Zaloguj się do konta

Choroba ryb w małym stawie

utworzono: 2012/05/10 22:06
Klimsiak

Witam,

Rok temu wiosną postanowiliśmy razem z dziadkiem wykopać mały staw. Ma on wymiary mniej więcej 11m x 6m. Staw znajduje w obniżonej i podmokłej części łąki. Nie ma tam żadnego dopływu ani odpływu, woda cały czas utrzymuje się na prawie że na jednym poziomie mniej więcej 90 a 100 cm. Zaraz po jego wykopaniu mniej więcej 3 tyg po zarybiliśmy go karasiami (około 30 sztuk). Latem w lipcu wpuściliśmy karpie, płocie, liny, i karasie złociste (w sumie około 120 sztuk po mniej więcej 14-20 cm). Jesienią wpuściliśmy 25 sztuk karpia po 30 cm. Oraz w tym roku (3 tyg temu) 30 sztuk karpia też mniej więcej o wielkości 30 cm. Zimą staw zamarzł (grubość lodu sięgała 35 cm) Robiliśmy przeręble a w nie wkładaliśmy styropianowe "kominy" by woda nie zamarzała i był napływ tlenu. To taki mniej więcej opis tego co działo się w czasie roku na stawie. Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Nie dawno zobaczyłem dość sporego karpia około 2 kg który pływał na boku ledwo żywy wyciągnąłem go z wody i zobaczyłem że cały był porośnięty jakąś  naroślą, tak jakby pleśnią. W przeciągu 2 tyg zaczęły pojawiać się następne sztuki z tymi samymi objawami głównie karpie i liny. W sumie zdechło już około 40 ryb i ciągle pojawiają się nowe. Wiecie może co to jest za choroba i co ją powoduję oraz jak ją leczyć ? Bo nie chce żeby mi zdechły wszystkie ryby. Bardzo bym prosił o każdą radę. Jutro postaram się dodać zdjęcia stawu oraz chorych ryb. 

[2012-05-10 22:06]

jacek placekkk

no powodem  tego jest to że miałeś zbyt dużo ryb w zbyt małym zbiorniku a Zima była dosyć ostra i ryby miały zbyt małą głębokość dobrze by było jeśli chcesz zimować rybki i żeby zdrowo rosły pogłębić staw żeby było choć parę miejsc minimum 150cm głębokości i musisz ubrać troszke tych rybek bo jest ich za dużo jak na taki nie wielki stawek Pozdrawiam  [2012-05-11 21:07]

jacek placekkk

a choroba ta to najprawdopodobniej pleśniawka ryby przezimowały w słabej kondycji albo przed zarybieniem mogły byc otarte ze śluzu lub mieć jakieś rany  [2012-05-11 21:18]

JOPEK1971

Witam,

Rok temu wiosną postanowiliśmy razem z dziadkiem wykopać mały staw. Ma on wymiary mniej więcej 11m x 6m. Staw znajduje w obniżonej i podmokłej części łąki. Nie ma tam żadnego dopływu ani odpływu, woda cały czas utrzymuje się na prawie że na jednym poziomie mniej więcej 90 a 100 cm. Zaraz po jego wykopaniu mniej więcej 3 tyg po zarybiliśmy go karasiami (około 30 sztuk). Latem w lipcu wpuściliśmy karpie, płocie, liny, i karasie złociste (w sumie około 120 sztuk po mniej więcej 14-20 cm). Jesienią wpuściliśmy 25 sztuk karpia po 30 cm. Oraz w tym roku (3 tyg temu) 30 sztuk karpia też mniej więcej o wielkości 30 cm. Zimą staw zamarzł (grubość lodu sięgała 35 cm) Robiliśmy przeręble a w nie wkładaliśmy styropianowe "kominy" by woda nie zamarzała i był napływ tlenu. To taki mniej więcej opis tego co działo się w czasie roku na stawie. Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Nie dawno zobaczyłem dość sporego karpia około 2 kg który pływał na boku ledwo żywy wyciągnąłem go z wody i zobaczyłem że cały był porośnięty jakąś  naroślą, tak jakby pleśnią. W przeciągu 2 tyg zaczęły pojawiać się następne sztuki z tymi samymi objawami głównie karpie i liny. W sumie zdechło już około 40 ryb i ciągle pojawiają się nowe. Wiecie może co to jest za choroba i co ją powoduję oraz jak ją leczyć ? Bo nie chce żeby mi zdechły wszystkie ryby. Bardzo bym prosił o każdą radę. Jutro postaram się dodać zdjęcia stawu oraz chorych ryb. 

Jak chcesz zarybic to warto poczytac co nieco o rybach,a nie walic do świeżo wykopanego stawu,adaptacja ryb nie przebiegła pomyślnie więc pleśniawka osłabione ryby zaatakowała.

[2012-05-11 21:52]

Spróbuj jeszcze wywapnować staw. [2012-05-11 22:37]

Klimsiak

Na samym początku chcieliśmy wywapnować staw ale znajomy powiedział że nie ma sensu że ryby dadzą sobie same radę. Więc zarybiliśmy go. Fakt ryb za dużo było ale karasie i płocie trzymają się i to dobrze natomiast karpie i liny zdychają. Jeśli teraz bym chciał wywapnować staw to ilę wapna trzeba użyć do tego ? I czy ryby trzeba odłowić ? [2012-05-12 00:59]

JOPEK1971

Na samym początku chcieliśmy wywapnować staw ale znajomy powiedział że nie ma sensu że ryby dadzą sobie same radę. Więc zarybiliśmy go. Fakt ryb za dużo było ale karasie i płocie trzymają się i to dobrze natomiast karpie i liny zdychają. Jeśli teraz bym chciał wywapnować staw to ilę wapna trzeba użyć do tego ? I czy ryby trzeba odłowić ?

Największym błędem było zarybienie zaraz po napuszczeniu wody.Musisz odłowic ryby,poczekac co najmniej 3-5 miesięcy, wapnem potraktowac staw i wtedy można zarybiac.Przydało by się pogłębic staw,1,5m to minimum by hodowac ryby.

[2012-05-12 01:18]

Klimsiak

Jeśli to jest jedyne wyjście to nie pozostaje mi nic innego jak to zrobić. Pogłębienie też przemyślę ale nie wiem czy znajdę odpowiednie środki na to. Tak czy inaczej dziękuję za pomoc.  [2012-05-12 10:20]

damian-wisniewski

[2017-10-04 18:23]

adam-rychlik

Witam serdecznie mam mały problem, otóż od 7dni co dziennie mam martwego karpia 0.5-2 zwykle bezbłyskowego bądź linowego ,mają one ubytki w naskórku takie dziwne plamy i czerwoną wypukłą gałkę oczną , W tamtym roku wpuściłem 20 amurów i 20 małych tołpyg,i 10 kg karpia różnej wielkości największa samiczka ma około 3-5 kg największy samiec ok 3-5 kg, W tym roku wpuściłem koło 25 kg ryb,rożnej wielkości 10 sumów wielkości palca wskazującego,wpuściłem sumy aby wycięły narybek karpia, jest ich naprawdę chmara . Wkrótce 10 maja będę wyławiał całe ryby siatką , ponieważ chce poszerzyć na długość  i pogłębić staw. Mam w stawie również (5 kg lina),tołpygi,amury,Karp Drobnołuskowy/łuskowy,Karp Linowy,Karp Goły bezłuski,(Karp Koi,tym karpią nic nie dolega ) Prosił bym o poradę myślę, iż morze być problem z pleśniawką bądź, jakiś inny czynnik staw ma 3 lata jest systematycznie raz na rok odmulany. I ryby karmie kukurydzą zmieloną z ziarnami z młyna . 2-3 razy w tygodniu . po 1 kg . [2018-04-27 21:57]

adam-rychlik

A staw będzie Powiększony do winogrona . Straw ma w najgłębszym miejscu 2 metry przy lecie . [2018-04-27 22:13]

adam-rychlik

[2018-04-27 22:15]

adam-rychlik

[2018-04-27 22:16]

adam-rychlik

[2018-04-27 22:17]