Zaloguj się do konta

Choroby rybek akwariowych

utworzono: 2011/11/20 20:24
bojownik

Koledzy, od kilku dni w akwarium dzieje się coś dziwnego, cześć rybek siedzi na dnie praktycznie bez ruchy, na części z nich pojawiły się dziwne kropki na grzbietach, a płetwy zaczynają sie strzępić (dwie już pały) - co robić? odseparować chore? zmienić wodę... możę sa jakieś leki na choroby rybek akwariowych 
- pomocy! [2011-11-20 20:24]

przemas15

Poszukaj w google - dużo chorób jest opisywanych na forach akwarystycznych i są podane sposoby leczenia , jest dużo leków dla rybek akwariowych
[2011-11-20 20:30]

krisoo

Witam,

Najprawdopodobniej zaatakował twoje rybki jakiś wirus, pierwotniak lub inna zaraza który wywołuje tzw. ospę rybią.

Należy podnieść temperaturę wody w akwarium o kilka stopni. Dokładnie nie pamiętam poczytaj w necie. oraz zastosować preparat akwarystyczny np. nadmanganian potasu lub inny specjalny który poleci sprzedawca. Jest tego dużo. Ten zabieg powinien pomóc. Po ustąpieniu objawów należy wykonać większą niż zwykle podmianę wody. Powodzenia

[2011-11-20 20:38]

basiasia

Masz za niska temperaturę wody, a rybki chore na Ospę rybią – Ichthyophthirius multifiliis. Zasięgnij porady na forum akwarystycznym zanim Cie Mastiff dopadnie. :)
[2011-11-20 20:41]

kazik

Prawdopodobnie przyniosłeś bardzo groźną chorobę potocznie zwaną ospa rybia .

  http://www.pmp.p-net.pl/biologia/ospa_rybia.htm

Jest to trudna do zwalczenia choroba i małe szanse masz aby ryby Ci przetrwały .

Nawet po zlikwidowaniu musisz odkazić akwarium w całości tj: wymyć zbiornik , wyparzyć podłoże , wymienić roślinność i po ponownym założeniu wpuszczając środek zwalczający odczekać jakiś czas zanim rybki nowe wpuścisz . Najczęściej tą chorobę przynosi się ze sklepu , kupując ryby , czy rośliny . W sklepie akwariowym jest lek na tą chorobę , ale leczenie jest trudne i nie wszystko Ci przeżyje . Masz problem , bo jak tego nie zwalczysz to trudno będzie szybko odbudować straty , ponownie założyć hodowlę .

Poszukaj na forach akwarystycznych sposobu zwalczania , lub w książkach akwarystycznych .

[2011-11-20 20:42]

bojownik

ok, dzięki za rade....ps. wygooglowałem fajny link http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=2407  [2011-11-20 20:44]

Artur z Ketrzyna

Koledzy, od kilku dni w akwarium dzieje się coś dziwnego, cześć rybek siedzi na dnie praktycznie bez ruchy, na części z nich pojawiły się dziwne kropki na grzbietach, a płetwy zaczynają sie strzępić (dwie już pały) - co robić? odseparować chore? zmienić wodę... możę sa jakieś leki na choroby rybek akwariowych 
- pomocy!

Szybko skocz do apteki i kum Kalium (Nadmanganian potasu), i wrzuć do akwarium ok 1 tabletkę na 100 l.
Lek ten bardzo dobrze odkaża rany i skrzela rybom, jak też zabija bakterie w akwarium. Woda stanie się lekko fioletowa, ale tylko do czasu działania leku. Jeśli woda wybieleje w krótkim czasie (ok 1-5 godz.) to znaczy że odkażanie jeszcze raz musisz przeprowadzić, tyle że na drugi dzień i wtedy dozując (na początek 1/3 tego co dałeś dzień wcześniej, tak aż woda znów się  minimalnie zaróżowi).
Ja jak hodowałem ryby, to Kalium stosowałem też profilaktycznie (jak tylko zobaczyłem jakieś oznaki osłabienia u ryb (oczywiście stopniując), ryby często same podpływały do tabletki i wdychały smużkę unoszącą się z rozpuszczającej się tabletki).
Oczywiście podczas leczenia ryb nie używamy filtrów węglowych które odrazu usuwają lek z wody, jak też ważne jest napowietrzanie wody i lekkie podniesienie temperatury uważając by z niczym nie przesadzić.
O kalium dowiedziałem się jak byłem młodym hodowcą, od starszych akwarystów (którzy mieli piękne wyniki). I powiem że to naprawdę działa, i jest 100% lepsze od tych specyfików które sprzedają w sklepie akwarystycznym bo nie osłabia zdrowych ryb, oczywiście te najsłabsze i najchorsze mogą paść.
Dzięki Kalium odkażyłem akwarium po chomiku, i rybki pięknie w nim rosły, inne preparaty nie pomogły. Tyle że wtedy to dałem taką dawkę że woda stała się naprawdę fioletowa i dodawałem do czasu aż przestał się lek utleniać i tak zostawiłem na tydzień by zadziałał też w mikro szczelinach (spoinach).
[2011-11-21 08:13]

pstrag222

na bank ospa a namanganian nie zawsze pomaga zwieksz temperatuer nawet od 30 stopni w góre
[2011-12-12 16:14]

ijek

nie chcąc zakładać nowego wątku chciał bym się przyłączyć do tego tematu.Mianowicie kilka rybek w moim nowo założonym akwa padł mieczyk i kilka złotych zapomniałem nazwy ale samce maja ogony jak pół księżyc pierw pływały po dnie wypływały pod powierzchie myslałem ze maja mało tlenu więc podkręciłem filtr ale to nic nie pomogło jedna z tych złotych ma na sobie kilka czarnych plamek kuiłem ja w innym sklepie zoologicznym a reszta kupiona była w 1 sklepie moje akwa ma 45 litrów zamieszkuje je 37 rybek [2011-12-12 21:30]

Olek

Ijek, na mój gust 37 ryb to za dużo jak na tak małe akwarium - obawiam się że zawsze bedziesz miał problem

Co do sklepu to nie chce cie martwić ale jak kupiłeś u nas na ul. Św Wojciecha to mogłeś przywlec jakieś choróbsko

Ja kupuje w T.Górach koło Z.U.S.-u i jest spokój - wszystko zdrowe

[2011-12-12 22:53]

Olek

Ijek, na mój gust 37 ryb to za dużo jak na tak małe akwarium - obawiam się że zawsze bedziesz miał problem

Co do sklepu to nie chce cie martwić ale jak kupiłeś u nas na ul. Św Wojciecha to mogłeś przywlec jakieś choróbsko

Ja kupuje w T.Górach koło Z.U.S.-u i jest spokój - wszystko zdrowe



Sory Ijek pomyliłem Cie z innym Ijkiem odemnie [2011-12-12 23:11]

ijek

nie ma za co :] [2011-12-18 21:42]

JOPEK1971

Ospa,ogrzej wodę a rybki będą w dobrym nastroju. [2011-12-19 13:39]

HIPCIO55

KUP ICHTIO ZIELEN I ICHTIO BLEKIT + NADMANGAMIAN POTASU ...PODNIES TEM. WODY DO 25 C POWODZENIA JA PRZYNAJMNIEJ WYLECZYŁEM RBKI Z OSPY PRZENIS RYBY DO INNEGO AKWARIUM A TO WYMYJ I ODKAZ ROSLINY OSOBNO RESZTA DO WYRZUCENA PO KURACJI WLAC WODE Z ODCZYNIKIEM WYTRACAJACYM CHLOR I TO TYLE CO PAMIETAM [2011-12-21 12:43]

pstrag222

zalezy jaką masz temp. w akwarium 25 stopni w moim przypadku nic nie da bo jest taka temp. ciagle.
Ogrzewa sie nawet do 3o paru stopni kwestia obserwacji zachowania ryb
[2011-12-21 14:24]