Zaloguj się do konta

co na płoć i leszcza?

utworzono: 2009/11/04 18:57
Killer45

Witam. W przyszlym roku zamierzam się wybrac na zawody wedkarskie(spławikowe). na jeziorze, na którym rozgrywać się będa zawody najwiecej jest leszczy i płoci. czy moglibyscie mi poradzić, jak szybko i skutecznie łowić te ryby(jest jedna tura 3-godz)? Z góry dzięki. [2009-11-04 18:57]

szczerze powiedziawszy to na każdym jeziorze łapie sie je na co inne. proponuje ziarnko kukurydzy oraz białego robaka. również na czerwnoego robaka dzikiego jak tylko sie da można dostać. nie nęć kupną zanętą. sama drobnica wejdzie. również ziemniak moze być skuteczny. oczywiście łowienie z gruntu. [2009-11-04 19:05]

Witam.Jeśli dobrze zrozumiałem twój post,to chodzi ci oto,by ryby skutecznie zwabić na twoje stanowisko.Polecam dodanie aromatu anyżu do zanęty.A na przynęte może być co kolwiek.Polecam przetytanie mojego artykułu na temat atraktorów.Może ci się jeszcze coś z niego przyda. [2009-11-04 19:17]

Kolego jeśli jest tylko jedna tura to musisz szybko przywabic ryby i równie szybko je łowic . Zanęta musi pracowac , dlatego użyj mieszanki tzw. sklepowej , marki nie podam bo sam nie wiem która jest najlepsza .Co do proponowanej wcześniej kukurydzy to nie ryzykowałbym i ani bym nią nie nęcił , ani na nią nie łowił . Zanętę obowiązkowo przetrzyj przez sito ,dodaj jakieś atraktory ( co jest najlepsze wiedzą miejscowi ) , ewentualnie inne dodatki np. pinkę . Na przynętę używaj:pinki , ochotki czy białych, od czasu do czasu jeśli będą brac leszcze lub po urwaniu się brań ryb mniejszych możesz spróbowac łowic na czerwonego robaka . . Jeśli chodzi o najlepsze przynęty -również zasięgnij języka u miejscowych .Łowisko obowiązkowo wygruntuj , łów na najdelikatniejszy z możliwych zestawów : cieniutka żyłka , malutki haczyk , delikatny spławiczek , obciążenie rozłóż równomiernie w jak najmniejszych porcjach -śrucinach . Nie ładuj do wody Bóg wie ile zanęty bo przenęcisz łowisko , na początek wrzuc kika kul , a potem systematycznie donęcaj małymi porcjami , chyba że łowisko jest bardzo płytkie i nęcenie płoszyłoby ryby . Jeżeli jest płytko lepiej walnąc całą sypką zanętę od razu , a donęcac tylko np. pinkami wystrzeliwanymi co chwilę z procy .Napisz coś więcej o łowisku to może jeszcze Ci coś doradzę , ewentualnie poczytaj w poradach czy na blogach . Sam nie startuję w zawodach ale często łowię tak jak łowią na zawodach więc troszkę temat znam .Na dziś muszę kończyc ( wolno piszę , a żona już od dawna mówi zostaw kompa ) .Pozdrawiam . [2009-11-04 20:57]

kamilek

opisz dokładnie lowisko i dopiero bedziemy myslec. [2009-11-05 17:27]

Killer45

zbiornik jest nieduży, dno ma lagodny spad. w najgłębszym miejscu jezioro ma 2.5 do 3m. Na dnie jakieś 10cm mulu, Równierz na dnie widać sporo malży. Na niektórych stanowiskach przy brzegu są pasy trzcin. Na tafli jeziora w kilku miejscach widać rośliny(same czubki roślin z korzeniami w dnie). Najbliższe są 3m od brzegu, a najdalsze na środku jeziora. w jeziorze najwięcej jest leszczy, płoci, karpi, szczupaków. często zdarza sie lin i sandacz. [2009-11-05 17:42]

Tak jak napisałem wcześniej pewnie szukasz coś, co zwabi na twoje miejsce ryby.
I wcale nie napisałem,że masz używac kukurydzy do zanęcania tak jak myśli to kolega rycerz930,tylko podrzuciłem ci pomysł z atraktorami.A zanęte możesz zrobic sobie sam lub kupic gotową w sklepie.Dobry na leszcza jest ponoć czosnek.Życze połamania kija. [2009-11-05 18:14]

Napisz jeszcze Kolego jaką wędką zamierzasz łowic , jak daleko od brzegu , jak w tej odległości od brzegu w której będziesz łowił jest mniej -więcej głęboko i o jakiej porze roku rozgrywane będą zawody . Mistrzu makabry moja rada odnośnie kukurydzy nie dotyczyła Twojego wpisu tylko wpisu Kolegi Hosten . Nie chodzi oto że kukurydza jest zawsze i wszędzie zła , bo byc może są zbiorniki na których praktycznie wszyscy wędkarze stosują kuku i tam byc może nawet i na zawodach kukurydza będzie skuteczna , ale generalnie kuku na zawodach nie jest stosowane .Pisałem o zasięgnięciu języka u miejscowych wędkarzy ponieważ oni zazwyczaj wiedzą czym się na danym zbiorniku nęci i na co ryba bierze . Może byc tak że wszyscy łowią np. na pęczak i to właśnie stosując pęczak osiągniesz najlepszy wynik . Pozdrawiam . [2009-11-05 19:55]

Zwracam honor koledze rycerz930.I masz racje z tym żeby zapytać się miejscowych co oni serwują rybeńką.Tylko najlepiej zapytać się kilku,bo są i tacy,którzy celowo wprowadzają w błąd.Pozdrawiam [2009-11-05 20:17]

Killer45

na pytanie rycerza930 odpowiadam: Zamierzam łowić lekką spławikówką spławik jakieś 1.5 do 2g (zależy od wiatru) zwykle łowię jakieś 4 do 7m od brzegy. Jeśli blisko brzegu są rośliny, to będę się starał łowić blisko nich. Głebokość w miejscu, którym łowię to jakieś 1-1.5m( zresztą na całym jeziorze głębokosć przy brzegu jest bardzo podobna) [2009-11-06 18:11]

kamilek

Na leszcza polecam mieszanki marcela, oraz trapera(sensas odpada na polskich wodach). do tego sypiesz copromelase, epicine, coco belge, atraktor leszczowy-polecam TRAPERA. Na plotke zanety sensasa. do tego epiceine, konopie mielone i prażone, coco belge i atraktor płociowy- tutaj polecam atraktor sensasa. Do obydwu mieszanek dodac gline rozpraszajaca, około 1kg i obowiazkowo przetrzec przez sito. Nie wiem jak jestes zaawansowanym wedkarzem i czy zajmujesz sie tym wyczynowo. Trudno mi doradzic z robactwem. na pewno ochotka zanetowa i haczykowa to podstawa, jeszcze do zanety mozna dodac mrozone białe robaki lub pinke. Mysle ze leszcze nie pogardza siekanymi czerwonymi robakami. jezeli łowic bedziesz leszcze cała zaneta do wody na raz. natomiast połotki nec systematycznie co 5-7 minut małymi kulkami. co do kukurydzy nie polecam na zawody poniezaz plotka szybko nasyci sie kukurydza.
jak masz jeszcze jakies pytania to pisz.Powodzenia!! [2009-11-07 14:13]

Odnośnie zanęty Kolega Kamilek już się wypowiedział i dobrze bo skoro startuje w zawodach to może doradzic Ci bardziej profesjonalnie niż ja . Dodam tylko że kilka razy nie wiem czy nie popsułem sobie łowiska dodając gliny do zanęty (mówię o zbiorniku ), tak więc co do słuszności stosowania gliny pewności nie mam . Piszesz że będziesz stosował spławik 1,5- 2g. myślę że jeśli nie będzie wiało śmiało możesz łowic nawet 0,5g. do tego obciążenie w postaci kilku śrucin oddalonych od siebie . Jeżeli nastawisz się na płotkę przy takim zestawie przynęta będzie opadac bardzo naturalnie , jeśli zanętę zrobisz mocno pracującą i do tego będziesz strzelał pinkami lub białymi to brań możesz spodziewac się z opadu nawet w połowie wody .Jeśli jednak zamierzasz płocie łowic tradycyjnie czyli na styku z dnem to zanęty nie rób mocno pracującej ( w każdym razie całej ) bo odciągniesz sobie ryby od miejsca w którym będzie znajdowała się przynęta .Jeśli chodzi o leszcze to najskuteczniejsze będzie położenie całego lub części przyponu na dnie . Podkreślam że w zawodach nie startuje ale łowiąc rekreacyjnie w podobny sposób wyniki mam . Jeśli coś źle doradziłem poprawiajcie Koledzy śmiało .Pozdro . [2009-11-07 14:44]

swiezy

Witam jeśli łowisz na tak niewielkich odległościach i masz grunt co najmniej 1.50 to z powodzeniem możesz połowić na bata 6,7 metrów nie ma szybszej metody na takie łowisko . Ważne jest tez precyzyjne zanęcanie . Podstawa to jokers jeśli jest muł i nie ma uciągu najlepiej w ziemi plus aromat . Jeśli konkurencja nie jest zbyt bystra wystarczy prosta zanęta z dobrym atraktorem . Polecam naturalne zioła i przyprawy . Sam musisz wypróbować . Kolendra,wanilia ,czosnek,cynamon .garal masal,przyprawa piernikowa ,aromat do ciasta arakowy,i gotowe mieszanki znanych firm mogą przybliżyć cię do sukcesu . Mógłbym podać ci gotową mieszankę na taka wodę i być może skuteczną ale nic nie zastąpi treningu . Tylko trening czyni mistrza . Odpowiednio dobrana taktyka ,dobra organizacja stanowiska ,znajomość akwenu i specyfiki upodobań ryb tam bytujący podparta wiedzą z dziedziny biologi tego gatunku , odpowiedni sprzęt i wreszcie tzw ,wędkarskie szczęście (czy to w losowaniu czy w wielkości poławianych ryb) doprowadzi cię na najwyższe podium ! Ale czy naprawdę tego chcesz ? Zapraszam na mój blog . [2009-11-07 21:30]

kamilek

co do rad kolegi świerzego zgadzam sie w 100 procentach. tylko nie moge zniesc jednego. mianowicie: "Mógłbym podać ci gotową mieszankę na taka wodę i być może skuteczną ale nic nie zastąpi treningu". konkretne pytanie konkretna odpowiedz. jezeli podamy skladniki zanet inni koledzy beda mniej wiecej wiedzieli co jest dobre i co nalezy przetestowac. wiem, bo kiedy zaczynałem prawie kazdy mi tak odpowiadał. [2009-11-10 18:58]

marcin25c

Radził bym ci używa pinki i białych robaków, oraz haczyków nie wiekszych niż nr 12. Do zwabienia ryb w łowisko zachęcam cie do kupienia dobrej zanęty z przeznaczeniem na dany gatunek ryb możesz dodać do niej atraktor zapachowy. Pamiętaj aby nie przenęcić łowiska. Podejrzewam że chodzi ci o zawody we Wróblowej ja w tamtym roku zajołem tam 1 miejsce. Powadzenia mam nadzieje że moje rady będą przydatne [2009-11-13 18:42]

72jonik

Na leszcza i płoć polecam ci zanętę firmy"PROFES"jest ona produkowana na różne ryby,mógłbyś kupić płociową czerwoną ,ale i leszczowa na coś się zda.
Co do haczyka to polecam firmy"ROBINSONA"nr8 złote.
Nie wiem jak ze spławikiem bo różnie się łowi ja na kanale używam 3gr.
Żyłkę polecam firmy"millenium"używam ją już długo i zdaje egzamin.
Myślę że pomogę;)Pozdrawiam.
[2009-12-27 17:39]

Płoć i leszcza morzna zwabić zanętą wg dobrze jest zmieszać zanętę jaxona płoć z jakś zanętą o konkretnym smaku np. wanilia ja tak stosuję i efekty są płoć leszcz krąp czasem ukleja ale dobrze  jest łączyć zanęty    a i na haczyk 8-10 biały robak lub pszenica
[2010-01-02 14:27]

goryl25

zapytam się w tym temacie bo po co tworzyć nowy temat dla jednego małego pytanka :) więc tak : czy haczyk Gamakatsu LS 1810 rozmiar 10 będzie dobrze zacinał leszcze na rzece ?? czy może jest zamały ?? bo szukam takiego haczyka na którego moge zaciąć leszcza z 1-2 kg i też płotke (nie Płoć tylko plotke) bo haczyk Mustad Long Point 10027BLN o rozmiarze 8 na leszcza będzie dobry napewno ale czy na płotke też ?? [2010-01-17 14:57]

gustaw1300

Witam. Co do tych haczykow 1810 to z powodzeniem mozesz stosowac na rzece ale ja stosowalbym rozmiar 12 bo tym napewno zatniesz i mala plotke i duzego leszcza. Przynajmniej ja  niemam z tymi haczykami problemu. [2010-01-17 23:39]

goryl25

Aha dzięki :) ale ja zostane przy rozmiarze 10 bo mam grube palce i jak wiąże 12 to mam problemy i się wkurzam bo niemoge zawiązać a 10 sobie normalnie wiąże :) [2010-01-18 09:54]