Co to jest wędkarstwo castingowe?

/ 51 odpowiedzi
Drodzy koledzy jestem początkującym wędkarzem i mam pytanie: Co to jest casting.Jeszcze jedno:Jakie ryby najlepiej biorą na tą metodę.Z góry dziękuję za odpowiedzi :-)
u?ytkownik7463

Żadnych ryb tą metodą nie złowisz
Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z wędkarstwem.
A jest to rzucanie do celu lub w dal przedmiotami uwiązanymi na końcu wędki.
To tak w skrócie. (2009/12/28 21:40)

leszcz1998

Wielkie dzięki. Byłem po prostu ciekawy. (2009/12/28 21:57)

Richard11

Ludzie!!!! Jak nie macie pojęcia to nie piszcie bzdur!!! Wędkarstwo castingowe to wędkowanie za pomocą wędki z muliplikatorem!!!!

Jak ktoś nie wie co to mutiplikator to niech poczyta trochę literatury.

Wędka pod mutiplikator jest najczęście jednoczęściowa z tzw. pazurem.

Takim zestawem łowię już 8 lat. Na zachodzie Europy 85% zestawów spiningowych to właśnie zestawy castingowe.

Wędkarstwo rzutowe to zupełnie inna bajka, to konkurencja czysto sportowa.

(2009/12/28 21:58)

matimo

No to wielkie dzięki. :-) (2009/12/28 22:02)

pisaq

Głupi błąd tłumaczenia. Znowu rozmowa jak wtedy, gdy wybuchła wojna o różnice w definicjach odległościówki, matchówki i metody angielskiej....

To cast a bait - rzucić/zarzucić przynętę(dosłownie).
Cast - rzucać, zarzucać, wyrzucać (nie w sensie, że się pozbywać!)
Casting - rzucanie.
Ale to w języku angielskim!

Casting w języku polskim to wędkowanie kijem wyposażonym w multiplikator.
Wędkarstwo rzutowe - rzucanie ciężarkiem do kubła - nie ma wody, nie ma ryb, się rzuca :p
Różnice jak między strzelectwem a łowiectwem :)
  (2009/12/29 14:52)

pepe79

Witam.
Jak widać słowem "casting" określa się wiele rzeczy...
Dla jednych to tylko dyscyplina sportowa, dla innych forma spinningu, a pewnie
dla jeszcze innych to, np. nabór aktorów do filmu czy casting na modelki ;)

Według mnie autor pyta o casting jako formę spinningu, gdyż pyta też o ryby jakie najlepiej
biorą w tej metodzie :-)

Odpowiem więc, że casting to specyficzna metoda spinningowa polegająca na różnorakim prowadzeniu przynęt przy użyciu multiplikatora z plecionką i stosunkowo krótkich i sztywnych wędzisk.
Chyba najpopularniejszą metodą u nas jest jerkowanie (prowadzenie głównie dużych bezsterowych woblerów - jerków - poprzez podszarpywanie kijem). Chodzi tu o to żeby samemu - poprzez odpowiednie szarpanie wędką - nadać odpowiedni sposób zachowania przynęty. Metoda głównie na szczupaki.

Co do innych ryb to tak jak przy spinningu - drapieżniki.
W zależności jakich przynęt się używa i w jaki sposób prowadzi to możesz łowić okonie, sandacze, a nawet bolenie.

Na początek proponuję ten artykuł:
http://www.multiplikator.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=40

Pozdrawiam.
Paweł (2009/12/29 15:27)

leszcz1998

Czyli casting znaczy wiele w wędkarstwie i nie tylko. Dobrze wiedzieć, że jest tyle różnych metod.
A ile kosztuje tak około multiplikator? (2009/12/29 15:48)

pepe79

Ceny multiplikatorów są różne :)
Nowe od 150 zł nawet do kilku tysięcy.
Wędki podobnie.
Generalnie casting to drogie hobby niestety... (2009/12/29 15:59)

leszcz1998

OkWiesz, może ta metoda jest dobra. (2009/12/29 16:04)

u?ytkownik3921

Witam! Skoro tak zawzięcie potraficie się kłócić, to Wam trochę zamieszam ;-))
Najbliżej prawdy był Pisaq, bo posłużył się najprostszym tłumaczeniem - faktycznie wędkarstwo castingowe polega ogólnie na rzucaniu (casting), ale jego rodzajów jest kilka:
  • baitcasting - wędkowanie za pomocą sztucznej przynęty wyrzucanej za pomocą wędziska z kołowrotkiem (nie tylko multiplikatorem - kolego Richard11), tu wyróżniamy m.in. jerking, spinning, flyfishing(flycasting)
  • surfcasting - wędkarstwo gruntowe, polegające na wyrzucaniu przynęty z plaży morskiej na duże odległości - tu również używane są specjalne wędziska i kołowrotek (nie tylko multiplikator)
  • casting -  sportowe wędkarstwo rzutowe, którego podstawą jest rzucanie ciężarkiem do celu lub na odległość za pomocą różnych wędzisk i metod (m.in. skish muchowy, rzut do tarczy Arenberga, odległość spinningowa).
To tak króciutko, a co do pytania o cenę multiplikatorów - rozrzut jest ogromny-od ok.80zł za bardzo prosty, lub używany model do kilku tysięcy za japońskie precyzyjne maszynki nafaszerowane elektronicznymi hamulcami. Jak na początek poleciłbym nieskomplikowane modele ABU, Kongera lub Jaxona - cena od 130zł w zależności od modelu i tego czy multik jest niskoprofilowy, czy tzw "okrąglak". Ja na początku używałem zabytków i mocno zdezelowanych odkupionych maszynek. Myślę, że wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie jest to tak drogie hobby. Ceny wędzisk i kołowrotków są porównywalne z tej samej klasy sprzętem do tradycyjnego spinningu.
Pozdrawiam (2009/12/29 16:06)

leszcz1998

W ogóle nie wiem o co chodzi. I ile tego w ogóle jest :-) (2009/12/29 16:10)

pisaq

Żeby być precyzyjnym - baitcasting z multiplikatorem wydaje mi się ciekawą metodą. Na sezon 2010 mam już plany - w tym bardzo dużo spinningu, ale baitcasting z multiplikatorem (:D) zostawię sobie na rok przed końcem świata ;)
Tak jak napisał Tinca, nie jest to aż takie straszne i drogie jak to malują, podobnie łowienie sztuczną muchą.

A jaką dyscyplinę uprawia gość, który stoi na plaży, rzuca jerkiem ale nie w stronę wody, ale do wiadra na plaży?
SurfBaitCastingCasting? :D (2009/12/29 19:07)

u?ytkownik7463

Czyli sam "casting" to tylko strzelectwo?
A "cośtamcasting" to metody połowu?
To chyba głupot nie napisałem na początku.
Tinca jak zwykle zrobił porządek:) (2009/12/29 20:21)

pisaq

Wędkarstwo rzutowe to jedno z najbardziej humanitarnych odmian wędkarstwa!
Ponadto jest ono dla każdego - lubiącego przyrodę czy nie, mającego kupę kasy czy nie.
Można je uprawiać w domu (o.O), na boisku, w parku.
Nie ma problemu, że "nie biorą". Nie trzeba się głowić nad skutecznymi zanętami i przynętami.
Raczej nie ma zaczepów, a nawet jak są to zawsze można do nich dojść.
Nie trzeba wydawać kasy na takie rzeczy jak: przynęty sztuczne i naturalne, zanęty, akcesoria, wypychacze, siatki, podbieraki, ba nawet nie trza mieć karty wędkarskiej, gdyż nie dokonujemy połowu ryb! Aha, a wodę ogląda się w postaci butelkowanej, albo jak ktoś chce być "oldskulowy" to może zabrać wodę w wiadrze :)
Polecam serdecznie :)  (2009/12/29 20:49)

u?ytkownik7463

Jest jeden minus:(
 Nie można przyszpanować metodą KaczAndRylis:)*

*Odnosi się tylko do szpanerów a nie stosujących tę metodę z powołania. (2009/12/29 20:54)

u?ytkownik13699

No to po tylu latach praktyki wędkarskiej, dowiedziałem się o czymś o czym nie miałem zielonego pojęcia. Nie wiem, jak Wy, ale ja wiem, że właśnie po to takie fora powinny istnieć. Myślałem, że na temat naszego hobby wiem już niemal wszystko a tutaj taki młody człowiek (jak mniemam po wpisie 1998), zadaje pytanie na którego odpowiedzi nie znałem. Dzięki kol. leszcz1998 za trafione zagadnienie a pozostałym za naświetlenie "zielonym" sprawy. (2009/12/29 21:05)

leszcz1998

WIELKIE dzięki :-) (2009/12/30 09:42)

pepe79

Czyli której metody według Was powinien dotyczyć ten dział forum?
- baitcasting, czyli jerkowanie i spinning (oprócz flyfishing, bo to określenie odnosi się chyba do wędkarstwa muchowego)
- surfcasting, czyli ciężka gruntówka z morskiej plaży
- casting jako dyscypliny sportowej (rzucanie)

Osobiście uważam, że ten dział powinien skupiać głównie w obszarze wędek z pazurem i multiplikatorów baitcastingowych ( wyłączając duże morskie "betoniarki" ;) ). (2009/12/30 10:51)

u?ytkownik8030

Nienawidzę tego! Właśnie o to mi chodzi ilekroć zaczynam dyskutować na podobne tematy. Mamy tę przypadłość, że każdy termin wymyślony przez obcokrajowców, od razu usiłujemy stosować na naszym gruncie. Jak ktoś wymyśli MacDonad's Casting, to my od razu tę nazwę łykniemy.

Mamy bogaty język, a stosujemy nazwy wymyślone przez jakichś Angoli, Szwabów i inne nacje. 

Wędkarstwo rzutowe - to polski termin - i opisuje rzecz najjaśniej na świecie.

A takie terminy jak C&R, NK, - czy po polsku nie da rady tego wyrazić?

Potem są niedomówienia i podobne do powyższej dyskusje - niepotrzebnie.

(2009/12/30 12:28)

pepe79

W pełni popieram kolegę GHOSTMIR, ale niestety takie są realia :(
Angielskie nazwy były używane, są i będą. A każdy i tak będzie stosował nazewnictwo takie jakie mu się podoba. Ważne żeby wiedzieć o czym się pisze i co ma się na myśli.
Stąd też dyskusja na temat "wędkarstwa castingowego" ;)
Jakoś nazwy typu twister, ripper czy feeder też są słowami obcojęzycznymi i nie słyszałem żeby ktoś tego nienawidził. Ba, nawet nasze ojczyste Salmo stosuje nazwy obcojęzyczne. Chyba nikt na woblerka Hornet nie mówi "szerszeń" ? ;-)
Także pomimo ogromnego bogactwa naszego języka tak już będzie...

Pozdrawiam. (2009/12/30 13:11)

wedkarzradom

W wędkarstwie castingowym najczęściej łowimy krótkim i mocnym kijem wyposarzonym w multiplikator(przewaznie niskoprofilowy). Taki sprzęt jest konieczny ponieważ łowimy ciężkimi woblerami(nie rzadko przekraczającymi wagę 100g). Rybami poławianymi tą metodą są najczęściej szczupaki. W tej metodzie używa się plecionek o dużej średnicy ponieważ często łowi się w okolicach trzcin więc lepiej zabezpieczyć sie przed zerwaniem woblera. Jako przynęt używamy dużych woblerów bezsterowych np. Salmo Slider lub Salmo Fatso. (2009/12/30 13:26)

u?ytkownik1444

Castinng to głównie wędkarstwo rzutowe.
Castinng nie stosuje się tylko na morzu ale na jeziorach lub większych stawach.
Inaczej zwana metoda to metoda odległościowa.
Zestaw spławikowy,spławik wagler. Odpowiednia do tego przeznaczona wędka i jazda. (2010/01/01 19:35)

pisaq

Pierwsze słyszę, żeby metodą odległościową nazywano castingiem o.O
Match, Angielska, na rzeki Bolońska itp, ale casting?
Casting - wędkarstwo rzutowe w dosłownym tłumaczeniu.
Czyli angielski casting - wędkarstwo rzutowe. Polski casting - wędka z pazurem i multik.
Nazwa nazwą, a praktyka mówi właśnie tak. (2010/01/01 21:22)