Zaloguj się do konta

Ciekawostki o rybach

utworzono: 2011/04/14 19:48

Ciekawostki o rybach

* Ryby nigdy nie zamykają oczu - po prostu nie mają powiek.

* Pyszczek służy rybom do wykonywania wielu czynności, które ludzie wykonują za pomocą rąk: do zdobywania jedzenia, budowania schronień, opieki nad potomstwem.

* Dotychczas znanych jest ponad 20.000 gatunków ryb. Przy czym wieloryby i delfiny, mimo łudząco podobnego wyglądu i sposobu życia, nie są rybami tylko ssakami. Tak samo jak u ludzi, ich potomstwo żywi się mlekiem matki.

* Największą żyjącą obecnie rybą na świecie jest rekin wielorybi. Osiąga długość do 18 m długości i ciężar ponad 15 ton! Dla porównania słoń afrykański osiąga wagę do 6 ton. Przy całym swym ogromie rekin wieloryby jest bardzo łagodny, żywi się wyłącznie planktonem.

* Ryby zwane pielęgnicami, aby zapewnić ochronę swojemu potomstwu, trzymają je w pysku. Maluchy mogą swobodnie sobie pływać, a gdy pojawia się niebezpieczeństwo mama otwiera pysk wpuszczając je do środka. Właśnie temu zachowaniu zawdzięczają swoją nazwę.

* Pewne ryby zamieszkujące oceany strefy tropikalnej (remory), aby ułatwić sobie życie, zazwyczaj pływają "na doczepkę". Zamiast płetwy grzbietowej mają specjalną przyssawkę, za pomocą której doczepiają się do innych dużych morskich zwierząt takich jak rekiny, płaszczki i inne ryby, a także wieloryby i żółwie. Przy okazji żywią się odpadkami z ich posiłków.

* Inne ryby (najeżki) potrafią w razie niebezpieczeństwa połknąć szybko tyle wody, żeby ich ciało przybrało kształt kuli. Dzięki temu kolce, które normalnie przylegają do ciała, zaczynają sterczeć, przez co upodobniają rybę do najeżonej piłki i zapewniają jej ochronę przed napastnikiem.

* Halibuty mieszkają przy dnie, mają płaskie ciało i kolor podobny do koloru piasku. Kiedy są młode, mają oczy po obu stronach głowy. W miarę jak rosną, jedno oko przesuwa się w stronę drugiego, aż oczy znajdują się po tej samej stronie ciała!

* Mieczniki potrafią płynąć z prędkością przekraczającą 65 kilometrów na godzinę! Ich górna szczęka jest charakterystycznie wydłużona, ma kształt ostrego miecza. Miecz ten służy miecznikom do ogłuszania ryb, którymi się żywią. Czasem atakują też łodzie rybackie, przebijając ich kadłuby mieczem na wylot.

* W oceanach w strefie tropikalnej i subtropikalnej istnieją ryby, które umieją latać. Mają specjalnie przystosowane płetwy, które umożliwiają im krótkie loty nad powierzchnią wody o zasięgu do 150 m! Dzięki temu, gdy goni je jakiś drapieżnik, mogą wyskoczyć nad powierzchnię wody i dosłownie zniknąć mu z oczu.

* Niektóre ryby zamieszkujące głębie oceaniczne posiadają zdolność wydzielania światła. Służy im ono do oświetlania, odstraszania lub rozpoznawania innych zwierząt.

* Pewne gatunki ryb mogą wytwarzać elektryczność, aby chwytać pokarm, odstraszać wrogów lub sprawnie orientować się w otoczeniu. Węgorze elektryczne, należące do najniebezpieczniejszych ryb na świecie, mogą wytworzyć tak silne pole elektryczne, że są w stanie zabić nawet człowieka! Nie wytwarzają żadnego pola elektrycznego jedynie, kiedy pozostają w bezruchu.

* Ryby posiadają zdolność wydawania dźwięków. Tak, tak. Może niektórych to zdziwi, ale ryby potrafią wydawać dźwięki. Niestety, nie są one słyszalne dla ucha ludzkiego. Żebyśmy mogli je usłyszeć, muszą zostać specjalnie przetworzone.

* Ryby mają, podobnie jak my, rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Szczególnie dobrze rozwinięty słuch mają m.in. karpie, sumy oraz większość gatunków ryb żyjących w ławicach. Szczególnie dobrym węchem odznaczają się np. rekiny i płaszczki. Kubki smakowe rozmieszczone są u ryb w jamie ustnej, a także na głowie i na skórze. Niektóre gatunki, np. sumy, mają kubki smakowe również na wąsach.

* Skóra ryb jest bardzo delikatna. Jest tak wrażliwa, jak ludzkie oko!

* Niektóre ryby potrafią również wyczuwać chemikalia i impulsy elektryczne. Ryby elektryczne (występują w wodach Afryki i Ameryki Południowej) potrafią się nawet porozumiewać za pomocą impulsów elektrycznych.

CZY WIESZ, ŻE:

* Ojczyzna karpia to słodkie wody Chin i Japonii. Chińczycy znali i hodowali karpie już ponad 5000 lat p.n.e., czyli tysiące lat przed tym, nim pojawiły się one w Europie. Za czasów sławnej dynastii Tang karp został nawet uznany za świętą rybę.

* Karpie dożywają 45 lat, osiągają wagę 35 kg i długość 120 cm.

* To od karpia wywodzą się złote rybki i wiele innych ozdobnych gatunków ryb.

* 5 maja obchodzi się w Japonii święto Dziecka (kiedyś święto Chłopca). Na ten dzień domy przystrajane są koinobori - wielkimi, kolorowymi proporcami przypominających karpie.Barwne, wesołe rybie sylwetki trzepoczą na wietrze, wyginają się, jakby płynęły w wodzie.

* Nieprzypadkowo karpie są symbolem dnia chłopca. Uważa się je za bardzo silne ryby - potrafią płynąć wbrew nurtowi (tak jak zawieszone przy dachach proporce) i są symbolem odwagi i sukcesu w życiu.
[2011-04-14 19:48]

Jack14

Dawid, Dawid .... nie rozpędzaj się za bardzo

[2011-04-14 19:58]

z czym ? :) [2011-04-14 20:52]

czarnypum

Twoje wywody są fascynujące, nie będę dziś spał tylko myślał o tym co napisałeś...

[2011-04-14 21:12]

rycharski222

Niezwykle interesujące ciekawostki.../...?.../
[2011-04-15 07:35]

ryukon1975

Ryby pływają.
To równie ciekawe jak powyższy wpis ale pochodzi z mojego łba.Przepisywanie "sensacji" z jakichkolwiek źródeł jest mało ciekawe i nie profesjonalne.Jak staniesz z wędka nad wodą to nic nie skopiujesz i nie przepiszesz.
[2011-04-15 07:53]

kazik

A ja tam uważam że niektóre ciekawostki są przydatne . Na pewno mało kto wie coś więcej o rybach , niż to co wędkarz wiedzieć powinien .

 

Mam takie pytanie , trochę to też jest ciekawostka , a mianowicie czy ktoś z kolegów wie czy ryby piją wodę , czy nie?    i czy oddają mocz do wody czy nie ?

Jak sądzicie? bo wielu wędkarzy właśnie zadaje takie pytanie nad wodą . [2011-04-15 20:54]

miszczunio

W zasadzie wiekszosc pije. Slonowodne wiecej a slodkowodne mniej. Nie pamietam juz dokladnie o co chodzi ale cos ze zjawiskiem osmozy i i roznicy w stezeniu wody slonej i slodkiej. Nie pija wody tylko rekiny i jakies plaszczki. Najwazniejszym odkryciem ktorego nie da sie podwazyc a potwierdzajacym moje slowa jest to, ze co tydzien dolewam wode do akwarium i nie wylewa sie wierzchem :))))
[2011-04-15 22:30]

kazik

W dużym stopniu kolega ma rację . Widać że akwarysta i pewną wiedzę o hodowli posiada . Owszem polega to na osmoregulacji , czyli właściwym utrzymaniu stężenia jonów w płynach organicznych .

Otóż nie wszystkie ryby piją wodę . Ryby żyjące w morzu   piją wodę , a ryby żyjące w środowisku słodkowodnym , jak jeziora i rzeki nie piją wody .   Odwrotnie natomiast jest z oddawaniem moczy , czy wydalaniu wody . Otóż ryby morskie piją a nie sikają a ryby słodkowodna nie piją a sikają . Czy to nie ciekawe ? [2011-04-16 00:26]

Ciekawe jak diabli,przydałby się nawet taki wątek z dłuższą historią.Bardzo lubię taką tematykę-ile szczupak ma zębów,z jaką szybkością atakuje,z jakiej odległości łosoś wyczuje kroplę ludzkiego potu w wodzie......itd.....Możnaby pozbierać więcej takich info i zrobić z tego parę stron.
[2011-04-16 21:06]

pawel3217

Najwazniejszym odkryciem ktorego nie da sie podwazyc a potwierdzajacym moje slowa jest to, ze co tydzien dolewam wode do akwarium i nie wylewa sie wierzchem :))))


Woda przecież paruje. Pozdrawiam


[2011-04-25 12:39]

kostekmar

Ryby należące do zamknięto-pęcherzowych (szczupak, okoń) są bardzo podatne na wahania ciśnienia, więc potrzebują trochę czasu na dostosowanie się, dlatego potrzebne jest kilka dni stabilnego ciśnienia (2-3dni) na udane polowy. Natomiast te należące do otwarto-pęcherzowych (troć, pstrąg) nie miewają takiego problemu i nie są tak zależne od stabilnego ciśnienia. [2011-04-25 15:30]

miszczunio

Pawel tam na koncu zdania sa usmieszki. Pozdrawiam.
[2011-04-25 17:59]

Szczupak zamknięty w pojemniku 1na 1na 1m bez trudu zlokalizuje i namierzy za pomocą lini bocznej i receptorów-pojedyńczy ludzki włos który zanurzymy w wodzie.
Gdy pozbawimy go wzroku to nie umrze z głodu,przystosuje się,celność ataków spadnie tylko o kilkanaście procent.
Pojedyńczy,kilogramowy esox,jest w stanie uciągnąć na krótkim odcinku ponad 7 kg ciężar,atakuje z prędkością ok 6-8 (?,pamięć zawodzi) m na sekundę,ludzkie oko nie jest w stanie tego nawet dokładnie zauważyć,dopiero na filmie ,klatka po klatce widzimy całe zdarzenie.
Mój bohater jest ponadto zdolny do zjedzenia ofiary niewiele mniejszej od niego.....
Chcielibyscie żeby dorastał w Polsce do powiedzmy 200kg? bo ja nie...:)
[2011-04-25 19:27]

Każda ryba oddaje mocz, w jakiś sposób musi pozbywać się metabolitów ;) Tylko morskie mają go bardziej zagęsczonego, ze względu na to, że w przyrodzie zachodzi zjawisko osmozy. Wszystko dąży do wyrównania stężeń, tak jak w naczyniach połączonych. Osmoza polega na przenikaniu cząsteczek rozpusczalnika (w tym wypadku wody) z roztworu o niskim stężeniu do roztworu o wysokim stężeniu (Posolenie pomidora powoduje wydzielanie się "soku, to właśnie osmoza, pomidor się nieodwracalnie kurczy.") Gdyby ryby nie prowadziły regulacji jonowej, morskie odwodniły by się, ze względu na to, że to srodowisko ma większe stężenie niż stężenie ich płynów ustrojowych, a słodkowodne zupełnie odwrotnie, bo napęczniały by i wybuchły (jak działacze pzw, oni też pęcznieją ale od kasy z naszych składek, tylko szkoda ze nie pękają.). Dlatego morskie muszą pić wodę , a nadmiar jonów wydzielać przez skrzela, naromiast słodkowodne odwrotnie. Nie piją i sikają bardziej rozwodnione, bo woda sama wnika do ich wnętrza ;) [2011-04-25 21:04]

gruby12345

a ja bym chcial by szczupaki dorastaly do nawet 300 kg i tak do 5 metrow dlugosci pomyslcie jakie to by byly wyprawy na niego a ile mniej bylo by klusoli czy rybakow same zalety pozdrawiam
[2011-04-26 10:26]

Ciekawe jakbys uciekał po wodzie jakby zamiast rippera chciał walnąć w Ciebie xF [2011-04-27 17:27]