄ...... Zaufaj mi, wiem co piszę. Dzisiejsi koledzy na tym forum, staną się Twoimi wrogami, zostaniesz nazwany SZPICLEM itp, bo będziesz musiał być tu moderem, a potem kolegą. A jeśli będziesz najpierw kolegą a potem moderem, to Cię troliska tutejsze zeżrą z butami.. Będziesz opluwany za plecami, a w twarz będą Cię wielbić i na priv Ci pisać, że w realu to w realu i jesteś ok, a na forum to co innego.... Odpuść tutaj, bo nie masz gwarancji współpracy i tarczy w postaci konkretnego i DZIAŁAJĄCEGO, ŻYWEGO regulaminu. Zresztą zapytaj o to innych, byłych moderatorów tutaj. [2012-01-05 12:53]

Witam.

Pozwolę sobie przesłać Koleżankom i Kolegom coś na kształt konspektu mogącego pomóc Moderatorom na portalu. Zdaję sobie sprawę z jego ułomności, niemniej jednak poprzez poszukiwania na forach i ogólnie w necie, udało mi się "sklecić" poniższy tekst posiłkując się różnymi regulaminami moderatorów. Dobrze by było aby ek-moderatorzy powstawiali swoje poprawki.
Mam nadzieję że poddanie go pod rozpatrzenie forumowiczom pomoże go przeredagować tak aby usprawnić forum, a także w poprawionej formie zaproponować Redakcji jego wprowadzenie.

Jak sam ex-moderator @Mastiffek zaznacza, bez tego ani rusz, moderatorzy stają "wrogami" wśród "przyjaciół".

Z góry zaznaczam, nie ubiegałem się o funkcję moderatora !


Z poważaniem Zbyszek /Nemo


                                                        Kodeks Moderatora

Zasady moderowania

1. Jawność

Moderowanie jest czynnością jawną i powinno być prowadzone dla dobra użytkowników portalu. Dlatego wszelka moderacja na forum powinna być wiadoma poprzez poniższe informacje.

1.1. Kto moderuje grupę?
Personalia moderatora(-ki, -ów), mającego nadzór nad grupą powinien być podany do wiadomości publicznej, np. w nagłówku tematu.

1.1.1. Kto moderował dany wpis

Umieszczony powinien być nick moderatora, adres jego e-maila, pod którym z moderatorem powinniśmy się kontaktować, alias przekierowujący pocztę do wszystkich moderatorów danej grupy, jednak nick moderatora nie może być zastąpiony żadnym ogólnikiem w rodzaju „Moderator” czy też podobnym, co stwarzałoby anonimowość.

W przypadku postów odrzuconych moderator powinien albo normalnie podpisać się pod listem informującym o odrzuceniu oraz zadbać, aby jego nazwisko pojawiło się przy odrzuconym poście w odpowiednim archiwum.

Jednoznaczne określenie, kto moderował (przepuścił lub odrzucił) dany post jest szczególnie niezbędne, jeśli grupa ma więcej niż jednego moderatora.

1.2. Jakie są zasady moderowania grupy?
Zasady moderowania powinny być publicznie dostępne w oficjalnym regulaminie forum.
Dokument opisujący zasady moderowania powinien precyzować przede wszystkim dwie sprawy:

a) jakie kryteria (merytoryczne i/lub formalne) musi spełnić post, aby ukazać się na danej grupie
b) jakie mogą być (merytoryczne i/lub formalne) powody odrzucenia postu

Oczywiście część kryteriów moderowania jest subiektywna. Nic w tym wyjątkowego: gdyby wszystko dało się „zważyć i zmierzyć”, nie byłoby potrzeby powoływania żywych moderatorów - zamiast nich wystarczyłby program moderujący.
Owe subiektywne, trudne do sprecyzowania zasady moderowania powinny być w Regulaminie dokumencie omówione tak szczegółowo, jak tylko się da i zilustrowane tyloma przykładami, ile tylko uda się wymyślić. A może zastosować zasadę „prawa precedensowego” i stworzyć wewnętrzny Kodeks Moderatora?

Należy pamiętać, że zasady w ogóle nieopisane, znane jedynie nielicznym „wtajemniczonym”, budzą najwięcej emocji i podejrzeń o nadużycia.

1.3. Jakie są dalsze losy postów, wysłanych na grupę

Żaden post wysłany na grupę nie powinien przepadać bez śladu, jeśli nie ukazał się na grupie w rozsądnym terminie, jego nadawca powinien otrzymać informację, że został moderowany lub mieć możność odnaleźć go w archiwum postów odrzuconych (chyba, że zasady moderowania danej grupy rozwiązują tę sprawę w inny sposób).

Jeśli standardowa informacja jest niewystarczająca, autor odrzuconego postu może spytać moderatora o powód odrzucenia tego postu i ma prawo do otrzymania odpowiedzi konkretyzującej problem.

Jeśli grupa nie ma publicznie dostępnego archiwum postów odrzuconych, moderator powinien trzymać te posty na swoim dysku przynajmniej przez taki czas, jaki jest potrzebny do rozpatrzenia ewentualnych reklamacji (minimum przez miesiąc). Jeśli moderator uzna reklamację za zasadną, powinien być w stanie wysłać zatrzymany post ze swojego archiwum, bez proszenia autora postu o jego ponowne przysłanie.

2. Nieingerencja

Moderator nie jest ani redaktorem postów, które przepuszcza na grupę, ani nauczycielem czy też wychowawcą osób, piszących na grupę. Podejmuje on tylko decyzję, czy dany post ukaże się na grupie czy nie. Resztę powinno wykonać oprogramowanie.

2.1. Treść postów

Moderator nie powinien w żaden sposób modyfikować treści moderowanych przez siebie postów. Szczególnie jaskrawym nadużyciem jest umieszczanie w tych postach własnych komentarzy. Ponadto niedopuszczalne jest skracanie (czy to wypowiedzi autora, czy jego sygnaturki czy też załączonych przez niego cytatów), zastępowanie gwiazdkami słów, które zdaniem moderatora są powszechnie uznawane za obraźliwe, przeformatowywanie (w tym zmiana kolejności akapitów) oraz w ogóle jakakolwiek „ręczna”, zindywidualizowana ingerencja moderatora w treść postu. Jeśli moderator uważa, że post może się ukazać na grupie dopiero po dokonaniu tego rodzaju poprawek, szczególnie w przypadku wulgaryzmów, wyrazów celowo modyfikowanych poprzez wstawianie spacji, kropki, znaków graficznych, itp. moderator ma obowiązek wstrzymać tekst z odesłaniem go do autora, aby ten tak zmodyfikował teks poprawnie.

3. Sprawy administracyjne

3.1. Komunikaty moderatora

Moderator powinien uprzedzać subskrybentów grupy o wszelkich zmianach w funkcjonowaniu grupy, o jakichkolwiek zmianach w Kodeksie.

3.2. Dyskusje o moderowaniu

Na moderowanej grupie niedopuszczalne są dyskusje o moderowaniu danej grupy - zarówno o zasadach teoretycznych jak o ich praktycznej realizacji.
Powinna być utworzona grupa, która ma charakter dyskusyjny o Moderowaniu, tam nie tylko moderatorzy mają się wypowiadać, ale i Redakcja powinna prowadzić dialog z użytkownikami portalu odnośnie uwag do moderowania. Tutaj ustalano by konsensus i wpisywano ustalony punk do Kodeksu.
4. Skargi, zażalenia, sprawy sporne i inne przykrości

Wszelkie różnice zdań dotyczące zasad/sposobu moderowania grupy lub powodów odrzucenia konkretnego postu należy starać się wyjaśnić polubownie, w jak najmniejszym gronie, bez poruszania tematu publicznie. Jeśli te starania się nie powiodą, skargi lub dyskusje o zmianie zasad/sposobu moderowania można przenieść odpowiednio na grupę o moderowaniu. W tym wypadku powinno się najpierw wyczerpać wszelką formę polubownego w miarę możliwości rozwiązania problemu.
W dyskusjach takich pojawia się czasem pytanie, czy dopuszczalne jest publiczne cytowanie „prywatnej korespondencji” z moderatorem. Wątpliwości biorą się stąd, iż dobrze znany jest następujący punkt net-etykiety: „…Za szczególnie niegrzeczne uważa sie rozpowszechnianie prywatnej poczty przez odbiorcę, bez zezwolenia autora…”
Jednak nie wszystko, co przesłane zostało e-mailem, stanowi „prywatną pocztę”.
Net-etykieta mówi również o korespondencji służbowej i zażaleniach.

KOMUNIKACJA ELEKTRONICZNA

Przestrzegaj „drogi służbowej" w korespondencji z administratorami portalu. Np. nie przesyłaj zażaleń na działanie poczty bezpośrednio do Redakcji tylko, dlatego że potrafisz to zrobić poprzez E-mail. Moderowanie jest usługą; moderator to administrator tej usługi.
Zatem, wydaje się, że korespondencję z moderatorem na temat moderowania (a zwłaszcza skargi i zażalenia oraz odpowiedzi na nie) bezpiecznie można uznać za korespondencję na pierwszym szczeblu „drogi służbowej” i powoływać się na nią na następnych szczeblach. [2012-01-05 13:03]

Wprawdzie nie jest to temat o tym, ale odniosę się króciutko i zwięźle do tej propozycji regulaminu. Po pierwsze primo, punkt- 2.1. Moderator nigdy nie miał, nie ma i nie będzie miał możliwości ingerencji w samą treść jakiegokolwiek wpisu użytkownika. Po drugie primo, zmian, korekty, poprawek, może dokonać tylko i wyłącznie w tytułach. Po trzecie primo, co do pozostałych kwestii propozycji powyższej, to NIEREALNE na tym forum. [2012-01-05 13:14]

luxxxis

Nemo twój pierwszy punkt regulaminu to utopia...Dostałem za to bana,zwróciłem uwagę Redakcji na polityczne gierki moderatorów,zrobiłem to w zamkniętym pokoju tylko dla nich,wskazałem domniemanego sprawcę,poprosiłem o interwencję i mnie zbanowano,w nagrodę niejako...Wracając zaś do pytania Spokojnego to odpowiem -nie.Grześ to weteran,szanowany przez wszystkich spokojny członek społeczności,gość który nigdy nie uniósł sie słowem ,nie wdał się w żaden ostry spór broniąc jak lew swoich poglądów (Mirklego pomijam bo to nie ta epoka) i te czynniki w moich oczach dyskwalifikują jego zacną osobę.Spokojny jest poprostu za spokojny...tu czasami bicza i paralizatora trzeba aby zgasić zarzewie draki,tylko bezwzględność ma szansę się przebić,nie stoicki spokój.Można coprawda w milczeniu robić porządki ale to nie zda tu egzaminu bo zaraz znajdzie się xxx ludzi którzy zaczną coś podejrzewać i widzieć szarą sieć i układy,ktoś kogo nie będzie widać będzie tym natychmiast obłożony i sruuuuuuu....Takie jest moje prywatne zdanie na ten temat,Grześ-sorry,nerkę bym ci oddał ale na mój gust jesteś za Spokojny :)
[2012-01-05 14:35]

szkarlupnia3

Moim zdaniem moderator przede wszystkim powinien być spokojny. [2012-01-05 14:46]

adler

Witaj Grzesiu . 

Popieram Twą kandydaturę . Dlaczego ? 

Ja wierzę w Ciebie , a inni zdążyli także poznać Twą osobowość , Maciek i Daniel odradzają , bo poznali na swojej skórze smak , dobre i złe strony tej funkcji . Prawda że że niektórzy zawiedli się nawet na swych niby kolegach i niby przyjaciołach o wielu osobowościach ( nickach ) . Takich pseudo kolegów , przyjaciół już mieliśmy i jakoś przetrwaliśmy w tych podjazdach i linczu na naszych prawdziwych KUMPLACH , mimo że odeszli z portalu przez nich Oni dalej na nas pluli . DASZ RADĘ .!

Jeszcze raz jestem za , bo kto inny jak nie TY SPOKOJNY . 

PS. Jak tam łajba SPOKOJNA , przygotowana do sezonu ? 

Pozdrawiam .

[2012-01-05 17:17]

Norbert Stolarczyk

Nie znam wszystkich aspektów moderowania kolegi mastifa i nie bardzo mi się che wypowiadać się na ten temat, wiem jedno...
Otóż pamiętam jak kolega mastif miał wiele różnego rodzaju "ale" do mojej działalności moderatorskiej, co zrobił sam będąc moderatorem można dowiedzieć się z wpisów tego forum. Kto jest stary stażem na tym forum wie o czym piszę, może porównać naszą pracę cofając się w przeszłość. Mnie cieszy fakt,  ze zrezygnowałem sam z powodu natłoku obowiązków nie zaś zostałem wypierniczony.  Lecz nie jest to zagadnienie tego wątku.

Co do spkojnego... znam faceta nie od dziś, mieliśmy nawet okazję raz się zobaczyć. Lubię gościa  i dziwię się , że chce uczestniczyć w czymś takim. Zna temat i na pewno zdaje sobie sprawę, że "fucha" moderatora nigdzie nie jest łatwa. Ale cóż, skoro chce i poradzi sobie z moderowaniem dwóch forów co w praktyce nie jest takie trudne, redakcja spojrzy na jego kandydaturę przychylnym okiem,  to niech działa.


[2012-01-05 17:20]