Zaloguj się do konta

CZŁONKOSTWO W PZW

utworzono: 2011/01/06 13:08
koal

Proszę kolegów o Wasze zdanie dotyczące zapisu dziecka do PZW - Statut nie ogranicza dolnego wieku członka a wyjeżdżając razem na ryby kazdy z nas może sobie łowić na 2 wędki ( spławik lub grunt ). Oczywiście kosztem opłacenia dla członka uczestnika ;)
[2011-01-06 13:08]

koal

Przepraszam znalazłem podobny wątek ... ;(
[2011-01-06 13:10]

bobus86

wydaje mi sie ze dobry pomysl.za karte i skladki dla dziecka bedziecie placic pare groszy zalezy juz od was:) [2011-01-06 15:40]

koal

Mam jeszcze jeden dylemat a mianowicie nigdzie nie jest zapisane czy są jakies ograniczenia w związku z tym domniemuję że "Młody" bedzie mógł łowic podowbie jak ja czyli spining lub 2 wedki w tym zywiec ...
[2011-01-07 14:26]

bluehornet

Wejdź kolego na RAPR 2011 , rozdział II . Prawa wędkującego w wodach PZW  i zapoznaj się z treścią ,  a w szczególności z punktami 5 i 6 , to powinno rozwiązać Twój dylemat . Połamania kija .
[2011-01-07 14:50]

kamils125

żywca to na pewno nie bedzie mógł jak i spinning, jeszcze przepraszam ze spytam, ile Młody ma lat? wszystko jest zapisane w RAPR , ja będę się starał pomódz.. ? [2011-01-07 14:55]

koal

Kolego bluehornet

rozdział II, pkt 5 brzmi
5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

więc nie ma żadej mowy w nim o jakichkolwiek ograniczeniach



[2011-01-07 15:05]

koal

żywca to na pewno nie bedzie mógł jak i spinning, jeszcze przepraszam ze spytam, ile Młody ma lat? wszystko jest zapisane w RAPR , ja będę się starał pomódz.. ?


Młody ma 6 lat ale powiedz mi na jakiej podstawie twierdzisz że żywiec i spining odpada ?

Nawet gdyby nie był czlonkiem PZW to wg nowego RAPR może sobie spinningować a ja przy okazji też :)
Rozdzieał II pkt 6

6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu
ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową
maja prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie
stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną
wędkę.
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby
pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową.
Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

Skoro nie będąc członkiem PZW może to dlaczego będąc członiem nie ?



[2011-01-07 15:09]

bluehornet

A limit wagowo ilościowy , opieka osoby dorosłej i ramy własnego łowiska to nie ograniczenia ? Wiem , że wszystko zależy od indywidualnej interpretacji zapisów RAPR , ale ww zapisy są traktowane właśnie jako ograniczenia . Połamania kija.
[2011-01-07 15:36]

koal

w ramach własnego łowiska zgodnie z limitem - dla mnie limit jest dla łowiska a nie łowiska opiekuna ...
[2011-01-07 15:47]

Poza tym, chciałbym widzieć takiego "nauczyciela-akrobatę" wędkarstwa, który sam sobie łowi, zamiast zająć się dzieckiem z wędką w ręku i jego nauką łowienia...tym bardziej na spinning. Albo dziecko z wędką i nauka, albo łowienie.  [2011-01-07 15:48]

w ramach własnego łowiska zgodnie z limitem - dla mnie limit jest dla łowiska a nie łowiska opiekuna ..


To teraz juz nie wiem.... Czy Ty chcesz mieć trzecią wędkę poprostu na legalu niby, czy chcesz UCZYĆ dziecko łowić, że pytasz o spinning? Bo napewno ja osobiście bym nie dał sześciolatkowi spinningu i sam rówież był zajęty spinningowaniem, czy inną metodą. Przy spinningu na dupie nie usiedzi taki maluch, tak jak i zresztą nikt spinningujący, bo jest to metoda dość czynna i ruchliwa, więc nadzór jest tu potrzebny.



[2011-01-07 16:00]

koal

Nie zależy mi na trzeciej czy nawet czwartej wędce tylko na interpretacji przepisu.
Widzę, że kolega jest w SSR więc może mi dopowie :)

W zeszłym roku chodziliśmy z Młodym i łowiliśmy każdy na jedną wędkę a zależałoby mi na swoich dwóch i tyle.A synek nie się uczy na swoim ...

oczywiście jest ale ... czasami razem z kumplami jedziemy nad zalew na sandacze.Stąd pytanie czy Młody tez może ( bo  jak widzi to też chce ... ) i pytanie czy jest gdzieś zapis że mu nie wolno  ?
[2011-01-07 16:12]

Nie zależy mi na trzeciej czy nawet czwartej wędce tylko na interpretacji przepisu.
Widzę, że kolega jest w SSR więc może mi dopowie :)

W zeszłym roku chodziliśmy z Młodym i łowiliśmy każdy na jedną wędkę a zależałoby mi na swoich dwóch i tyle.A synek nie się uczy na swoim ...

oczywiście jest ale ... czasami razem z kumplami jedziemy nad zalew na sandacze.Stąd pytanie czy Młody tez może ( bo  jak widzi to też chce ... ) i pytanie czy jest gdzieś zapis że mu nie wolno  ?


Może, tak, oczywiście, że może, ale zwróć uwagę na pierwsze słowa zaznaczone na czerwono podpunktu a) w punkcie 6. WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ, 
a nie w bliskiej obecności. A znasz interpretację słowa OPIEKA? Załozysz się, że dostaniesz mandat karny, jesli Policjant lub Straznik PSR stwierdzi, iż nie sprawujesz należytej opieki nad małoletnim stojącym bezpośrednio nad wodą? A brak sprawowania nalezytej opieki nad małoletnim nad zbiornikiem wodnym, jest wykroczeniem. Także nie możesz być zajęty swoimi wędkami, a młody śmiga gdzieś tam obok, Ty skupiasz sie na własnym sprzęcie, a młody sobie.


6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu
ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową
maja prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie
stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną
wędkę.
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby
pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową.
Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.



[2011-01-07 16:29]

KYLON

W stu procentach popieram kol. Mastiff,ale wiadomo,że chodzi o regulamin.Natomiast jedno jest pewne,że chłopak w wieku 6 lat nie da sobie sam rady.Jeśli zaczyna przygodę z wędką należy się nim zająć nie tak,że na ile wędek mu wolno łowić tylko zająć się od strony technicznej,na wszystko przyjdzie kolej,po co młodemu od samego początku mieszać w głowie.Jeśli przy kole jest szkółka wędkarska to śmiało można go tam zapisać na pewno dowie się dużo ciekawych rzeczy.Proponuje również poczytać RAPR.
[2011-01-07 16:30]

koal

Koledzy bardzo dziękuję za Wasze uwagi
[2011-01-07 16:36]

koal

Załozysz się, że dostaniesz mandat karny, jesli Policjant lub Straznik PSR stwierdzi, iż nie sprawujesz należytej opieki nad małoletnim stojącym bezpośrednio nad wodą? A brak sprawowania nalezytej opieki nad małoletnim nad zbiornikiem wodnym, jest wykroczeniem. Także nie możesz być zajęty swoimi wędkami, a młody śmiga gdzieś tam obok, Ty skupiasz sie na własnym sprzęcie, a młody sobie.


Kolego
ciekawy punkt widzenia. Dla mnie dziecko jest zawsze najważniejsze nad wodą ale czy może znasz jakąś dokładną wykładnią jaką posługują się służby kontrolujące wędkarzy ( lub jak Ty byś potraktował taka sytuację ) ? Bo tu niezależnie o którym punkcie RAPR będziemy mówili ( 5 czy 6 ) zawsze będzie to samo ...



[2011-01-07 16:42]

bluehornet

Jeżeli nieletni jest członkiem uczestnikiem PZW i wniósł tzw. opłatę na zagospodarowanie wód ,  to zgodnie z punktem 5 łowi na własnym łowisku , z własnym limitem ilościowo wagowym , ale wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską , a osoba opiekująca się niepełnoletnim również może łowić na dwie wędki we własnym łowisku z własnym limitem ilościowo wagowym ( ale jak się to ma do opieki nad sześcioletnim chłopcem ) . Natomiast , jeżeli nieletni nie jest zrzeszony w PZW , to ma zastosowanie rozdział II , punkt 6 RAPR  2011 .
[2011-01-07 17:02]

koal

Dokładnie tak samo to rozumiem

A co do opieki jak ostatnio łowiliśmy na jednym stanowisku na 2 wędki to trzy lub cztery też spokojnie by się zmieściły a dziecko jest pod opieką :)
[2011-01-07 17:13]

Dokładnie tak samo to rozumiem

A co do opieki jak ostatnio łowiliśmy na jednym stanowisku na 2 wędki to trzy lub cztery też spokojnie by się zmieściły a dziecko jest pod opieką :)


Kol. @koal, z całym szacunkiem, dla Twojej ojcowskiej troski nad dzieckiem, ale nie próbuj mnie przekonać (wychowałem dwójkę dzieci), że mając rozstawione i zarzucone 3 wędki, w tym jedną w łapkach malucha, to jesteś w stanie zapanowac, upilnować i bezpiecznie uczyć synka łowienia, w momencie brania i holowania jakiejś ryby na jednej lub dwóch naraz Twoich wędkach. Ja osobiście, gdybym widział rażący brak opieki, POPROSIŁBYM ojca dziecka (a bardzo czesto to widziałem), o zwinięcie swojej lub dziecka wędki. Strażnik PSR lub Policjant, zapewne zrobiłby to samo, choć ich kompetencje pozwalają im na ukaranie rodzica, za brak należytej, w ich i prawa mniemaniu, opieki nad dzieckiem. Tak jak wspomniałem wcześniej, trzeba być niezłym "akrobatą", żeby upilnować, a jednocześnie uczyć 6-cio letnie dziecko łowić, samemu także łowiąc (tym bardziej na dwa kije)... :)



[2011-01-07 17:32]

kasalka

Dokładnie jesli dzieciak ma kartę i składki łowi jak dorosły (dwie wędki, lub spining, mucha) lecz pod opieką osoby uprawnionej, która tu nie musi mieć karty i składek. Natomiast jeśli łowicie razem i Ty sprawujesz nad nim opiekę to łowicie na jednym wspólnym łowisku/stanowisku, każdy z Was na dwie wędki lub spin - mucha, na swoje własne limity (powinniście mieć osobne siatki na przechowywane ryby itp). I prowadzicie swoje własne rejestry. Chcąc bardziej szczegółowo cytować RAPR musicie mieć własne przyrządy do wyjmowania haczyków, miarki itd. Ale raczej do tego kontrola nie będzie się czepiać
[2011-01-07 17:40]

kasalka

...
Tak jak wspomniałem wcześniej, trzeba być niezłym "akrobatą", żeby upilnować, a jednocześnie uczyć 6-cio letnie dziecko łowić, samemu także łowiąc (tym bardziej na dwa kije)... :)

Ale o tym regulamin nie stanowi. Jeśli "koal" posiada takie umiejętności to tylko pogratulować i pozazdrościć :)
połamania
[2011-01-07 17:54]

koal

Składki opłacone za nas obu - nad wodą każdy łowi na swoje konto
Mały niech się uczy pracować na własny rachunek

Bardzo dziękuje wszystkim za uwagi
[2011-01-22 11:26]