Zaloguj się do konta

Czy i dlaczego warto wstąpić do Koła PZW?

utworzono: 2013/07/16 15:14
M4v

Jako że zaczynam dopiero moją przygodę z wędkowaniem urodziło mi się w głowie kilka pytań dot. wstąpienia do Koła PZW, na które nie znalazłem odpowiedzi.
1. Jakie obowiązki ma członek Koła (finansowe, statutowe) 2. Jakie uprawnienia zyskuje członek Koła? 3. Czy oprócz opłat członkowskich trzeba wnosić dodatkowe opłaty przy połowach na zbiornikach w swoim obrębie? 4. Czy osoba nie będąca członkiem Koła może wędkować np. na jeziorkach, rzekach (nie mówie o prywatnych stawach) 5. Jak wygląda temat wędkowania na akwenach w innych okręgach?
Na razie tyle pytań mi się nasunęło.
Pozdrawiam Wszystkich! Mariusz [2013-07-16 15:14]

JKarp

CześćTu znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania:http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/14423/pliki/statut_pzw.pdf
Najważniejsze - płacić składki w zamian nie żądając nic, chwalić pod niebiosa PZW i jego władze.
" 3. Czy oprócz opłat członkowskich trzeba wnosić dodatkowe opłaty przy połowach na zbiornikach w swoim obrębie?"Nie trzeba o ile nie są to wody licencyjne, klubowe lub o podobnym charakterze. Zobacz też odpowiedź poniżej.
" 4. Czy osoba nie będąca członkiem Koła może wędkować np. na jeziorkach, rzekach (nie mówie o prywatnych stawach)"Są wody na których obowiązuje tylko tzw biała karta wędkarska. Więc na takich wodach możesz łowić nie opłacając żadnej składki a posiadając tylko Kartę Wędkarską.Rzeki do takich wód raczej nie należą. Są to w dużej mierze małe glinianki, żwirownie lub inne tego typu zbiorniki.Ogólnie to tak - nie musisz należeć do PZW żeby legalnie łowić ryby.
" 5. Jak wygląda temat wędkowania na akwenach w innych okręgach?"Należy zapoznać się z tzw porozumieniami ale to sprawa na później jak ewentualnie zdasz egzamin na kartę wędkarską, opłacisz składki lub też nie opłacisz.
JK

[2013-07-16 15:52]

osa12

Jeśli zamierzasz łowić na wodach "zarządzanych przez PZW" to nie masz wyjścia, musisz należeć do koła z przyczyn ekonomicznych.

Jako niezrzeszony będziesz płacił wielokrotnie więcej!

Są regiony Polski gdzie istnieje wiele innych wód, więc wszystko zależy od Ciebie i formy wędkarstwa jaką chcesz "uprawiać".

[2013-07-17 07:37]

M4v

Dzięki Panowie. Trochę mi to rozjaśniło. [2013-07-17 08:18]

Artur z Ketrzyna

Jako że zaczynam dopiero moją przygodę z wędkowaniem urodziło mi się w głowie kilka pytań dot. wstąpienia do Koła PZW, na które nie znalazłem odpowiedzi.
1. Jakie obowiązki ma członek Koła (finansowe, statutowe) 2. Jakie uprawnienia zyskuje członek Koła? 3. Czy oprócz opłat członkowskich trzeba wnosić dodatkowe opłaty przy połowach na zbiornikach w swoim obrębie? 4. Czy osoba nie będąca członkiem Koła może wędkować np. na jeziorkach, rzekach (nie mówie o prywatnych stawach) 5. Jak wygląda temat wędkowania na akwenach w innych okręgach?
Na razie tyle pytań mi się nasunęło.
Pozdrawiam Wszystkich! Mariusz

adn. 1
Obowiązkami członka koła jest uczestniczenie w życiu koła. Czyli uczestnictwo w zebraniach, czy organizowanych przez nie czynach na rzecz łowisk. No i może brać udział w zawodach organizowanych przez nie.
Powinien brać udział, ale władze kół tego nie egzekwują. To tak jak by nie było to konieczne... a dobrowolne.

adn 2.
Może uczestniczyć w zawodach, zebraniach koła (gdzie decyduje się o przyszłości koła i łowisk, itd). Jako członek opłaca składki członkowskie, a wzamian otrzymuje zezwolenie na wędkowanie na wodach okręgu do którego przynależy. Co też odczuwa finansowo bo jest trochę taniej niż wykupić zezwolenie jako nie zrzeszony...

adn 3.
Opłaty jakie wnosisz co roku to członkowskie i okręgowe. Upoważniają Cię do wędkowania na wodach PZW w twoim okręgu.
Jeśli są łowiska specjalne to trzeba wnieść dodatkową opłatę.
Jeśli są wody górskie to też by na nich łowić to musisz wnieść stosowną składkę.
Jeśli będziesz chciał łowić na wodach innego okręgu to będziesz musiał się zorientować czy twój okręg ma podpisane porozumienie z danym okręgiem. I czy tam możesz wędkować. Jeśli nie to będziesz musiał opłacić składkę danego okręgu. I będziesz mógł kożysztać z łowisk tego okręgu. Bądź wykupić tylko zezwolenie 1 lub kilku dniowe.

adn 4.
Po wykupieniu zezwolenia w danym okręgu jako nie zrzeszony (nie członek PZW), możesz wędkować na wodach danego okręgu.
Będąc członkiem PZW, musisz przynależeć do jakiegoś koła. A do jakiego koła chcesz przynależeć sam wybierasz...

adn 5.
Okręgi się różnią. Ponieważ ludzie z danych regionów się różnią. Jedni dbają o łowiska inni pragną wędkować jak najwięcej za jak najmniejszą opłatę. Itd., co wpływa na jakość łowisk. Po prostu jedni dbają o swoje łowiska, inni nie...
No i każdy okręg, może też wprowadzić swoje zasady (obostrzenia, lub złagodzenia do RAPR). To znaczy zwiększyć lub zmniejszyć limit połowowy czy wymiar ochronny. Zakazać nęcenia na danym zbiorniku, wprowadzić zakaz wędkowania z łódki w nocy. Mogą też powstać łowiska specjalne...
[2013-07-17 09:11]

JKarp

Dlaczego w tak obszernej wypowiedzi nie mówisz o tym:" 4. Czy osoba nie będąca członkiem Koła może wędkować np. na jeziorkach, rzekach (nie mówie o prywatnych stawach)"Są wody na których obowiązuje tylko tzw biała karta wędkarska. Więc na takich wodach możesz łowić nie opłacając żadnej składki a posiadając tylko Kartę Wędkarską.Rzeki do takich wód raczej nie należą. Są to w dużej mierze małe glinianki, żwirownie lub inne tego typu zbiorniki.Ogólnie to tak - nie musisz należeć do PZW żeby legalnie łowić ryby.Na dokładkę nie musisz być niezrzeszonym i płacić jak za zboże ...
JK [2013-07-17 09:25]

Grzesiek75

JKarpDlaczego w tak obszernej wypowiedzi nie mówisz o tym:" 4. Czy osoba nie będąca członkiem Koła może wędkować np. na jeziorkach, rzekach (nie mówie o prywatnych stawach)"Są wody na których obowiązuje tylko tzw biała karta wędkarska. Więc na takich wodach możesz łowić nie opłacając żadnej składki a posiadając tylko Kartę Wędkarską.Rzeki do takich wód raczej nie należą. Są to w dużej mierze małe glinianki, żwirownie lub inne tego typu zbiorniki.Ogólnie to tak - nie musisz należeć do PZW żeby legalnie łowić ryby.Na dokładkę nie musisz być niezrzeszonym i płacić jak za zboże ...  Janusz z szacunkiem ale ja nie znam takich kaczych dołków na których można wędkować tylko na tak zwaną kartę wędkarską, z zasady wszystkie takie dołki jak opisujesz mają swojego właściciela który pobiera opłaty za wędkowanie , chyba że mówisz o jakiś kałużach w polu lub lesie pełnych żab, czy tak czy siak wędkarz za wędkowanie musi płacić, jedynie może wybrać między PZW a prywatnym gospodarzem wody. [2013-07-17 13:13]

JKarp

CześćTo, że nie znasz takich wód nie znaczy, że ich nie ma.Nie mam za bardzo czasu żeby poszukać ale to nie są tylko żabie doły. To są żwirownie i jakieś inne sadzawki i wcale nie muszą być to małe wody.Ta woda na lewo - wystarczy sama karta wędkarska: http://goo.gl/maps/DUpcF
A poczytaj sobie tu:http://www.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=gdziemo%BFna%B3owi%E6nabia%B3%B1kart%EA JK [2013-07-17 14:34]

MarCo1972

I jeszcze jedno małe ALE. Kupując zezwolenie na rok, ważne jest ono w danym roku kalendarzowym a nie przez 12 miesięcy.Po prostu, płacąc za zezwolenie pełną kwotę np. we wrześniu, łapać możesz przez trzy miesiące a nie 12 miesięcy.Gospodarka rabunkowa. [2013-07-17 19:01]

mateuszwos

I jeszcze jedno małe ALE. Kupując zezwolenie na rok, ważne jest ono w danym roku kalendarzowym a nie przez 12 miesięcy.Po prostu, płacąc za zezwolenie pełną kwotę np. we wrześniu, łapać możesz przez trzy miesiące a nie 12 miesięcy.Gospodarka rabunkowa.

Po mojemu to jest jedyne sprawiedliwe rozwiązanie.
[2013-07-17 19:14]

Artur z Ketrzyna

I jeszcze jedno małe ALE. Kupując zezwolenie na rok, ważne jest ono w danym roku kalendarzowym a nie przez 12 miesięcy.Po prostu, płacąc za zezwolenie pełną kwotę np. we wrześniu, łapać możesz przez trzy miesiące a nie 12 miesięcy.Gospodarka rabunkowa.

Po mojemu to jest jedyne sprawiedliwe rozwiązanie.

Ja wiem czy jedyne słuszne rozwiązanie płacić za kwartał tyle co za cały rok?
Powinno być brane pod uwagę że jest to tylko 1/4 okresu składkowego. Tak więc niech by opłacił 50% wartości i myślę że też by było na plus.
[2013-07-17 21:22]

Artur z Ketrzyna

JKarpDlaczego w tak obszernej wypowiedzi nie mówisz o tym:" 4. Czy osoba nie będąca członkiem Koła może wędkować np. na jeziorkach, rzekach (nie mówie o prywatnych stawach)"Są wody na których obowiązuje tylko tzw biała karta wędkarska. Więc na takich wodach możesz łowić nie opłacając żadnej składki a posiadając tylko Kartę Wędkarską.Rzeki do takich wód raczej nie należą. Są to w dużej mierze małe glinianki, żwirownie lub inne tego typu zbiorniki.Ogólnie to tak - nie musisz należeć do PZW żeby legalnie łowić ryby.Na dokładkę nie musisz być niezrzeszonym i płacić jak za zboże ...  Janusz z szacunkiem ale ja nie znam takich kaczych dołków na których można wędkować tylko na tak zwaną kartę wędkarską, z zasady wszystkie takie dołki jak opisujesz mają swojego właściciela który pobiera opłaty za wędkowanie , chyba że mówisz o jakiś kałużach w polu lub lesie pełnych żab, czy tak czy siak wędkarz za wędkowanie musi płacić, jedynie może wybrać między PZW a prywatnym gospodarzem wody.

Podaje link do jednego z takich łowisk;
http://www.wedkuje.pl/lowisko,jeziorko-ketrzynskie,57878
Są to zazwyczaj wody gminne...
[2013-07-17 21:45]

M4v

Ok Panowie czyli potwierdźcie czy dobrze rozumuje. Jeżeli dołącze do koła PZW Rokietnica w okręgu Poznańskim i opłacę składkę w wysokości jak podaje strona 66 zł na rok to na wszystkich wodach PZW mogę wędkować bez dodatkowych opłat. [2013-07-25 14:35]

Romuald55

Widzę Kolego M4v,ze żarty sobie robisz z Kolegów ,którzy Ci odpisali. ...chyba,że..... [2013-07-25 16:21]

JKarp

"Janusz z szacunkiem ale ja nie znam takich kaczych dołków na których można wędkować tylko na tak zwaną kartę wędkarską, z zasady wszystkie takie dołki jak opisujesz mają swojego właściciela który pobiera opłaty za wędkowanie , chyba że mówisz o jakiś kałużach w polu lub lesie pełnych żab, czy tak czy siak wędkarz za wędkowanie musi płacić, jedynie może wybrać między PZW a prywatnym gospodarzem wody."
Bo nie szukasz, bo wierzysz " ślepo " w PZW ;-) Tu po lewej masz wodę dostępną tylko na samą kartę ( po prawej łowisko Okoń ) http://goo.gl/maps/DUpcF
JK [2013-07-25 16:21]

perwer

sorki koledzy nie weszło -jak ciepłe piwo -to co miałem dodać..
[2013-07-25 21:27]

barrakuda81

Bo jak chcesz łowić to musisz - wychodzi taniej niż jakies tam jednodniowe pozwolenia. [2013-07-25 21:41]

M4v

Bo nie szukasz, bo wierzysz " ślepo " w PZW ;-) Tu po lewej masz wodę dostępną tylko na samą kartę ( po prawej łowisko Okoń ) http://goo.gl/maps/DUpcF
Dlaczego od razu ślepo... kalkuluje... jednodniowe pozwolenie kosztuje 15 zł gdzieś tak słyszałem w członkowstwo w kole 66 zł to nie dużo, chyba że jeszcze coś do tego. A pytam konkretnie bo mam np Mały Kiekrz 500m od domu w linii prostej. Niedaleko J.Pamiątkowskie.
[2013-07-25 23:46]

JKarp

CześćTo nie było do Ciebie, że nie szukasz ;-)Dobrze kalkujujesz bo ja kalkuluje tak samo ale gdybym mógł za te same lub minimalnie większe pieniądze wędkować nawet pięć minut bym nie został jako członek PZW ;-)
JK [2013-07-26 06:42]

pawelz

CześćTo nie było do Ciebie, że nie szukasz ;-)Dobrze kalkujujesz bo ja kalkuluje tak samo ale gdybym mógł za te same lub minimalnie większe pieniądze wędkować nawet pięć minut bym nie został jako członek PZW ;-)
JK

Podobnie jak wiekszosc obecnych czlonkow PZW :) (lacznie ze mna). A przynajmniej tych swiadomych swego czlonkowstwa, bo zaloze sie ze wiekszosci wedkarzy w Polsce wszystko jedno gdzie i komu placa, byle mniej i byle wiecej mozna bylo zlowic i zabrac.
[2013-07-26 09:37]

Artur z Ketrzyna

JK

Podobnie jak wiekszosc obecnych czlonkow PZW :) (lacznie ze mna). A przynajmniej tych swiadomych swego czlonkowstwa, bo zaloze sie ze wiekszosci wedkarzy w Polsce wszystko jedno gdzie i komu placa, byle mniej i byle wiecej mozna bylo zlowic i zabrac.

Kierują się też dostępnością łowisk (bliżej domku itd).

Dawno ono już przestało być wzorem...

Ps. w tym tygodniu idę na dywanik do starostwa. Bo próbowałem coś zmienić...
A może ktoś coś źle przeczytał na stronie http://www.okon.wedkuje.pl
[2013-07-27 07:50]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia