Co się dzieje z rybami ?

/ 33 odpowiedzi
Hej wszystkim :D Zastanawiam się co się dzieje z tymi naszymi wodnymi przyjaciółmi ??? 
Biorąc pod uwagę np. dwa ostatnie sezony ciężko jest złowić jakiś większy okaz z któregokolwiek gatunku ryb :( oczywiści na sezon zdaży się kilka sztuk... ale dlaczego tylko kilka ?? Co się dzieję z dużymi płociami, leszczami, linami o innych gatunkach juz nie wspomnę :( Czy te wszystkie zmiany klimatu wpływają tak na ryby ? CZy może ryby coś przeczuwają ?? Przecież to nie dinozaury nie wyginęły... Czy może wędkarze sypią za dużo pokarmu zanęt i One mają tego dosyć i po prostu od tego uciekają ???
przemo1980


pewnie się potopiły :) (2011/08/03 20:46)

wisnia21


Zgadzam się z Tobą kolega . Ja już od Czerwca próbuje złapać jakiś większy okaz :) Z tamtym roku w ciągu tyg poprawiłem złowić 5 szczupaków i kilka bolenia :d a nie mówi już o leszczach i płociach ... Może to wszystko przez zmianę klimatu i te wahania pogodowe ?  (2011/08/03 20:47)

wisnia21


ta potopiły się wszystkie :)  (2011/08/03 20:48)

Artur z Ketrzyna


Hej wszystkim :D Zastanawiam się co się dzieje z tymi naszymi wodnymi przyjaciółmi ??? 
Biorąc pod uwagę np. dwa ostatnie sezony ciężko jest złowić jakiś większy okaz z któregokolwiek gatunku ryb :( oczywiści na sezon zdaży się kilka sztuk... ale dlaczego tylko kilka ?? Co się dzieję z dużymi płociami, leszczami, linami o innych gatunkach juz nie wspomnę :( Czy te wszystkie zmiany klimatu wpływają tak na ryby ? CZy może ryby coś przeczuwają ?? Przecież to nie dinozaury nie wyginęły... Czy może wędkarze sypią za dużo pokarmu zanęt i One mają tego dosyć i po prostu od tego uciekają ???

Przyczyniają się do tego; obce gatunki ryb w naszych wodach, kłusownictwo, zanieczyszczenie wód, nadmierna eksploatacja wód. (2011/08/03 21:27)

rolo81


witam u mnie ryby poszły z wodą a przyszedł narybek musimy poczekać na większe (2011/08/03 21:34)

z@mela


 u mnie nedza z rybami jest od 3 lat a jezdze 10x czesciej niz kidys a efekty    prawie zerowe :/ .
Zauważam nad wodą  zwiększoną liczbę wędkujących  w stosunku do lat poprzednich  do roku 98.
Teraz wystarczy isc na targ  i kupić od kolegi zza wschodniej granicy  ruski kij z   chinskim kolowrotkiem  za 50zł   do tego jakis  osprzęt i juz  ryby trzepie  a X lat wstecz zdobycie kija to bylo coś , wędkujących o polowe mniej przez co i  ryb bylo więcej.  Pamietam jak kiedys jezdzilem nad warte majac 11 lat to zawsze na kiju mialem jakies szczupaki czy ladne okonie a teraz  sprzet mam  znacznie lepszy wiedze  o niebo wiekszą a efekty mizerne.

Tak niewielkie poglowie ryb to wina klusownictwa a jest ono OGROMNE  ,niewielkie zarybienia a jesli juz są to troche na opak  no i  regulacja rzek np warta  często w okresie wiosennym ma skosi wody  i gdzie sie ma ta ryba wytrzeć ?  (2011/08/03 21:34)

wacek721



Teraz wystarczy isc na targ  i kupić od kolegi zza wschodniej granicy  ruski kij z   chinskim kolowrotkiem  za 50zł   do tego jakis  osprzęt i juz  ryby trzepie
 

Bo prawdziwy wędkarz złowi nawet na witkę wierzbową, a wy jeżdzicie wypasionymi brykami ,szpanujecie drogim sprzętem ,Siedzicie nad wodą jak na wczasach rozłożeni łacznie z łóżkiem .Pojęcie o łowieniu małe ,i płacz  że ryb nie ma . (2011/08/03 22:06)

z@mela


Mnie wędkowanie ma  sprawiac przyjemność  frajdę  i jeśli  mam machac  ruskim kijem 8h to czasem mogę nabawić sie zwyrodnienia zadgarstka  dlatego kupuje  sredniej klasy sprzęt.
A ten co łowi i złowi byle czym to z reguły typowy mięsiarz i nie mam na mysli osoby ktora wezmie  rybke  na kolacje  tylko ludzi ktorzy  zawsze  musze cos w siatce mieć a zazwyczaj tzw KOMPLET wtedy  przezywają swoistą  euforie .
Nie pisz mi  tu  koleś  ze jezdza wypasionymi furami czy  maja super łozka  bo mnie to nie kreci  a pisząc poprzedni post mialem na mysli  latwy dostep do sprzetu , jego niską cenę przez  co kazdy może teraz wędkować  co  relatywnie przeklada sie na ilosc ryb  w naszych wodach. (2011/08/03 22:17)

Marek Tczew


Dobra ospowiedz troche nie tak mialo to wszystko wygladac chesz dobrze a tu zawsze znajdzie sie madrala. (2011/08/03 23:03)

u?ytkownik57785


Co się dzieje? Ostatnia moja kontrola w deszczowy, niedzielny poranek na jednym z łowisk i co się okazuje? Że wędkarze mysląc, że jak niedziela i deszcz, to kontroli nie będzie, więc w siatkach lądowały linki od 15 cm i po kilkanaście sztuk. Co się dzieje? Tego dnia tylko uratowaliśmy 32 sztuki linków do 40 cm, w tym 20 niewymiarów. Co się dzieje? A ilu nie uratowaliśmy i nie uratujemy przed pazernymi "wędkarzami"? Masz odpowiedź co się dzieje. (2011/08/04 08:59)

pawelz


Wg mnie przyczyn jest kilka.

1) duzo wieksza presja wedkarska
Ludzie coraz czesciej siedza na rybach. Brak pracy, zmotoryzowanie, latwiejszy dostep do coraz lepszego sprzetu. Ryby nie maja juz ani kiedy ani gdzie sie chowac przed wedkarzami.
2) Klusownictwo. Nie wiem czy sie zwiekszylo w porownaniu z latami kiedy ryb bylo wiecej. Wg moich obserwacji nie, ale to byc moze tylko u mnie. Klusuja raczej na skale amatorska. Czasami ktos na ostke zlowi jakas rybe. Ale patrzac wstecz, wiecej ludzi stawialo sznury, lowilo na szarpaka, chodzili po brzegach z siatkami. Teraz nie widze tego zjawiska. Ale zastrzegam sie ze to u mnie.
3) degradacja srodowiska. Ryby nie maja warunkow do naturalnego tarla. Kiedys wiosna czy na poczatku lata ciagle gdzie jakas ryba sie wycierala po brzegach rzeki. Obecnie 0.
4) Duze ryby sa, ale sa one juz bardzo trudne do zlowienia. Przezyc troche musialy w wodzie i byc moze nie raz spadly z haczyka. Przy obecnej presji aby dozyc sedziwego wieku, ryby musza byc mega ostrozne. (2011/08/04 09:00)

wacek721


Kolego zamela .nie chciałem ciebie obrazić choć wiem że tak zabrzmiało.Miałem na myśli takich wędkarzy ,szpanerów .Których omijam z daleka jak widzę nad wodą. Co do ryb ,to ja nie widziałem żeby ktoś zabierał małe rybki zwłaszcza 15 cm .To jest smutne i bezsensowne ,jeśli naprawdę są tacy pseudo wędkarze. Dlatego przepraszam za wpis poprzedni. (2011/08/04 10:12)

z@mela


Wacek721  - spoko nie ma problemu  ja tez troche ostro zareagowałem  ale bylem pewien ze wpis jest skirowany do mnie :P.
Teraz  wiem co miałes na mysli ludzi  do ktorych pasuje  słynne powiedzenie   " kupa sprzętu a brak talentu" .
Mi chodzilo o  to ze np w  myślistwie zeby byc w kole trzeba przejsc szereg badan i cala procedure rekrutacyjna  no i oczywiscie  sprawa zaporowa dla wielu to cena broni przez  co jest pewna selekcja  a w przypadku wedkarstwa  wystarczy  odposcic   sobie 5 paczek fajek i juz taki  niezdyscyplinowany TYP moze lowić i jesli jest cwaniakiem  to zabierać  dosłownie wszystko :(.

Czesto jezdze rowerkiem nad wode i biore ze soba lornetke  i obserwuje co sie dzieje na przeciwnym brzegu to żal  bo prawie zawsze  widzę  łamanie regulaminu  a dokladnie zabieranie małych tyb i nie lądują one w siatce tylko bagazniku lub reklamowce w krzakach  30m od wędkarza.

W poście padłą hipoteza ze za zmniejszające sie poglowie ryb odpowiada zanieczyszczenie wód  hmmm z tym to sie zgodzić nie mogę bo wg mnie  jakośc  wód sie znacznie poprawila w 2 ostatnich dekadach.  Wystarczy rozejrzec sie dookola swojej miejscowości ile powstalo oczyszczalni ścieków  czego kidys w PL nie bylo a cały syf zarówno ten z gospodsrast domowych jak i zakladów z przemyslem ciezkim  lądował w pobliskiej rzece .
Przez moją miejscowość płynie rzeczka NER i 15 lat wstecz  płynął w niej  metr cieczy kolory szarego  + jakies ciała stałe  a smród byl wyczuwalny juz 150m od rzeki a dzisiaj dla porównania  na tym samym odcinku (przed oczyszczalnią)  wody jest 25cm  , przezroczysta i widać pływające okonie .  Raz na jakis czas ktops wpusci kilka beczek scieków   ale rzeka jak rzeka   jakoś sobie z tym radzi choc zawsze takie akcje zgłaszam :) (2011/08/04 10:53)

pawelz


Zanieczyszczenia nie sa najwiekszym problemem.
Ale degradacja koryta rzeki - melioracje, zbiorniki zaporowe - to juz ogromny problem. Odcina sie ryby od naturalnych tarlisk badz te tarliska sie rujnuje. Wyrownuje sie koryta rzek i ryba nie ma sie gdzie podziac. W wielu rzekach mamy taka sytuacje, ze albo stan powodziowy alby nizowki.
Kiedys tego nie bylo. Rzeki byly bardziej zanieczyszczone, ale ryby jakos to znosily. A czesto bylo ich najwiecej w najwiekszych syfach (2011/08/04 11:02)

maciek34


Na"mojej wodzie" z tego co słyszałem i zauważyłem została wpuszczona duża ilość suma i amura.Sądze ze to te ryby są przyczyną zmniejszenia populacji innych ryb.U mnie na stawie tak zarybili suma że aż znieśli wymiar... W zeszłym roku wpuścili 60 kg małego karpia i 250 sztuk suma... i po co ten summ ;( (2011/08/04 11:12)

u?ytkownik64718


Problem jest dużo bardziej skomplikowany: nieporadna gospodarka zarybieniowa, zarówno PZW jak i gospodarstwa rybackie, dewastacja rybostanu przez rybaków, kłusownictwo, nieuczciwi wędkarze- mastiff dał przykład, nieuczciwi SSR jak i PSR- żeby nie było nieporozumień( nie wszyscy). Znam przypadki że srażnicy ściągając sieci dzielą się rybami zamiast je wypuścic, na zasadzie jedna dla ciebie druga dla mnie itd, i proszę mi nie pisac że wymyślam bo sam widziałem. A do tego jeszcze mamy te lato które nie sprzyja dobrym braniom ryb. (2011/08/04 12:03)

u?ytkownik57785


Na"mojej wodzie" z tego co słyszałem i zauważyłem została wpuszczona duża ilość suma i amura.Sądze ze to te ryby są przyczyną zmniejszenia populacji innych ryb.U mnie na stawie tak zarybili suma że aż znieśli wymiar... W zeszłym roku wpuścili 60 kg małego karpia i 250 sztuk suma... i po co ten summ ;(






Totalna głupota tak zarybiać sumem zbiornik. (2011/08/04 12:10)

tryfta


Również od paru lat obserwuję zanik rybostanu, uważam że jest to spowodowane złą gospodarką poprzez gospodarzy wód, na moim łowisku pozwolono zniszczyć tarliska ryb,a pozwolono na stworzenie miejsc lęgowych ptactwa którego na tym łowisku nie było(rybitwy).Następnie zbyt małe zarybianie, nadmierna eksplatacja łowiska i zbyt duży wzrost populacji suma, są to przyczyny które nakładając się na siebie odpowiedzą na pytanie dlaczego ryb jest coraz mniej, ale POLSKA to taki kraj w którym ryb brakuje a dziwne że w krajach sąsiadujących z nami i nie tylko ryb  jest pod dostatkiem.Mój znajomy z Francji powiedział tak.cyt..polaka wpuścić na pustynie to i piasku braknie.Wędkarstwo to nie tylko sport ale w naszym kraju to przede wszystkim interes dla tych co biorą nasze składki-pytanie  tylko jak są inwestowane i czy biorący dobrze reprezentują nasze wędkarzy postulaty-lubią na nas tylko nakładać coraz większe ograniczenia, a ja bym ograniczył przede wszystkim głupotę,arogancję i pazerność. Jeżeli będę widział że dba się o stan naszych wód i tego co się w wodzie znajduje, a wędkarz holuje ryby które są w naszych wodach to może zmienię zdanie o starych orzeszkach.Bo jak na razie to płacimy za to by siedzieć nad wodą, strasznie droga ta opłata klimatyczna-bo na taką na razie wgląda...... (2011/08/04 13:48)

janadam


Moja rzeka to Warta.Ona również stała się bezrybną dla wędkarza;poza boleniami.Uważam,że ubiegłoroczne stany powodziowe są mi. powodem "bezrybia".Powodzie "zlikwidowały" roślinność stanowiącą miejsce schronienia ryb i naturalnej ochrony wody poprzez asorbcje spływających z pól uprawnych azotanów,fosforanów itd, jak i zmieniły ukształtowanie dna rzeki na płaskie i pozbawiły rynien i dołów.Niepojące jest dla mnie zniknięcie takich przedstawicieli fauny jak małże/ulubione przez lechole i płocie/ oraz raki które lubią czystą wodę. (2011/08/04 14:14)

chleb


Ryby chyba poszły chyba na głębokie wody. Dlatego teraz są takie słabe wyniki. Jest zimno lub ciepło. obawiam się, że znowu opóźni się tarcie ryb. (2011/08/04 14:25)

smilo81



Przyczyniają się do tego; obce gatunki ryb w naszych wodach, kłusownictwo, zanieczyszczenie wód, nadmierna eksploatacja wód.


dokladnie tak jest,dochodzi do tego calego balaganu brak jakielkolwiek racjonalnej gospodarki rybnej i zwiazkowe zlodziejstwo (2011/08/04 14:37)

JOPEK1971


Chyba z rybami nie jest tak tragicznie jeżeli tylu wędkarzy wykupuje zezwolenia:-) (2011/08/04 15:03)

ryukon1975


Ja nie narzekam.Jedynie co nie dopisało to pogoda w lipcu i związany z nią wysoki stan wody w rzece.Może sierpień będzie lepszy.:) (2011/08/04 15:09)

Pershing999


większość ryb wyłowili na siate kłusole i lipa z łowów (2011/08/04 15:38)