Czy łowić? Okres ochronny.

/ 17 odpowiedzi
Niedaleko mnie znajduje się staw hodowlany. Co roku na tym stawie jest możliwość od marca łowienia szczupaka. Właściciel na to pozwala. W tamtym roku miałem niezłe wyniki ( łatwo się łowi, ryby atakują często i to duże. Wszystkie ryby trafiały do wody z powrotem ) ale w tym roku zastanowiłem się czy powinienem zacząć łowić szczupaki przed upływem okresu ochronnego. Proszę o odpowiedź co sądzicie na ten temat ( proszę o przekonywujące argumenty).

POZDRAWIAM ;)
SUMIK101

Jeżeli staw jest prywatny  to tak, ale lepszym rozwiązaniem jest spytanie się właściciela stawu. (2010/03/23 21:51)

użytkownik13163

Jestem takiego samego zdania ja poprzednik. Jeśli to staw prywatny to najlepiej spytać właściciela . (2010/03/23 21:56)

essoxx

Właściciel wody jest ignorantem nie dbajacym o własny interes, a etyczny wędkarz sobie odpuści łowienie tarlaków szczupaka. Ustawa o rybactwie śródlądowym powinna być znowelizowana i dostosowane do obecnych warunków, należy ukrócić możliwość sprzedaży ryb bedących w okresie ochronnym pseudo hodowcom. Zdarza się,ze kłusole dzierzawia jakies jeziorko i sprzedaja legalnie pochodzące z kłusownictwa. (2010/03/23 22:00)

użytkownik3178

Napisałem właśnie że się zgadza ;) (2010/03/23 22:39)

użytkownik3178

A i dziękuję essoxx za twoją wypowiedź zachęcam do dyskusji pozdrawiam :) (2010/03/23 22:41)

MARCIN8122

Panowie z tego co dobrze pamiatam to sezon na szczupaka zaczyna sie w maju a kolega pisze ze moze je łowic od marca .to co ze to prywatny staw to my wedkarze mamy a nawet musimy przestrzegac jakis regół i praw i uszanujmy ryby w tym okresie drapieznik zaczyna tarło wiec moim skromnym zdaniem nie nalezy go lapac nawet na prywatnych łowiskach jezeli jest w tym okresie pod ochrona . A ze własciciel ci pozwolil lapac nie znaczy  ze masz to robic ,ja osobiscie nie popieram tego .Dziekuje  (2010/03/23 22:58)

użytkownik3178

MARCIN8122 dziękuję za Pana wypowiedź w tamtym roku łowiłem ale w tym postanowiłem to przemyśleć i chyba raczej nie będę łowił...

POZDRAWIAM ;) (2010/03/24 07:34)

Boberto

...a mi sie wydaje inaczej jesli jest to staw prywatny zarybiany nie jest to woda dzierzawiona tylko zwykly staw hodowlany badz lowisko prywatne ( o charakterystyce komercyjnej) i placimy za to co zlowimy ...lub gospodarz pozwala nam to zabrac za darmo ... bo widzi w wodzie zbyt duza dominacje np.szczupaka  to czemu nie ? nasze pieniadze pojda na dalsza dzialalność tego lowiska ... pod warunkiem ze gospodarz jest czlowiekiem z glowa na karku i wie co robi ..a nie liczy tylko na naturalny  rozrod  ryb wpuszczonych przed 10 laty a cala kase chowa do kieszeni i nie inwstuje w lowisko. Takie moje zdanie... (2010/03/24 09:13)

pawelz

W pelni sie zgadzam z moim przedmowca. Jesli to prywatne lowisko, to wlasciciel decyduje, co dla niego najlepsze. Nie robmy tego za niego. Byc moze zbyt duza populacja szczupaka w jego stawie (stawach) nie jest pozadana. I w ten sposob chce ograniczyc ich liczebnosc.
Jesli masz ochote na szczupaka, lub chcesz tylko powalczyc z ta ryba, to low.
Ja nie mialbym oporow. (2010/03/24 10:48)

slava

Jeżeli właściciel pozwala łowić szczupłego w marcu, to wierzcie mi on nie wie co robi, albo jest jak juz przedmówcy powiedzieli - kompletnym ignorantem. Posiadając kartę wędkarską (nie mylić z książeczką PZW) obowiązuje nas pewna etyka, pewne normy zachowań nad wodą (niezależnie od tego jaka to woda). I tak rozbudowana świadomość powinna mówić nam czy możemy łowić tarlaki.

Dla przykładu: W Polsce nie zabronione jest strzelanie do ludzi. Na Kubie Fidel pozwoli. Pojedziesz na Kubę?

Pzdr

(2010/03/24 18:35)

slava

tj. miało być "w Polsce zabronione jest... " ;) (2010/03/24 18:36)

Waldi Fish

Chyba nie przeczytałeś wypowiedzi kolegi Pawelz? Jeśli jest to prywatny staw, to właściciel decyduje o jego zawartości. Być może dlatego pozwala odławiać szczupaki, ponieważ jest ich już za dużo i przetrzebiłyby za mocno ryby, które chce hodować. W takim przypadku potrzeba zmniejszenia populacji drapieżnika jest dla niego ważniejsza od zasad etyki wędkarskiej. (2010/03/24 21:01)

łysym

Staw prywatny, więc tylko etyka, bo to tarlak, pomimo, że wypuszczony. Nasunęło mi się takie pytanie: A płocie wchodzące do ujść rzeczek? Najlepsze wiosenne łowiska polecane we wszystkich gazetach? Mała nic nie znacząca rybka? Ze szczupakiem bardzo powiązana. A jak znam życie to raczej w większości trafia na stoły łowców, a nie do wody.
Slava masz całkowitą rację. (2010/03/24 21:32)

pawelz

Panowie, o jakiej etyce my tu mowimy ?. To jet prywatny staw, ryby trzymane w czytko komercyjnym celu. Co z tego ze szczupak jet przed tarlem. Lepiej byloby gdyby gosc nie chcac go u siebie wylowil siecia i nakarmil nim swinie albo sprzedawal na bazarze ?. Tylko ze jak zacznie sprzedawac, to od razu podniesie sie wrzask, ze klusol - no bo skad ma szczupaka w okresie ochronnym.
PS. Przyklad z ludzmi to czysta demagogia. Nie porownujmy ludzi do zwierzat. No i szczupaka tak czy siak (po 1 maja) mozemy zabic. Ludzi nigdy (nie tylko na Kubie).
Co do plotek, oczywiscie, tu sie zgodze, ale one zyja w naturalnym srodowisku, i nie nam decydowac czsy sa potrzebne naturze czy nie. Lowiac je w czasie tarla skutecznie zmniejszamy ich populacje, a tego nikt chyba nie chce. (2010/03/25 08:29)

Dawido98

właściciel tego stawu powinien się zastanowić nad tą decyzją ponieważ szczupaki mają wtedy tarło (2010/03/25 15:13)

pawelz

Ludzie, niedlugo zaczniemy mowic o aborcji u ryb :).
Co z tego ze szczupak ma miec tarlo.?  Gosc byc moze nie chce miec szczupakow (poza kilkoma, kilkunastoma) w stawie. Woli karpie, liny czy inna biala rybe. Po co ma dopuszczac do rozmnazania sie szczupaka ??? (2010/03/25 15:28)

bika13

Właściciel Ci pozwala , a TY będziesz łowił.To tak jakbyś popełniał przestępstwo na czyjejś posesji i tłumaczył się że ci właściciel na to pozwolił. (2010/03/28 15:20)