Ciężarki do gruntu na rzekę

/ 12 odpowiedzi
Witam.Chciałbym dowiedzieć się jakie ciężarki stosować na grunt  na dość szybko płynącą rzekę . Ile powinny mieć gram ? 
Jakub Woś


Na pewno powinny być płaskie. Co do gramatury ciężko określić. Stwierdzenie dość szybko płynąca nie jest zbyt precyzyjne. W dodatku zależy na jaką odległość rzucasz, pod jakim kątem a nawet od grubości żyłki i sposobu ustawienia wędki. (2014/04/27 19:38)

RafaRyb


Zestaw rzucam na jakieś 15-20 metrów.  Żyłka 0,16mm  . Mam pytanie . Takie ciężarki można robić własnoręcznie ? (2014/04/27 19:45)

Bernard51


Witam.Chciałbym dowiedzieć się jakie ciężarki stosować na grunt  na dość szybko płynącą rzekę . Ile powinny mieć gram ? 
Dość szybko płynąca , czyli nie górska rzeka z kamieniami i skałami, wszystko zależy od podłoża  a także od dość szybko mniej szybko lub bardzo szybko. Zależy gdzie chciałbyś zarzucić zakole, nurt, pobliże, czy druga strona rzeki po za nurtem,trochę więcej informacji i co to za rzeka? (2014/04/27 19:46)

RafaRyb


Jest to rzeka nizinna . Zestaw rzucam w nurt . (2014/04/27 19:49)

tomasitom


Załóż najpierw mniejszy np 40gr. jak bedzie spływał to daj 60 gr ,więcej nie wiem czy żyłka ci wytrzyma, o.16 jak dla mnie za cienka na łowienie z gruntu.Ja  używam tylko własnoręcznie robionych ciężarków (2014/04/27 20:01)

RafaRyb


Możesz opisać jak je robisz ? (2014/04/27 20:03)

tomasitom


Ja używam nakrętek po sokach np po gerberze ale wtedy cieżarek waży od 80 do 100gr ,z boku robię otworek przez który nawlekam drut który służy za ucho i zalewam roztopionym ołowiem.Mogą być nakrętki od wódki.Kiedyś w drzewie strugałem różnego rodzaju otwory i też zalewałem ołowiem można w ten sposób robić różne kształty.Ostatnio tylko nakrętki po sokach szybki sposób,ciężarki są okrągłe i płaskie mnie się sprawdziły. (2014/04/27 20:16)

RafaRyb


Wielkie Dzięki :) (2014/04/27 20:21)

notaki


W kwestii cięzarków wypowiedzieli się koledzy.
Zasada jest taka , ze uzywasz najlzejszego z mozliwych cięzarka, który potrafi utrzymac zestaw w miejscu.
Żyłka 0,16 w nurcie... cóz.... nie szkoda pozrywanych zestawów ? (2014/04/27 20:31)

u?ytkownik102837


Zacznijmy od tego że żyłka 0,16 jest za cienka do łowienia z gruntu (a tym bardziej w rzece z dużym nurtem). Musisz założyć grubszą żyłkę i do tego ciężarek około 80g a jeśli to nie wystarczy i będzie znosić zestaw to 120g. Jak byś pokazał zdjęcie tej rzeki to bym ci dokładnie napisał ile gram ołowiu musisz założyć. Co do robienia ciężarków to musisz wziąć garnek wypełniony ołowiem położyć go na butli z palnikiem i poczekać aż wszystko się roztopi. A potem zalać specjalną formę roztopionym ołowiem i tyle. Forma do robienia ciężarków kosztuje na allegro jakieś 60-150zł zależy od rodzaju. Są formy do ciężarków przelotowych jak i mocowanych na stałe z krętlikami. (2014/04/27 20:32)

Jakub Woś


Tak jak koledzy powyżej napisali. Żyłka 0,16 na nurt nizinnej rzeki to mało. Ja bym zaczął od  żyłki 0,22-0,25 i 100g. Jeśli ciężarek będzie spływał dajesz więcej. Do momentu aż będzie się trzymał dna lub max wyrzutu wędki. Szczytówka wysoko w górę żeby jak najmniej żyłki stawiało opór wodzie. Łowię na Wiśle i tam z ciężarkiem poniżej 120g w nurt nie ma co rzucać. No chyba że łowimy na "denną przepływankę" Dodam że są ciężarki z wystającymi drutami, które mają na celu lepiej trzymać dna. (2014/04/27 21:22)

u?ytkownik102837


Tak jak koledzy powyżej napisali. Żyłka 0,16 na nurt nizinnej rzeki to mało. Ja bym zaczął od  żyłki 0,22-0,25 i 100g. Jeśli ciężarek będzie spływał dajesz więcej. Do momentu aż będzie się trzymał dna lub max wyrzutu wędki. Szczytówka wysoko w górę żeby jak najmniej żyłki stawiało opór wodzie. Łowię na Wiśle i tam z ciężarkiem poniżej 120g w nurt nie ma co rzucać. No chyba że łowimy na "denną przepływankę" Dodam że są ciężarki z wystającymi drutami, które mają na celu lepiej trzymać dna.


O takie ciężarki ci chodzi, jeśli tak to służą one do łowienia w możu z plaży ale właśnie są one coraz bardziej popularniejsze wśród gruntowców łowiących w dużych żekach z silnym gruntem.

(2014/04/27 23:16)