Czy bobry żywią się rybami ?

/ 143 odpowiedzi / 13 zdjęć
u?ytkownik97432


"Tylko rasowy wędkarz wie jak się poruszać po brzegu." A może bardziej stały bywalec, autochton, miejscowy, inaczej dobrze znający tę rzekę? Dlaczego tylko rasowy wędkarz? (2011/12/10 21:21)

ryukon1975


"Tylko rasowy wędkarz wie jak się poruszać po brzegu." A może bardziej stały bywalec, autochton, miejscowy, inaczej dobrze znający tę rzekę? Dlaczego tylko rasowy wędkarz?



Myślisz że miejscowi którzy nie chodzą nad rzekę wiedzą? :)
Oczywiście masz racje za pierwszym razem to się każdy zgubi,dopiero z czasem się wszystko poznaje a co roku jest inaczej.:)Praktyka i czas nad wodą,to odpowiedź. (2011/12/10 21:27)

u?ytkownik97673


Bóbr , nie żywi się rybami. Jest to roślinożerny gryzoń, bardzo pożyteczny i wszędzie pożądany. (2011/12/10 23:55)

u?ytkownik97673


Pojedź do Australii i zapytaj gdzie powinny być króliki. Ludzie czy wy ślepi jesteście? Czy fakt ze jakis gatunek jest zagrożony jest wytłumaczeniem dla głupoty, czyli introdukowania tego gatunku wszędzie gdzie popadnie? Przywróćmy siedliska bobrów, ale nie zasiedlajmy nimi każdego bajora! U mnie nigdy nie było bobrów ani wydr. A teraz widzę je wokół jak króliki w Australii. Żwirownie które zaczynały być wchłaniane przez przyrodę tracą szatę roślinną bo bobry rżną wszystko jak leci. Wały się rozmydlają, bo te zwierzaki kopią gdzie popadnie. Bobry tak, ale kurczę z rozmysłem! 

 A co ty chcesz zrobić z tak zwanym rozmysłem ? Twoje podejście względem rewitalizacji biotopu tego zwierzęcia , do złudzenia wręcz przypomina puste i bezmyślne podejście  do przyrody - jakie dostrzec można u bezmyślnych gospodarzy - zarybiaczy. Piszesz przecież wyraźnie (choć wątpię , że z rozwagą ) : "Bobry tak, ale kurczę z rozmysłem!"Jest zarybianie ( ingerencja ludzka w cykl życiowy ryb ) , jest też według niektórych  i "zabobrzanie " ? Czy nie układa się to wszystko ja w puzzlach : ZARYBIANIE - ZABOBRZANIE  - Mutatis mutandis ? Grupa ludzi dążąc do rewitalizacji (choć również bezwiednie manipuluje środowiskiem ) - stara się postępować być może w duchu szczerej nieskrępowanej troski o przyrodę (być może choć nie sposób tego stwierdzić ostatecznie ) ... A ty co w tej kwestii zrobiłeś , oprócz popełnienia pachnących bezsensem wywodów ? Wystarczyła chwila , dosłownie impuls aby twój stosunek wobec problematyki ochrony bobra - przyjął charakter "gospodarczo - organizacyjny " . Dowodem na istnienie takiego zamysłu jest wyrażenie :  "Bobry tak ,ale kurczę z rozmysłem ". Przecież , większość z nas wie , że próba rewitalizacji i odnowy bobrowej populacji - po części udała się  nie tylko dzięki organizatorom , lecz również dzięki temu , że po raz kolejny to właśnie przyroda pokazała z jak wielką siłą i rozmachem potrafi działać - oczyścić , odnowić to co zostało spodlone ...  Zgodnie z twoim czysto schematycznym spojrzeniem na kwestię bobrów - zwierzęta te "rozstawiane są jak pionki "na planszy którą całkowicie zawładnął człowiek;  natomiast tereny będące pierwotnym siedliskiem bobra są w jakiś sposób  "zabobrzane " . Jest to pogląd na wskroś błędny i wymagający sprostowania , co jak sądzę , mnie się doskonale udało. (2011/12/11 00:15)

u?ytkownik97673


Pojedź do Australii i zapytaj gdzie powinny być króliki. Ludzie czy wy ślepi jesteście? Czy fakt ze jakis gatunek jest zagrożony jest wytłumaczeniem dla głupoty, czyli introdukowania tego gatunku wszędzie gdzie popadnie? Przywróćmy siedliska bobrów, ale nie zasiedlajmy nimi każdego bajora! U mnie nigdy nie było bobrów ani wydr. A teraz widzę je wokół jak króliki w Australii. Żwirownie które zaczynały być wchłaniane przez przyrodę tracą szatę roślinną bo bobry rżną wszystko jak leci. Wały się rozmydlają, bo te zwierzaki kopią gdzie popadnie. Bobry tak, ale kurczę z rozmysłem! 

 A co ty chcesz zrobić z tak zwanym rozmysłem ? Twoje podejście względem rewitalizacji biotopu tego zwierzęcia , do złudzenia wręcz przypomina puste i bezmyślne podejście  do przyrody - jakie dostrzec można u bezmyślnych gospodarzy - zarybiaczy. Piszesz przecież wyraźnie (choć wątpię , że z rozwagą ) : "Bobry tak, ale kurczę z rozmysłem!"Jest zarybianie ( ingerencja ludzka w cykl życiowy ryb ) , jest też według niektórych  i "zabobrzanie " ? Czy nie układa się to wszystko ja w puzzlach : ZARYBIANIE - ZABOBRZANIE  - Mutatis mutandis ? Grupa ludzi dążąc do rewitalizacji (choć również bezwiednie manipuluje środowiskiem ) - stara się postępować być może w duchu szczerej nieskrępowanej troski o przyrodę (być może choć nie sposób tego stwierdzić ostatecznie ) ... A ty co w tej kwestii zrobiłeś , oprócz popełnienia pachnących bezsensem wywodów ? Wystarczyła chwila , dosłownie impuls aby twój stosunek wobec problematyki ochrony bobra - przyjął charakter "gospodarczo - organizacyjny " . Dowodem na istnienie takiego zamysłu jest wyrażenie :  "Bobry tak ,ale kurczę z rozmysłem ". Przecież , większość z nas wie , że próba rewitalizacji i odnowy bobrowej populacji - po części udała się  nie tylko dzięki organizatorom , lecz również dzięki temu , że po raz kolejny to właśnie przyroda pokazała z jak wielką siłą i rozmachem potrafi działać - oczyścić , odnowić to co zostało spodlone ...  Zgodnie z twoim czysto schematycznym spojrzeniem na kwestię bobrów - zwierzęta te "rozstawiane są jak pionki "na planszy którą całkowicie zawładnął człowiek;  natomiast tereny będące pierwotnym siedliskiem bobra są w jakiś sposób  "zabobrzane " . Jest to pogląd na wskroś błędny i wymagający sprostowania , co jak sądzę , mnie się doskonale udało.

I dodam jeszcze dla ugruntowania poglądów : dlaczego sądzisz , że odnowa bobrzej populacji to wynik wyłącznie introdukcji ?  Jak można dokonać introdukcji bobra w miejsca dla których jest właściwym ekotypem ? Z kolei fenotyp bobra ( zespół jego cech biologicznych ) wybitnie przemawia za tym , iż to właśnie on będąc w sensie ewolucyjnym - inżynierem , aktualnie rewitalizowanych biotopów  (tj dawnych środowisk tego stworzenia ) , ma jeszcze w sobie spory ładunek witalny i przystosowawczy . Wystarczyła drobna pomoc garstki ludzi , która być może w jakimś dziwnym akcie rachunku sumienia i opamiętania się - podjęła próbę  przywrócenia  dawnego biegu , procesu odnowy , by ten bóbr - z niemalże reliktu , stał się herbowym zwierzęciem podmokłych łęgów , olesów , nadbrzeżnych bagien , nielicznych już rzecznych zakoli i meandrów  czy nawet jeziorowych zatok. (2011/12/11 00:34)

u?ytkownik97432


Ja tez potrafię przeczytać kilka opracowań. Przeczytałeś, pooglądałeś obrazki i dalej guzik wiesz tak jak przed banem. Zastanów się nad życiem bobrów, pooglądaj filmy, zauważ co bobry czynią ze swoim środowiskiem, w jaki sposób spiętrzają wodę i w jakim celu to czynią. Potem przyjedź do mnie, pokażę ci nowe siedliska bobrów i zadam ci wtedy pytanie, czy te tereny są dla bobrów odpowiednim miejscem. Może wtedy otworzysz oczy chodząca encyklopedio i skumasz kilka faktów. Póki co idź do cioci "Wikipedzi" bo widzę że dobrze się z nią znasz. (2011/12/11 10:55)

ordyniec


A co się dziwić, skoro facio przeczytał że bóbr plus woda i to mu wystarcza. Jest woda, jest bóbr. Potem mamy takie sukcesy że pożal się boże. Tak z zarybianiem ja i zabobrzaniem. :) (2011/12/11 11:04)

u?ytkownik97673


Ja tez potrafię przeczytać kilka opracowań. Przeczytałeś, pooglądałeś obrazki i dalej guzik wiesz tak jak przed banem. Zastanów się nad życiem bobrów, pooglądaj filmy, zauważ co bobry czynią ze swoim środowiskiem, w jaki sposób spiętrzają wodę i w jakim celu to czynią. Potem przyjedź do mnie, pokażę ci nowe siedliska bobrów i zadam ci wtedy pytanie, czy te tereny są dla bobrów odpowiednim miejscem. Może wtedy otworzysz oczy chodząca encyklopedio i skumasz kilka faktów. Póki co idź do cioci "Wikipedzi" bo widzę że dobrze się z nią znasz.

Jeżeli chodzi o usunięcie konta - to zrobiłem to sam ! Należy jednak podkreślić ,że gdyby za plecenie andronów  banowano - miałbyś już ban 1000 -krotny i do tego blokadę adreesu IP. Gwarantuję oświecony sensacie od teorii wpływu Yeti na środowisko Himalajów . Każdy wie , że fizykat portalu pozwala na wiele - w tym na promocję swoich niezgodnych z rzeczywistością teorii . Osobiście sądzę jednak , iż powinniśmy przynajmniej zachować resztki przyzwoitości , pomyśleć o tym , że treści przez nas publikowane trafiają czasem do całkiem bystrych odbiorców. Ty , natomiast tego unikasz.  Żadnego bana nie dostałem , ban to najwyżej należałby się co poniektórym  - już tylko przez samą aktywność w kwestii o , której nie mają bladego pojęcia. (2011/12/11 13:44)

u?ytkownik97432


Oj! No to trafiłem naprawdę na inteligentnego gościa. Takim to zawsze z drogi schodzę, bo czuję respekt. Masz gościu klasę! A wiedza twoja mnie powala na kolana. O wielki. Wybacz mnie małemu pyłkowi na ogromnej płaszczyźnie poznania moją lichość. A po co kolega usuwałeś się sam z portalu by zaraz się zalogować ponownie? O wielki, wybacz ciekawość mnie biednej mimozie. (2011/12/11 15:08)

u?ytkownik97673


Oj! No to trafiłem naprawdę na inteligentnego gościa. Takim to zawsze z drogi schodzę, bo czuję respekt. Masz gościu klasę! A wiedza twoja mnie powala na kolana. O wielki. Wybacz mnie małemu pyłkowi na ogromnej płaszczyźnie poznania moją lichość. A po co kolega usuwałeś się sam z portalu by zaraz się zalogować ponownie? O wielki, wybacz ciekawość mnie biednej mimozie.

 Panie Prezydencie Bronisławie  ( nieśmiałym dygiem - składam  , nasz ,Wodzu  najwyższe uszanowanie ). Czy  Jaśnie Wielmożna Ekscelencja - nigdy nie był  zniesmaczony głupotą szerzącą się na obrzeżach Ciemnogrodu ? Czasem , nawet poddani mają tego  dość ... (2011/12/11 15:25)

pawcio10225


Pod warunkiem że nie ma ich za dużo w jednym miejscu- potrafią nieźle nabroić.

Racja... u mnie na rzeczce zrobiły taką tame że jak co roku było ok 40 cm wody to teraz jest prawie 2 m i wylewa z koryta...

(2011/12/11 17:52)

u?ytkownik97673


Pod warunkiem że nie ma ich za dużo w jednym miejscu- potrafią nieźle nabroić.

Racja... u mnie na rzeczce zrobiły taką tame że jak co roku było ok 40 cm wody to teraz jest prawie 2 m i wylewa z koryta...


 Bóbr to wielki manipulator ekosystemu ( jedyny po ludziach zmieniający radykalnie środowisko ). Problem jednak w tym , że to co robi bóbr - doskonale wpisuje się w funkcje komensalne (współbiesiadnicze ) jakie pełnią zamieszkujące te tereny : owady , grupy roślin ( zwarte fitocenozy często gatunków rzadkich i reliktowych ) , mięczaki, czy nawet płazy . Zmiany środowiskowe , będące efektem działań tego stworzenia - znacząco zwiększają bioróżnorodność i obieg azotu w przyrodzie ( z obfitości terenów przylegających do bobrzego biotopu czerpią drapieżcy żywiąc się wspomnianymi : mięczakami , płazami , czy owadami  ) .  Natomiast człowiek ,  - dąży do uwznioślania swojej gospodarki w sposób nikczemny ,  egoistyczny , i jednostronny  - czyli tworząc tamy , elektrownie , kaskady , pylony , zbiorniki zaporowe , regulując rzeki i niszcząc jej meandry - niszczy  nie tylko środowisko bobra  , ale i również w pośredni sposób swoje !

To tylko prosty przykład , jakich wiele . Można też  bez końca pisać o cudzie - jakim bez cienia wątpliwości  jest siła , impet kiełkujących na naszych oczach , choć mocno już dziś  zniszczonych ekosystemów . Czy ŹLI ludzie z dużych miast kiedyś obudzą się z letargu , sięgając  jednocześnie po proste prawdy , będące duchowym źródłem życia ? ZŁY MIESZCZUCHU , zakładniku sił tłamszących to co piękne i bezgranicznie cenne : otwórz - ulecz swoją duszę , próbując żyć w zgodzie z naturą : z małymi wydrami  polującymi na ryby ,  z kormoranem  czy  , bobrem - mieszkającymi nad wodą i pod chmurami .

(2011/12/11 21:17)

u?ytkownik97432


Te człowiek! Ty weź przestań tutaj serwować te przemądre terminy, bo za chwilę trzeba będzie forum przemianować na kółko jajogłowych. Nie wiem co ćpasz, ale zdecydowanie powinieneś brać mniej niż połowę dotychczasowej dawki.  (2011/12/11 22:05)

u?ytkownik97673


Jako , że zagadnienie  zostało wyjaśnione w sposób szczegółowy ( każdy już wie , że bóbr to zwierzę roślinożerne i pożyteczne ) , należałoby chyba definitywnie zamknąć ten wątek ? Wątek po wyjaśnieniu wszystkich kwestii - staje się martwy , nieprzydatny w dyskusji. (2011/12/11 22:07)

u?ytkownik97432


To ty potrzebowałeś tylu wywodów i niekontrolowanego słowotoku żeby udowodnić to, co ludziska wiedzą od dawien dawna, że bobery to są  roślinożerce?! No to ty żeś chłopie powinien jakąś nagrodę jednak dostać. No nie tam zara jakiego Nobla, ale przynajmniej jaki pucharek cy cuś. (2011/12/11 22:11)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97673


Te człowiek! Ty weź przestań tutaj serwować te przemądre terminy, bo za chwilę trzeba będzie forum przemianować na kółko jajogłowych. Nie wiem co ćpasz, ale zdecydowanie powinieneś brać mniej niż połowę dotychczasowej dawki. 

 Czy ty wiesz ,  że możesz odpowiadać za zniesławiane głowy państwa ? Dlaczego ? Po pierwsze dlatego  , że : nie nazywasz się Bronisław Komorowski , pod drugie zaś wyraźnie (choć i dla głupiej grandy ) - mianujesz się na swoim profilu prezydentem. Takie działania jeśli nie łamią , to przynajmniej stoją w sprzeczności z prawem . Także bezpodstawne zarzucanie komuś zażywania narkotyków , to cokolwiek bezczelne pomówienie w obecności świadków. (2011/12/11 22:13)

u?ytkownik97432


Te gościu nie przeginasz ty czasem pałki? To znaczy że wszyscy BRONISŁAWOWIE KOMOROWSCY teraz pójdą do pierdla za to jak się nazywają? Naprawdę trza ci nagrodę jaka dać! (2011/12/11 22:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97432


Poza tym musowo coś kurzysz synek, bo takich farmazonów nawet mądre profesorowie z fakultetami nie chrzanią na trzeźwego. Jarasz jakiś mocny towar. Daj namiar na dealera. (2011/12/11 22:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97673


To ty potrzebowałeś tylu wywodów i niekontrolowanego słowotoku żeby udowodnić to, co ludziska wiedzą od dawien dawna, że bobery to są  roślinożerce?! No to ty żeś chłopie powinien jakąś nagrodę jednak dostać. No nie tam zara jakiego Nobla, ale przynajmniej jaki pucharek cy cuś.

Jak widać, ty nie wiedziałeś . Wahałeś się jak krzew zrzucający liście , zaglądając co i raz do wątku. Teraz możesz mieć pewność : bobry to istoty roślinożerne . Ja to wiem od dawna ( nabyłem tę wiedzę w zamierzchłych czasach błogiego  dzieciństwa , ty z kolei dowiedziałeś się o tym  dopiero teraz ) . Cóż ,każdy ma swój czas . (2011/12/11 22:18)

u?ytkownik97432


Błogie dzieciństwo powiadasz. No tez by mi się może podobało jak by mi matula zamiast cycka kompot z maku podawała. Powiedz, jak już minęło to błogie dzieciństwo, to pewnikiem w jakimś zamkniętym ośrodku cie szkolono? (2011/12/11 22:22)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97673


Dzięki za puchary . Ustawię sobie na meblościance. Tylko oddaj je najpierw  do grawera , bo chcę dedykację ! (2011/12/11 22:23)

u?ytkownik97673


Błogie dzieciństwo powiadasz. No tez by mi się może podobało jak by mi matula zamiast cycka kompot z maku podawała. Powiedz, jak już minęło to błogie dzieciństwo, to pewnikiem w jakimś zamkniętym ośrodku cie szkolono?

A nie pamiętasz mnie ? Byliśmy na jednym oddziale ! Pamiętam , że wkładałeś sobie w uszy skarpety i udawałeś zająca ! (2011/12/11 22:25)