Czy mogę łapać na podrywkę żywca?

/ 28 odpowiedzi
jak to jest teraz z tą podrywką jest obecnie zakazana czy nie ?
mydi


z tego co wiem to zakaz polowu podrywka nadal obowiazuje (2009/05/24 20:07)

u?ytkownik7555


witam.
pytale straznika ,taka przyjemnosc kosztuje 500zl (2009/05/25 16:06)

u?ytkownik8030


Zakaz używania podrywki pozostawiono nam w spadku po okresie obowiązywania zakazu połowu metodą żywcową. Po jakimś czasie beton postanowił odwiesić zakaz połowu na żywca, ale że beton jest betonem, to zapomniał znieść przy tej okazji zakaz używania podrywek. I już tyle lat podejmujemy ten temat, a beton ciągle twardnieje i twardnieje. PDK (2009/05/25 18:16)

u?ytkownik8289


ja też słyszałem że jest zakaz używania podrywki (szkoda) (2009/05/25 19:19)

SuperDario


Kolega GHOSTMIR powiedział wszystko. Nic dodać nic ująć ale jak obowiązuje zakaz to trzeba to przestrzegać a nie wszyscy się stosują. Bacik 5m żyłeczka 0.10 przyponik0.08 haczyk 16-18 i frajda z łowienia! Na co mi podrywka. (2009/05/26 09:33)

Przemek238


Podobno jest zakazana ale ja stosuje bo nie wyobrażam sobie łowienia okoni na żywca (2009/05/26 18:43)

u?ytkownik8030


Po co podrywka? Ano po to, by żywiec nie miał dziury w pysku i żeby był żywotny. (2009/05/26 18:57)

u?ytkownik7474


i żeby nie poświęcić 2 dni na łapanie żywca po to aby skoczyć na kilka godzin na szczupaka (2009/05/26 19:03)

ahaj1


I tu właśnie tkwi problem koledzy , jednych ganimy a sami nie przestrzegamy. Tak się właśnie składa że żywce róznych gatunków i rozmiarów są dostępne, zarówno w sklepach wędkarskich jak i w zoologicznych. Po co podrywka? Przynajmniej tak jest u nas w Zagłębiu.Dokonując tam zakupu będziemy na pewno w zgodzie z etyką wędkarską i przepisami. Jeszcze bardziej podoba mi się stwierdzenie kolegi- bacik 5m kawałek żyłki, haczyk i...pozdrawiam wszystkich wędkarzy. (2009/05/26 20:12)

Grzegorz_Mik


Na pewno się narażę swoją wypowiedzią wielu wędkarzom wędkujących metodą „na żywca” ale może warto spojrzeć na problem z drugiej strony . Limit szczupaka to 3 sztuki łącznie z innymi objętymi limitem gatunkami ryb . W wielu okręgach limit szczupaka to 2 szt . Zastanawiam się niejednokrotnie widząc nad wodą niektórych „wędkarzy” ile ryb innego gatunku musi stracić życie aby złowić te dwa zębate ? . Mimo zakazu używania podrywki często widuje się „wędkarzy” wyciągających za ich pomocą duże ilości małych płoci , karasi i innych rybek które w dużych ilościach lądują w wiadrach lub innych pojemnikach nie przystosowanych do ich przechowywania w których z braku tlenu większość z nich i tak ginie . Niedawno dyskutowano na forum temat coraz mniejszej populacji płoci i karasia i innej białej ryby w naszych łowiskach . Może warto i nad tym problemem trochę się zastanowić zwłaszcza że płoć , karaś , leszcz i okoń obecnie nie maja wymiarów ochronnych . Tak kiedyś popularna rybka jak kiełb która była najlepszą przynętą na „żywca” jest obecnie pod ścisłą ochroną .
Pozdrawiam Grzegorz (2009/05/26 20:35)

mydi


i 80 lat na karku i nie dojrzysz splawika na koncu bacika asplawik na zywca jeszcze czlowiek jeszcze widzi (2009/05/26 22:42)

mydi


co do lapania na zapas i trzymaniu ryb w jakis puszkach czy slojach to sie zgadzam ale zlapanie paru sztuk na lowisku i trzymaniu ich w odpowiednich warunkach i wypuszczeniu reszty ryb po wedkowaniu nie przyczyni sie do zmniejszenia rybostanu (2009/05/26 22:59)

u?ytkownik8030


Żywca trzyma siĘ w specjalnej siatce. To raz. Dwa, nie powiesz mi Grzesiu, że jeśli w ciągu zasiadki zmarnuję dwie rybki na przynętę, to jest to przyczyną braku karasia i płoci. Te dwie rybki zostaną wyłowione z wody przez ptactwo wodne, a co za tym idzie, dwie żywe rybki unikną upolowania przez te ptaki. Natomiast łowiąc na jedną wędkę z użyciem żywca, mam mniejsze szanse na złowienie szczupłego niż na spinning, bo jest to metoda stacjonarna, a spinning jest mobilny. (2009/05/27 14:25)

u?ytkownik7474


No to ja będę gnał do sklepu po żywca kilkadziesiąt kilometrów bo mi się chce szczupłego na kolację zjeść? To se od razu kupie szczupłego i po co nad wodę iść. A jak myślicie. Skąd się biorą ryby w sklepach? Z fabryki tak jak cały sprzęt? Co mi za różnica czy utłukę dwa żywce sklepowe czy osobiście schwytane? A no taka że będę biedniejszy i tyle. Podbieraczek myk i po sprawie. Ale ktoś wymyślił zakaz. (2009/05/27 14:57)

u?ytkownik8030


No to idąc za ciosem, odpowiem na tę propozycję stosowania żywca kupowanego w różnych sklepach.
PRZENOSZENIE RYB, ROŚLIN, SKORUPIAKÓW I INNYCH ŻYJĄTEK POMIĘDZY ZBIORNIKAMI WODNYMI, JEST NAGANNE I SZKODLIWE DLA WÓD. ROZNOSZONE SĄ CHOROBY I PASOŻYTY. WŁAŚNIE Z TEGO POWODU, RYBA ZARYBIENIOWA ZAWSZE MUSI MIEĆ TZW. ATEST, CZYLI ŚWIADECTWO POCHODZENIA I ZAŚWIADCZENIE O ZDROWIU.
Jeśli o tym nie wiecie, to przypominam, że złowienie żywca na jednym zbiorniku, a zastosowanie tej przynęty na innym, jest wykroczeniem. Tak samo ma się rzecz z żywcem kupowanym w wątpliwej renomy sklepach.
Gdy będziecie kupować żywca, p (2009/05/27 15:10)

u?ytkownik8030


...poproście o świadectwo zdrowia tych rybek. Założę się, że nikt wam takiego certyfikatu nie okaże, bo go po prostu nie będzie posiadał. (2009/05/27 15:12)

u?ytkownik7463


Do Grzegorz_Mik - Pierwsze słyszę żeby kiełb był pod ochroną, może coś się ostatnio zmieniło. A co do żywców ze sklepu. Widziałem w sklepie na pojemniku z żywcami "skup żywców" komentować chyba nie trzeba. (2009/05/27 19:58)

u?ytkownik8030


tAK jAKUBIE, KIEŁB JEST POD ŚCISŁĄ OCHRONĄ, ale dotyczy to tylko tych dwóch podgatunków:

kiełb białopłetwy Gobio albipinnatus



kiełb Kesslera Gobio kessleri (2009/05/27 20:35)

u?ytkownik8030


tu masz chyba pełną listę:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 26 września 2001 r. w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz zakazów dla danych gatunków i odstępstw od tych zakazów. (Dz. U. z dnia 15 listopada 2001 r.)

określa listę gatunków ryb objętych całkowitą ochroną prawną w Polsce. Są to następujące gatunki ryb:
JESIOTROKSZTAŁTNE ACIPENSERIFORMES
Jesiotrowate Acipenseridae
Jesiotr zachodni Acipenser sturio
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE CLUPEIFORMES
Śledziowate Clupeidae
Aloza Alosa alosa
Parposz Alosa fallax
KARPIOKSZTAŁTNE CYPRINIFORMES
Karpiowate Cyprinidae
Piekielnica Alburnoides bipunctatus
strzebla błotna Eupallasella percnurus
kiełb białopłetwy Gobio albipinnatus
kiełb Kesslera Gobio kessleri
ciosa Pelecus cultratus - z wyjątkiem występującej w wodach Zalewu Wiślanego
strzebla potokowa Phoxinus phoxinus
różanka Rhodeus sericeus
Kozowate Cobitidae
koza Cobitis taenia
piskorz Misgurnus fossilis
koza złotawa Sabanejewia aurata
SKORPENOKSZTAŁTNE SCORPAENIFORMES
Głowaczowate Cottidae
głowacz białopłetwy Cottus gobio
głowacz pręgopłetwy Cottus poecilopus
kur rogacz Myoxocephalus quadricornis
dennikowate Liparidae
dennik Liparis liparis
OKONIOKSZTAŁTNE PERCIFORMES
Babkowate Gobiidae
babka czarnoplamka Gobiusculus flavescens
babka czarna Gobius niger
babka szczupła Neogobius fluviatilis
babka piaskowa Pomatoschistus microps
babka mała Pomatoschistus minutus
CIERNIKOKSZTAŁTNE GASTEROSTEIFORMES
Ciernikowate Gasterosteidae
Pocierniec Spinachia spinachia
Igliczniowate Syngnathidae
Wężynka Nerophis ophidion
Iglicznia Syngnathus typhle
Ochroną gatunkową częściową objęto:
KARPIOKSZTAŁTNE CYPRINIFORMES
Karpiowate Cyprinidae
Słonecznica Leucaspius delineatus
Kozowate Cobitidae
Śliz Barbatula barbatula (2009/05/27 20:40)

u?ytkownik7463


No widzę, że tu jakieś kiełbie są, tyle że mi się wydawało że w Polsce najpopularniejszy jest kiełb krótkowąsy a tego tu nie widze. (2009/05/27 21:36)

u?ytkownik8030


TYLKO DWA GATUNKI SA OBJĘTE OCHRONĄ - chyba że jest nowsza lista. (2009/05/27 21:54)

Grzegorz_Mik


GHOSTMIR nie pisałem o paru rybkach lecz tych którzy za pomocą podrywki odławiali je dużymi ilościami zakładając że i tak duża część rybek nie wytrzyma transportu dlatego na wszelki wypadek zabierali ich sporą ilość . Niestety widywałem takie obrazki . Nie mam nic przeciwko wędkowaniu tą metodą a temat wywołałem trochę z premedytacją aby poniektórzy potrafili i ten problem dostrzec . (2009/05/27 22:01)

ahaj1


Popieram kolegę Grzegorza jak najbardziej, ponieważ znam osobiście paru tzw pseudowędkarzy postępujących właśnie w opisany przez Ciebie sposób.Nie dość że łapią żywce na podrywkę to jeszcze nadwyżkę zabierają dla domowego ptactwa. Niestety nie udało się złapać ich za rękę,-pozdrawiam. (2009/05/27 22:50)