Ciężar wyrzutu a właściwości wędki

/ 7 odpowiedzi
Witam wszystkich obecnie używam wędki Shimano catana cx 300mh CW:14-40 gram i nie wiem o co w tym chodzi wiem tylko że to jest ciężar wyrzutu do chodzi o ciężarki ale co jeszcze to znaczy niektórzy w innych tematach co się pytają jaka wędka pod jaką rybę i opisują coś o gramy. Czy im mniej CW to na mniejsze ryby a większe CW na większe o co z tym chodzi bo niektórzy pisali w innych tematach że np 8-21 czy inne CW pod jakieś małe ryby np płoć. Jak ktoś wie to proszę o pomoc z góry dzięki za odpowiedź.
gamer19966


Cześć, cw dobiera się do gatunku ryby oraz pod przynęty. Ważna też jest akcja wędki. Twoja wędka jest dobra na troć, szczupaka na większe gumy oraz bolenia na średnio-ciężko. (2016/03/08 16:33)

Jakub Woś


Cw dobiera się do przynęty. Im cięższych przynęt używasz tym wiekszy ciężar wyrzutu będzie Ci potrzebny. (2016/03/08 16:55)

Artur z Ketrzyna


Ciężar Wyrzutu: to jest określenie przez producenta wędziska które jest przystosowane do zarzucania danymi ciężarami przynęt. Pod tymi najlepiej pracuje podczas zarzucania.
Posługiwanie się cięższymi może doprowadzić do uszkodzenia blanku, co nie podlega wtedy gwarancji.
Jak by nie patrzeć CW, określa nam moc blanku z którego zrobiony jest kij.

Szukając kijaszek pod daną rybę, na dane łowisko itd. Wiemy czym będziemy się posługiwać. Jaki ciężar będą miały zestawy (spławik, koszyk, sztuczne przynęty). Tym samym możemy określić jaki CW musi mieć dany kij by móc idealnie posługiwać się tymi zastawami. By rzuty były celne i nie męczące.

Jak na razie producenci unikają opisu ile kij wytrzyma przy statycznym obciążeniu, co dało by nam większy pogląd na moc kija. Tak więc pozostaje nam głównie CW. Nic dziwnego, bo walcząca ryba stawia w wodzie większy opór niż waży.

Podczas zarzucania przynęt, zestawów, na kij oddziałujemy siłą bardzo dynamiczną. A jak wiadomo oddziaływanie ciał w ruchu (przyśpieszeniu) wywiera o wiele większą siłą wspułmierną do jego przyśpieszenia.... (2016/03/08 18:14)

JKarp


Moc blanku to nie CW. Moc podawana jest w lb czyli blank o mocy 3 lb oznacza, że ciężar około 1,5 kg zaczepiony do wedki spowoduje jej ugięcie pod kątem prostym.
Produceni nie unikają opisów ile kij wytrzyma przy satycznym obciążeniu. Może inaczej  - można spotkać tzw crash testy gdzie można zobaczyć ile dana wędka jest w stanie wytrzymać.
https://www.youtube.com/watch?v=UabrB63QMeU
  (2016/03/08 18:46)

JKarp


https://www.youtube.com/watch?v=7QZVLimRzjI (2016/03/08 18:47)

aldente


Tomasz, wpis AzK możesz od razu pominąć. Wprowadza on w błąd i zawiera stek bzdur! Już samo zdanie " ...ryba stawia większy opór niż waży"
świadczy o tym, że zamiast uważać na lekcjach fizyki, myślał o łowieniu ryb!  (2016/03/09 19:09)

JKarp


Ale jak mądrze brzmi ;-)
JK (2016/03/09 19:38)