Co naprawdę dzieje się nad Odrą ?

/ 63 odpowiedzi / 2 zdjęć
Tomasz J


kol. oldboy
Przez ponad 7 lat rządów PiS przeprowadził recentralizację wielu urzędów i instytucji. Jednym z obszarów najmocniej tym zjawiskiem dotkniętych była właśnie ochrona środowiska. Dziś wszystkie instytucje posiadające jakiekolwiek możliwości działań w tym zakresie należą do władz centralnych (tak dla przypomnienia urzędy wojewódzkie to nie samorząd lecz przedstawicielstwa władz centralnych) i są obsadzone nominantami tejże partii. Kogo mam zatem winić, za ewidentne zaniechania i zaniedbania, noszące w wielu przypadkach znamiona urzędniczych przestępstw (co nawet min. Ziobro potwierdza)?
Kogo mam winić, skoro dowiaduję się, że ostatnie analizy dot. średnich ilości wód przemysłowych odprowadzanych do Odry ich składu i wpływu na środowisko wodne zostały sporządzone w 2017 r. (Tak dla przypomnienia od 1 stycznia 2018 r. całość zadań związanych z zarządzaniem i ochroną wód przejęło utworzone i obsadzone przez PiS PGW Wody Polskie). Kogo mam winić, kiedy dowiaduję się, że PGW Wody Polskie przez 2 lata istnienia wydało więcej pozwoleń na zrzuty nieoczyszczonych wód przemysłowych i "wód deszczowych" z terenów przemysłowych niż wszystkie ZRGW przez 10 lat?? Kogo mam winić, jesli dowiaduję się, że w PGW Wody Polskie panował tak wielki bałagan, że nikt nie był w stanie stwierdzić czy sprawozdania z realizacji budżetu za lata 2018 i 2019Â są wogóle w jakimkolwiek stopniu wiarygodne?? - to wszystko to nie rewelacje TVN czy Wyborczej, to wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK w 2020 r. (raport dostępny na srtonach NIK, polecam tę wstrząsającą lekturę)
Kogo mam wreszcie winić, za to, że mimo miażdżącego raportu NIK, w Wodach Polskich nikt nie stracił stołeczka i nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności, a złożone przez kontrolerów NIK doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa do dnia dzisiejszego leżą w prokuraturze bez rozpatrzenia?? Tuska czy może Michnika??
Kwestię "wrogości" czy "zagranicznych szczujni" już pominę, bo to już wprost trąci sekciarstwem. Nikt PiSowi ani też jego wyborcom monopolu na Polskę nie dał!!!

kol. Basia Kier
Po pierwsze nie wiem na jakiej podstawie stwierdzasz, że ktokolwiek "bronił g..." płynącego z Czajki. Takie insynuacje są dalece nieuprawnione, żeby to jaknajdelikatniej ująć.
Co się tyczy zaś samych glonów. Zamiast opierać się na wątpliwej jakości źródle jakim jest wikipedia proponuję jednak poczytać/ posłuchać co mówią eksperci. Ci zaś (za równo po stronie polskiej jak i niemieckiej) powtarzają jak mantrę jedno - potencjalny katastrofalny zakwit prymnesium parvum w Odrze nie jest zjawiskiem naturalnym, lecz wynika z działalności człowieka!
Ps.
Nad wodą jestem codziennie, lecz niestety nie mam jak ochłonąć patrząc na skutki radosnej polityki prowadzonej przez ostatnich parę lat przez PGW Wody Polskie, oraz mając świadomość, że w wyniku zaniechań i zaniedbań instytucji państwowych, a także (najprawdopodniej) w imię ochrony ciepłych posadek krewnych i znajomych polityków partii rządzącej prawdy o tym co stało się z Odrą najpewniej nie poznam nigdy. (2022/08/19 19:21)

Basia Kier


@tomasz J: a totalnej opozycji i jej wyborcom ktoś dał monopol na Polskę? Choć po prawdzie tak bardzo się nie różnią, zobacz jak w ostatnich latach głosowali ręka w rękę.
Co do źródeł: czekam na odnosniki do artytkułów w periodykach NAUKOWYCH co do przytoczonych przez ciebie opinii ekspertów. Przy okazji: od kilku lat ekspertoza rujnuje naszą gospodarkę i życie.
Przeczytaj wątki o zatruciu Wisły z 2019, zobaczysz jak niektórzy murem stawali za odpowiedzialnymi za spuszczanie ścieków do rzeki. Tak, to ci sami, którzy teraz jadą po aktualnie rządzących. Pomijam zacietrzewienie fanboyów opozycji (patrz ten i drugi artykuł n aten sam temat): Rydzyk, kaczorów dwóch, itp. perełki "rozumu". Aż tryska "polityką miłości".
Co do samego zatrucia: kolejny BANDYTYZM, za który - jak w Warszawie - nikt nie beknie. Taki mamy klimat... (2022/08/19 20:14)

oldboy


Kol. Tomasz J, napisaleś: "w imię ochrony ciepłych posadek krewnych i znajomych polityków partii rządzącej".
Zgadza się, partią "rządzącą" była również kiedyś koalicja PO+PSL, która równie niewiele (lub wielkie NIC) nie zrobiła dla poprawy organizacji monitorowania zanieczyszczeń w wodach naszego kraju. Żeby jednak to widzieć, to trzeba być obiektywnym,a tego obiektywizmu najwyraźniej ci brakuje i wzorem zawodowych producentów fake news'ów ty już wiesz na pewno, komu teraz dokopać.
Cała "heca" wykreowana przez twoje "obiektywne" media wraz z POlitykami pokroju Tuska miała na celu prowadzić dalsze obrzydzanie wyborcom obecnie rządzącej partii, która w omawianym temacie nie jest ani lepsza, ani gorsza od POprzedników. Oni już na starcie "wiedzieli", że w Odrze płynie groźna rtęć. Obecnie nawet za tę nagonkę nie przepraszają, jak by nic się nie stało.
Ot - taka wredna, kłamliwa "swołocz". (2022/08/19 20:56)

Tomasz J


Kol. Basia Kier
Nikt nikomu nie dał monopolu na Polskę, zauważ jedynie, że choć ze strony opozycji padło i pada wiele epitetów, które nigdy paść nie powinny w debacie publicznej, to jednak nikt z tej strony barykady nie posunął się do urzywania określeń typu "element animalny", "zawoalowana opcja niemiecka", że o pospolitych "zdrajcach", "sprzedawczykach", czy "antypolakach" już nie wspomnę.
Na artykuły w periodykach naukowych na temat skażenia Odry będzie trzeba jeszcze sporo poczekać, bo na dzień dzisiejszy de facto wciąż nie wiemy nic (choć w wodzie stwierdzono przerażającą wręcz ilość złotych alg, to jak na razie nie ma żadnych wyników potwierdzających, że to toksyny przez nie produkowane spowodowały pomór). Na dzień dzisiejszy wystarczy poszukać, co na ten temat mówią naukowcy tacy jak: dr inż. Łukasz Weber (warto śledzić jego profil na FB) czy odszukać wypowiedzi dr. hab. Elżbiety Wilk-Woźniak - dyrektorka Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Specjalnie na potrzeby tej dyskusji odświeżyłem sobie natomiast pamięć odszukując informacje na temat awarii Czajki i raporty na temat jej skutków środowiskowych. Oczywistą oczywistrością jest, że fekalia nie powinny nigdy trafić do rzeki, tyle tylko, że skutki środowiskowe tamtego zanieczyszczenia były znikome (przede wszystkim w żadnym z raportów nie znalazłem informacji na temat pomoru organizmów wodnych spowodowanych spustem ścieków, jedynie informacje o zwiększonym rozowju glonów oraz zaburzeniu flory bakteryjnej rzeki na odcinku 2 km od miejsca spustu ścieków, nie mającym znaczącego przełożenia na różnorodność biologiczną i bezpieczeństwo rzeki). Z całym szacunkiem ale jeśli ktoś szuka analogii między awarią Czajki a kataklizmem na Odrze, to chyba nie bardzo wie o czym mówi.

kol. oldboy
Parę postów wyżej stwierdziłem wprost, że sam siebie zacytuję: "Brak kompleksowej całodobowej ochrony środowiska jest winą absolutnie wszystkich ugrupowań politycznych ostatnich 30 lat (tak dla przypomnienia przed 89 r. mówienie o ekologii było karane)." Więc bardzo proszę nie przypisywać mi bredni, których nigdy nie twierdziłem.
Różnica między PO-PSL a PiS w kwestii ochrony środowiska jest jedna. PO-PSL w tej materii nie zrobił nic, PiS rozpier...ił to co w ogóle jako tako działało, o czym dobitnie świadczy przywołany przeze mnie raport NIK na temat działalności PGW Wody Polskie.
Co do fakenewsów, to po pierwsze, nie na starcie (ten miał miejsce 26 lipca) tylko 12 sierpnia pojawiły się w mediach niemieckich informacje o dużym stężeniu rtęci. Informację tę, jako pierwsza po polskiej stronie podała marszałkini woj. lubuskiego - pierwszy wzdłóż biegu Odry urzędnik, który zachował się tak jak powinien i bez zwłoki poinformował mieszkańców o potencjalnym zagrożeniu. Później mamy cyrk z konferencją prasową w Szczecinie 14.08, gdzie pytanie dziennikarza TVP o rtęć zostało przetłumaczone jako pytanie o możliwość poparzenia rąk przez wodę w Odrze (czy to pomyłka celowa, czy przypadkowa nie wnikam). Axel Vogel, do którego było kierowane pytanie, już na drugi dzień na swoim tweeterze, oraz wielokrotnie w mediach powtarzał, że nikt w Szczecinie nie pytał go o rtęć, której obecność w wodach Odry rzeczywiście stwierdzono. Najzabawniejsze w całej zadymie z rtęcią jest to, że po całej nagonce na opozycję i marszałek Polak, rozpętanej przez TVP i polityków PiS, 17 sierpnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce poinformował, że w próbkach wody z Odry rzeczywiście wykryto podwyższone wartości związków rtęci (najwięcej w kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim gdzie pomór ryb miał miejsce już w kwietniu i maju), ale tego już w TVP nie usłyszysz.
Na koniec, co do "obrzydzania" rządów PiS, to nie potrzebne są ani "wrogie" media ani Tusk. Ten rząd najskuteczniej obrzydza sam siebie. (2022/08/19 22:38)

oldboy


Po napisaniu równie "sążnistej" odpowiedzi dla Kol. Tomasza J zostałem "wylogowany" i mój tekst "znikł". Czy to przypadek? (2022/08/20 21:29)

cierpliwy1


https://www.tvp.info/49891865/06092020-0830 do Kol Basia Kier. Proszę posłuchać rozmowy z wędkarzami od 30min 30 sek. Wydawało by się taka tam sobie rozmowa ,ale miała ukryty cel a mianowicie oczekiwano od wędkarzy narzekania na Trzaskowskiego za trucie wody a najlepiej mówienie o padłych rybach . To był 6 wrzesień a chyba w następnym dniu pokazano padłe ryby na zdjęciach .Jak się póżniej okazało były to zdjęcia nie z Wisły a dużo wcześniejsze z jakiegoś jeziora . Tak wygląda uczciwość tvp.info. Muszę tez dodać ,że dbałość o wody bez wzgledu na rządzących zawsze był taki sam a jakieś padnięcia ryb mniejsze czy większe ukrywano. (2022/08/21 20:54)

oldboy


Kol. Tomasz J,
1. To nie PiS rozp..ł to, co wg Ciebie "jako tako" działało, bo to wcześniej tym bardziej nie działało.Â
2. Na NIK się nie powołuj, bo to obecnie przyczółek walki obrażonego prezesa NIK z aktualnie rządzącymi i jego działalność obecnie, to tylko walka (za nasze pieniądze) z tymże rządem
3. pani "marszałkini" Polak do czasu zabrania głosu przez ekspertów powinna trzymać swój dziób zamknięty na kłódkę! Zachowała się więc nie jak powinna, tylko jak szefowa lokalnego, POlitycznego magla (zapewne chcąc się przypodobać swojemu szefowi - Tuskowi).
4. to nie TVP i politycy PiS rozpętali "nagonkę" na na opozycję, tylko było odwrotnie: to Donald Tusk wraz z panią Polak rozpętali tę nagonkę na rząd.
5. Ten obecny rząd obrzydzany jest permanentnie przez oPOzycję przy każdej nadarzającej się okazji. Taką okazją było także to zatrucie ryb, choć (jak pisałem) winni są lokalni urzędnicy, którzy od lat tam grzeją stołki (także i wcześniej - przed rządami PiS).
Tak więc Kolego wychodzi na to, że jesteś w dość niesmaczny sposób stronniczy, choć w swoim przydługim wywodzie starałeś się zachować pozory bezstronności. (2022/08/21 21:30)

Tomasz J


kol. oldboy
ad 1.
W wyniku zmian przepisów dot. ochrony środowiska i gospodarki wodnej (2017 r. przy okazji powoływania PGW Wody Polskie) zmieniono procedury uzyskiwania pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie wód przemysłowych i wód opadowych z terenów przemysłowych. Od tego momentu do uzyskania pozwolenia NIE POTRZEBA DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ! Zgoda jest udzielana jedynie na podstawie oświadczenia strony składającej wniosek, ile i czego ma zamiar zrzucać. PRZEPISY NIE WYMAGAJĄ ŻADNEJ WERYFIKACJI DANYCH ZAWARTYCH W OŚWIADCZENIU PRZED WYDANIEM POZWOLENIA, NIE MA RÓWNIEŻ ŻADNEGO OBOWIĄZKU RAPORTOWANIA TEGO CO NA PODSTAWIE POZWOLENIA JEST ZRZUCANE.
ad 2.
Prezesem NIK jest Marian Banaś wybrany głosami PiS przy sprzeciwie opozycji!
ad 3.
Eksperci środowiskowi bili na alarm od samego początku! Niestety nie byli się wstanie przebić ani do urzędników, ani do prorządowych mediów!
ad 4.
Po raz kolejny próbujesz bronić przegranej sprawy! Katastrofa rozpoczęła się 26 lipca, do 12 sierpnia władze centralne i ich przedstawiciele (wojewodowie) nie zrobili absolutnie nic, żeby ostrzec ludzi przed zagrożeniem. BA DO DNIA DZISIEJSZEGO (blisko miesiąc) NIE WIEMY CO SIĘ TAK NA PRAWDĘ STAŁO! Co więcej według obowiązującej od kilku dni w przekazie polityków obozu rządzącego i prorządowych mediach narracji katastrofa na Odrze ma podłoże naturalne. JEST TO NIC INNEGO NIŻ KOLEJNE KŁAMSTWO! Najprowdopodobniejsza przyczyna pomoru - zakwit złotych alg został wywołany ogromnym zasoleniem rzeki! Takie zasolenie, jakie notowano na Odrze w stacjach pomiarowych - od 0,1 do 0,25‰ (a więc niewiele niższe od zasolenia niektórych obszarów Zalewu Szczecińskiego - od 0,3 do 0,6‰) nie mogło wystąpić w SŁODKOWODNEJ rzece w sposób naturalny.
Swoją drogą, to na prawdę zabawne, kiedy dziś opozycja (akurat w tym przypadku słusznie) krytykuje brak działań rządu i wojewodów w pierwszych tygodniach odrzańskiej katastrofy, to źle, ale jaki PiS bezczelnie i po chamsku, tworząc poprzez pana Macierewicza coraz to bardziej niestworzone historie, urzadza swoisty dance macabre na katastrofie smoleńskiej, wykorzystując perfidnie śmierć 96 osób do walki politycznej, to jest cacy.
ad 5.
Powtórzę po raz kolejny, ten rząd najlepiej obrzydza sam siebie, chociażby poprzez mitomanię swojego szefa (we Wrocławiu w tej chwili czekamy już tylko, kiedy Mateusz Morawiecki ogłosi, że tak na prawdę to on, a nie Władysław Frasyniuk stał na czele dolnośląskiej Solidarności w latach 80-89 i to on, a nie Frasunku przesiedział w sumie 3,5 roku w najcięższych PRL-owskich więzieniach). (2022/08/22 10:02)

oldboy


Kol. Tomasz J
1. Nikt nie neguje winy urzędników (co powyżej juz napisałem). To nie powód jednak, by od razu walić w rząd!
2. PiS sam sobie teraz pluje w brodę, że Banasia powołał na szefa NIK, co nie zmienia faktu, że po odkryciu niewygodnych dla niego faktów jest NIE DO USUNIĘCIA.
3. nie próbuję bronić przegranej sprawy, tylko pokazuję bezczelne wykorzystywanie jej do celoów POlitycznych! To pani "marszałkini" Polak (z PO) wyszła przed orkiestrę ferujac gotowy "wyrok" o rzekomej rtęci nie zadając sobie trudu poczekania na opinię fachowców. Chodzi zapewne o jej frustrację po aferze obyczajowej w podległym WORD. Jest to głupie i niskie z uwagi na piastowany urząd.
4. to prawda, że nie wiemy co się stało (w tym i Niemcy), więc spokojnie dajmy czas specjalistom bez ich ponaglania
5. sięganie w tym temacie do katastrofy smoleńskiej jest kolejnym dowodem twojego POlitycznego zacietrzewienia i po raz kolejny dowodzi twojej stronniczościw przy omawianiu tego tematu
6. to sympatycy Partii Oszustów w rodzaju "celebryty" Macieja Stuhra tańczą na grobach ofiar katastrofy smoleńkskiej, a nie Macierewicz czy PiS
7. co do Farsyniuka, obecnego celebryty z majątkiem "niewiadomego" pochodzenia określającego polskich żołnierzy pilnujących białoruskiej granicy "śmieciami" mogę tylko (od siebie) dodać, że nie jest to już żaden bohater Solidarnosci, tylko rzeczywisty śmieć (2022/08/22 11:07)

Tomasz J


Ad 1.
Cóż, przyznaję przyznaję z pokorą, widocznie głupi jestem bo nie wpadłem na to, że za obowiązywanie złych przepisów odpowiada urzędnik, nie zaś ten który je przygotował, uchwalił czy podpisał.

Co do reszty. Z przykrością stwierdzam, że odpowiedzi Szanownego Kolegi w tym temacie nie zawierają praktycznie żandych argumentów merytorycznych, są jedynie kalką propagandy, jaką od lat karmi społeczeństwo TVP - prorządowa instytucja funkcjonująca od lat w myśl założeń i shematów opracowanych w pierwszej połowie XX w. przez niejakiego Josepha Goebbelsa, co tylko w jeszcze większej śmieszności stawia zarzucanie mi przez Szanownego Kolegę braku obiektywności.
Wobec powyższego, oraz głębokiej odporności Szanownego Kolegi na prezentowane tu (nie tylko przeze mnie) fakty dalszą dyskusję w tym temacie uważam za bezprzedmiotową. (2022/08/22 13:43)

oldboy


Kol. Tomasz J,
Akurat do doktora Goebbels'a najbliżej Twojej formacji Szanowny Kolego oraz twemu "guru" - Donaldowi Tuskowi. To rozziew pomiędzy jego obietnicami a rzeczywistą działalnością (na szczęście) przyczynił się do otwarcia oczu początkowo otumanionym przez niego Polakom, stąd takie a nie inne wyniki kolejnych wyborów.
Pomimo błędów i potknięć obecnej władzy nie widzę innej (jak na razie) bardziej uczciwej i DOTRZYMUJĄCEJ DANEGO SŁOWA. Być może, gdy pojawi się jeszcze uczciwsza, to chętnie zmienię obecne preferencje.
Ja również przychylam się do propozycji zamknięcia tej jałowej dyskusji, bo znów bezwiednie zeszła na tory polityczne, a toć to przecie Forum Wędkarskie! (2022/08/22 21:42)

Tomasz J


No tak, każdy kto śmie krytykować pisowski narodowy socjalizm (chyba tylko dla większej beki nazywany prawicą) musi być wyborcą PO, jakże to dla pis-sekty typowe. No niestety kolego, ale strzeliłeś kulą w płot bo nigdy na PO nie głosowałem i nie zamierzam.

Dyskusja zeszła na tory polityczne, bo musiała ponieważ za stan środowiska odpowiadają nie fachowcy tylko politycy, z resztą w Polsce nawet stanowisko sprzątaczki (niczego sprzątaczkom nie ujmując) w poślednim urzędzie jest stanowiskiem politycznym.

Tak czy siak, do zobaczenia w innych tematach stricte wędkarskich. (2022/08/23 06:21)

Sith


Kol. Tomasz J,
Jesteś bliżej tej całej zawieruchy, więc masz więcej szczegółów z "pierwszej" ręki. Jednak twoje  twierdzenie, że WSZYSTKIEMU jest winien PiS, to wpisywanie się w narrację wrogich Polsce i Polakom ZAGRANICZNYCH szczujni (TVN, Gazeta Wyborcza, niemiecki ONET i inne) oraz równie wrogiej normalnym Polakom oPOzycji. Im więcej czasu upływa, tym więcej się pojawia informacji. Otóż np. sami wędkarze niemieccy i Niemcy zamieszkujący w pobliżu Odry TEŻ mają pretensje do swoich władz, że kompletnie nic nie zrobiły w kwestii monitorowania pojawiających się sygnałów o zatruciu rzeki. Nie zmienia to faktu, że CI SAMI nasi, lokalni urzędnicy, którzy "urzędowali" za czasów koalicji PO+PSL, urzędują i teraz, więc równie dobrze można obarczać winą i POprzedników, że takie nygusy brały i nadal biorą kasę za nic nie robienie.
Ulżyło Ci? No to dalej oglądaj PiSzczujnię czyli KurVizję.
Wyłączam się z dyskusji bo "trudno zachować kulturę, dgy ma się przed sobą taką sztukę" (Daleko od szosy)
Żegnam ozięble, over and out. (2022/08/23 11:52)

oldboy


Kol. Tomasz j,
Nie omieszkałeś na zakończenie (zaprzeczając danemu słowu, że to koniec dyskusji) znów "dowalić" POlitycznie pisząc o ":narodowym socjalizmie" PIS-u. Chyba jesteś bardzo młodym człowiekiem i w młodości nie uważałeś na lekcjach historii, bo inaczej nie używał byś tak wrednych epitetów. Jeśli PiS ma charakter narodowo socjalistyczny rodem z Niemiec, to twoja Platforma "obywatelska" i jej "rządy" przypominają "rządy" rodziny Corleone na Sycylii.
Oby NIGDY więcej! (2022/08/23 11:58)

pawelz


Kol. Oldboj. Uswiadom nie, czlowiekowi ktory przezyl ponad pol wieku, jaka partia jest PIS.
Kol Tomasz J wg mnie doskonale okreslil poglady PIS'u. Ja dodalbym od siebie ze to katolicki narodowy socjalizm. To moje zdanie. Ale moge sie mylic. Podaj swoje. Chetnie uslysze. (2022/08/23 14:49)

Sith


Kol. Oldboj. Uswiadom nie, czlowiekowi ktory przezyl ponad pol wieku, jaka partia jest PIS.
Kol Tomasz J wg mnie doskonale okreslil poglady PIS'u. Ja dodalbym od siebie ze to katolicki narodowy socjalizm. To moje zdanie. Ale moge sie mylic. Podaj swoje. Chetnie uslysze.

(2022/08/24 07:20)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

oldboy


Kol. Oldboj. Uswiadom nie, czlowiekowi ktory przezyl ponad pol wieku, jaka partia jest PIS.
Kol Tomasz J wg mnie doskonale okreslil poglady PIS'u. Ja dodalbym od siebie ze to katolicki narodowy socjalizm. To moje zdanie. Ale moge sie mylic. Podaj swoje. Chetnie uslysze.

Dla ścisłości - mój nick, to oldboy :)
Przeżyłem więcej niż pół wieku, więc mam więcej doświadczenia, jako uważny obserwator sceny politycznej w Polsce. "Narodowy socjalizm" kojarzy się z hitlerowskimi Niemcami, stąd taki epitet uważam za wielce niestosowny, bezczelny, prowokacyjny i nic nie mający wspólnego z katolicyzmem. Tylko jakiś zdegenerowany postkomunista może w ten sposób określać najuczciwszą władzę w Polsce po transformacji ustrojowej.
Tak właśnie uważam, że nie tylko się mylisz ale i robisz to celowo chcąc zdeprecjonować tę formację polityczną nie mając nikogo lepszego do zaproponowania.
A może jednak kogoś lepszego możesz zaproponować w zamian?
Też jestem bardzo ciekaw :) (2022/08/24 22:29)

Sith


(...) Tylko jakiś zdegenerowany postkomunista może w ten sposób określać najuczciwszą władzę w Polsce po transformacji ustrojowej. (...)
Wykres inflacji w latach 2007-2022
https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/inflacja-w-polsce-na-przestrzeni-lat-wykresy-gus
Przeciętna emerytura, a przeciętne wynagrodzenie w latach 2011-2020

(2022/08/25 10:47)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

chudymb2


Odp Sith. Miałeś Pan nie pisać.... Odpisujesz?. Temat przewodni tyczy się rzeki ... Skończ waść z polityką. I radź co dalej .. (2022/08/25 11:54)

pawelz


Kol. Oldboj. Uswiadom nie, czlowiekowi ktory przezyl ponad pol wieku, jaka partia jest PIS.
Kol Tomasz J wg mnie doskonale okreslil poglady PIS'u. Ja dodalbym od siebie ze to katolicki narodowy socjalizm. To moje zdanie. Ale moge sie mylic. Podaj swoje. Chetnie uslysze.

Dla ścisłości - mój nick, to oldboy :)
Przeżyłem więcej niż pół wieku, więc mam więcej doświadczenia, jako uważny obserwator sceny politycznej w Polsce. "Narodowy socjalizm" kojarzy się z hitlerowskimi Niemcami, stąd taki epitet uważam za wielce niestosowny, bezczelny, prowokacyjny i nic nie mający wspólnego z katolicyzmem. Tylko jakiś zdegenerowany postkomunista może w ten sposób określać najuczciwszą władzę w Polsce po transformacji ustrojowej.
Tak właśnie uważam, że nie tylko się mylisz ale i robisz to celowo chcąc zdeprecjonować tę formację polityczną nie mając nikogo lepszego do zaproponowania.Â
A może jednak kogoś lepszego możesz zaproponować w zamian?
Też jestem bardzo ciekaw :)
Sorry za pomylke w nicku. A co do meritum. Kazdy bedzie lepszy. Nie widzisz do czego doprowadzil PIS swoim rozdawnictwem. Darmowy pieniadz demoralizuje. co z tego ze zarabiam 20% wiecej jak za czasow PO jak kredyt za mieszkanie w ciagu pol roku wzrosl mi o 1000 zl. To cala moja podwyzka. Sam kredyt zzarl mi wyrownanie za inflacje. PO przy PIS to byli amatorzy. Tobie dali ochlapy, po to zebys nie krzyczal ze kradna miliony. I zeby bylo na temat. WP sa calkowicie podlegle rzadowi. Gdyby nie afera z Odra dalej by zarzadzali nimi miernoty. Panstwo chce polozyc lape poprzez WP na kasie jaka plynie z oplat wedkarskich. I zrobi to niezaleznie od tego, czy dany okreg bedzie sie wywiazywal z obowiazkow czy nie. Moge sie zalozyc o kazda kase. Chyba ze wczesniej PIS zniknie ze sceny politycznej, w co nie wierze. Obiecaja ludziom 800+ a emerytom 15 emeryture i ludzie jak te owce pojda zaglosowac. Co im tam, ze dzieci wchodzac w dorosle zycie wejda w gospodarke z dwucyfrowa inflacja. Pamietam czasy, gdzie na pierwszym roku studiow utrzymywalem sie za 1000 zl. Na ostatnim placilem 300 000 zl za akademik. do tego zmierzamy.
(2022/08/25 12:25)

oldboy


Kazdy bedzie lepszy. Nie widzisz do czego doprowadzil PIS swoim rozdawnictwem. Darmowy pieniadz demoralizuje. co z tego ze zarabiam 20% wiecej jak za czasow PO jak kredyt za mieszkanie w ciagu pol roku wzrosl mi o 1000 zl. To cala moja podwyzka. Sam kredyt zzarl mi wyrownanie za inflacje. PO przy PIS to byli amatorzy. Tobie dali ochlapy, po to zebys nie krzyczal ze kradna miliony. I zeby bylo na temat. WP sa calkowicie podlegle rzadowi. Gdyby nie afera z Odra dalej by zarzadzali nimi miernoty. Panstwo chce polozyc lape poprzez WP na kasie jaka plynie z oplat wedkarskich. I zrobi to niezaleznie od tego, czy dany okreg bedzie sie wywiazywal z obowiazkow czy nie. Moge sie zalozyc o kazda kase. Chyba ze wczesniej PIS zniknie ze sceny politycznej, w co nie wierze. Obiecaja ludziom 800+ a emerytom 15 emeryture i ludzie jak te owce pojda zaglosowac. Co im tam, ze dzieci wchodzac w dorosle zycie wejda w gospodarke z dwucyfrowa inflacja. Pamietam czasy, gdzie na pierwszym roku studiow utrzymywalem sie za 1000 zl. Na ostatnim placilem 300 000 zl za akademik. do tego zmierzamy.
To po kolei:
1. To typowa wymijająca odPOwiedź "każdy będzie lepszy". Ja na to mam jedną konkretną - żaden (póki co) nie będzie lepszy, a na pewno nie "rząd" gangsterów z koalicji PO+PSL
2. mimo tego "rozdawnictwa" bardzo dużo udało się sfinansować, w tym wielkich inwestycji w rodzaju gazoportu w Świnoujściu czy przekopu Mierzei Wiślanej ( o wielu autostradach nie wspominając). A dlaczego? Bo nie ma już ekipy, która do roku 2015 "gdzieś" te pieniądze "marnotrawiła". Nie miałeś ty, nie miałem ja i nie miał rząd (słynne słowa ministra d.s. defraudacji Rostowskiego "piniendzy ni ma i nie bedzie"
3. kredyty udzielają banki, więc do nich miej pretensje, że ci ratę podniosły
4. piszesz, że PiS kradnie, Otóż zgadza się - PiS "kradnie" PRAWDZIWYM złodziejom to, co sami faktycznie by ukradli (gdyby mogli), a raczej zapobiegając kradzieżom na wielką skalę przeznacza te pieniądze (które jakoś się znalazły) na wiele potrzebnych społeczeństwu celów
5. Już po pierwszych wyborach w 2015 roku oPOzycja roztaczała czarne wizje, że Polska już w pierszwj kadencji zbankrutuje, a tu się okazuje, że gdy prawdziwi zodzieje zostali odsunięci od steru, kraj i gospodarka ma się na tyle dobrze, że i na wielkie zakupy na uzbrojenie oraz zwiększanie potencjału wojska (które Platfroma zwijała) - też się znalazły.
Mógłbym tak wyliczać w nieskończoność, ale przecież temat już miał być zamknięty(?), a tu wciąż ktoś znów się włącza i bije pianę. (2022/08/25 20:42)

oldboy


Przepraszam, nie wytrzymałem czytając te herezje, liczby i daty nie kłamią:
Towarzyszu agitatorze, temat jest o Odrze, a nie o autostradach, więc nie miejsce tu na uprawianie POlitycznej propagandy . Do następnych wyborów ponad rok, więc próżny trud, bo ludzie zapomną o twych staraniach i zacięciu godnym misjonarza Złej Zmiany.
(2022/08/29 21:40)

Tomasz J


"Towarzyszu agitatorze, temat jest o Odrze, a nie o autostradach, więc nie miejsce tu na uprawianie POlitycznej propagandy."

No cóż, zabrakło merytorycznych argumentów, to najprościej nazwać fakty propagandą (najpewniej niemiecką). Komuś tu się trochę definicje faktu i propagandy pomieszały, ale mniejsza z tym.Â

Odzywam się ponownie w tym wątku, gdyż chcę się podzielić z kolegami radosną nowiną. Otóż przynajmniej na terenie miasta Wrocławia sytuacja na dziś nie wygląda źle. W ciągu weekendu udało mi sięÂwreszcieÂzaobserwować nie tylko ptactwo wodne nad rzeką, ale równieżÂryby! Dość spore ławice drobnicy, kilka całkiem ładnych kleni, widziałem również ataki boleni i szczupaka! Również informacje od kolegów, którzy pływali po rzece z echosondą dają jakąś nadzieję na przyszłość.Â
Oczywiście daleki jestem od hura-optymizmu i mam świadomość, ża realne skutki katastrofy poznamy dopiero w przyszłym roku, ale jakaś tam iskierka nadzei się pojawiła.Â

W tym miejscu chciałbym również podziękować wrocławskim wędkarzom. W piątek 26 sierpnia woj, dolnośląski cofnął zakaz wędkowania na rzece. Przez sobotę i niedzielę, spacerując nad Odrą spotkałem wielu kolegów po kiju w tym i takich takich, których z regóły nawet najgorsza pogoda nie była w stanie przegonić znad rzeki. Tym razem jednak bez wędek, w roli spacerowiczów. Na pytanie, dlaczego nie łowią, odpowiedź była zawsze jedna: "Ryby dostały mocno po d..., dajmy im spokój i czas, niech dojdą do siebie". (2022/08/30 14:43)