Co zrobić jeśli na działce nie ma wody ?

/ 10 odpowiedzi
Co zrobic  jesli na działce nie ma wody a chciałbym wykopac stawik? Obok dzialki biegnie rów na 3m głęboki i jedynie na wiosne jest nim troche wody. ziemia jest gliniasta. a może jest jakis sposób zeby znaleśc jakąś żyłe wodną na tej działce.Czekam na ciekawe propozycje poniewaz chcialbym miec własny zbiornik wodny przy domu. chyba ze jest jakis inny sposob na utrzymanie wody w takim zbiorniku jest wam znany jestem sklonny nawet dolac wody od czasu do czasu. Pozdrawiam wszystkich milosnikow wędki i sorki za bledy.
marciin 2424


Napisz jeszcze kolego ,czy przed wykopaniem tego rowu obok twojej działki o głębokości trzech metrów miałeś problemy na działce z nadmiarem wody? Jeśli tak to wykopano go po to, aby nadmiar wody z działek zlikwidować ,a co za tym idzie muszą tam występować wody gruntowe ,które są bardzo  blisko powierzchni gruntu i wystarczy kilka sztychów aby ukazała się woda.  (2014/01/29 19:32)

piotrowski220282


nie wiem jak bylo wczesniej bo mieszkam dopiero 3 lata ale raczej problemu a wodą gruntowa nie ma bo mial bym ją w kotlowni a miesci sie dwa metry pod domem. kolega w innym rejonie w kanale w garazu ma wode na glebokosci 1 metra. (2014/01/29 21:09)

piotrowski220282


poza tym dokoła dzialki sa pola. dzieki za odp. (2014/01/29 21:10)

marciin 2424


Jeśli to działka budowlana to zmienia całkowicie postać rzeczy. Z twojego opisu zrozumiałem że to działka rolna. (2014/01/29 22:00)

SVT


Jak skutecznie i szybko znaleźć wodę na działce?
Warstwy wodonośne mogą tworzyć z warstwami nieprzepuszczalnymi prawdziwy przekładaniec. W skrajnych przypadkach zmiany mogą następować nawet co kilkadziesiąt centymetrów. Warstwy wodonośne (warstwy gruntu, zwykle piasku, w którym znajduje się woda) położone najpłycej są najbardziej narażone na wahania poziomu wody w ciągu roku i na zanieczyszczenia (są zwykle w mniejszym lub większym stopniu zasilane wodami opadowymi). Lepiej nie czerpać wody z pierwszej warstwy wodonośnej, tylko z drugiej lub trzeciej. Znalezienie wody o odpowiedniej jakości i w dostatecznej ilości bywa trudne.
Obserwuj dziko rosnącą roślinność. Na tej podstawie możesz wstępnie ocenić szanse na wodę. Tak zwane rośliny wskaźnikowe są przystosowane do pobierania wody z charakterystycznych dla nich głębokości.
Sygnałem kłopotów z wodą mogą być skupiska akacji i buków. Oczywiście nie można się sugerować pojedynczymi okazami danego gatunku. Trzeba też liczyć się z tym, że są tereny, na których układ warstw podziemnych zmienia się co kilka czy kilkanaście metrów, i takie, na których poziom wód znacznie się waha w ciągu roku.
Przyjrzyj się ukształtowaniu terenu. O wodę będzie trudno:
- na obszarach o dużym zróżnicowaniu w pionie;
- wzdłuż wyższego brzegu rzek;
- w sąsiedztwie źródeł, stawów i naturalnych oczek wodnych;
- w pobliżu kopalń odkrywkowych i dużych ujęć wody.
Jak fachowo szukać wody?

W poszukiwaniach wody można się posługiwać co najmniej kilkoma metodami. Niestety, żadna z nich nie daje stuprocentowej pewności.

W metodzie elektrooporowej, zwanej też geofizyczną, mierzy się opór elektryczny podziemnych warstw i na podstawie wyników sporządza pionowy przekrój badanego miejsca. Opór elektryczny warstw zawierających wodę słodką wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset omometrów. Metoda ta jest szczególnie przydatna do poszukiwania miejsc pod średnie i duże ujęcia wody, ale zawodzi w bezpośrednim sąsiedztwie linii tramwajowych lub kolejowych, instalacji podziemnych lub metalowych ogrodzeń. Może być mało skuteczna w okolicach Białegostoku, na Pomorzu oraz na skarpach rzek. Za badanie trzeba zapłacić około 600 zł. Pomiar trwa dwie-trzy godziny, a opracowywanie wyników – kilka dni. 

Metodę potencjałową stosuje się zwykle na zboczach. Mierzy się różnice potencjałów naturalnie występujące w gruncie, bez wprowadzania prądu pomiarowego. Zmiany polaryzacji i wielkość występujących napięć wskazują miejsca przepływu wody.

Metoda próbnych nawierceń ze względu na wysoką cenę (dwa-trzy próbne nawierty kosztują co najmniej tyle, ile studnia z orurowaniem) jest wykorzystywana w przypadku ujęć o dużej wydajności (na przykład studni wspólnej lub zbiorczej) albo w razie konieczności precyzyjnego ustalenia głębokości zalegania, miąższości i orientacyjnego ciśnienia wody dla studni kręgowej. 

Różdżkarstwo, choć kontrowersyjne, okazuje się w praktyce zadziwiająco skuteczne. Na terenach, gdzie trudno w sposób przypadkowy trafić na wodę, uzyskuje się tą metodą nawet do 80-90% trafnych wskazań, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że:
- w niektórych miejscach poszukiwanie tą metodą daje zaledwie 50% trafień;
- jeśli kolejni różdżkarze sprawdzający ten sam teren podają rozbieżne opinie, to należy się spodziewać kłopotów ze znalezieniem wody, nawet na dużej głębokości;
- jeżeli nawiercenie w pasie wskazanym przez radiestetę nie dało rezultatu, to powtarzanie odwiertu w innym miejscu tego samego pasa zwykle mija się z celem;
- skuteczność tej metody wyraźnie maleje w miejscach nagromadzenia metali i w gęstej zabudowie z licznymi podziemnymi instalacjami;
- im głębiej znajduje się woda, tym mniej dokładniej daje się określić tę głębokość.
Za poszukiwanie wody na działce pod zabudowę trzeba będzie zapłacić 200-400 zł. (2014/01/30 02:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrowski220282


wszystko ładnie ale ja nie chcę kopać studni tylko bagno i chodzi mi żeby woda była dość wysoko,najlepiej w pierwszych warstwach ziemi a jak zaobserwowałem rów przy mojej działce to 3metry w dół i sucho trochę wody jest na wiosnę ale tez mało. a nie mogę kopac nie wiadomo jak głęboko jak się dowiadywałem to na tych terenach studnie są bardzo głębokie na 12m, ale są dwa bagna w okolicy jednego kilometra a nawet może i 800m od dzialki i jest w nich woda jedno jest wyżej mojej dzialki drugie nieco niżej i obok tego niżej kiedys bylo bagno w odleglosci 70m ale jest suche. mysle że może to byc skutkiem melioracji na polach. (2014/01/31 15:05)

mazu89


wszystko ładnie ale ja nie chcę kopać studni tylko bagno i chodzi mi żeby woda była dość wysoko,najlepiej w pierwszych warstwach ziemi a jak zaobserwowałem rów przy mojej działce to 3metry w dół i sucho trochę wody jest na wiosnę ale tez mało. a nie mogę kopac nie wiadomo jak głęboko jak się dowiadywałem to na tych terenach studnie są bardzo głębokie na 12m, ale są dwa bagna w okolicy jednego kilometra a nawet może i 800m od dzialki i jest w nich woda jedno jest wyżej mojej dzialki drugie nieco niżej i obok tego niżej kiedys bylo bagno w odleglosci 70m ale jest suche. mysle że może to byc skutkiem melioracji na polach.

Kolego  ja sobie odpuściłem właśnie z tego powodu że nie ma wody bardzo chciałem swój własny stawik ale jak go zrobić bez wody nawet chciałem wyłożyć staw specjalną folią ale odpuściłem.  sam mówisz że 3 m w spód nie ma wo gule wody nie ma możliwości zrobić na takim terenie stawu chyba że podciągniesz wode z miejsca gdzie jest woda znajomy ma staw i woda się ciurka do stawu ze studni ktura znajduje się w sporej odległośći od stawu w bajorku gdzie wody jest pod dostatkiem. Ale w twoim przypadku kopać prawie kilometr jest to bez sensu. Kup to bajorko i masz teren na staw. Durzo bym dał aby obok działki przepływał mały strumyczek z lasu . (2014/01/31 16:51)

piotrowski220282


kolego mazu oj też wiele bym dał,ale co zrobić jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. (2014/02/10 21:20)