Zaloguj się do konta

Co radzicie na brzydki zapach karpia ?

utworzono: 2012/07/13 13:14

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Dawid1346

Witam.

Ma w okolicy mały stawik w którym pływają karpiki (30-40cm), jest tam coraz ciężej z wodą przez co łapiemy je na wędki aby nie pozdychały z braku tlenu, wody jest co roku mniej więc na pewno się nie utrzymają.

To mały stawik i bardzo płytki, karpiki większość dnia przebywają w mule i nie mają za bardzo gdzie się przeczyścić.

Ostatnio zabrałem 3 do domu, na patelnie i strasznie śmierdziały mułem, jak stary karp.

Jadłem już karpie wielkości 30-40 cm i były bardzo dobre, miód w gębie...

Co robicie  przed smażeniem z takim karpiem który ma zapach mułu ?

Macie możne jakieś specjalne przepisy na potrawy z karpia które zabiją brzydki zapach ? 

[2012-07-13 13:14]

tamtem

Posolić wodę, tak żeby była mocno słona, włożyć rybę i wstawić do lodówki na 2 godz.

Sól wyciąga zapach, warunek woda musi być bardzo zimna.

 

Próbowałem wcześniej moczyć w mleku, ale nie dawało to efektów.

Pozdrawiam.

 

 

[2012-07-13 13:23]

max2015

Ja też łowię na stawie. Łowiłem karasie, sumiki karłowate, okonie i one też mają taki posmak mułu. Ale ja je poprostu płuczę porządnie, zasypuje warzywkiem, oczywiscie w miarę rozsądku :)) potem przy smarzeniu dodaję cebulki pokrojonej w kostkę i listek laurowy. No jak dla mnie to pomaga :)
[2012-07-13 13:30]

JakubNowak

Zamrozić rybę a potem przed smażeniem rozmrażać pod bieżącą wodą czyszcząc tą ostrą stroną gąbki do mycia garów. Ze śluzem zejdzie ten odór.

[2012-07-13 14:15]

sstachu

Dopraw rybę ja używam soli i pieprzu a następnie obłóż ją cebulą i koperkiem(można jeszcze skropić cytryną) zamknij szczelnie w pojemniku i wstaw do lodówki.Na następny dzień można troszkę dosolić i na patelnię.Cebula i koper wyciągają posmak mułu przez co rybka jest dużo smaczniejsza
[2012-07-13 15:08]

mejson

Oprócz w/w sposobów możesz także rybę namoczyć w mleku. Mleko wyciąga nieprzyjemny zapach:] [2012-07-13 15:19]

Gruzinek

Tak najlepsze jest mleko; ja zostawiam na całą noc w mleku czyli w sumie około 6 - 8 godzin; potem wysuszam i mięsko pachnie rybą a nie mułem.
Stosowanie samych przypraw; tylko złagodzi (i to nie zawsze) zapach i posmak mułu.
[2012-07-13 19:01]

mastifff

Możesz też zbierać rumianek, lawendę zamiast łowić ryby....;-) [2012-07-13 19:52]

Dawid1346

Od wczoraj karpiki leżały w lodówce posypane solą i obłożone cebulą.

Dzisiaj zostały usmażone i może nie ma już brzydkiego zapachu ale w smaku wyczuwa się jeszcze muł :(

Przy następnych karpikach spróbuje Waszych zaleceń. Dzięki

[2012-07-13 23:28]

Pitbul

.... czytam, czytam i z podziwu wyjść nie mogę !Respect dla Kolegów !:)T. [2012-07-13 23:47]

Iras1975

Co radzicie na brzydki zapach Karpia ?


Najlepiej nie jeść. Nałów sobie płotek, to będzie "mniejszy" kłopot.:)

Dodam, że moim zdaniem płotka jest smaczniejsza.

[2012-07-13 23:59]

JOPEK1971

Witam.

Ma w okolicy mały stawik w którym pływają karpiki (30-40cm), jest tam coraz ciężej z wodą przez co łapiemy je na wędki aby nie pozdychały z braku tlenu, wody jest co roku mniej więc na pewno się nie utrzymają.

To mały stawik i bardzo płytki, karpiki większość dnia przebywają w mule i nie mają za bardzo gdzie się przeczyścić.

Ostatnio zabrałem 3 do domu, na patelnie i strasznie śmierdziały mułem, jak stary karp.

Jadłem już karpie wielkości 30-40 cm i były bardzo dobre, miód w gębie...

Co robicie  przed smażeniem z takim karpiem który ma zapach mułu ?

Macie możne jakieś specjalne przepisy na potrawy z karpia które zabiją brzydki zapach ? 


0,75 "gorzkiej żołądkowej"i 15minut poczekac,nie czuc mułu,smakuje jak pstrąg z dzikiej rzeki.;-)))



[2012-07-14 00:08]

kawiorek

Jesli masz mozliwosc wez te karpie i trzymaj zywe w czystej wodzie w jakiejs balii bez jedzenia tak kolo tygodnia. Czesto zmieniaj wode i powinny stracic smak "mulu"

O matko, proponujesz tortury przed zjedzeniem ?Co jeszcze człowiek jest w stanie wymyślić....   ? Aż boję się pomyśleć....

????!!!...


[2012-07-14 10:10]

ryukon1975

Co radzicie na brzydki zapach Karpia ?


Najlepiej nie jeść. Nałów sobie płotek, to będzie "mniejszy" kłopot.:)

Dodam, że moim zdaniem płotka jest smaczniejsza.





Zgadzam się nie jedz tego,jedź na czystą wodę gdzie pływają normalne ryby.
Jak złowisz na rzece w nurcie pływającą nad otoczakami rybę na pewno nie będzie śmierdzieć.
[2012-07-14 12:09]

Karpia do zlewu, zagotować półtora litra wody, polewać z jednej i z drugiej strony wrzątkiem. Podczas polewania śluz bieleje i zaczyna się odrywać płatami. Uważać, żeby nie ugotować ryby, ma być tylko sparzona. Wtedy nożem oskrobać do gołej skóry. 

Z ryby łatwo i gładko zejdzie cały śluz i warstwa właściwa z łuskami. Wtedy gwarantuję, żadnego smrodku nie będzie. Potem radzę rybę wymrozić przez jakiś czas.

Każdego karpia i lina niezależnie z jakiej wody pochodzi tak właśnie oczyszczam i wierz mi, jest to skuteczne.

Jak zbyt mocno oparzysz rybę, to będzie ci przy skrobaniu schodzić skóra aż do mięsa. Ale drogą prób i doświadczeń dojdziesz do wprawy i potem już jest łatwo. Dodam, że tak oparzoną rybę czyści się o wiele szybciej i łatwiej niż nie parzoną.

[2012-07-14 15:53]

JOPEK1971

Jesli masz mozliwosc wez te karpie i trzymaj zywe w czystej wodzie w jakiejs balii bez jedzenia tak kolo tygodnia. Czesto zmieniaj wode i powinny stracic smak "mulu"

O matko, proponujesz tortury przed zjedzeniem ?Co jeszcze człowiek jest w stanie wymyślić....   ? Aż boję się pomyśleć.... 

Olu,tak właśnie się przygotowuje karpie do sprzedaży.Kiedyś wiślane leszcze wpuszczano do jezior by straciły zapaszek fenolu,jesienią były odławiane jeziorka kilku hektarowe niewodem.


[2012-07-14 18:49]

Dawid1346

Ja zawsze karpika polewałem wodą z octem i ten śluz ładnie schodzi.

Teraz też tak zrobiłem, pomimo że rybka została dokładnie oczyszczona i tak w smaku jest nie taka jak powinna być.

Te karpiki które usmażyłem wsadziłem do zalewy octowej może da się zjeść.

Możesz też zbierać rumianek, lawendę zamiast łowić ryby....;-)




Najlepiej nie jeść. Nałów sobie płotek, to będzie "mniejszy" kłopot.:) Dodam, że moim zdaniem płotka jest smaczniejsza.



Rybki muszą w tym roku zniknąć z tego stawu bo jest zbyt niski stan wody, postanowiliśmy że część odłowimy wędkami i zjemy a resztę jeśli zajdzie taka potrzeba siecią. 


[2012-07-14 19:02]

basiasia

Jesli masz mozliwosc wez te karpie i trzymaj zywe w czystej wodzie w jakiejs balii bez jedzenia tak kolo tygodnia. Czesto zmieniaj wode i powinny stracic smak "mulu"

O matko, proponujesz tortury przed zjedzeniem ?Co jeszcze człowiek jest w stanie wymyślić....   ? Aż boję się pomyśleć.... 


Nie bój się myśleć. [2012-07-14 19:37]

Co radzicie na brzydki zapach Karpia ?


Najlepiej nie jeść. Nałów sobie płotek, to będzie "mniejszy" kłopot.:)

Dodam, że moim zdaniem płotka jest smaczniejsza.


Czy ty nie rozumiesz ,że pytanie dotyczy karpia ?
Nie zachowuj się cały czas jak jakiś bezmózgi osobnik
 , który cały czas jest z głupia frant  - tylko odpowiadaj na zadane pytanie.
[2012-07-14 20:36]

Iras1975

No przecież odpowiedziałem "Najlepiej nie jeść." :) Coś cię chyba za mocno poniosło.

Więcej luzu.:)

[2012-07-15 10:36]

Dawid - jak polejesz octem to zejdzie sam śluz. Ja mówię jeszcze o warstwie pod śluzem. Wrzątek powoduje że wszystko schodzi aż do skóry właściwej, czy jak to tam nazwać. Na przykład lina w taki sposób oczyścisz do białego  -wiedziałeś że lin ma tak naprawdę białą jak śnieg skórę? 

Sam ocet nie daje takiego efektu.

[2012-07-15 20:27]

mateuszek0904

mój tata robi tak ;
bierze wypatroszona rybe
gotyje wose
polewa tą wodą i gdy ją poleje to od razy bierze nóz i j a skorbie w tedy schodzi tak jakby szlam z tej ryby i nie smierdzi
[2012-07-15 20:35]

dallasek

Zdjąć z haka i wpuścić do wody.

A w markecie kupić pangę :)
[2012-07-15 20:40]

Zdjąć z haka i wpuścić do wody.

A w markecie kupić pangę :)



Taaaa - jasne. Najgorszy syf w syfie pędzony - panga. Kapra w czerep pałą i do gara! Jak ty se złowisz, to se wypuścisz. [2012-07-15 21:38]

JOPEK1971

Zdjąć z haka i wpuścić do wody.

A w markecie kupić pangę :)



Taaaa - jasne. Najgorszy syf w syfie pędzony - panga. Kapra w czerep pałą i do gara! Jak ty se złowisz, to se wypuścisz.



Dziś jadłem trawianki,PYCHA,karp to taki sobie kopacz w mule.;-))) [2012-07-15 21:45]

JOPEK1971

Zdjąć z haka i wpuścić do wody.

A w markecie kupić pangę :)



Taaaa - jasne. Najgorszy syf w syfie pędzony - panga. Kapra w czerep pałą i do gara! Jak ty se złowisz, to se wypuścisz.



Dziś jadłem trawianki,PYCHA,karp to taki sobie kopacz w mule.;-))) [2012-07-15 21:45]