Zaloguj się do konta

Co sądzicie o wędkach bambusowych ?

utworzono: 2012/03/15 18:34
MrCrasny

Witajcie koledzy i koleżanki
Powiedzcie mi co sądzicie o "bambusach"?
W zeszłym roku dostałem od kolegi kilka różnych wędek bambusowych które z kolei on odziedziczył po swoim zmarłym wujku. Wśród tych wędek jest krótki spinning, spinning średniej długości (coś około 2,50 m), dwie wędki spławikowe, wędka muchowa oraz ozdoba kolekcji- 4 składowy wielgachny i gruby kij (kolega wędkarz powiedział że takimi kijami łowiono niegdyś sumy nad Wisłą). Kij ten ma długości ponad 4 metry, ostatnia najcieńsza część szczytowa jest grubości mojego małego palca. Korci mnie bardzo żeby dokupić do tej "armaty" porządny kołowrotek z dużą szpulą i w tym sezonie zmierzyć się z wąsaczem.Co wy na to? Czy próbować połowić na ten ciężki bambus czy dać sobie spokój? [2012-03-15 18:34]

kris525

Na bambusy nigdy nie łapałem a chciałbym dużo osób chwali te wędki bardzo

ciekawią mnie np spinning bambusowe :)

zazdroszczę Antyków

a co do tej dużej wędki niech może ktoś doświadczony się wypowie .

Pozdrawiam
[2012-03-15 18:43]

LABEO

Bambus-pierwsze początki wspaniałe wspomnienia i sentyment-to był dopiero kij w porównaniu do leszczyny :-)))
[2012-03-15 19:30]

irex

Na bambusy musiałem łowić bo nic innego nie było ,a jak pokazały się w sklepach pierwsze wędki (składy były nakładane ,a nie teleskop) firmy Garbolino to kosztowały kosmiczne pieniądze.Następne już nieco tańsze były teleskopy z NRD -Fiwa i Germina a po nich nastały radzieckie.Mimo że mam jeszcze kilka bambusów w idealnym stanie już nigdy na nie nie będę łowił bo nie po to technika poszła na przód żeby się cofać.Jeśli chodzi o połów sumów na bambusa to niestety nie raz widziałem jak trzaskały niczym zapałki.Mój nieżyjący już tata do wszystkich bambusów dorobił szczytówki z pełnego włókna szklanego i te kije radziły sobie spokojnie z większymi rybami.
[2012-03-15 20:04]

pompips

Fajnie by było połowić w stylu retro, moje bambusy się gdzieś zatraciły na przeszczeni dziejów widziałem je kiedyś w szklarni jako tyki do fasoli. I teraz żałuje że je zaniedbałem bo chętnie bym sobie połowił na nie z jakimś kołowrotkiem zabytkowym i przypomniał szczenięce lata i początki wędkarstwa.
 Bambus jako materiał potrafi zaskoczyć swoją wytrzymałością do tej pory robi się z niego wędziska jednak są one poza zasięgiem zwykłych śmiertelników, bambus tnie się na drobne paseczki i łączy odpowiednio przy pomocy żywic i mat, powstają kije o właściwej akcji i bardzo dużej wytrzymałości, a jako że robi się je ręcznie to cena jest adekwatna do jakości.

[2012-03-15 20:23]

adamek19969

Ja mam z dawnej "epoki" spinning bambusowy :) łowiłem nim. trochę ciężkawy, ale już odłożyłem :) [2012-03-15 20:34]

kapelusz

Pod koniec lat siedemdziesiątych wędka bambusowa była trochę luksusem .Nie każdy mógł ją mieć zwłaszcza na prowincji. Na zimę takie kije trzeba było odpowiednio poukładać,bo inaczej się pokrzywiły, ale mimo wszystko miło się je wspomina.
[2012-03-15 20:41]

MrCrasny

Jako że "wędka" jest odpowiednich gabarytów to myślę że kołowrotek morski pasowałby do niej.  [2012-03-15 21:29]

adamek19969

do tej wędki mam jeszcze kolowrotek ORIONA :) cały metalowy. STARY DOBRY SPRZĘT. Ciekawe ile będzie wart za kilka lat mhh. [2012-03-15 22:13]

domin77

jak ktoś tak bardzo tęskni za bambusem i chce sobię połowić na nie ,z checią odsprzedam 2 kijki za 1500zł i jeszcze dorzucę parę rupieci [2012-03-15 22:26]

pompips

jak ktoś tak bardzo tęskni za bambusem i chce sobię połowić na nie ,z checią odsprzedam 2 kijki za 1500zł i jeszcze dorzucę parę rupieci

Jeżeli mowa o zabytkowych kijach to cena i nieco wygórowana :) , w tej cenie to chyba dwa zera za dużo widziałem bambusy na pchlim targu w całkiem niezłym stanie za 30 zł za szt. [2012-03-15 22:57]

domin77

wspomnienie młodzieńczych lat-BEZCENNE [2012-03-16 08:10]

piotrbiniu83

Ja gdy zaczynałem przygodę z wędkarstwem, to innych wędek niż bambus nie było na runku. Oczywiście wędka po dziadku więc trochę wiekowa. Lecz muszę dodać, że bardzo chętnie wziąłbym ją w ręke i nią połowił :)

Pamiętam jak nieraz wyciągałem z wody ładne okazy a przyjemność z takiego holu była naprawdę imponująca. Jeżeli miałbym taką możliwość to chętnie ową wedką bym czasem połowił.

Jeżeli nigdy nie łowiłeś to polecam, dużo większa frajda niż łowienie wędką z włóknem węglowym np. IM7, 89 itp.

Pozdrawiam

[2012-03-16 08:27]

ryukon1975

Chciałbym mieć możliwość kupna bambusowego kijka.
Mam na myśli "goły" kij,by go uzbroić w dobrej klasy przelotki i uchwyt do kołowrotka.
Niestety dziś w dobie plastiku nie widziałem nigdzie blanków bambusowych.
Może są w pracowniach ale tam kosztują zapewne majątek.
[2012-03-16 08:34]

adamek19969

Chciałbym mieć możliwość kupna bambusowego kijka.
Mam na myśli "goły" kij,by go uzbroić w dobrej klasy przelotki i uchwyt do kołowrotka.
Niestety dziś w dobie plastiku nie widziałem nigdzie blanków bambusowych.
Może są w pracowniach ale tam kosztują zapewne majątek.

Poszukaj na allegro ;) Lub na innych forach może ktoś ma na sprzedaż. [2012-03-16 11:26]

adamek19969

[2012-03-16 11:27]

ryukon1975

Widziałem na allegro kilka sztuk,ale to takie typowe stare "kołki".:)Do tego niezadbane.
Mnie interesował by taki delikatniejszy kijek.Oczywiście najlepiej nóweczka.:)

[2012-03-16 11:41]