Zaloguj się do konta

Co dają stopery gumowe

utworzono: 2015/07/04 00:23
tomeczko1236

Czesc mam pytanie co daja stopery gumowe bo ja robie metode splawikowa itp i jak plokuje np jakies splawiki albo ciezarki itd to zawsze blokuje srucinami a co zauwazylem ze jak zacisne srucine to ona sie nie rusza wiec blokuje splawik ciezarki itp a stoper sie na zylce rusza i nie blokuje jakos splawika itp wiec niewiem co wybrac czy srucinami blokowac czy stoperami jak moglby ktos to niech mi wytlumaczy o co z tym chdzi z gory dzieki za pomoc ;) [2015-07-04 00:23]

Diablo

A jak masz zaciśniętą śrucinę która nie rusza się na żyłce to jak zwiększycz lub zmniejszysz grunt? O to chodzi aby było na tyle stabilne aby spławik tego nie przesówał ale żeby spokojnie ręką można było przesunąć. [2015-07-04 00:52]

Draq

Blokując spławik śruciną narażasz żyłkę na uszkodzenie podczas zmiany jego ustawienia. Stoper jest gumowy i nie uszkadza żyłki. Stoper dopierasz odpowiednio do spławika tak by nie mógł przejść przez jego oczko, także do przelotek wędziska, jeśli są małe to dajesz małe stopery gumowe lub wiążesz je z żyłki samodzielnie. Cienka żyłka mały stoper, grubsza żyłka grubszy stoper. [2015-07-04 00:53]

Artur z Ketrzyna

Jak wskazał Drag, zaciśnięta śrucina zbyt mocno (znacząco) osłabia żyłkę. I jak zaczniesz je przesuwać to i tak się luzują i znów musisz zaciskać itd.
Stopery gumowe są miękkie, tak więc nie uszkadzają żyłki jak też elementów które z nie uderzają, np. spławik podczas zaciecia itd.
Stopery gumowe masz w różnych rozmiarach i do różnej grubości żyłki. Można je wykorzystać nie tylko jako stoper ale jak wyżej opisałem, jako zderzak/amortyzator.
Ponieważ stoperki gumowe nie są zbyt stabilna na żyłce jak np. nitkowe. To do gruntowania zestawu stosuję ich 3 szt.
Dzięki temu grunt mi tak się nie przesuwa, jak też w razie słabszych brań mogę 2 szt obniżyć, by sprawdzić czy ryba nie żeruje lepiej ciut wyżej. Potem mogę wrócić do poprzedniego ustawienia.
Do spławika używam tylko te najmniejsze. Większe używam do gruntówki jako zabezpieczenie węzła i zderzak/amortyzator (miedzy krętlikiem a rurka antysplątaniową) [2015-07-04 06:49]

ogtw

Jak nastawisz grunt większy od kija, a stopery gumowe z trudem przelatują przez przelotki, to zrób sobie stoper z nici. [2015-07-04 10:25]

ogtw

Stoper z gumki zawiązanej na żyłce, można zawiązać bez przewlekania przez żyłkę [2015-07-04 18:02]

ogtw

Stoper z gumki zawiązanej na żyłce, można zawiązać bez przewlekania przez żyłkę




[2015-07-04 18:09]

Czarek7

ja też używam stoperów z nitki - bawełnianej :-)
[2015-07-05 21:04]