Co i jak z kartą wędkarską PZW ?

/ 14 odpowiedzi
Witam, mam kilka pytań odnośnie karty wędkarskiej, no więc tak - posiadam kartę ale nieopłaconą od 2005 roku, dowiedziałem się ze opłacić ją mogę w dowolnym kole wędkarskim, ale potrzebuję kilku informacji:
- Ile aktualnie kosztuje opłacenie karty wędkarskiej?
- Czy muszę płacić składkę w kole do którego należę?
- Pamiętam ze jak wyrabiałem kartę, to na rok musiałem przepracować ileś tam godzin w swoim kole np na czyszczeniu łowiska, jakieś remonty ławek itp. Czy to jest w każdym kole?
- Jeśli mogę sobie opłacać kartę samodzielnie w każdym kole, nawet jeśli do niego nie należę, to czy muszę w ogóle do jakiegoś należeć??
Zdzichu


1).Egzamin kosztuje 25-30 zł (dla młodzieży do 16 lat jest bezpłatny), opłata urzędowa 10zł, opłata skarbowa 6zł.
2).Jeśli chcesz łowić na wodach PZW swojego okręgu należy uiścić składkę w tymże okręgu (niekoniecznie w swoim kole)
3).W pracę na rzecz koła można się włączać na zasadzie wolnotariatu, nie jest to przymusem, nie ma to miejsca w każdym kole.
4).Nie musisz należeć do żadnego koła, wogóle nie musisz należeć do PZW, aby dostać kartę wędkarską.Jest ona jakby świadectwem Twojej wiedzy z zakresu połowu i ochrony ryb i z tej wiedzy musisz zdać egzamin.Dopiero na połów na poszczególnych wodach starasz się o licencję.I tak, aby łowić na wodach PZW musisz opłacić składki - dokumentem potwierdzającym będzie legitymacja wędkarska z wklejonymi aktualnymi znaczkami.Na wodach prywatnych czy komercyjnych musisz wykupić pozwolenie od zarządzającego wodą.
Karty wędkarskiej nie otrzymujesz w PZW tylko w urzędzie miasta/gminy, wydawana jest dożywotnio.

Pozdro ... (2009/05/15 16:58)

Joint


Może ujmę to inaczej - mam kartę i wszystkie inne dokumenty, które otrzymałem wraz z nią po zdaniu egzaminu. Nie opłacałem od 2005 roku. Przysługuje mi zniżka 50% ponieważ jeszcze się uczę.

Ile będzie mnie kosztowało opłacenie karty itp. tak abym mógł łowić na wszystkich wodach PZW w Polsce, prócz rzek górskich?? (2009/05/15 18:06)

Zdzichu


Nie ma takiej opłaty, która upoważniałaby do wędkowania na wszystkich wodach PZW w Polsce. Nie znam opłat w Twoim okręgu, w każdym razie dodatkowo zapłacisz wpisowe w wys. ok.25 zł + składka czlonkowska (50%) + składka na zagospodarowanie i ochronę wód (ulgowa) Pozdro ... (2009/05/15 19:13)

Zdzichu


Napisz do jakiego okręgu należysz, może znajdę wysokość opłat. Aby było jasne - Karta wędkarska i Legitymacja wędkarska to dwa różne dokumenty. (2009/05/15 19:22)

rybak09090909a


Ja nie mam karty
-karta kosztuje 10zł.(u mnie we włocławku tak mi sie o ucho odbiło)
-składki w każdym kole wędkarskim są (u mnie to kosztuje 180 do 200zł.)
- OPŁACENIE KARTY NAPEWNO DO 100ZŁ.
kiedyś taki gościu zapłacił w kole składke w wysokości 180-200zł(nie wiem dokładnie)i nic ne złowił
-a czy trzeba cos przepracowac to ja niewiem.
sory ze sie tak zospisałem kto z włoclawka zapraszam do mnie na profil. (2009/05/15 20:02)

withanight88


pierwsze slysze o jakiejs pracy na rzecz kola wzamian za uprawnienia do polowu ryb.... (2009/05/15 21:28)

Gozda


Odpowiadam: 1-składki w każdym okręgu są inne 2-jak opłacisz w innym kole, to już nic więcej nie płacisz. Ale na zawody jeździsz tylko do koła do którego wniosłeś opłatę 3-gdyby w moim kole było coś takiego jak wolontariat, to bardzo szybko bym się przeniósł :P 4-nie musisz należeć do żadnego koła. ale jeśli będziesz niezrzeszony, to będziesz musiał wnosić jakieś inne opłaty za wędkowanie, a to jest dość sporo kasy. (2009/05/15 22:43)

u?ytkownik15311


Tak się składa, że niedawno zdawałem egzamin na kartę wędkarską ( lepiej późno niż wcale ). Koszt karty wędkarskiej w moim kole ( Okręg Katowicki, Koło nr 103 Rogoźnik ) to jakieś 250-260zł. Wpisowe, składki, opłata egzaminacyjna, opłata urzędowa za wydanie karty (w starostwie powiatowym albo urzędzie miejskim) itd Praca na rzecz koła ( Praca na rzecz Związku )... zajęć jest dużo, zależy od Koła i zbiornika jaki posiada. U mnie jest, w kole ojca ( po sąsiedzku ) też jest, u szwagra podobnie, ale wiem, że są koła, gdzie nie ma czegoś takiego. Uważam, że to dobra inicjatywa, trochę zadbać o swój zbiornik. Jakby nie było to robimy to dla siebie (ogarnianie stanowisk, wycinanie chaszczy, traw), chyba że ktoś nie wędkuje i nie ma zamiaru wędkować na stawie przypisanym do swojego Koła. Pozdrawiam (2009/05/16 10:26)

withanight88


ja za ulgowa bo sie ucze placilem 120 zl i tez nie dawno zdawalem (2009/05/16 19:09)

saw


Apro po karty wędkarskiej, od kilku lat nie wędkowałem i po pobycie za granicą chciałem odnowić uprawnienia. Wyczytałem, że karta wędkarska wydawana jest dożywotnio natomiast w moim okręgu PZW w Olsztynie poinformowano mnie, że wszystkie dokumenty z przed 5 lat należy wyrobić od nowa ( to zrozumiałe) i zdać ponownie egazmin (co już nie jest dla mnie takie oczywiste ponieważ jak się potocznie przytacza raz zdany egzamin jest ważny dożywotnio) czy ktoś może się odnieść do tej sytuacji i poradzić czy faktycznie muszę zdawać ponownie egzamin czy też nie? pozdrawiam i połamania kijka! (2009/05/17 19:06)

krisskowron


Paragraf 21 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie: "Karty wędkarskie i karty łowiectwa podwodnego wydane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zachowują swoją ważność" W praktyce oznacza to, że jeśli dysponujesz kartą wędkarską wydaną przez wojewodę (lub z jego upoważnienia np. przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej) jeszcze przed tak zwaną reformą administracji (zmniejszenie liczby województw, co miało miejsce, o ile dobrze pamiętam, w 1998 r.) to Twoja karta jest ważna. Jeżeli jednak masz starszą kartę - wydaną przez Zarząd Okręgu PZW - to utraciła ona właśnie w 1998 r. ważność i musisz ponownie przystąpić do egzaminu celem uzyskania nowej. Co do opłat - jeśli byłeś uprzednio członkiem PZW - to wskutek nieuiszczania składek członkowskich przez ostatnie lata, Twoje członkostwo wygasło i musisz na nowo uiścić składkę wpisową oraz pozostałe, łącznie z tymi za wędkowanie, jeśli na wodach PZW chcesz wędkować oczywiście. Stosowne informacje uzyskasz we właściwym miejscowo Zarządzie Okręgu PZW, albo w najbliższym kole wędkarskim. Życzę powodzenia! Pozdrawiam (2009/05/17 20:03)

saw


No i wszystko jasne, egzamin zdawałem przed 1998 rokiem tak wiec wygląda na to że, muszę przystąpić ponownie.. Dzięki za pomoc, pozdrawiam (2009/05/17 20:15)

krisskowron


To, że egzamin zdawałeś przed 1998 r. nic jeszcze nie znaczy - ja sam takowy zdawałem w 1989 r. (to już dwadzieścia lat minęło!!!); karty wędkarskie były wymieniane w 1998 r. Jeśli wówczas dokonałeś wymiany to ok, jeśli nie - to faktycznie jest ona nieważna. Sprawdź więc, kto jest wystawcą - jeśli ZO PZW to rzeczywiście musisz na nowo przystąpić do egzaminu. (2009/05/17 20:34)