Zaloguj się do konta

Co to za ryba? "Tęczak" w jeziorze Rożnowskim?

utworzono: 2012/05/28 19:18
andcrc

Witam,

W Jeziorze Rożnowskim łowię od przeszło 15 lat, ale do tej pory nie spotkałem tam ryby z rodziny łososiowatych.

W sobotę 26.05 wsiadłem na ponton i wybrałem się trochę pospiningowac. O godzinie 13:30 nieopodal "Małpiej Wyspy" niemalże na środku jeziora "coś" agresywnie zaatakowało mój wobler (Salmo Minnow 7 cm, imitacja uklei). Od razu zaciąłęm i usłyszałem charakterystyczny klekot hamulca. Ze szpuli wysnuło się ok 4 metrów żyłki po czym zacząłem hol. Ryba wyskoczyła nad taflę wody a ja ujrzałem srebrną tuszę drapieżnika. Pomyśłałem że to średniej wielkości boleń, lecz gdy podebrałem zdobycz nie mogłem uwierzyc co tak na prawdę "siedziało" mi na wędce. Rybkę wrzuciłem do siatki aby na brzegu ją zmierzyc i zrobic kilka fotek. Miarka wskazała 38 cm (na mojej starej wadze widniała wartośc 600 - 700 g)

Do tej pory miałem stycznosc jedynie z pstrągiem potokowym, więc moje doświadczenie w tej dziedzinie jest znikome. Podejrzewam że może to byc "tęczak", uciekinier z hodowli przy zaporze.

Proszę o sugestie odnośnie złowionej przeze mnie rybki.

Pozdrawiam.
[2012-05-28 19:18]

kaban

Tęczak i jak myślę uciekinier z wielu hodowli w rejonie bądź "zarybienie".
[2012-05-28 20:06]

covent

:) uciekinier z Jamnicy:) [2012-05-28 20:12]

andcrc

Szczerze mówiąc nie słyszałem o zarybieniu pstrągiem tęczowym, więc pewnie owa rybka wymknęła sie swojemu włascicielowi z jakiegoś bajorka i znalazła się u mnie nad jeziorem =).
[2012-05-28 20:41]

matti073

Witam jeśli dobrze widzę to złowiłeś niebieskiego pstrąga przynajmniej taką nazwę sobie tłumacze choć nazwę nie zawsze można przetłumaczyć dosłownie. Po angielsku to się nazywa blue trout więc stąd moja sugestia do nazwy pstrąg niebieski. To jest po prostu sztuczny wytwór hodowców prawdopodobnie jakaś hybryda pstrąga tęczowego. 
[2012-05-28 20:42]

:) uciekinier z Jamnicy:)

A ty znasz pstrąga tęczowego ? Pamiętam ,że miałeś trudności  w rozpoznawaniu ryb.  Mały test dla ciebie : jaka to ryba (na zdjęciu )Podkreślam ,że nie porównuję tych ryb między sobą  ?
[2012-05-28 20:48]

[2012-05-28 20:59]

covent

:) uciekinier z Jamnicy:)

A ty znasz pstrąga tęczowego ? Pamiętam ,że miałeś trudności  w rozpoznawaniu ryb.  Mały test dla ciebie : jaka to ryba (na zdjęciu )Podkreślam ,że nie porównuję tych ryb między sobą  ?

bury -  a czy w mojej wypowiedzi widzisz gdziekolwiek potwierdzenie/zaprzeczenie jaki to salmonid?:) Zapraszam do Jamnicy to zobaczysz co tam jest - kosmito.

[2012-05-28 21:12]

towarex

Tylna płetwa jakaś dziwnie zaokroglona. W dunajcu przecież pstrągów nie brakuje więc dlaczego nie miało by ich być w jeziorze po przepoczwarzeniu w trotkę tylko , że wtedy te 38 cm to mogłoby być za mało Panie kolego.    [2012-05-28 21:31]

andcrc

Bardziej przypomina mi to pstrąga tęczowego niż troc, lecz jak już wspomniałem kiepsko się znam na rybach z tej rodziny więc mogę się mylic. Oczywiscie również ją brałem pod uwagę. Dzięki za sugestie.
[2012-05-28 22:57]

andcrc

Faktycznie bardzo podobny do blue trout. Może masz racje..
[2012-05-28 23:01]

domino79

Zdecydowanie jest to Blue Trout, czyli pstrąg niebieski, czy błękitny, jak kto woli.

Tęczowy ma wyraźnie inny zafarb na linii bocznej (pomarańczowo-łososiowo-różowy).

[2012-05-29 13:36]

3Bit

To jest Blue Trout, tylko bardzo wychudzona, dla porównania fotka [2012-05-29 16:23]

egzekutor

moim skromnym zdaniem to nie tęczak kilka złapalem i mają inne kolory. czytałem jakis czas temu, że łososiowate w pewnym okresie zycia wchodzą do stałych zbiorników i tam dozywaja starości majac ogromne rozmiary. [2012-05-29 19:18]

andcrc

Tylko skąd blue trout wziął się w j. Rożnowski? Ciekawe..

Swoją drogą w ogóle nie słyszałem o tej rybie w polskich wodach.
[2012-05-29 20:01]

matti073

Z hodowli. Złowiłem ich kilka na zbiornikach komercyjnych.
[2012-05-29 20:41]

Kapi01

po pierwsze jak nie jesteś pewny co to za ryba to nie miałeś prawa jej zabrać w ten sposób mogłeś zabrać rybę chronioną - niewymiarową, fotka  i do wody, ehhhh,  [2012-05-29 22:29]

kaban

Jeszcze raz -tęczak (trochę wyblakły) z hodowli i jeżeli ktoś będzie mi w stanie podać nazwę łacińską "pstrąga niebieskiego" to chętnie poszukam takiego gatunku we wszelakich źródłach. Nazewnictwo zagraniczne ma się nijak do naszego.
[2012-05-30 16:31]

To tęczak -tyle ,że z odmiany Steelhead . Ryba ta ma wyraźne pręgi na ciele ( po sieci ) i nie została złowiona na wędkę.
[2012-05-30 20:44]

JOPEK1971

To tęczak -tyle ,że z odmiany Steelhead . Ryba ta ma wyraźne pręgi na ciele ( po sieci ) i nie została złowiona na wędkę.

To zwykły pstrąg tęczowy z hodowli który przedostał się do tego zbiornika.Jak chcecie takiego złowic,to zapraszam na łowisko komercyjne między Płockiem a Włocławkiem,5zeta wstęp,14zeta za kilo ;-)

[2012-05-30 20:52]

matti073

Jeszcze raz -tęczak (trochę wyblakły) z hodowli i jeżeli ktoś będzie mi w stanie podać nazwę łacińską "pstrąga niebieskiego" to chętnie poszukam takiego gatunku we wszelakich źródłach. Nazewnictwo zagraniczne ma się nijak do naszego.

A jesteś w stanie podać nazwy łacińskie ryb które powstały poprzez jakieś dziwne zabiegi genetyczne a nie są gatunkami rodzimymi ? Może co niektóre się doczekały ale nie jestem tego pewien. Ja podałem nazwę jaka obowiązuje w UK. Fakt do tęczaka jest podobny ale ma zupełnie inne barwy. Jak kiedyś takiego złowisz to sam będziesz wiedział , że to inna ryba. Pogadaj z osobami zajmującymi się hodowlą ryb to pewnie Ci ten temat wyjaśnią. Ja się na tym nie znam ale wiem jak ta ryba wygląda w realu. Łowiłem je w zbiorniku w którym występują i tęczaki , blue trouty( nie napiszę nazwy polskiej bo jej nie znam) i pstrągi tygrysie więc nie miałem wątpliwości co jest co. Jeśli dalej uważasz , że takiej ryby nie ma poszukaj w google (grafika)

[2012-05-30 21:30]

To zwykły pstrąg tęczowy z hodowli który przedostał się do tego zbiornika.Jak chcecie takiego złowic,to zapraszam na łowisko komercyjne między Płockiem a Włocławkiem,5zeta wstęp,14zeta za kilo ;-)

Ryba mogła zostać złowiona gdziekolwiek - może nawet nie w Polsce ... Poza tym tęczak łowiony w morzu , ma często barwę  bardziej stalową niż  tęczową . Steelhead i tęczak to ta sama ryba , ten sam gatunek : pstrąg tęczowy .Ja nazywam srebrne tęczaki - tęczakami zbliżonymi do steelheadów , które choć są tym samym gatunkiem - mają barwę srebrno -stalową. To naturalne ,że ryba obcego pochodzenia - zdradza  cechy swych pobratymców z naturalnego środowiska . Są więc w Polsce hodowlane tęczaki z wyraźnymi cechami Steelheadów i są "typowe " tęczaki - które są bardziej znane z hodowli , gdyż wystąpienie tych cech (jak sądzę  ) : zbiega się z wytworzeniem cech , o które chodzi - hodowcom i które w hodowli siłą rzeczy zachodzą .
[2012-05-30 22:22]

kaban

A jesteś w stanie podać nazwy łacińskie ryb które powstały poprzez jakieś dziwne zabiegi genetyczne a nie są gatunkami rodzimymi ? Może co niektóre się doczekały ale nie jestem tego pewien. Ja podałem nazwę jaka obowiązuje w UK. Fakt do tęczaka jest podobny ale ma zupełnie inne barwy. Jak kiedyś takiego złowisz to sam będziesz wiedział , że to inna ryba. Pogadaj z osobami zajmującymi się hodowlą ryb to pewnie Ci ten temat wyjaśnią. Ja się na tym nie znam ale wiem jak ta ryba wygląda w realu. Łowiłem je w zbiorniku w którym występują i tęczaki , blue trouty( nie napiszę nazwy polskiej bo jej nie znam) i pstrągi tygrysie więc nie miałem wątpliwości co jest co. Jeśli dalej uważasz , że takiej ryby nie ma poszukaj w google (grafika)

Angielskie nazewnictwo to jedno ,a nasze to drugie. Tęczak po raz trzeci -moje zdanie. Nazwy ryb za granicą bywają li tylko lokalne. U "nas" też tak jest i gdzieś złowisz bolka ,gdzie indziej rapę a jakby nie było to boleń. Genetyka i ryby to zupełnie inny temat ,a nazw takich "tworów" w encyklopediach póki co nie znajdziemy. Barwa tęczaka zależy od tego czym jest karmiony i jak chowany-mój znajomy tym się zajmuje i trochę o tym wiem. Mieszałem piórem ikrę z mleczem... .
[2012-05-31 15:33]

andcrc

Jak już napisałem ryba została złowiona w Polsce. Dokładnie w jeziorze Rożnowskim nieopodal Nowego Sącza.
[2012-05-31 17:57]

andcrc

"To tęczak -tyle ,że z odmiany Steelhead . Ryba ta ma wyraźne pręgi na ciele ( po sieci ) i nie została złowiona na wędkę."

Chyba naoglądałeś się za dużo detektywistycznych seriali =). Ryba została złowiona na wędkę metodą spinningową, a przynętą był 7 cm wobler.

Jeżeli chodzi o zasugerowaną przez Ciebie odmianę Steelhead, to szczerze mówiąc nigdy o niej nie słyszałem. Właściwie o blue trout też dowiedziałem się dopiero po poście kolegi domino79 i wydaje mi się najbardziej trafną opinią.

[2012-05-31 18:04]

"To tęczak -tyle ,że z odmiany Steelhead . Ryba ta ma wyraźne pręgi na ciele ( po sieci ) i nie została złowiona na wędkę."

Chyba naoglądałeś się za dużo detektywistycznych seriali =). Ryba została złowiona na wędkę metodą spinningową, a przynętą był 7 cm wobler.

Jeżeli chodzi o zasugerowaną przez Ciebie odmianę Steelhead, to szczerze mówiąc nigdy o niej nie słyszałem. Właściwie o blue trout też dowiedziałem się dopiero po poście kolegi domino79 i wydaje mi się najbardziej trafną opinią.

Te prążki na grzbiecie - wyglądają jakbyś ją złowił na tzw "szeroką wędkę " (wyjął z węciorka) . Prążki jak po oczku węciorka ,ale jeśli rzeczywiście złowiłeś ją na wędkę  - to zwracam honor.Ja nie twierdzę ,że to Steelhead - tylko ,że ten tęczak byłby zbliżony wyglądem do Steelheadów (miał  cechy swoich pobratymców z USA )  . Trzeba jednak pamiętać ,że młode tęczaki  - zawsze będą miały inny rozkład barwnika w skórze . Źle się wyraziłem .Coś jak Obamy - ostatni lapsus słowny .
[2012-05-31 18:12]