Zaloguj się do konta

Co może 11-latek nad wodą?

utworzono: 2011/05/17 16:33
sergeant

Witam Wszystkich!

Mam 11 letniego syna.Często jeżdzi ze mną na ryby i korzysta z jednej z moich wędek w ramach moich uprawnień do połowu.

Rodzi się pytanie: Czy 11 letni chłopak może zostać członkiem PZW i łowić na podobnych zasadach jak ja?Czy może łowić na dwie czy jedną wędkę?Czy może łowić metodą spiningową?

Czy może korzystać z dowolnego łowiska PZW czy tylko wybranego przez koło do którego by należał?Oczywiście wszystko pod moją opieką.

Czy musi skończyć 14 lat aby uzyskać to wszystko o czym pisałem?

Pozdrawiam!

[2011-05-17 16:33]

JaroDaw

Witam Wszystkich!

Mam 11 letniego syna.Często jeżdzi ze mną na ryby i korzysta z jednej z moich wędek w ramach moich uprawnień do połowu.

Rodzi się pytanie: Czy 11 letni chłopak może zostać członkiem PZW i łowić na podobnych zasadach jak ja?Czy może łowić na dwie czy jedną wędkę?Czy może łowić metodą spiningową?

Czy może korzystać z dowolnego łowiska PZW czy tylko wybranego przez koło do którego by należał?Oczywiście wszystko pod moją opieką.

Czy musi skończyć 14 lat aby uzyskać to wszystko o czym pisałem?

Pozdrawiam!

Może bez dodatkowych opłat wędkować z tobą dowolną metodą, w ramach Twoich limitów, lub po opłaceniu członka uczestnika ( 25% normalnej składki) wędkować nadal pod Twoją opieką , ale już na swoje limity takie jak Twoje. Członka uczestnika nie obowiązują okręgi, więc wędkuje wszędzie ale pod opieką dorosłego wędkarza. [2011-05-17 16:46]

PIETRULEK1

Witaj SERGEANT.

Mój syn ma 12 lat i ma swoją legitymacje członkowską + opłacone składki i swój rejest połowu.

Może łowić na swój limit, na dwie wędki lub na spining tylko pod moją opieką, tak mi w kole powiedziano.

Pozdrawiam. 

[2011-05-17 19:40]

lubinek19

Witam, może łapać z Tobą, ale ma mniejsze prawda od Ciebie.. Mianowicie jeśli ma 11 lat, to może łapać na jedna wędkę a nie na dwie jak to jest w statusie prawda. Musi być pod Twoją opieka, jeśli wędkuje.. Oczywiście nie może chodzić sam na nocki, jedynie z osobą posiadającą dokument o zezwoleniu wędkowania na danym terenie... A jeśli nie miał by uprawnień, to może z Tobą wędkować tylko musisz mu udostępnić swoje wędzisko, czyli Ty na jedną i Twój syn na jedną. Pozdrawiam i połamania kija !!
[2011-05-17 19:55]

sergeant

Dziękuje za odpowiedzi!

Teraz mam pytanie :Jak mam rozumieć zapis:"Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki".

Co oznacza "w ramach własnego łowiska"?Limity ilościowe i wagowe tu sprawa jest jasna,podobnie jak "pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki".

Nurtuje mnie zapis o "własnym łowisku".

[2011-05-17 21:00]

Dziękuje za odpowiedzi!

Teraz mam pytanie :Jak mam rozumieć zapis:"Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki".

Co oznacza "w ramach własnego łowiska"?Limity ilościowe i wagowe tu sprawa jest jasna,podobnie jak "pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki".

Nurtuje mnie zapis o "własnym łowisku".

Czyli, że nie musi siedzieć z Tobą przy Twojej nogawce, tylko może mieć odrębne swoje stanowisko.

[2011-05-17 21:02]

sergeant

Czyli może pod moją opieką wędkować:  dowolną metodą ,w ramach własnego limitu ilościowego i wagowego.Może zajmować własne stanowisko , prowadzić własny rejestr połowów i wędkować na dwie wędki(oczywiście nie myślę tu o spiningu).

Nie musi posiadać Karty wędkarskiej ,dopiero jak skończy 14 lat.

Czy dobrze zrozumiałem?

Czy jest zwolniony z opłaty za egzamin na członka uczestnika?

Wysokość jego składki to 25 % moich składek i opłat?

Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie moim tematem.

[2011-05-17 21:35]

Mateusz997Pila

Witam, miałem w tym roku taką sytuację, że mój kolega chciał wyrobić sobie kartę wędkarską a ma 13 lat, to powiedzieli mu że niestety musi poczekać rok, bo weszły nowe zmiany i może posiadać kartę wędkarską dopiero od 14 roku. Powiedzieli mu też że ma przykładowo z tatą lub z kimś wędkować, ale niestety nie ma takiej możliwości. To co ma robić?
Kłusować? Jak dla mnie trochę chore, ma chęci i zapał, ale karty nie może mieć.
Powiedzcie mi czy to jest prawda wogóle z tą nową zmianą.
Pozdrawiam
[2011-05-17 21:48]

II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW
1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski
mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską,
przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po uzyskaniu zezwolenia
uprawnionego do rybactwa.
2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia
1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami.
3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz
cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym,
że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru
osoby uprawnionej do opieki.
5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.
6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu
ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową
maja prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie
stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną
wędkę.
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby
pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową.
Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę
[2011-05-17 21:57]

Mateusz997Pila

Czyli, może wędkować bez karty i nie dostanie za to mandatu?

[2011-05-18 13:31]

Czyli, może wędkować bez karty i nie dostanie za to mandatu?

................tylko w towarzystwie osoby pełnoletniej posiadającej Kartę Wędkarską.

a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu
ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową
wędkę.

[2011-05-18 13:35]

lubinek19

Zgadza się z Mastiff.. teraz weszły nowe przepisy, praktycznie co roku możemy zaobserwować dość duże zmiany i tez te małe zmiany w przepisach.. Mianowicie kartę wędkarską można było mieć o 13 lat.. najwyraźniej komuś się nie podobało to.. wiec to też jest troszeczkę pomieszane.. Teraz kartę można wyrobić o 14 roku życia, ale oczywiście niesie to też pewne ograniczenia młodego wędkarza....
[2011-05-18 17:45]

warun

wędkę.

Witajcie.

Chyba zaszło małe nieporozumienie, a raczej powiązanie dwóch kwestii, co w tym przypadku dzieje się bardzo często.

Otóż, osoby w wieku poniżej 14 lat są zwolnione z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, czyli dokumentu potwierdzającego znajomość RAPR i innych przepisów itp itd.

Czym innym są limity połowów. Tu już wchodzą w grę regulacje PZW (z posiadaniem karty wędkarskiej nie ma to nic wspólnego).

A więc zainteresowane osoby, w tym również poniżej 14 roku życia, mogą być zrzeszone (mogą być członkami PZW) oraz mogą mieć uiszczone odpowiednie opłaty (oczywiście z uwzględnieniem zniżek związanych z wiekiem) - takie osoby mogą łowić ramach własnych uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb (oczywiście odpowiednio do wieku pod nadzorem osoby dorosłej posiadającej kartę wędkarską - bo nie ma własnej czyli za przestrzeganie przepisów odpowiada osoba nadzorująca).

Takie osoby (poniżej 14 roku życia, czyli zwolnione z obowiązku posiadania karty wędkarskiej), mogą być również niezrzeszone (nie są członkami PZW i nie uiściły odpowiednich opłat), ale mogą wędkować pod nadzorem osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską (z tego samego powodu co wyżej), z tym, że w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby nadzorującej.
Pięknie zostało tu wplecione małe "ale" i czytając między wierszami wychodzi czarno na białym, iż osoba niezrzeszona, poniżej 14 roku życia może wędkować pod nadzorem osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską oraz, i tu uwaga!!! uiściła odpowiednie opłaty (może być członkiem PZW, ale nie musi, niemniej jednak opłaciła wszystko, czyli ma prawo do wędkowania na danych wodach itp).

Upraszając:
1. Dziecko poniżej 14 roku życia nie musi mieć karty wędkarskiej
2. Dziecko będące członkiem PZW i uiszczające odpowiednie opłaty, może łowić pod nadzorem pełnoletniej osoby pod warunkiem, że ta osoba ma kartę wędkarską, w ramach własnych uprawnień, stanowiska i limitów połowu ryb.
3. Dziecko nie będące członkiem PZW i nie uiszczające odpowiednich opłat może łowić pod nadzorem pełnoletniej osoby, pod warunkiem, że ta osoba ma kartę wędkarską i opłaciła stosowne haracze w wysokości związanej z członkostwem PZW lub jego brakiem, w ramach uprawnień, stanowiska i limitów opiekuna.

A i taki opiekun - wędkarz może mieć pod sobą dwójkę berbeci i sam może też łowić na jedną wędkę (chyba z wykluczeniem spiningowania), z czego sam często korzystam wyciągając moje dwie córki (9 i 6 lat) na rybki. Dodatkowo małżonka też od czasu do czasu lubi powędkować (trochę brak jej cierpliwości jak nie biorą ale próbuje) więc jedziemy na moim limicie i stanowisku w czwórkę i na razie nikt się nie doczepił. Zresztą mam prawo dwójce dzieci udostępnić i tak samo małżonce, więc teoretycznie wszystko zgodnie z prawem. A że ryb nie zabieramy a jak już to baaardzo rzadko to i jakoś wyrzuty sumienia mi nie doskwierają :)

Pozdrawiam
Warun
[2011-05-25 12:52]