Ciężar wyrzutowy bata

/ 5 odpowiedzi
Koledzy, Koleżanki!Od jakiegoś czasu próbuję podjąć decyzję o wyborze bata (ciągle się waham, czy bat, czy odległościówka, dlatego staram się dowiedzieć jak najwięcej o obu tych metodach). Informacji o batach w necie jest sporo i dlatego mam kłopot z ich usystematyzowaniem... Pierwszym Źródłem informacji o sprzęcie, to fora internetowe, a info o cenach to w pierwszej kolejności z allegro... i ze sklepów internetowych.Otóż:Zamierzam kupić bat 5 lub 6 metrowy do połowu płotek (głównie), leszczy i linków na wodach stojących. Oczywiście chciałbym łowić "jak najlżejszymi" (w zależności od zastanych warunków na łowisku) zestawami... W opisach sprzętu na aukcjach wielokrotnie nie jest podany ciężar wyrzutu bata; częstokroć jest podany maksymalny, a nie ma minimalnego, ale bardzo często nie ma wcale. Dotyczy to części (ok. 100-200 zł) batów. Jest to interesujący mnie przedział cenowy i dlatego potrzebuję "podrążyć" temat.Czy do wskazanych zastosowań jest aż tak bardzo istotne, czy bat ma minimalny ciężar wyrzutu 1, 2 czy 5g ? Czy będzie to miało znaczący wpływ na jakość i delikatność zacięcia ?Podaję linki do kilku aukcji, które nie mają tych opisów:http://allegro.pl/konger-arcus-pole-600-i1552897687.html - do 30g, ale od ilu?http://allegro.pl/mikado-bat-black-draft-pole-600cm-225g-wa447-600-i1522872643.html - do 30g, ale od ilu?http://allegro.pl/wedka-inspiral-spiral-pole-600-cm-jaxon-3-gratisy-i1561134681.html - brak info.http://allegro.pl/mikado-tachibana-pole-500-gratis-nowosc-2011-i1548377540.html - brak info.
Zakładam, że sprzedawca umieszcza w opisie aukcji takie dane, jakie są dostępne u producenta sprzętu, więc na pewno nie jest to wina sprzedawców...
Na koniec: chętnie bym wysłuchał opinii i propozycji 5-6 metrowych batów w przedziale cenowym do 100 i osobno do 200 zł...
Pozdr.praddie
pyton pies


witam. mam takiego kongera i 1 g spłwwikiem rzucam bez problemu. wydaje mi sie ze cieżar minimalmy nie ma żadnego znaczenia. (2011/04/18 18:48)

Stypa63


Też mam tego kongera i nie ma na nim określonego minimalnego ciężaru wyrzutu. Wiązałem już na nim nawet pół gramowe spławiki i nie było żadnego problemu, więc tak jak napisał kolega wyżej minimalny cw nie ma tu znaczenia. (2011/04/18 20:25)

xaha


odleglosciowka jest fajna ale jesli hodzi o bata to powiem ci polecil bym 7m bo sam 1m tracisz na brzegu a co do wyrzutu to niema wiekszego znaczenia a na bacika niestosuje sie ciezkich spawikow dasz rade takim do wyzutu 15 g (2011/04/19 20:00)

praddie


Witam ponownie!

Znalazłem w piwnicy starego bata "szklaka" 4,20m (nie mam zielonego pojęcia ile ma lat skąd się tam wziął i ile waży, ale jest ciężki ;( ) i założyłem do niego delikatny zestaw: główna 0,12; przypon 0,10; haczyk 16; spławik 0,8g.

Celem było przekonanie się, czy metoda mi odpowiada....bo wcześniej nie łowiłem batem.... Jako, że wypad nad jeziorko nie był planowany, to w ostatniej chwili kupiłem w Decathlonie zanętę płociową czarną i prażone konopie (oraz ww. żyłki, haczyki ipt.).

Pierwszego dnia zrobiłem zanętę (baza + konopie + wanilia) i dalej nad wodę. Wygruntowałem łowisko. Łowiłem na białego i na białego barwionego na czerwono. Była spora fala, jak na spławik 0,8g.... i żadnego brania (chyba, że to właśnie ta fala uniemożliwiła rozpoznanie brania). Powrót do domu o kiju...

Następnego dnia wiatr jedynie lekko marszczył powierzchnię wody i spławik 0,8g wydawał się bardzo odpowiedni. Brały jak szalone. W krótkim czasie złowiłem kilkanaście płotek i dwa okonki. Problemem był jedynie ich nikczemny rozmiar! Najmniejsza miała góra 10cm!!! Częstokroć brały "z opadu".....
Co zrobić, żeby wyselekcjonować te większe sztuki ?

Co do metody, to chyba sprawię sobie bacika... choć jezioro w którym łowię (tylko tam będę łowił) jest głębokie ze stromymi "spadkami". Podczas łowienia okazało się, że prawie 4-metrowy grunt miałem ok. 2,5m od pomostu i wędka (4,20) wydawała się za długa.... Nie wiem tego na 100% (jeszcze to sprawdzę), ale mam nadzieję, że przy 6 metrach bata osiągnę dno i nie będę musiał połowy kija trzymać za plecami...

Za wszelkie porady bardzo dziękuję. Nie będę brał pod uwagę minimalnego c.w. Akademia batmana bardzo fajna. Polecam i dziękuję ;))

(2011/04/27 15:29)