Zaloguj się do konta

Ciężarek z kamienia

utworzono: 2009/11/09 19:52
miszczunio

Czytalem gdzies, ze miski a zwlaszcza te duze sa niesamowicie ostrozne i moga sploszyc sie widzac olowiany ciezarek. popatrzylem, poszukalem i znalazlem. chodzi o ciezarki wykonane z kamienia z zamocowanym kretlikiem. i tu kilka pytan do ludzi ktorzy maja takie ciezarki lub wiedza jak je samodzielnie wykonac. oczywiscie trzeba wywiercic otwor i zamocowac w nim uszko lub kretlik, tylko jak go zablokowac. wydaje mi sie, ze trzeba uzyc jakiegos kleju tylko czy ryba nie wyczuje zapachu? moze sa jakies specjalne kleje ktore nie smierdza.
p.s. wiem, ze sa do kupienia ciezarki powlekane kolorem zielonym czy czarnym ale ja chcialbym pojsc w strone natury a te kamienne przy zerwaniu nie zanieczyszczaja i tak juz niezbyt czystych wod. [2009-11-09 19:52]

Czytałem gdzieś artykuł o takich ciężarkach lecz nie pamiętam gdzie. Napisane było, ze rzeczywiście ryby bardziej boją się ołowianego niż z kamienia. Do tego ołów jest szkodliwy a takie ciężarki urwane często są połykane przez ptaki wodne. Kamienie były nawiercane i krętlik zalewany klejem typu kropelka czy ośmirniczka. Co do smrodu kleju nic nie było wspomniane. [2009-11-09 20:19]

Witam.
O ile pamiętam to któryś z tegorocznych, numerów Wiadomości Wedkarskich opisywał takie cieżarki.
Pozdro [2009-11-09 20:34]

Ja już widziałem kilka lat temu takie ciężarki w sklepie wędkarskim w mojej miejscowości.Także są dostępne.Tylko trzeba poszukać.Może,gdzieś w necie.Lub zrobić samemu.Wydaje mi się,że to nie jest trudne.Pozdrawiam [2009-11-09 20:40]

Kleje typu kropelka się nie nadają. Trzeba użyć kleju typu distal czy innego dwuskładnikowego. Po nawierceniu otworu trzeba mieć krętlik i kawałek sprężystego drutu. Drut zginamy w pól i przekładamy przez oczko krętlika. Końce drutu odginamy na zewnątrz, by zaparły się wewnątrz otworu i wciskamy do otworu. Zalewamy otwór klejem (najlepiej distalem, bo na początku jest rzadki i wypełni otwór), później dodajemy kleju bo częśc wpłynie do środka i gotowe. Można przyciemnić klej farbką lub na koniec klejenia wcisnać trochę opiłków z kamienia i zmieszać z klejem by był ciemniejszy. Moim zdaniem krętli jest niezbędny bo nie znajdziesz kamienia o idealnych kształtach a szlifować je to strata czasu. No i jakoś trzeba wiązać ciężarek. Miłego wiercenia i klejenia. [2009-11-09 20:47]

Info na temat ciężarków z kamienia znajdziesz m.in. na forum spławik.pl Ja z góry odradzam ci wiercenie, chyba że zdecydujesz się na masowy wyrób wtedy opłaca się kupić odpowiednie wiertło lub zlecić wiercenie w warsztacie kamieniarskim, czy złotniczym. Lepszym sposobem jest owijanie drutem na klej epoksydowy (np.distal). A tak na marginesie spróbuj zwykły ołowiany ciężarek powlec klejem i otoczyć w piasku - dużo prostsze, a efekt całkiem niezły. Pozdrawiam. [2009-11-09 22:07]

miszczunio

Wielkie dzieki za odpowiedzi. mysle, ze mozna do wiekszego kamienia dokleic jakies mniejsze i zrobic cos takiego do metody. praktykowal ktos juz cos takiego? [2009-11-09 22:23]

szczepcio

Ciężarek z kamienia będzie defakto trochę tańszy ale jeśli ktoś lubi majsterkować to polecam.Najlepiej by było wybrać taki rzeczny jest on gładki i dosyć ciężki.Faktycznie musisz kupić odpowiednie wiertło do kamienia i nawiercić otwór.Dobrać odpowiedni krętlik i zatopić go w kleju.Najlepszy będzie dwuskładnikowy,może być distal lub poxipol.Krętlik trzeba będzie zablokować drutem włożonym do środka.Co do zapachu kleju to raczej taki klej to nie butapren i nie śmierdzi.Życzę miłej pracy. [2009-11-10 16:17]