Zaloguj się do konta

Choroba wrzody na karpiach

utworzono: 2012/07/08 21:24
stefcio97

tak wsyp teraz ja wsypuje tak raz na dwa miesiące nie wielką ilość a przy wpływie raz wsypałem więcej to nawet pijawki pozabijało tak że jak masz jakieś bakterie czy nawet splewkę to napewno pomoże Szukałem na internecie jest wiele różnych środków w sklepach zoologicznych ale żeby pomogło to trzeba by wiele zapłacić a wapno stosowane jest już od lat i nie jest drogie worek 25kg na składzie u mnie to koszt 20paru zł a skuteczne ja na mój mały stawek wymiarów 20x6 m i gł do 150cm wsypuje ok 5 litrów na cały staw tylko wcześniej sypałem tak prosto z worka a teraz bałem się niby troszkę o ryby to rozcieńczałem je z wodą w w takim dużym wiadrze ok 30 litrów i z tego wiadra czerpakiem małym rozlewałem po całym stawie i nic nie zdechła żadna rybka a miałem też problem z rybkami na wiosnę bo miały pleśniawkę i pomogło  Pozdrawiam 

według mnie to tu jest napisane jasno jakiego wapna  [2012-07-12 18:24]

lukaszszwagier

w sumie racja:P
[2012-07-12 19:23]

withanight88

tak wsyp teraz ja wsypuje tak raz na dwa miesiące nie wielką ilość a przy wpływie raz wsypałem więcej to nawet pijawki pozabijało tak że jak masz jakieś bakterie czy nawet splewkę to napewno pomoże Szukałem na internecie jest wiele różnych środków w sklepach zoologicznych ale żeby pomogło to trzeba by wiele zapłacić a wapno stosowane jest już od lat i nie jest drogie worek 25kg na składzie u mnie to koszt 20paru zł a skuteczne ja na mój mały stawek wymiarów 20x6 m i gł do 150cm wsypuje ok 5 litrów na cały staw tylko wcześniej sypałem tak prosto z worka a teraz bałem się niby troszkę o ryby to rozcieńczałem je z wodą w w takim dużym wiadrze ok 30 litrów i z tego wiadra czerpakiem małym rozlewałem po całym stawie i nic nie zdechła żadna rybka a miałem też problem z rybkami na wiosnę bo miały pleśniawkę i pomogło  Pozdrawiam 

według mnie to tu jest napisane jasno jakiego wapna 









Wg Ciebie wprowadził byś ludzi w błąd. 
Łukasz wapno musi być tlenkowo- magnezowe jak już napisałem na poprzedniej stronie (prawdopodobnie nazywa się DOLOMIT 50, ale pewny nie jestem) [2012-07-12 22:01]

withanight88

Z ciekawości zapytałem @jacek placek jakie wapno sypie. [2012-07-12 22:02]

jacek placekkk

sypie wapno budowlane ojciec raz kupił bo bielił pomieszczenie gospodarcze kurom bo też zabija i odkaża pomieszczenie im raz do roku i bieli ściany :) i zostało z pół worka  to wsypywałem do stawu  teraz kupuje właśnie takie i  sypie takie właśnie do stawu mimo że jest podobno żrące to nic sie nie dzieje rybka a pleśniawkę jak miały karpi u mnie to po wsypaniu wapna znikła u ryb w bardzo szybkim czasie  [2012-07-13 00:00]

jacek placekkk

sypie wapno budowlane ojciec raz kupił bo bielił pomieszczenie gospodarcze kurom bo też zabija bakterie i odkaża pomieszczenie im raz do roku i bieli ściany :) i zostało z pół worka  to wsypywałem do stawu  teraz kupuje właśnie takie i  sypie takie właśnie do stawu mimo że jest podobno żrące to nic sie nie dzieje rybka a pleśniawkę jak miały karpi u mnie to po wsypaniu wapna znikła u ryb w bardzo szybkim czasie 


[2012-07-13 00:01]

lukaszszwagier

mój staw ma ok. 50x60 metrów, średnia głębokość 1metr....ile tego wsypać?  [2012-07-13 05:53]

jacek placekkk

to kup worek najpierw tam chyba jest z 30 kg w nim podziel sobie np po 15kg czyli na pół cały worek rozcieńcz go z wodą w jakiejś beczce większej np 200litrów czyli będziesz miał jakieś około 400 litrów wody  i rozlej to jak najmożliwiej po całym stawie  staw masz dosyć spory  fajny chciałbym taki :) Pozdrawiam  [2012-07-13 12:34]

lukaszszwagier

Jutro tak zrobię, podam też antybiotyk...Jeszcze sporo roboty przy tym stawie, w planach mam nastepny, taki z prawdziwego zdarzenia;] To mój poczatek przygody z hodowlą ryb...i już są pierwsze problemy...
[2012-07-13 19:40]

krucyemen

sypie wapno budowlane ojciec raz kupił bo bielił pomieszczenie gospodarcze kurom bo też zabija i odkaża pomieszczenie im raz do roku i bieli ściany :) i zostało z pół worka  to wsypywałem do stawu  teraz kupuje właśnie takie i  sypie takie właśnie do stawu mimo że jest podobno żrące to nic sie nie dzieje rybka a pleśniawkę jak miały karpi u mnie to po wsypaniu wapna znikła u ryb w bardzo szybkim czasie 



Ja też tak robiłem tylko 2 razy w roku 
[2012-07-13 20:20]

lukaszszwagier

a upały sprzyjają takim zabiegom?
[2012-07-13 20:29]

jacek placekkk

a masz dopływ do stawu w upały?ja sypałem tzn lałem rozcieńczone z wodą w upały i nie miałem dopływu wtedy nawet chwilowo i spoko nic im ni zaszkodziło a wręcz pomogło  [2012-07-13 23:14]

lukaszszwagier

nie mam dopływu, te stawy są pozostałością po żwirowni.
Byłem tam dziś, beczki tam nie mam więc wsypałem ok.15 kg wapna, starałem się go rozsypać po całym stawie. Dodatkowo do paszy(pszenicy) dodałem antybiotyk o nazwie oksytetracyklina, który zapisał mi znajomy weterynarz, czynność powtórzyć mam jeszcze 4 razy...oby efekty były...
[2012-07-14 19:14]

lukaszszwagier

wapno było, antybiotyk podawany...poprawy brak póki co. Coś czuję,że będzie lipa z tej hodowli:/ Szkoda rybek...
[2012-07-26 23:43]

bruno78

wapno budowlane sypie sie w proporcji 1ookg. na 1hektar wody trzeba to sobie przeliczyc.Sypanie tzw.mleczkiem działa natychmiast natomiast samym wapnem po kilku dniach.Jeżeli chodzi o częstotliwosć to podaje się co trzy tygodnie trzeba tylko uważać żeby nie wzrosło PH wody.
[2012-07-27 10:24]

lukaszszwagier

jakich pozytywów mogę sie spodziewać przy takiej częstotliwości wsypywania wapna? widzę,że kolega zorientowany w temacie ;]
[2012-07-27 23:47]

bruno78

Wapno dezynfekuje wodę odkwasza poprawia jakość wody jest pomocne przy zwalczaniu zgorzeli skrzel u ryb.Wapno palone stosuje się na stawach,w których wystapiły duże śnięcia spowodowane chorobami zakaznymi np. posocznica lub tez silną inwazją pasożytów.
[2012-07-28 09:54]

lukaszszwagier

2 tyg. temu potraktowałem mój staw wapnem...specjalnych zmian nie zauważyłem. Proponujesz powtórzyć ten zabieg za jakiś czas?
[2012-07-28 11:08]

bruno78

Tak ale radził bym ci sprawdzić odczyn wody.Jeżeli ph wzrosło powyżej 8.5 stop.Można do tego celu kupić specjalne paski do oznaczania odczynu wody gdzieś w akfariowym lub gdzieś gdzie badają wodę.Wiem z doświadczenia że sytuacja w twoim stawie po czasie powinna się unormować
[2012-07-28 11:42]

jacek placekkk

Syp wapno częściej nie obawiaj się ja jak miały pleśniawkę to sypałem co tydzień a testery jedź kupić sobie do zoologicznego sklepu są w każdym takie paseczki po 1zł bodajże szt i niech Ci gość wytłumaczy jak się mają wybarwiać i jakie będzie phA Czy karpie nadal Ci tak zdychają ?
[2012-07-28 12:17]

lukaszszwagier

karpie w ogóle mi nie zdychają, mają apetyt, są silne...ale mają te paskudne rany i splewkę karpiową:/ Jedne mają większe rany, inne mniejsze...u niektórych jakby się goi,ale nadal to mają. Nie wiem po jakim czasie powinno to zaniknąć. Za rok będę mądrzejszy...ale teraz nie chciałbym stracić tego co mam. Dobry pomysł z tym paskiem!
[2012-07-28 12:27]

withanight88

Tylko ,że w naszych zoologicznych, do niedawna cięzko było kupić same testy na pH. 
Były tylko zestawy(pH, gH,kH po 40 czy 50 zł , na sztuki sprzedać nie chcieli..

Nie wiem jak jest teraz.

Może warto by było o same testy pH zaptać w "wodociągach"......? [2012-07-29 10:54]

Kwinto76

Tu masz trochę informacji - zakładam, że ryby niedawno wrzuciłeś do stawu?

http://forum.wedkuje.pl/post/karpie-z-plamami-co-to-jest/340638/0

[2012-08-12 08:59]

jan91

witam. chciałbym kontynuować temat, o "wrzodach" zaobserwowanych na karpiach...co to za choroba, jak z nia walczyć, i czy ryby zakażone nią są groźne dla pozostałych ryb w zbiorniku? dodam ze zbiornik nie wielki, niespełna 0,5ha. dodaje zdj.
[2013-04-23 12:27]

jan91


[2013-04-23 12:30]