Zaloguj się do konta

Chwytak wędkarski - lepszy od podbieraka?

utworzono: 2011/07/08 15:27
GRZENIO75

Witam kolegów i koleżanki.Od jakiegoś czasu zająłem się metodą spinningową.Nie wiedziałem że to takie fajne i żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej.Jest jednak jeden problem a mianowicie nieporęczny podbierak.Chciałem kupić tzw.chwytak,ale mi odradzono słowami "więcej stracisz niż wyjmiesz"...Podobno nie zdaje egzaminu.Jakie są wasze opinie i rady w tej kwestii?Dzięki z góry i połamania...                                                       [2011-07-08 15:27]

Co do chwytaka nie podpowiem, ale jeśli chodzi o podbierak, to można sobie zakupić podbierak muchowy lub trociowy, do tego klips do kamizelki i po sprawie :) [2011-07-08 15:29]

grip... hmmmmmmm lepiej łapą... [2011-07-08 15:43]

piotrbokserorg

Też chciałem kupić chwytak ale wyczytałem w necie, że strasznie kaleczą ryby. Jakiś człowiek z jakiegoś forum napisał, że podczas pobytu w Szwecji stosował chwytak i po kilku podebraniach bał się chwytać rybę za górną szczękę z obawą o jej życie. Mianowicie chwytak dziurawił ryby.
Ja zrezygnowałem z tego zakupu i powiem tak, jak brzeg jest dostępny to chwytasz ręką za to jak brzeg jest trudno dostępny to trzeba kupić podbierak i jakoś się z nim przedostać. Innego wyjścia nie ma.
Pozdrawiam
[2011-07-08 15:55]

tzn. grip (bo chyb o to Ci chodzi) musi mieć obrotową głowicę.Dzięki temu Szczupak nie wykręcie Ci nadgarstka nie wyrwie grip-a z ręki. Jeżeli chcesz mieć w miarę dobrego grip-a o ile chcesz... to polecam berkley . Nie kupuj z wagą.Tyle odnośnie jeżeli chcesz kupić.

co do dziurawienia ryb to... są różnie teorie itp. Są grip-y które maja miękkie końcówki i ściskają tylko szczękę są mniej pewne ale nie kaleczą ryb i jakaś tam pomoc jest. Jednak jeżeli grip nie ma obrotowej głowicy to szczupak rzuci się raz i albo zrobi coś sobie albo Tobie albo wyrwie Ci grip-a z ręki i... odpłynie z nim. Ja tam wolę ręką. KONIECZNIE MOKRĄ :-) musiałem przypomnieć ;-) ewentualnie podbierak. Problem pstrągowego jest taki, że przy więszej rybie staje się bezużyteczny.  [2011-07-08 16:08]

ryukon1975

Łowiąc na spinning nie noszę zbędnych klamotów tylko podbieram ręką.Gdyby się nie udało świat się nie zawali z tego powodu.Powiem jednak że nie pamiętam przypadku bym stracił rybę z powodu braku tych "łapaczy".Jeśli uda mi się doholować rybę w zasięg ręki to zawsze ją złapię ręką.
[2011-07-08 18:29]

GRZENIO75

Dzięki koledzy.Kupiłem "sitko"muchowo-spinningowe na plecy.Ma większy zasięg od chwytaka.Co będzie to będzie.Dokładnie, świat się nie zawali....Dzięki [2011-07-08 22:24]

Kupiłem ostatnio i trochę kicha Pierwsza ryba jaką wyciągałem szczupak 49 cm i niestety przebił mu pysk Podbierałem go z wysokiego brzegu i nie miałem możliwości podłożenia mu pod brzuch drugiej ręki i to chyba przez to i że w trakcie rybka zaczęła się rzucać i stało się pozatym jak zauważyłem sprężyna zbyt gwałtownie zamyka szczeki chwytaka 
[2011-07-08 22:31]

ryukon1975

Właśnie dlatego nawet nie myślę o zakupie chwytaka.Może on i fajnie wygląda na zdjęciach z dwucyfrowymi szczupakami( z Norwegi oczywiście) ale moim przeciętnym rybom 1-2,5 kg wyrządziłby tylko szkody.Więc myślę że kolega podjął słuszną decyzję zakupując podbierak.
Sama próba złapania chwytakiem trzepoczącego się przy brzegu bolenia 50 cm budzi we mnie niechęć do tego narzędzia.
[2011-07-08 22:45]

Właśnie dlatego nawet nie myślę o zakupie chwytaka.Może on i fajnie wygląda na zdjęciach z dwucyfrowymi szczupakami( z Norwegi oczywiście) ale moim przeciętnym rybom 1-2,5 kg wyrządziłby tylko szkody.Więc myślę że kolega podjął słuszną decyzję zakupując podbierak.
Sama próba złapania chwytakiem trzepoczącego się przy brzegu bolenia 50 cm budzi we mnie niechęć do tego narzędzia.

dokładnie. Chociaż lepiej gripem niż osęką. Ale dobry zakup.  [2011-07-08 23:09]

Rybczan

Cześć , Grzenio też taki muchowy mam :) musimy kiedyś się wybrać na ten spining :)

Pozdrawiam

Tomek.

[2011-07-12 20:03]

cytryn74

Kupiłem chwytak a i tak wszystkie Bolki podbieram ręką chwytak świetnie natomiast nadaje się do noszenia ryb jeśli juz ktoś zabiera je ze sobą.A faktycznie jesli juz jakis szczupły ważyłby z 5-6 kg to chwytak by sie nadał......ale.....gdzie takie szczupaki są ???? [2011-07-12 21:28]