Zaloguj się do konta

Czy ciśnienie atm. ma znaczenie?

utworzono: 2011/06/18 14:50
maciek1974

co sadzicie o tej wypowiedzi?:

Najważniejszym zadaniem pęcherza pławnego jest odbieranie sygnałów o zmianach ciśnienia i umożliwienie rybom przystosowania się do tych zmian. Ryby otwartopęchecherzowe / karp,płoć,lin,leszcz,karaś/ mają możliwość regulacji zawartości gazowej pęcherza - chwytają otworem gębowym powietrze z powierzchi wody. U ryb o pęcherzu zamkniętym / okoń, miętus, sandacz/ zawartość gazów w zamkniętym pęcherzu pławnym jest regulowana przez gruczoł gazowy,który wydziela gazy do pęcherza oraz owal, który gazy pochłania. Kiedy na wodzie widzimy wiele rozchodzących się kręgów z rybami łykającymi powietrze możemy sie spodziewać gwałtownego spadku ciśnienia atmosferycznego.W chwilach gwałtownego wzrostu ciśnienie obserwujesię zjawisko odwrotne. Ryby otwartopęcherzowe wydalają nadmiar gazu zarówno przez jelita ,jak i przez otwór ustny i w miarę szybko przystosowują się do zmiany ciśnienia.W momencie stabilizacji ciśnienia ryby te wznawiają intensywne żerowanie. Inaczej wygląda sytuacja ryb o zamkniętych pęcherzach pławnych, które nie mają zdolności szybkiego dostosowania się do zmiany ciśnieni. Powrót do równowagi fizjologicznej następuje u nich dopiero po trwałej stabilizacji ciśnienia. W ostatnich kilku latach zmiany ciśnienia były wyjątkowo częste ( nawet w ciągu tego samego dnia ) co w pewnej mierze daje odpowiedź na pytanie : dlaczego nawet ryby nie biorą ?

 

czy myslicie ze to sie zgadza???

 

 


[2011-06-18 14:50]

Moim zdaniem większe znaczenie mają fazy księżyca. Jak jest pełnia to ja doświadczyć szczupaka na wędce nie mogę .  [2011-06-18 15:19]

jurek

Ciśnienie atmosferyczne ma bardzo duże znaczenie dla ryb i nie tylko . Wahania tego ciśnienia , to może być całkowity zanik brania ryb . Dobrze jest przed burzą i po niej ... rybki wtedy biorą lecz nie wszystkie , węgorz bierze wtedy najlepiej . Tuz przed burzą nawet ludzie mogą odczuć poprawę układu oddechowego , a to przez wytwarzający się wokół ozon O3 , tlen O2 , lecz w większych dawkach ozon jest bardzo trujący ( oczyszcza się nim wodę z bakterii w wodociągach razem z chlorem )

Dodam jeszcze , że np. Sandacz złowiony z kilu metrów i wypuszczony potrzebuje aż 2 godzin do wyrównania Ciśnienia w 2 pęcherzach pławnych ..... dlatego b.często sandaczyki nawet leciutko zahaczone i wypuszczone będą wirować i potem pływają do góry brzuchem .

Ogólnie najlepiej by ciśnienie było powyżej 1000 HPa i to przez 4-6 dni.
Wszystkie stworzenia nawet człowiek odczuwa zmiany ciśnienia (ludzie Ci bardziej odczuwający te zmiany , to homeopaci )
[2011-06-18 15:31]

jurek

Zgadza się Pawle , księżyc też ma duże znaczenie , przecież odpowiedzialny jest za przypływy i odpływy w zależności od odległości od ziemi
[2011-06-18 15:35]

Anachid

To co naisane jest w tym artykule przytoczonym przez Arbok'a ma sens. Na pewno w części dotyczącej przemieszczania się ryb i kierunku prowadzenia zestwu. Przypuszczam iż pożywienie ryb ( larwy owadów mieczaki itp. ) przy zmianie warynków atmosferycznych, też zmieniaja swoje zachowanie. Być może w warunkach spadającego ciśnienia po prostu, chowają się, stają się nieruchome i trudniejsze do odszukania. Ryby widząc przynęty zachowujące się nienaturalnie, nie skuszą się na ninie. Zwłaszcza te które, na haczyku już wisiały. Swoja drogą ciekawe czy ryby uczą się na swoich błędach? Czy raz złapane i wypuszczone stają się ostrożniejsze? Ale to może temat do osobnej dyskusji.

      Wtedy wpływ ciśnienia jest pośredni, i tu autor będzie miał racje. Ale czy wpływ ciśnienia jest pośredni czy bezpośredni efekt końcowy jest taki sam. Słabsze wyniki.

Pozdrawiam.[2011-10-27 09:05]

kamael

Moim zdaniem ciśnienie ma spore znaczenie, ale jest to tylko jeden z czynników nie koniecznie najważniejszy.
Natomiast zauważyłem że często gdy wędkarze podają jakieś wysokości ciśnienia zapominają o rozróżnieniu na ciśnienie względne i bezwzględne.
[2011-10-27 09:12]