Zaloguj się do konta

Czy dobre gramatury spławików

utworzono: 2011/04/15 17:00
Igor98

Witam.Zrobiłem 3 zestawy na bata 7m.2 spławiki już miałem ale zrobiłem tylko na 1 spławik zestaw na 1g bo był dobry a drugi który miałem ma 1,2g ale nie zrobiłem na niego zestawu bo antenka była krzywa i było trzeba go skleić.Więc pojechałem rowerem do sklepu wędkarskiego i kupiłem jeszcze 2 spławiki 1g i 1,8.Te spławiki 1g mają być jak fali nie będzie a jak będzie to założę zestaw 1,8.I tu moje pytanie czy spławik 1,8g nie jest za ciężki na wodę stojącą jak będzie fala i czy spławiki 1g nie będą za lekkie jak nie będzie fali.Dodam że łowie na wodzie stojącej. [2011-04-15 17:00]

Stypa63

Ja do 6 metrowego bata stosuję spławiki od 0,8 do 1,5g. 0,8 zakładam jak jest bezwietrznie, a 1,5 jak trochę wieje. Jak kupiłeś 1,8g to też nie ma tragedii i będziesz mógł na niego łowić. 

[2011-04-15 17:48]

kargul

witam mam bata 6m i do niego 3 zestawy 0.5g-gdy jest bezwietrzna pogoda,1g przy malym wietrze i 1.5g jak wieje troche bardziej ale zalezy to tez od glebokosci lowienia i wgl te sprawy..... [2011-04-15 18:10]

xaha

kazdy spławik nie jest zacieżki tylko musisz go dobrze dowarzyc
[2011-04-19 20:03]

JAQU

....wagę i wielkość spławika musisz dobierać nie tylko do "wielkości fali" lecz również do gatunku poławianych ryb i głębokości łowiska.Nawet jeśli będzie duża fala ale głębokość łowiska nie przekroczy metra, nie ma potrzeby stosowania większego spławik niż 0,8 g, oczywiście jeśli nie zająłeś stanowiska pod wiatr.Natomiast całkiem inaczej będzie wyglądała sytuacja  jeśli grunt trzeba będzie ustawiś na 3-4 m wtedy spławik trzeba wybrać zdecydowanie cięższy,jeśli nie trzeba przebijać się przez ukleje wystarczy 1.5g, natomiast przy niechcianym połowie jakim może być ukleja często stosuje spławik nawet 2.5 -3.5g. Trzeba wtedy tak jak nadmienił xaha,bardzo dokładnie je wyważyć.Ostatnio na rynku pokazały się bardzo dobre i o wiele tańsze niż podobne Mavera,Milo czy Trabucco spławiki Dragona z długim węglowym kilem i długą antenką z kulką(bardzo dobre na leszcza) uwierz mi, bardzo dobrze przy wietrze spisuje sie ten 0.8g, a przy lekkiej falce 0.5g.Natomiast uważam że często trzeba dobierać nie tylko wagę spławika lecz również jego kształt:smukły na spokojną wodę przy połowie płoci, kulkę przy wietrze, spławik z długą antenką przy "wystawianych braniach leszczowych itp. Startuję w zawodach wędkarskich od kilkunastu lat, uzbierałem około 230 spławików w wadze do 1.5g ale przywiązany jestem tak naprawdę do kilku modeli i myślę,że to najważniejsze dla Ciebie abyś dopasował kształt i wagę spławika do własnych upodobań i upodobań ryb na Twoich łowiskach.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w doborze bo przecież sezon na dobre się zaczął.

[2011-04-19 20:54]