Zaloguj się do konta

Cykada- Informacje

utworzono: 2009/11/24 21:46
Gruba ryba

Witam koledzy wędkarze lubię spining ale nigdy nie łowiłem na cykadę może ktoś mógł by mi coś na temat tej dosyć ciekawej przynęty napisać. Pozdrawiam :D [2009-11-24 21:46]

wichura75


Cykada - przynęta spinningowa.
Cykada - owad z rzędu pluskwiaków - najgłośniejszy owad świata.

Cykady, to znakomite przynęty spinningowe stosowane zarówno w rzekach, jak i w jeziorach.
Charakteryzują się bardzo skutecznym oddziaływaniem na linię boczną drapieżników – fala hydroakustyczna wywołana silnymi drganiami przynęty potrafi zwrócić uwagę nawet najbardziej leniwego szczupaka, czy sandacza.


Cykada - owad
Doskonale sprawdzają się podczas wolnego przeczesywania głębszych łowisk i wykazują nadzwyczajną skuteczność przy łowach podpowierzchniowych i szybkim prowadzeniu przynęty. Przy łowieniu w rzekach znakomicie pracują „stojąc” w miejscu i wykorzystując jedynie prąd wody. Są doskonałe do penetrowania przydennych partii oddalonych od brzegu rynien. Sprawdziły się przy połowie takich ryb jak szczupaki, bolenie, sandacze, sumy, okonie, klenie, jazie. Bardziej doświadczeni spinningiści stosują je do połowu ... płoci (!) oraz pstrągów. Najcięższe modele testowano nawet na skandynawskich łowiskach i próby skończyły się złowieniem wielu pięknych łososi. Twórcą polskich cykad jest doskonały spinningista – Marek Pokutycki – Cykady to wyjątkowo skuteczne przynęty spinningowe!

Jak skutecznie łowić na cykady


Cykada 25g - przynęta spinningowa
Cykada jest specyficzną przynętą spinningową, i właśnie ze względu na swoją budowę i sposób pracy wymaga specyficznego podejścia ze strony wędkarza. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby łowić skutecznie na cykady:

Przygotowanie zestawu

Należy właściwie dobrać grubość żyłki do masy stosowanej cykady, według następującej reguły:

* Cykada o masie 5 g. – żyłka o grubości 0.12 – 0.20 mm
* Cykada o masie 15 g. – żyłka o grubości 0.18 – 0.30 mm
* Cykada o masie 25 g. – żyłka o grubości 0.22 – 0.40 mm.


Do połączenia cykady z żyłką najlepiej stosować agrafki o kolistym zakończeniu (zapewniają małe opory przy bocznych wychyleniach).
Wędziska dobieramy przede wszystkim wg. masy wyrzutowej – tak, aby zapewniały lekki i daleki wyrzut cykady. Wskazane jest używanie wędzisk o szybszej akcji. W przypadku stosowania nierozciągliwych plecionek można używać wędzisk bardziej elastycznych.
Wybór kołowrotka ma mniejsze znaczenie i w zasadzie jego wielkość powinna być przede wszystkim dopasowana do średnicy żyłki.

Wybór punktu mocowania cykady


Na metalowej płetwie cykada ma kilka otworków służących do mocowania z zestawem. Zasada wyboru punktu mocowania jest następująca:
Im dalej, w kierunku tyłu przynęty, zamocujemy cykadę, tym wolniej i głębiej będzie pracować. Jeśli chcemy łowić głębiej, przy dnie, używamy otworka najdalej przesuniętego do tyłu – wtedy cykada wychyla się z mniejszą częstotliwością, ale amplituda drgań jest największa. Przy łowieniu płytkim, przypowierzchniowym, mocujemy cykadę z przodu – w takim przypadku prowadzona szybko przynęta będzie drgać z dużą częstotliwością, a drgania będą miały drobne wychylenie.

Sposób prowadzenia cykady

Trzymając wędzisko pod kątem ok. 45 stopni zapewniamy optymalną pracę przynęty. Jeśli warunki wymagają bardzo płytkiego prowadzenia cykady, można wędzisko ustawić niemal w pionie.
W trakcie łowienia wskazane jest położyć, od czasu do czasu, przynętę na dnie, a następnie podrywając cykadę kontynuować prowadzenie.
Łowiąc w strefie przydennej należy prowadzić cykadę raczej wolno. Szybkie prowadzenie przynosi efekty w przypadku łowienia tuż pod powierzchnią wody. Właściwe dobrana (do punktu zamocowania) prędkość prowadzenia przynęty objawia się zawsze silnymi drganiami wyraźnie odczuwanymi na wędzisku. Jeśli prowadzimy cykadę na żądanej głębokości, tak trzeba dobrać prędkość prowadzenia, aby drgania były jak najsilniejsze.

Opracowano na podstawie "zaleceń używania cykad" Marka Pokutyckiego.
Autor: Piotr Sierputowski
[2009-11-25 01:01]

bartoszek95

ja ci nie pomoge tez nigdy na nia nie lowilem lowie raczej na przynety miekkie i blystki obrotowe [2009-11-25 19:54]

Waldi Fish

Nie miałem okazji łowić na cykady. Kiedyś natomiast miałem dobre rezultaty w łowieniu kleni na konika polnego. Łowiłem je z brzegu rzeki porośniętego krzakami z których często koniki polne wpadały do wody. Niestety już od wielu lat nie spotkałem kleni w tym miejscu. No cóż, rzeka się zmienia jak również skład obecnej w niej ichtiofauny. [2009-11-25 21:39]


Ja łapałem już na cykady małe i dyże i powiem że żadną przynete nie bedziesz tak czół w wodzie jak cykade!!!
[2010-02-24 18:24]