Ciężarki i kotwice do łódki

/ 12 odpowiedzi / 5 zdjęć
witam
kupiłem własnie nowy ponton 3,60 m.
zastanawiam sie jakiej ciezkosci kupic ciezarki,czy moze kotwice?
panowie jak myslicie?
jesli na przód dam kotwice 6 kg,a na tył 10kg ciezarek to bedzie ok?
nie bedzie mnie znosic?
u?ytkownik102141


witam
kupiłem własnie nowy ponton 3,60 m.
zastanawiam sie jakiej ciezkosci kupic ciezarki,czy moze kotwice?
panowie jak myslicie?
jesli na przód dam kotwice 6 kg,a na tył 10kg ciezarek to bedzie ok?
nie bedzie mnie znosic?
Hmm... kotwicy nie polecam zdecydowanie(wszak to ponton ).Ja do swojej sporej łajby stosuję 2x po 10 kg i w zupełności wystarcza .Myślę ze do pontonu 2x po 5 wystarczy . Jeszcze uwaga NIGDY nie puszczaj ,,luzem,, kotwicy. Kiedyś kolega zrobił ,,plummm ,, na 10 m to we trzech ledwo ją wyrwaliśmy z mułu. (2013/02/17 12:33)

Artur z Ketrzyna


Kolego Walidiglogow. Czy wystarczy 5 kg kotwica do twego pontonu, zależny od wielu czynników. Nurt wody, siła wiatru, falowanie, rodzaj podłoża i typ kotwicy.
Do pontonu używamy kotwic w postaci odważników oblanych gumą. Wogule one są najlepsze przy wędkowaniu, bo nie hałasują, a dodatkowo guma nie uszkodzi pontonu 9nie przebije ani nie przetrze.
Tego typu kotwica o wyporności 5 kg w zupełności wystarczy na jeziorze w warunkach pozwalających na wędkowanie. (Myślę że i 3-4 kg by wystarczyły). Ja do łudki o długości 415 cm stosuję kotwicy o wadze 4 kg (dziób) i w zależności od warunków drugiej w postaci 1 lub 2 kostek polbrujowych ( podczas spiningowania stosuję tylko tej z 1 kostki bruku).
Takie kotwice możesz też wykonać samemu zalewając plastikowe wiaderka po farbie betonem i osadzając w nich ucha z drutu zbrojeniowego. Wiaderka 3-5 litrów śmiało wystarczą (wiaderek nie zdejmujesz z betonu, będą stanowić powieżchnie wygłuszającą jak i będą zabezpieczać ponton przed uszkodzeniem).
Jeśli będziesz wędkował w rzece, to na pewno nie mniejsza niż 5 kg. Ale też nie możesz przesadzić bo silny nurt zatopi ci ponton jak kotwica nie popuści w skrajnych warunkach.

Ps. kotwice z polbruku łatwo zrobić. Przewiercasz na wylot (2 otwory), przesadzasz przez nie drut i zaginasz. Zabezpieczyć możesz owijając ją grubo pasem foli- jak kłębek włóczki (sznurkiem zabezpieczysz folię przed odwinięciem się). Tania kotwica i możesz ją (jej wagę) dostosować do potrzeby.

Jaką przewagę mają takiego typu (samoróbki i kupne) kotwice? Nie grzęzną w zaczepach i możesz je z nich uwolnić. (2013/02/17 13:36)

pinoczet29


Witam

Ja mam 2 kotwice po 10 kg jedna.Zrobione z grubego płaskownika.Posiadam łódkę 4,3 m.Waga ok 150 kg..Muszę przyznać że ciężko oderwać taką kotwice od dna.Posiadam wyciągarki na swojej łódce ale z pontonu odradzałbym taki ciężar kotwicy.Kiedyś używałem ok 7 kg.Bez wyciągarek na mniejszej łodzi po kilku wyciągnięciach z wody dało się to odczuć w plecach.Szczególnie jak się przyssała do miękkiego dna.Będzie bardzo ciężko ją wyjąć.Myśle że ok 5 kg wystarczy.Jeśli fala będzie przestawiać ponton to już będą takie warunki,że ciężko łowić.Więc nie ma sensu stosować takich ciężarów.Łowię na zbiorniku ok 80 hektarów.Na rzece nie pływałem więc nie wiem jakie kotwice się sprawdzają.

(2013/02/17 17:13)

u?ytkownik32263


Waga kotwic zależy od bardzo wielu czynników: czy łowisz tylko ona wodzie stojącej, rzece-tu liczy się ogromnie siła uciągu, głębokości a także wiatrów.  I pamiętaj że ponton stawia większe opory na wietrze. Ja do mojego Kolibri 2,8m na Wiśle używałem 7,5 kg dysk i stabilizacyjną 5kg ale obie nie trzymają mnie w mocnym, głównym nurcie:( Więc od tego roku główna będzie ważyć 12,5kg a stabilizacyjna 7,5kg. I najlepiej trzymają płaskie dyski, w szczególności na rzece.
PS. Kolega Artur w jednym miejscy walnął się i to bardzo mocno. Pontonu nie da rady zatopić przy tak banalnej rzeczy jak wyciąganie kotwicy:)
Pozdro! (2013/02/17 17:47)

waldiglogow


która ma byc ciezsza?ta pierwssza czy druga ta stawiana? (2013/02/23 10:54)

pulos


ja wybieram się do Selgrosa - 2x 5kg talerz na sztangę w kształcie kierownicy 36PLN/szt więc dużo taniej niż oblane gumą kotwice. Płaskie, łatwo dowiązać linę i nie uszkodzi pontonu no i w każdej chwili można dokupić cięższy.
Coś takiego:
(2013/12/06 21:11)

Koskson


temet stary ale właśnie zrobiłem sobie 2 kotwice/obciążniki do mojej łódki koszt to 2 x 7zł ucho metalowe + 11 zł worek cementu ( duuuużo zostało) doniczki miałem po kwiatkach kilka prętów metalowych pospawałem jako zbrojenie 1 łopata piachu i trochę wody.
  (2018/01/03 12:13)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.