Zaloguj się do konta

Czebaczek Amurski w stawie.

utworzono: 2011/09/03 12:00
pirat171

Niedawno podczas karmienia zobaczyłem w stawie dziwne ryby ze smugami nie przypominające karasi. Bardzo mnie to zainteresowało dlatego po wielu próbach z podbierakiem udało mi się złapać ja. Jak się okazało jest to czebaczek który jakimś sposobem mi nieznanym pojawił się w moim stawie. Chciałbym się spytać co teraz robić z nia? Chciałbym ja gdzieś sprzedać albo coś ale nie wiem czy to legalne ze względu na to ze jest to gatunek niepożądany w naszych wodach. Co o tym sadzicie?
[2011-09-03 12:00]

Chcialbym ja gdzies sprzedac albo cos 

zgłoś sie do centrali rybnej ,może na konserwy kupię ;)
a serio to masz kota?? napewno sie ucieszy jak dasz mu rybke.  [2011-09-03 12:33]

JaroDaw

Sprzedać ??? Najpierw odłów, potem poczęstuj koty.

Opis [edytuj]

Ciało wydłużone, bocznie spłaszczone, srebrzyste do żółto-zielonego. Otwór gębowy w położeniu górnym, bez wąsikówŁuski duże, srebrzyście lśniące.

Czebaczki osiągają długość 7–11 cm, samice są nieco większe od samców. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Żywią się planktonem zwierzęcymowadamiikrą i małymi rybami.

Gatunek ekspansywny, uznany za zagrażający gatunkom rodzimym (konkurencja i wypieranie).

[2011-09-03 12:49]

JOPEK1971

masz jakieś drapieżne ryby w tym stawie? [2011-09-03 14:55]

lukaszszwagier

W stawie mojego wuja też się pojawił nie wiadomo skąd...kiedyś używałem go na żywca lub na martwą rybkę na sandacza...podobno jest rewelacyjną przynętą,ale ja jakoś sukcesów nie odnotowałem...
[2011-09-04 14:49]

Czebaczek Amurski w stawie, co z nim zrobic??

ZZZ czyli Złapać, Zabić, Zakopać. Albo wpuścić okonia lub szczupaka-łatwiejszy sposób dla leniwych:)

[2011-09-04 16:40]

Nie wolno ci go wpuszczac do akwenów ogólnodostępnych, wpuśc drapieżnika najlepiej kilka szczupaczków żeby go wycieły. [2011-09-04 19:01]

pirat171

Mam ale one wola karasie:p
[2011-09-05 20:44]

perwer

Mam ale one wola karasie:p

ha ha ha ha ..to jest dobre....to jest to ...czytasz ,czytasz i nic ciekawego ,a tu nagle  ...

[2011-09-05 21:24]

Mlody97

Drapieżnik nic nie da u mojego kolegi jest wpuszcone do stawu 40 szczupaków 16 sandaczy i sporo okoni a to i tak jest Ja to ostano je łapałem na pinki
[2011-09-05 21:44]

Luuki

Znajomy ma stawy hodowlane i problem z czabaczkiem załatwiły okonie. Wpuścił z 10 kg takich po 20 cm. Mniejszy okoń nie zaatakuje karasia jak ma czabaczka :) 
[2013-07-05 12:27]

lukaszszwagier

potwierdzam, okonie uwielbiają czebaczki! z powodzeniem używałem czebaczka na żywca, ładne pasiaki się kusiły...oczywiście nie na wodzie PZW [2013-07-05 15:32]

sp1ap

Chyba nie da się zlikwidować czebaczka, bo po pierwsze potrafi się przedostać do innego zbiornika przy wiosennych wystąpień wód na rozlewiska, a po drugie kaczki i inne latające ptactwo podczas brodzenia w żerowisku nie ustrzeże się przyklejenia do piór zapłodnionej ikry i przeniesie je także na inne bliższe i dalsze zbiorniki wodne i rzeki, a z rzek to już wiadomo, czego się można spodziewać. A czebaczek jak nazwa "amurski" wskazuje jest rybą pochodzenia rzecznego, więc płynąca woda to jego ulubione środowisko. Na razie jest go najwięcej w jeziorze Licheń Stary niedaleko Konina i stamtąd już się go wytępić nie da. [2022-02-08 15:15]