Zaloguj się do konta

Choroba karpi w stawie

utworzono: 2013/05/07 23:22
damiano89

Mam nieduży stawik przy domu i hoduje w nim karpię 20 x 10m Po wpuszczeniu narybku tej wiosny zaczęły zdychać mi karpie, najpierw te małe wpuszczone, a teraz te co już były. Zaznacz, że byłem już u weterynarz z zdechła rybą, badał ją i nic w zasadzie nie powiedział, żadnych plam, nic na skrzelach nie miała, a rybki pływają jakieś takie "zamulone". Dodam iż inne gatunki są zdrowe. Czy ktoś z Was spotkał się z podobną chorobą i jak to leczyć. Dodam jeszcze że z tej hodowli też ryby moi znajomi i też mają ten problem tylko w większej skali.
Jeśli ktoś może pomóc to bym był wdzieczny
[2013-05-07 23:22]

lukas15

Możliwe ze w wodzie są jakieś toksyny przechodzące z gleby szkodliwe dla karpi polecił bym ci zebrać próbki i zanieść do badań i może coś szkodliwego wyjdzie. Pozdrawiam
[2013-05-08 08:48]

JKarp

CześćDamian poczytaj to:http://carpsoul.com/articles.php?article_id=81
Wiele objawów się zgadza ale piszesz też, że nie mają żadnych zmian.A tak na przyszłość - czy jak kupowałeś ryby dostałeś jakiś kwitek, że ryby są zdrowe oczywiście podpisany przez ichtiologa?Wystosujcie pozew zbiorowy przeciwko temu hodowcy od którego kupiliście ryby. " Objawy kliniczne infekcji KHV występują zwykle w zakresie temperatur 18-29°C, są w większości niespecyficzne i wyrażone poprzez:  pływanie karpi pod powierzchnią wody,  gromadzenie się pod dopływem wody do stawu,  zaburzenia w oddychaniu (przyspieszony rytm, dziobkowanie),  brak koordynacji lub niepełna koordynacja ruchów płetw,  letarg karpi,   zwiększona sekrecja śluzu i czasami krwawienia w skrzelach,  ogniska martwicy w skrzelach, z tendencją do uogólniania się tego procesu,  zwiększona sekrecja śluzu na skórze, z tendencją do jego twardnienia,  następnie  złuszczania się i tworzenia się wówczas tzw. szorstkiej skóry,  przekrwienie skóry i płetw,  czasami płatowate odklejanie się naskórka, skóry od mięśni i tworzenie się  tzw. firanek   ciągnących się za karpiem podczas pływania,  czasami zapadnięcie gałek ocznych,  śnięcie karpi po 24-48 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. Infekcję KHV diagnozuje się metodą PCR oraz poprzez izolację wirusa w hodowli komórkowej. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie trwają intensywne badania nad usprawnieniem metod diagnostyki tego wirusa, szczególnie w fazie nosicielstwa. Profilaktyka i zwalczanie infekcji KHV są trudne, bowiem próby immunizacji przy użyciu antygenu (inaktywowany wirus) okazały się nieudane (Haenen i in., 2003). W tej sytuacji możliwe do stosowania pozostaje jedynie postępowanie epizootyczne (Antychowicz, 2007)." Tekst pochodzi z pracy: "Jan ŻelaznyZakład Chorób Ryb,Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut BadawczyCHOROBY RYB SŁODKOWODNYCH – STAN OBECNY I ZAGROŻENIA"
JK

[2013-05-08 09:13]

damiano89

właśnie dostałem telefon z domu że zdechł karp 76 cm, moje oczko w głowie, z pierwszego opisu wynika że miał jakiś biały nalot, a skrzela miał czerwone i jakby spuchnięte, w każdym razie miał tam jakieś zmiany
[2013-05-08 11:41]

Kwinto76

Bez zdjęć to ciężko powiedzieć bo może to być KHV lub posocznicę (wirusowa lub bakteryjna). U mnie przypadki zachorowań ryb występowały ZAWSZE po wpuszczeniu karpi z innych hodowli (mimo, że mają certyfikaty). W takim przypadku robię 2 rzeczy: daję antybiotyk i wsypuję wapno. Tak mi kilka lat temu poradzili hodowcy i sprawdza się. Najlepiej zadzwoń/podjedź tam skąd kupiłeś narybek to powinni mieć antybiotyk. [2013-05-08 16:12]

damiano89

Ten duży karp miał plamy na całym ciele takie czerwone twarde z tego co się okazało. Daje im antybiotyk ichtioxan już 3 dawka i odkażam wodę czymś takim niebieskum. Jak tym odkaże to jeszcze kalie dostanę
[2013-05-09 09:41]

damiano89

wszystkie objawy khv więc jest lipa...
[2013-05-13 19:03]

JKarp

CześćSzkoda, wielka szkoda :-(((JK [2013-05-13 19:10]

Kwinto76

Jak na polu walki? [2013-05-14 15:17]

Kwinto76

Jak na polu walki? [2013-05-14 15:17]

damiano89

od niedzieli nic śniętego nie ma, więc jest nadzieja że już będzie dobrze. antybiotyki i rózne specyfiki do odkażania kupiłem itd plus sporo wapna i jest na razie czysto;)  Szkoda tylko tego dużego karpika... teraz już nie będę miał na kim testować kulek;(((
[2013-05-16 06:51]

buszi

Witam mam podobny problem na stawie !! czy mogę prosić o zdjęcie tego karpia  co miał 76cm. Pozdrawiam  [2014-03-16 10:25]

Candat

Witam.
Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu tej choroby.

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/bfbbc3b0e63c4e55][url=https://images89.fotosik.pl/172/bfbbc3b0e63c4e55m.jpg]Obrazek[/url][/URL]

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/80536f000408eafb][url=https://images92.fotosik.pl/173/80536f000408eafbm.jpg]Obrazek[/url][/URL] [2019-05-01 16:49]

Kabi

Witam ! Jak karpia nie wyciągniesz i nie zrobisz mu zdjęcia to będzie bardzo ciężko co kolwiek zdiagnozować . O ile się nie mylę to są to te zdjęcia pływających karpi w oczku , więc można tylko spekulować od choroby do braku tlenu w nedużym oczku (po ich zachowaniu) , jak chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć to zdjęcia powinny być wyraźniejsze i powinny być na nich jakieś szczegóły , typu rany , zaczerwienienia , itp.. Pozdr. [2019-05-26 21:04]