Zaloguj się do konta

Ciężkie początki. Wędzisko i kołowrotek

utworzono: 2019/05/21 23:47
IDK

Witam chciałbym zacząć przygodę ze spinningiem i poszukuje pierwszego zestawu (w dorosłym życiu) do połowu ta metodą coś w granicach 400-450

Jeżeli chodzi o ryby z którymi chciałbym się pobawić to : szczupak, okoń, sandacz itp.
szukam czegoś "uniwersalnego" tak wiem ze czegoś takiego nie ma

mam 2 wędziska na oku i 3 kołowrotki
Robinson City Liner Trout Spin 255cm 3-18
Jaxon GREY STREAM 2.65m 5-23g

Robinson PULSAR FD 1025
Ryobi Zauber 2000/3000
KONGER Ultris FD 1130

Oczywiście podawajcie swoje typy zestawów (jak już pisałem jestem amatorem)
Zastanawiam się również nad plecionką ale nie wiem jaki rozmiar wybrać nie chcę łowić gigantów (zakładam różny przyłów)

Z góry dziękuje za udzielona pomoc [2019-05-21 23:47]

Sith

(...)
Jaxon GREY STREAM 2.65m 5-23g
(...)
KONGER Ultris FD 1130
Dobry wybór, choć nie ma zestawów, a zwłaszcza wędzisk uniwersalnych, ale tym zestawemporadzisz sobieprzyzwoicie ze szczupakiem iw miarę przyzwoiciez okoniem. Gorzej będzie z sandaczem, raczej może być przypadkowymprzyłowem, ale nie nastawiaj się szczególnie na tę rybę.
Osobiście wprowadziłbym jedną drobną poprawkę jeśli chodzi o wędzisko, wziąłbym c.w. 4-17, ale to takie moje subiektywne odczucie, po prostu lubię łowić na lekko.

Plecionkę polecam KAMATSU Techron Olive Green w granicach 0,08-0,10. Jeśli jesteś początkujący, to cieńsza może sprawić kłopoty z wyholowaniem ryby, a grubszej nie radzę, bo tworzący się "balon" utrudni wyczucie brań i zacięcie. [2019-05-22 06:19]

hultazar

Ja polecił bym Tobie na przykładzie mego doświadczenia wędzisko wyrzut jak wyżej napisałeś 5-23 / lub 5-25 . Moim zdaniem najbardziej jest to optymalne wedzisko dla początkującego . Natomiast plecionkę to 0.12 - 0.14 grubości , kołowrotek seria 2000-3000 przełożenie 5:2:1. ;) [2019-05-22 07:54]

Sith

Co do wędziska zgodzę się z Tobą, wspomniałem o lżejszym tylko na marginesie, w subiektywnym odczuciu, ale dla początkującego 5-23g będzie faktycznie OK.
Natomiast nie podzielam Twojego poglądu odnośnie plecionki. Na dobrej plecionce 0,14 można już holować niemal submarine, a nie szczupaczka lu b okonka. Używałem takiej do wędkowania w morzu z kutra (oczywiście nie na wrakach) orazdo spinningu z brzegu morzai w zupełności wystarczała. Nie warto przesadzać z grubością plecionki, bo stawia znaczny opór w nurcie rzecznym i na wietrze, co skutkuje tym o czym pisałem. [2019-05-22 09:00]

Jakub Woś

Witam chciałbym zacząć przygodę ze spinningiem i poszukuje pierwszego zestawu (w dorosłym życiu) do połowu ta metodą coś w granicach 400-450

Jeżeli chodzi o ryby z którymi chciałbym się pobawić to : szczupak, okoń, sandacz itp.
szukam czegoś "uniwersalnego" tak wiem ze czegoś takiego nie ma

mam 2 wędziska na oku i 3 kołowrotki
Robinson City Liner Trout Spin 255cm 3-18
Jaxon GREY STREAM 2.65m 5-23g

Robinson PULSAR FD 1025
Ryobi Zauber 2000/3000
KONGER Ultris FD 1130

ÂOczywiście podawajcie swoje typy zestawów (jak już pisałem jestem amatorem)
Zastanawiam się również nad plecionką ale nie wiem jaki rozmiar wybrać nie chcę łowić gigantów (zakładam różny przyłów)

Z góry dziękuje za udzielona pomoc
Jeśli weźmiesz zestaw Robinson City Liner Trout Spin 255cm 3-18 i Robinson PULSAR FD 1025 bedziesz zadowolony. Mam Pulsara 1020, ostatnio nawet pomógł mi wygrać zawody. Jak na amatora to bardzo dobrze moim zdaniem dobrałeś parametry zestawów. Jeśli chodzi o plecionkę ja używam Robinson Phantom Green Spin. Typowo pod okonia mam 0,06. Do takiego uniwersalnego zestawu jaki wybrałeś proponował bym 0,10mm
[2019-05-22 09:01]

IDK

Co do wędziska zgodzę się z Tobą, wspomniałem o lżejszym tylko na marginesie, w subiektywnym odczuciu, ale dla początkującego 5-23g będzie faktycznie OK.
Natomiast nie podzielam Twojego poglądu odnośnie plecionki. Na dobrej plecionce 0,14 można już holować niemal submarine, a nie szczupaczka lu b okonka. Używałem takiej do wędkowania w morzu z kutra (oczywiście nie na wrakach) oraz do spinningu z brzegu morza i w zupełności wystarczała. Nie warto przesadzać z grubością plecionki, bo stawia znaczny opór w nurcie rzecznym i na wietrze, co skutkuje tym o czym pisałem.
a może poleciłbyś jakis model kołowrotka i jaką długość plecionki nawinac na kołowrotek [2019-05-22 12:10]

IDK

Wybrałem Jaxon GREY STREAM 2.65m 5-23g KONGER Ultris FD 1130 do tego plecionka  KAMATSU Techron Olive Green 0,10
mam jeszcze pytanie co do ciężaku na boczny trok i krętlików jakich użyć do tej plecionki [2019-05-23 14:27]

SlawekNikt

Ciężkie początki, a potem będzie już tyko gorzej jak nie chce się zacząć z "przytupem". A ponoć sieć daje taaaaaakie, a nawet większe możliwości. [2019-05-23 20:27]

Sith

Wybrałem Jaxon GREY STREAM 2.65m 5-23g KONGER Ultris FD 1130 do tego plecionka KAMATSU Techron Olive Green 0,10
mam jeszcze pytanie co do ciężaku na boczny trok i krętlików jakich użyć do tej plecionki
Ciężarki musisz dostosować do głębokości łowiska, jeśli chodzi o kształt, używam pałeczek JAXONCK-AA, uważam, że ten kształt ma najmniejsze tendencje do klinowania się między dennymi przeszkodami. Krętliki musisz też dostosować mocą do zestawu, najczęściej używam DRAGONA, KAMATSU, lub MIKADO.
[2019-05-24 06:18]

Sith

jaką długość plecionki nawinac na kołowrotek
Nawój plecionki powinien zapełniać szpulę na tyle, żeby pozostawić około 1-2mm wolneje przestrzeni do rantu. Jeśli plecionki będzie mniej, bardzo skróci to rzuty, jeśli zbyt dużo, będzie się plątać, będą się tworzyły brody. Szpula Techrona 100mna pewno nie wystarczy, musisz dać podkład, a do tego wystarczy nawet stara żyłka, ale ja używam przyzwoitej, nowej żyłki, o mocy zbliżonej do mocy plecionki, bo jak znajdziesz się oko w oko z waleczną i silną rybą, to może wyciągnąć całą plecionkę, wówczas podkład musi przejąć funkcje holowniecze, choć to rzadko się przytrafia. Pod Techrona 0,10 wypadałoby dać podkład z żyłki 0,25mm.
[2019-05-24 06:33]

IDK

Nawój plecionki powinien zapełniać szpulę na tyle, żeby pozostawić około 1-2mm wolneje przestrzeni do rantu. Jeśli plecionki będzie mniej, bardzo skróci to rzuty, jeśli zbyt dużo, będzie się plątać, będą się tworzyły brody. Szpula Techrona 100mÂna pewno nie wystarczy, musisz dać podkład, a do tego wystarczy nawet stara żyłka, ale ja używam przyzwoitej, nowej żyłki, o mocy zbliżonej do mocy plecionki, bo jak znajdziesz się oko w oko z waleczną i silną rybą, to może wyciągnąć całą plecionkę, wówczas podkład musi przejąć funkcje holowniecze, choć to rzadko się przytrafia. Pod Techrona 0,10 wypadałoby dać podkład z żyłki 0,25mm.
Â

zakupilem plecionke techron 135 metrow ile waszym zdaniem powinienem nawinac podkladu? bo nie chce metody prob i bledow xd [2019-06-02 17:07]

ogtw

zakupilem plecionke techron 135 metrow ile waszym zdaniem powinienem nawinac podkladu? bo nie chce metody prob i bledow xd
Jeżeli masz dwie takie same szpule, to nawiń na jedną szpulę, plecionkę i podkład na plecionce, tyle ile trzeba a następnie przewiń wszystko na szpulę docelową.


[2019-06-02 18:06]

IDK

posiadam jedna szpule tej plecionki 135 metrow chodzi mi o sam podkład i moze jakies wezly polecicie [2019-06-02 18:52]

ogtw

posiadam jedna szpule tej plecionki 135 metrow chodzi mi o sam podkład i moze jakies wezly polecicie
Chodzi o dwie szpule do kołowrotka. [2019-06-02 19:07]

ogtw

[2019-06-02 19:08]

barrakuda81

Szczupak i sandacz jednym zestawem od biedy - da się "obsłużyć".Co do okonia to też wytarmosisz o ile nie spadnie lub nie rozerwiesz mu pyska.Z drugiej strony duże okonie mają dośc twarde ryjki a maluchy przecież nikogo nie interesują:-) Jeśli to początek spinningowej przygody to najrozsądniej zacząc od jednego w miare uniwersalnego zestawu niż pakować się w koszta. dobrego wyboru życzę - dziś przynajmniej jest w czym wybierać. [2019-06-02 21:56]

Sith

(...)moze jakies wezly polecicie
Gdybyś zadał soobie choć minimum trudu, znalazłbyś http://wedkuje.pl/n/wezly-spinningowe/91861
i nie zadawał żenujących pytań.
[2019-06-03 08:24]