Zaloguj się do konta

Cieńsza żyłka niż zalecana.

utworzono: 2012/10/13 17:07
szczupaczek05

Cześć,
mam pytanie , kupiłem dzisiaj wobler , zalecana jest żyłka 0.20mm a ja bede łowić na 0.16mm czy to nic zmieni nic w działaniu przynęty? : )
[2012-10-13 17:07]

kaban

"Nic nie zmieni nic" poza ewentualną stratą.
[2012-10-13 16:17]

Zgadzam się z kolegą "kaban". Nie zniszczy to pracy woblera. [2012-10-13 18:22]

Artur z Ketrzyna

Zmieni, też to że będzie głębiej schodził. Ponieważ grubsza żyłka stawia większy opór w wodzie, co przekłada się na głębokość prowadzenia przynęty.
Jest za razem sztywniejsza, tak więc przynęta też inaczej się na niej zachowuje. Jak też inaczej zachowije się z przyponem stalowym i bez niego... Nieznacznie, ale jednak jest różnica.
Jak też żyłka ma podaną wytrzymałość statyczną (bez działania dodatkowych sił), tak więc jeśli na tak cienkiej żyłce założysz dość ciężką przynętę to możesz zerwać żyłkę podczas wyrzutu...
[2012-10-13 20:22]

Zmieni, też to że będzie głębiej schodził. Ponieważ grubsza żyłka stawia większy opór w wodzie, co przekłada się na głębokość prowadzenia przynęty.
Jest za razem sztywniejsza, tak więc przynęta też inaczej się na niej zachowuje. Jak też inaczej zachowije się z przyponem stalowym i bez niego... Nieznacznie, ale jednak jest różnica.
Jak też żyłka ma podaną wytrzymałość statyczną (bez działania dodatkowych sił), tak więc jeśli na tak cienkiej żyłce założysz dość ciężką przynętę to możesz zerwać żyłkę podczas wyrzutu...

***** [2012-10-13 21:10]

henryk58

Szczerze mówiąc nigdy nie znalazłem informacji na opakowaniu o grubości żyłki ,jeśli możesz to podaj model woblera /tak z ciekawości /

[2012-10-13 23:48]

Piotr 100574

Cześć,
mam pytanie , kupiłem dzisiaj wobler , zalecana jest żyłka 0.20mm a ja bede łowić na 0.16mm czy to nic zmieni nic w działaniu przynęty? : )

żyłki są różne ,żyłek 0,20 jest tyle rodzaj że policzyć ciężko ,wądpie żeby producent woblera podawał zalecany rozmiar żyłki ,chyba tylko po to o czym pisali koledzy wyżej o zachowanie głębokości schodzenia woblera ,ale jeżeli masz żyłkę 0,16 dobrej firmy i jest wytrzymała to możesz jes spokojnie używać ,jest jeszcze tylko problem na węzłach ,żyłka cienka bez różnicy na wytrzymałość w tym miejscu zawsze ci pęknie szybciej niż grubsza ,ale kolego testuj i sam dojdziesz do tego co jest lepsze
[2012-10-14 09:36]

gravediggie

hmmm, jeżeli to klasyczny węzeł przyponowy (ja stosuje taki do wieszania przynęt)  to można przełożyć pętelkę 2 razy przez oczko węzła przed zaciśnięciem - powoduje to pogrubienie supła. Ten zabieg wzmacnia to newralgiczne miejsce. [2012-10-15 21:23]

henryk58

I tu się mylisz , wręcz przeciwnie , osłabia go [2012-10-15 21:30]