Zaloguj się do konta

Czy mogę upomnienie od straży rybackiej?

utworzono: 2012/08/06 20:43
kacper22873

Witam!!!

Dzisiaj skontrolowała mnie straż rybacka i na szczęście sączyło się upomnieniem.
Łowiłem na spławik i spining ale osobno. Założyłem spławik zarzuciłem później wiąże blaszkę zarzucam RAZ  żeby zobaczyć czy wszystko dobrze zawiązałem. Podpływa do mnie gościu i pyta się czy mam karte. Pokazałem mu ją a on mi mówi że nie moge łowić na 2 wędki. i teraz pytanie: Czy moge łowić na 2 wędki spławikowe lub 2 gruntowe??? I jeszcze jedno Czy moge łowic na 2 wędki: Jedną spławik drugą grunt???



ps:
Mam 14 lat [2012-08-06 20:43]

pioter94

Na spining możesz łowić tylko 1 wędką bez spławika ani gruntu. A jak masz spławikówkę z gruntem to możesz na dwie.
[2012-08-06 20:53]

JKarp

Witam!!!

Dzisiaj skontrolowała mnie straż rybacka i na szczęście sączyło się upomnieniem.
Łowiłem na spławik i spining ale osobno. Założyłem spławik zarzuciłem później wiąże blaszkę zarzucam RAZ  żeby zobaczyć czy wszystko dobrze zawiązałem. Podpływa do mnie gościu i pyta się czy mam karte. Pokazałem mu ją a on mi mówi że nie moge łowić na 2 wędki. i teraz pytanie: Czy moge łowić na 2 wędki spławikowe lub 2 gruntowe??? I jeszcze jedno Czy moge łowic na 2 wędki: Jedną spławik drugą grunt???



ps:
Mam 14 lat



A masz kartę wędkarską i opłacone zezwolenia? Czytam, że masz.Łowiłeś rozumiem sam.Jak masz kartę ... eh...JK [2012-08-06 20:53]

bluehornet

Możesz łowić na dwie wędki gruntowe lub dwie spławikowe , albo jedną gruntową i jedną spławikową , ale w przypadku spinningu lub sztucznej muchy tylko na jedna wędkę . Chcąc wypróbować spinning trzeba było wyjąć spławikówkę z wody
Trafiłeś na wyrozumiałego strażnika , zostałeś pouczony i myślę , że wyciągniesz wnioski .
[2012-08-06 20:55]

Chłopak wniosków nie wyciągnął, bo założył ten wątek. Racja kolego JKarp.  Ehhhhh. Przecież to jest podstawa regulaminu. Ktoś tę kartę wędkarską dał człowiekowi, który nie zna podstawowej zasady. Bo tak naprawdę, to cały ten RAPR zawiera jedynie kilka podstawowych zasad. Reszta to głupoty. [2012-08-06 22:42]

ekol

RAPR sam w sobie określa podstawowe zasady, które powinien znać każdy wędkarz. Jest jeszcze akt normatywny zwany Ustawa o Rybactwie Śródlądowym, którą należałoby przeczytać. Nawet pobieżna znajomość tych dwóch dokumentów wiele wyjaśnia. I nikt, kto czyta ze zrozumieniem, nie zadawałby głupich pytań.
[2012-08-06 23:00]

kacper22873

Dzięki za odp. A co do zasad to znam tylko mi gościu na mącił w głowie i już sam nie wiedziałem czy moge cz nie [2012-08-07 00:24]

zbynio5o

Cytat : na szczęście sączyło się upomnieniem.

Nie kiedy i tak trzeba sprawe załatwić... polać :)))

[2012-08-07 01:18]

Mamba91

Kolego jesli posiadasz karte wedkarska to powinienes znac zasady polowu ryb i straznik nie mial jak ci zamacic w glowie bo sprawdza wedkarzy czy stosuja sie do tego regulaminu [2012-08-07 05:11]

Wędkarz ma znać Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Dla nas jest to almanach wiedzy i wszystkich obowiązujących nas norm. Jest to podstawa określająca nasze postępowanie. Natomiast krew mnie zalewa za każdym razem, jak ktoś wmawia komuś, że wędkarz ma znać Ustawę o Rybactwie Śródlądowym, ponieważ jest to bzdura. Oczywiście jeśli ktoś tę ustawę przeczyta i zapamięta z niej kilka paragrafów, to dobrze. To się może przydać. Ale nikt kurcze nie ma obowiązku znać UORŚ. My mamy RAPR. [2012-08-07 19:19]

Romuald55

Upomnienie dostałeś dlatego,że do ukończenia 17 roku życia nie możesz być pociągnięty do odpowiedzialności karnej przez PSR. [2012-08-07 19:40]

arti1151

A czy to nie jest tak, że do ukończenia 16 lat nie można łowić na 2 wędki i spiningować, w tamtym roku kończyłem 16 kiedy opłacałem kartę pytałem się o to w związku powiedziano mi, że opłaty, które  opłacałem są zezwalają na połów 1 wędką. I z tego co pamiętam jak czytałem regulamin przy zdawaniu karty rzeczywiście była o tym wzmianka. Mój kolega do 16 też łowił na jedną wędkę.   [2012-08-07 19:51]

Jack14

Możesz proszę arti1151 napisać gdzie tak masz?? [2012-08-07 20:15]

Roxola

A czy to nie jest tak, że do ukończenia 16 lat nie można łowić na 2 wędki i spiningować, w tamtym roku kończyłem 16 kiedy opłacałem kartę pytałem się o to w związku powiedziano mi, że opłaty, które  opłacałem są zezwalają na połów 1 wędką. I z tego co pamiętam jak czytałem regulamin przy zdawaniu karty rzeczywiście była o tym wzmianka. Mój kolega do 16 też łowił na jedną wędkę.  

_________________________________________________________________________________
W wieku 14lat po uzyskaniu karty wędkarskiej stajesz się pełnoprawnym wędkarzem z jednym tylko wyjątkiem, nie wolno Ci łowić w nocy bez opieki osoby dorosłej, do ukończenia 16lat.Piszesz, że czytałeś regulamin...   to jest jasno napisane na samym początku    (?) [2012-08-07 20:16]

Romuald55

Postępowanie wobec nieletnich może prowadzić tylko Policja.PSR jest bezradna wobec nieletnich choć oni złamią prawo.Jedynie Sąd Koleżeński może zawiesić lub usunąć z PZW. [2012-08-07 20:19]

Roxola

Postępowanie wobec nieletnich może prowadzić tylko Policja.PSR jest bezradna wobec nieletnich choć oni złamią prawo.Jedynie Sąd Koleżeński może zawiesić lub usunąć z PZW.

______________________________________________________________________
A to bardzo przydatna informacja dla młodych wędkarzy.....
:))) [2012-08-07 20:23]

arti1151

Sprawdzałem regulamin niby nic o tym nie ma ale  rok temu jak pytałem o to w moim kole powiedziano mi ,że nie mogę łowić na 2 wędki ponieważ opłata, którą wpłacałem uprawnia mnie do połowu jedną wędką. Z tego co wyszukałem w necie, w niektórych kołach też tak mówią? Mój kolega z innego koła też musiał się tego trzymać, nie ogarniam tego.  [2012-08-07 20:30]

Romuald55

II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW1. Prawo do wędkowania w wodach uŜytkowanych przez Polski Związek Wędkarskimają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską,przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po uzyskaniu zezwoleniauprawnionego do rybactwa.2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami.3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat orazcudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym,Ŝe młodzieŜ do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoruosoby uprawnionej do opieki.5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: wramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie podopieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.


V. DOZWOLONE METODY POŁOWU1. Metoda gruntowo-spławikowa1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie nadwie wędki, kaŜda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.1.2. Uprawniony do rybactwa moŜe określić dopuszczalną ilość zanęt w danymłowisku.1.3. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowanianastępujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:a/ łowiąc z brzegu - 10 mb/ między łodziami lub brodząc - 25 mc/ między łodzią, a wędkującymi z brzegu - 50 m2. Metoda spinningowa2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną wręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niŜ dwahaczyki. W czasie spinningowania nie wolno stosować Ŝadnych dodatkowychwskaźników brań instalowanych na lince.2.2. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowanianastępujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:a/ łowiąc z brzegu lub brodząc - 25 mb/ łowiąc z łodzi - 50 m3. Metoda trolingowa3.1. Łowienie ryb metodą trolingową dozwolone jest wyłącznie na jedną wędkę,zakończoną linką z jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niŜ dwa haczyki,holowaną za napędzanym silnikiem, Ŝaglami lub siłą ludzkich mięśni środkiempływającym. Zabrania się holowania w ten sposób przynęt naturalnych.3.2. Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalnąodległość 50 m od innych wędkujących.4. Metoda muchowa4.1. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną wręku, wyposaŜoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony niewięcej niŜ dwoma haczykami, kaŜdy ze sztuczną przynętą – przy czym kaŜdy haczyknie moŜe posiadać więcej niŜ dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby niewykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.Inne linki niŜ sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie dowiązania przyponów, których długość nie moŜe przekraczać dwukrotnej długościuŜywanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowejnie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciąŜenia linki i przyponu orazzakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.4.2. Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalneodległości od innych wędkujących;a/ z brzegu lub brodząc – 25 m,b/ z łodzi – 50 m.5. Metoda podlodowa5.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niŜ mormyszka - dozwolonejest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę nadwie wędki. Za mormyszkę uwaŜa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu –dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niŜ 15 mm, z wtopionym lubwlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.5.2. Otwory w lodzie naleŜy wykonywać o średnicy nie większej niŜ 20 cm, a międzynimi zachować odległość nie mniejszą niŜ 1 m.5.3.Zabrania się połowu ryb w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.5.4. Złowione ryby, przeznaczone do zabrania naleŜy uśmiercić bezpośrednio pozłowieniu. Zabite ryby naleŜy przechowywać w pojemnikach.5.5. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalnąodległość 10 m od innych wędkujących.5.6. Zabrania się stosować martwej i Ŝywej ryby jako przynęty.
Młodociany,który wniósł opłaty jest pełnoprawnym wędkarzem i obowiązują go przepisy które przytoczyłem.Okręgi mogą wprowadzić pewne ograniczenia ale muszą one być ujęte w pozwoleniu. [2012-08-07 20:54]

bluehornet

Odpowiem ci - RAPR - pisze jak drut :
4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym,
że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru
osoby uprawnionej do opieki.
1. W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać: kartę wędkarską,
zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa i inne dokumenty wymagane
przez wydającego zezwolenie.
1. Metoda gruntowo-spławikowa
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na
dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną
2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w
ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa
haczyki. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych
wskaźników brań instalowanych na lince.
4.1. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w
ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie
więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym kaŜdy haczyk
nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.
5.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niż mormyszka - dozwolone
jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na
dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu –
dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niŜ 15 mm, z wtopionym lub
wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.

Nie wyrabiam - zacytowałem punkty RAPR mówiące jaką metodą można  łowić na ile wędek .
Masz skończone 14 lat posiadasz KW + składki z 50% zniżki , jesteś pełnoprawnym członkiem PZW  .
WG mnie " ktoś " cię w twoim Kole robi w bambuko albo co gorsza nie zna przepisów .
[2012-08-07 20:54]

arti1151

Na to wygląda ale ,żeby tak w dwóch kołach było?  [2012-08-07 21:02]

Romuald55

Żarty ktoś sobie z Ciebie robił. [2012-08-07 21:12]

arti1151

Wiesz teraz to i tak mi to wisi opłatę płacę już pełną z ulgą, tak więc łowić mogę na 2 kije bez problemu. Szkoda tylko konta tutaj nie miałem 2 lata temu xD   [2012-08-07 21:19]

zibipilkarz

Tak się dzieje niestety kiedy karty wędkarskie są wydawane bez zdawania żadnych testów. Kończy się tylko na tym , że daje się kasę i gotowe. Co zrobic ??? Głupota niektórych ...
[2012-08-08 17:06]

Nie rozumiem takich przypadków. Gdyby ktoś zapomniał jakie są limity, wymiary, czy okresy ochronne, to powiedziałbym, że w końcu zawsze można to bezpośrednio sobie sprawdzać w jakimś kalendarzyku wędkarskim, broszurce, czy  kto tam co jeszcze wymyśli. Sam wożę w saszetce z papierami taki almanach w którym są nawet obrazki obrazujące gatunki ryb. Człowiek jest omylny no nie? Ale kurka wodna to na ile wędek można łowić, jak należy postępować po przybyciu na łowisko, gdzie można trzymać ryby, jakie są dozwolone metody połowu, to są podstawy bez których nie można się brać za kije. Wstydziłbym się gdybym zadał podobne pytanie na forum. To już nawet nie leży w specjalnej znajomości prawa, ale to są podstawowe przepisy! Wątpię, by w kole ktoś robił tego młodego człowieka w trąbę. Zwyczajnie, coś słyszał ale nie kumał. To kto mu dał papiery? [2012-08-08 18:41]

Owczarb

RAPR sam w sobie określa podstawowe zasady, które powinien znać każdy wędkarz. Jest jeszcze akt normatywny zwany Ustawa o Rybactwie Śródlądowym, którą należałoby przeczytać. Nawet pobieżna znajomość tych dwóch dokumentów wiele wyjaśnia. I nikt, kto czyta ze zrozumieniem, nie zadawałby głupich pytań.


+1 [2012-08-08 19:25]

fisch 73

Jak by nie patrzył na temat,wniosek jest prosty. Znajomość RAPR w przypadku kol. kacper 22873 równa zeru.Główną winę  za taki  stan ponoszą jednak komisje egzaminacyjne działające przy kołach. [2012-08-10 22:14]